Skocz do zawartości
KHOT

Znikające Miejsce Na Dysku - Rozwiązania

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z cyklicznymi niczym kobieca dolegliwość pytaniami o znikające miejsce na dysku, na które nie bardzo kto ma ochotę odpowiadać, a odsyłać do szukajki tesh nie wypada, oto krótka solucja.

 

Czy mamy zainstalowany jakikolwiek produkt Symanteca??

Nie ważne czy są to Systemworksy, czy tylko antywirus, Symantec daje nam w prezencie małą rzecz, która przy braku świadomości jej istnienia może doprowadzić do szału, a mianowicie ochronę kosza. Polega ona w wielkim skrócie na zabezpieczeniu ostatnio skasowanych plików przed nadpisaniem, na wypadek, gdyby nam się nagle przypomiało że właśnie usuneliśmy pisaną kilka miesięcy magisterkę, etc.

 

Aby pozbyć się "problemu" na początek usuwamy pliki już chronione przez Symanteca. Klepiemy kosz prawym myszowym i:

post-5945-1138879287_thumb.jpg

 

...bądź odpowiednia językowo wersja...

 

Teraz czas na wyłączenie tego ustrojstwa, które jest niewygodne w użyciu i zwykle zbędne. Wchodzimy do właściwości kosza i tam w zakładkę "Ochrona przez pakiet..." lub odpowiednią i wybierając każdy dysk, ustawiamy mu zabezpieczenie, lub je usuwamy, zgodnie z życzeniem:

post-5945-1138879307_thumb.jpg

 

...oki, chyba bardziej łopatologicznie nie da się, hope że dzięki temu znikną powtarzające się pytania...

 

...jeżeli o czymś zapomniałem, proszę o dopisanie się, ale tylko z czymś sensownym, bez komentarzy, żeby ten toppic nie zmienił się w śmietnik...

 

...pozdro...

 

Edited by Sikor:

Wrzuciłem obrazki, które amba zjadła w sieci. :-P

Teraz leżą na PurePC, także nie powinno być już z nimi problemów.

Edytowane przez Sikor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kleimy. :P

Jest jeszcze mnóstwo innych przyczyn znikających w zagadkowy sposób powierzchni dyskowych. :)

Jeżeli ktoś się z czymś takim spotkał, a jednocześnie udało mu się problem rozwiązać proszę w wpis w tym topicu.

A żeby nie być gołosłownym:

 

Częstą przyczyną nieprawidłowego wyświetlania ilości wolnego miejsca na partcjach jest "rozjechanie się" filesystemu. Zwykle wystarczy użyć komendy Windowsa, bez szukania wyrafinowanych aplikacji narzędziowych, aby problem ten rozwiązać:

 

Start :arrow: Uruchom :arrow: cmd [ENTER]

 

i w oknie trybu znakowego należ wpisać:

 

chkdsk [litera dysku]: /r

 

W przypadku partycji systemowych program uruchomi się w trybie naprawczym przy kolejnym uruchomieniu systemu.

Chkdsk można uruchomić w systemach NT 4.0, W2K i XP oraz ich mutacjach serwerowych.

W WIN9X zostaje nieśmiertelny scandisk.

 

Równie częstą przyczyną znikania powierzchni dyskowej jest ustawienie pamięci wirytualnej (pliku wymiany).

Default'owo po instalacji system sam zarządza wielkością pamięci wirytualnej. W zależności od potrzeb zmniejsza go lub zwiększa. Można to zmienić i ustawić swoje wartości:

 

Prawoklik na Moim Komputerze :arrow: Właściwości :arrow: Zaawansowane :arrow: Opcje wydajności :arrow: Pamięć wirytualna - klawisz zmień

 

Dołączona grafika

 

W polach Rozmiar początkowy i Rozmiar maksymalny należy ustawić takie same wartości. Wtedy będziemy mieli stały plik wymiany.

 

Kilka informacji dodatkowych odnośnie pliku wymiany.

Zalecana wielkość pamięci wirytualnej to 1,5 do 2 razy RAM.

Przed ustawieniem wielkości tej pamięci dobrze jest zrobić defragmentację partycji, aby pamięć ta była w jednym "kawałku".

Zalecane jest także umieszczenie pliku wymiany na partycji niesystemowej (przyspiesza to nieco działanie systemu). Z doświadczenia wiem, że najlepszym rozwiązaniem jest wydzielenie części HDD w odrębną partycję, która wykorzystywana będzie tylko i wyłącznie do obsługi pliku wymiany. Partycja ta może być tylko minimalnie większa od zakładanego pliku, także straty powierzchni dysku nie będą duże.

Najlepszym filesystem'em do pamięci wirytualnej jest FAT16, jako najszybszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hey

co do znikajacego miejsca na dysku to ja mam taki maly problemik, mam na partycji 75 giga miejsca z czego 20 giga zajmują pliki ktore sa widoczne i mają dziwne nazwy (FILE0000.PQE i tak dalej z tym ze numerki sie zmieniają) dosc uciazliwe bo nieda sie ich usunąć... :( sprawdzałem partycje wszystkim od windy po partition magic...moze ktos wie jak je usunąć....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektore dll-e zajmują sobie extra miejsce na partycji systemowej. Np msvcrt.dll przy uzywaniu go blokuje sobie od 100 do 200 MB. Na to nic nie mozna zaradzic bo to niestety jeden z podstawowych plików systemowych....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heyka...ja swoj malutki problemik rozwiazalem, pliki ktore zajmowaly u mnie sporo miejsca, niedosc ze byly niektore ukryte to nie dawaly sie usunac zniszczylem z trybu awaryjnego z linia polecen, ręcznie <_< teraz znow mam dysk czysciutki :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeśl;i ktoś używa Kaspersky Anti virus ... to w katalogu E:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\Kaspersky Anti-Virus Personal\5.0 ..... system mam na E: ... znajdują sie dwa katalogi Backup i Reports .. odpowiedają one za przechowywanie rapotrów o wszystkich działaniach antyvira ... u mnie te dwa katalogi zajmują 700 MB ....

