Skocz do zawartości
ath

P31 - Wielka Niewiadoma?

Rekomendowane odpowiedzi

A czym sprawdzałeś tą stabilność? Przecież na załączonym screenie orthos wysypał sie po minucie :>.

Gdzie widzisz że się wysypał? :) jak robiłem zrzut, to go dopiero załączyłem wcześniej był puszczony przez godzine , żadnych błędów nie było, po zatym pół godzinki grania w fira. Od rana się już bawie. Teraz puściłem na test pamieci i cpu razem. Jak z 2 godzinki poleci bez błedu to tak już zostanie, a jak nie to wymiana pamięci :)

 

 

edit. No i kicha :cry: Pamięci się niestety wywalają. Trzeba by z timingami pokombinować, ale to troszke sie w tym momęcie mija z celem. Co nie zmienia faktu że 410 na tej płycie jest osiągalne :D

Edytowane przez jarko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten koleś to ja.

Może powiesz mi o tej blokadzie dla e2100 bo pierwsze słyszę

Płytę miałem przez jeden wieczór kiedy składałem znajomemu kompa. Była to wersja S3L ale to bez znaczenia. Screena nie zrobiłem. Możesz mi wierzyć lub nie - obniżyłem mnożnik na 6 i dojechałem do 450. bios chyba f3.

to poczytaj o wallu na p21x0 ;) ale powiem tak z tego co widze to wersje na M0 ida wiecej fsb niz 400;)

 

ja ruszylem na P31 DS3L na fsb420 pci ex.. na auto.

 

othros 1 minuta :rolleyes: hehe pusc na 1 godzine i zobaczymy czy bedzie dzialac wtedy mozesz uznac stabilnosc na 99%

 

ja po 15 minutach na fsb 400-420 nie wazne jakie napiecie na procku mam restarty kompa, albo procek nie wyrabia bo juz na zadym napieciu nie jest stabilny albo mobo nie daje rady;)

 

moze jak kiedys mi sie bedzie chcialo to wrzuce na tego gigabyte mojego 6400 a do abita tego p2140;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

othros 1 minuta :rolleyes: hehe pusc na 1 godzine i zobaczymy czy bedzie dzialac wtedy mozesz uznac stabilnosc na 99%

Przecież pisałem wyrażnie że wcześniej leciał ponad godzine bez problemu. Zrzut zrobiłem poglądowo (niestety wpadłem na to jak zatrzymałem othrosa :cry: ) Narazie zmniejszyłem na 350, bo przy tamtym ustawieniu , nie przechodził testu pamięci. Zresztą płytka za tą kase rewela. Proc na 2800 aż za bardzo wystarcza, ale dobrze wiedzieć że jest zapas. :D

Edytowane przez jarko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jutro odbieram DS3L w techplanet.pl za jakże niską cenę... 244zł - tóż to kolejny święty mikołaj zaraz po 8800GT (w ogóle - 244zł DS3, a S3 - 254zł, błąd nie błąd, zamówienie mam na 244zł :P)

Ale i tak nie będe mógł jeszcze się nacieszyć kompem... trzeba czekać ~tydzień na 8800GT, a potem myśleć o wychłodzeniu budy... 13 Thermaltake'a to za mało będzie...

 

Ale opinie user'ów są bardzo pozytywne... co mnie cieszy :).

 

Oby moje PE nie było kapryśne :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co ci Abit ip35-e? a po co ci e6400 3600mhz?

 

jesli chodzi o 4x1gb plyta nie obsloguje pamieci dwustronnych stad te problemy...

U mnie początkowo płyta pokazywała 1gb ramu (mam dwie kości 1gb) przelożyłem kość, dobrze przycisnąłem i już było 2gb ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co ci Abit ip35-e? a po co ci e6400 3600mhz?

 

jesli chodzi o 4x1gb plyta nie obsloguje pamieci dwustronnych stad te problemy...

No wez nie gadaj. A ja mam wlasnie 4x1GB i wszystkie dwustronne. Na bank plyta nie bedzie na tym chodzic ? Na EVGA nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wogle masz te plyte czy zalujesz ze kupiles swoja i sie pocieszasz

Chyba nie zawracalby gitary gdyby mial , rusz czaszka...

 

Co do dwustronnych ramow , podajcie linka do tej informacji.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DziubekR1 Nie jesteś zadowolony z EVGA, że interesujesz się gigabytem?

Jestem bardzo zadowolony, swietna plytka, ale

1) bardzo boli 2,1V na ram, ktore i tak chodzi jak 2,0V.

2) NB przy FSB 375 sie przegrzewa, a nie chce mi sie kombinowac z jakimis wiatrakami wpierdzelonymi na sile itp. Tym bardziej, ze zalezy mi na ciszy, a miejsca tam nie mam duzo, bo wszystko Scythe Andy zajmuje.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Firekage:

Strona 16 w manual-u podpunkt 1-4-1.

Hehe , dzieks - dobrze wiedziec. Akurat nie bede czytal kazdego manuala :) To powinno byc na www w wyraznym miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo zadowolony, swietna plytka, ale

1) bardzo boli 2,1V na ram, ktore i tak chodzi jak 2,0V.

2) NB przy FSB 375 sie przegrzewa, a nie chce mi sie kombinowac z jakimis wiatrakami wpierdzelonymi na sile itp. Tym bardziej, ze zalezy mi na ciszy, a miejsca tam nie mam duzo, bo wszystko Scythe Andy zajmuje.

ad1. Napięć ramów jeszcze nie sprawdzałem - brak czasu a nowa konfiguracja siedzi u mnie od dwóch dni.

ad2. NB jest bardzo, bardzo zimny. Nawet na pełnym loadzie

 

pozdrawiam

 

A i jeszcze jedno apropo pamięci dwustronnych.

 

Można je stosować przy dwóch modułach z powodzeniem.

 

Jeżeli mamy 4 kości to wtedy mogą być one tylko SS - single sided

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Postanowiłem pomóc co niektórym osobom i przedstawić w jak najbardziej zrozumiały sposób,

jak na tej płytce należy podkręcać procesor. A że większości nabywców tej płytki, kupi do niej procesor z serii E 21.., wiec

opis dotyczy głównie tych procesorów( Aczkolwiek zasada podkręcania jest taka sama na każdym innym procesorze).

A przy okazji pokazać choć w części przyszłym nabywcom możliwości płytki.

 

Zaczynamy od pobrania programu testującego Orthos Stress Prime 2004

np. z tąd http://sp2004.fre3.com/beta/beta2.htm

 

Możemy zaczynać :D

 

1- wchodzimy do biosu( wciskamy przycisk "delete" podczas uruchamiania komputera)

2- wchodzimy w zakładke zaznaczoną na czerwono

 

Dołączona grafika

 

Najważniejsze dla nas nas są punkty od 1 do 3

Obrazek przedstawia ustawienia na których E2140 pracuje z częstotliwością 2666mhz(każdy E2140 na tych ustawieniach powinien

się odpalić bez problemu)

Dołączona grafika

 

-pierwszą rzeczą jest ustawienie pamięci w opcji SYSTEM MEMORY MULTIPLIER (3) NA 2.00 jak na załączonym obrazku

-CPU Host Clock Control (1) ustawiamy na enabled.

-Uaktywni nam się wtedy cpu host fraquency(mhz) (2), tu wybieramy częstotliwość magistrali, (oryginalna 200mhz w serii procesorów 21.. )i w przypadku tych procesorów można magistrale ustawić od razu na 266. Następnie należy zapisać zmiany wciskając f10,

Jeśli komputer się uruchamia , wchodzimy do bisu i podnosimy wartośc o następne 10mhz i tak do czasu, az będzie miał problemy z uruchomieniem.Płyta po trzech nieudanych botowaniach przywróci domyślne ustawienia biosu i się uruchomi(pod warunkiem że podnosimy magistrale o 10mhz)jeśli mimo wszystko system się nie uruchomi, należy odłączyć wtyczkę z gniazdka i na 1min wyjąć baterie znajdującą się na płycie głównej.

Wtedy ustawiamy magistrale o 20mhz mniej niż ta, na jakiej komputer się nie chciał uruchomić, zapisujemy zmiany(f10) i pozwalamy załadować się systemowi.

- Uruchamiamy komputer i jeśli system załaduje się poprawnie, uruchamiamy Orthos Stress Prime 2004,

testujemy minimum 2 godzinki i jeśli nie ma błedów , możemy cieszyć się stabilnie pracującym i o wiele szybszym sprzętem :D

 

Opisany sposób jest praktycznie w 100% bezpieczny i pozwoli na wystarczające podkręcenie procesorów seri 21..

Można oczywiście podkręcić więcej, ingerując w napięcia procesora i wyłączając opcje oszczędzania energii ((1)(2)zamieszczone zdjęcie poniżej)

Dołączona grafika

ale to już troszeczkę wyższa szkoła jazdy, a ten poradnik jest skierowany głównie do osób które nie mają o podkręcaniu zielonego pojęcia, a procesora e21.. grzechem by było nie podkręcić. :D

Mam nadzieję że niektórym chociaż trochę ułatwiłem sprawę pierwszego w życiu podkręcania proca , ale ostrzegam że ingerencja w jakiekolwiek napięcia i opcje w biosie niosą ryzyko uszkodzenia sprzętu, więc robicie to na własne ryzyko.

 

Poradnik zamieściłem w tym temacie ponieważ dotyczy on konkretnie tej płyty i w taki sposób był napisany.

Pozdrawiam i miłego kręcenia B-)

 

 

...Jeśli są jakieś problemy z zamieszczonymi tu zdjęciami to zapraszam na bios

jest tam też kilka zdjęć z innych funkcji biosu tej płyty.

Edytowane przez jarko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam czy w P31 było coś takiego. U mnie w g33 jest. Może ktoś mi pomoże?

W biosie w zakładce MIT

cpu gtlref ratio control

Z czym to się je? Jak to ustawić?

 

Dołączona grafika

 

@jarko

fajny poradnik, szybko i na temat.

PS zdjecia sie nie powiekszaja

Edytowane przez aldam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co ci Abit ip35-e? a po co ci e6400 3600mhz?

 

jesli chodzi o 4x1gb plyta nie obsloguje pamieci dwustronnych stad te problemy...

 

mi akurat mhz potrzebne na procku i widze roznice zwlaszcza jezeli cos kompresuje. a jesli chodzi o ram to do niczego nie jest potrzebne 4gb chyba ze dla wlasnej satysfakcji. albo chwalenia ze sie ma.

 

a mi gigabyte na p31 ruszyla z pamiecia dwustronna wlasie takie kingstony na qimondach wyszly ostatnio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...