 

Przyczyną jest przechowywanie raportów standardowo przez 30 dni ... należy to zmianić na np. 1 dzien i po kłopocie raporty będą systematycznie kasowane ...

 

Ustawienia-> ustawienia dodatkowe -> raporty ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to normalny objaw ze plik PAGEFILE.SYS zajmuje mi na partycji systemowej 786 432 KB .... ??

 

co jest w tym pliku przechowywane?? katalog WINDOWS w winxp zajmuje mi 1,5GB wiec ponad 2GB jest zajete przez winde:/ mozna cos z tym zrobic?? ma ktos jakies pomysly?? xp mam od niedawna

help please

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dość specyficzny problem, kiedy sprawdzam ręczny plika na C zajmują mi 2 GB, natomiast Win XP pokazuje mi ze zajmują 5 GB i przez to mam problem z instalacją czegoś większego, nawet usunąłem część programów itp. a tu nadal pasze że 5 GB zajęte :/

Edytowane przez Leon_xm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Win 98. Dzisiaj zobaczyłem, że na moim 2 GB dysku nie ma w ogóle miejsca (tak przedstawia to Windowsowy wykres pojemności i Total Commander). Przeszukałem wszystkie foldery i pliki, a pliku tak dużego nie ma. Gdy zaznaczam wszystkie foldery i pliki (nawet ukryte) wyświetla mi się, że zajmują tylko 800 MB pojemności dysku, więc co się dzieje, że wolnych mam tylko 200 MB? Gdzie ten 1 GB? Przeskanowałem dysk antywirusem i antyspywarem i nic nie znalazło. Nie wiem co robić :( Stało się to bez żadnej przyczyny. Nie instalowałem nowych programów, itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie instalujcie Norton Go Back. Ja zainstalowałem, bardzo przydatny program, tylko że ma jedna dosyć powazną wade. Po 2 tygodniach uzytkowania zeżarło mi 10 Gb miejsca na dysku, a najgorsze jest to że po odinstalowaniu programu, te 10 gb nadal były zajęte. Został mi tylko Format E: :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam mega problem... Z minuty na minute ucieka mi miejsce na dysku pomimo ze niczego nie instaluje, sprawdzilem wasze rady ale niestety nic nie pomaga, nie mam zadnego oprogramowania synta... :) pomimo tegoco minute ubywa mi pare mega na dysku C: zrobiłem format i jest niestety to samo... z programów jakie mam zaintalowane ważniejsze to: kasperski antyvirus, azereus, office 2003, photoshop etc... programy do nagrywania do filmów itp... nie wiem juz co mam zrobic :((( pomóżcie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak.

Mam NTFS (WinXP SP2) i "miejsce" zajmuje na przykład obszar, który Diskeeper oznacza jako "reserved system" i jest to wielkość zmienna. Dużo miejsca zajmują pliki w Katalogu Outlook-a

(ukryty w C:\Documents and Settings\Wojtek\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Identities\{052942F5-E5FA-487A-9EE2-F451FAF0E7BA}\Microsoft\Outlook Express) Wojtek to konto administratora.

 

Reszta to oczywiście wszelkiego rodzaju TEMP-y i oczywiście pagefile.sys.

 

...

Edytowane przez southorn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika, że Win XP czasami "zapomina" o wyrzucanych dużych plikach. Tzn. wywalam coś co ma np. 1,3 GB i system jakoś to olewa ... czasami pomaga reset, checkdisk albo po prostu poczekanie (aż sie ocknie i zwróci łaskawie wolen miejsce)

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.

kiedys usunalem prawie cały Temp z mojego katalogu (admin)

po kilku minutach pracy na windowsie xp zauwazylem ze brakuje kilku obrazków w niektorych programach (np. winamp3 tamtego czasu :))

 

teraz boje sie usunac cala zawartosc tego katalogu zeby nie stracic czegos, co jest potrzebne

moge bez obaw usunac Temp czy sa do tego jakies narzedzia windowsowskie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam mega problem... Z minuty na minute ucieka mi miejsce na dysku pomimo ze niczego nie instaluje, sprawdzilem wasze rady ale niestety nic nie pomaga, nie mam zadnego oprogramowania synta... :) pomimo tegoco minute ubywa mi pare mega na dysku C: zrobiłem format i jest niestety to samo... z programów jakie mam zaintalowane ważniejsze to: kasperski antyvirus, azereus, office 2003, photoshop etc... programy do nagrywania do filmów itp... nie wiem juz co mam zrobic :((( pomóżcie ...

1434510[/snapback]

mam taki sam problem, miejsce znika samo, po prostu samo. w gigabajtach dziennie!

stały swap, tempy czyste, wirusow i trojanow brak, laczy mnie z rayven posiadanie kasperskego i office 2003 ale on raczej nie sa problemem? hellp!:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...