Skocz do zawartości
artmik

Silent Box Na Hdd - Czy Można Tanio?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam już jako takiego wyciszonego kompa najgłośniejszym elementem jest w nim dysk seagate baracuda 250gb 7200.9. Chociaż należy on do cichych dysków to jednak pewien szum generuje. Zastanawiałem się jak go jeszcze wyciszyć i przy okazji chłodzić. Kupowanie firmowych silent boxów za nieadekwatne pieniądze nie wchodziło w grę.

Oto co wymyśliłem:

W sklepach elektronicznych dostępne są różnego rodzaju obudowy. Po oglądnięciu oferty wybrałem obudowę o symbolu Z2A (wymiary 90X149X178mm), ponieważ spełniała wszystkie wymagania:

- była mozliwość zainstalownia wiatraka 80mm na bocznej ściance w taki sposób, aby powietrze przepływało wzdłuż dysku owiewając jednocześnie górę i dół,

- mieścił się w niej dysk,

- posiadała otwory wentylacyjne.

Na dysk zamocowałem takie radiatory, aby mieściły się w obudowę (dobrałem w sklepie) -symbol radiatora to A4463 o długości 7 cm - można dostać dowolnej długości, ale trzeba było zamawiać i czekać, więc zamiast jednego radiatora na stronę zastosowałem po dwa.

W jednej ściance bocznej wyciąłem otwór pod wiatrak i zamocowałem Arctica zasysającego powietrze. Dysk nie jest w żaden sposób przykręcony do ścianek pudełka tylko przytrzymywany jest przez kawałki gąbki, które dociskają do radiatorów z góry i z dołu (widać na zdjęciu) – skutecznie eliminuje jakiekolwiek drgania, które mogłyby się przenosić na plastik i zamiast wyciszenia efekt byłby odwrotny

Oto, co z tego wyszło:

 

Dysk z zamocowanymi radiatorami:

post-130752-1139606153_thumb.jpg

 

Rozkręcona obudowa z zamocowanym wiatraczkiem:

post-130752-1139606247_thumb.jpg

 

Dysk w obudowie:

post-130752-1139606291_thumb.jpg

 

Silent Box prawie po złożeniu:

post-130752-1139606331_thumb.jpg

 

Nie mam zdjęcia z wyciętym otworem na złącza w drugiej ściance bocznej, ale chyba wiadomo o co chodzi :wink:

 

Temperatura dysku w obudowie to ok 28-30 C i dużo ciszej (szłyszany dźwięk jest o mniejszej częstotliwości) w każdym razie dużo ciszej. Wentylator Arctic obraca sie z prędkością 1400rpm i zauważyłem, że jest to za dużo nawet jak na potrzeby tego chłodzenia, ponieważ głównie to właśnie Arctic pro jest tutaj generatorem dźwięku, można go jeszcze spowolnić, ale musze popracować lutownicą nad tym termistorem i dobrac opory tak, aby wentylator obracał się wolniej.

Najlepiej byłoby też zamknąć budę, bo cały czas mam otwartą z powodu braku wentylatora nadmuchowego i wyciągowego.

 

Koszty:

Obudowa Z2A - ok 9 złotych (w komplecie śrubki i nózki)

Radiatory: 4 zł/szt x4 szt = 16 złotych

Wiatrak Arctic - miałem zbędny - ale na allegro są poniżej 10 złotych

Troszkę pasy termoprzewodzącej - została od Pentagrama.

Własna praca - nie liczę.

 

Całościowo wyniosło mnie to ok 25 złotych, nie licząc wiatraczka.

Jak zdobędę kawałki jakiejś cienkiej maty wygłuszającej (takiej jak jest np w zasilaczach) to przykleję ją na wewnętrzne ścianki obudowy (pianka ze starych podkładek pod myszki ;) - musze popytać wśród znajomych).

Takie rozwiązanie spełnia wszystkie moje wymagania. Skrzynka stoi na dnie komputera, nie ma mowy o przenoszeniu wibracji i przegrzewaniu sie dysku.

Edytowane przez artmik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedz jak jest z głośnością

Fander 120mm puszczony na min, którego mam w zasilaczu, jest porównywalnie "glośny". Pentagram qvc100 pracujący na 5v jest wyraznie głośniejszy.

Przede wszystkim zmienił sie charakter dżwieku, wytłumione zostały dźwięki o wysokiej czesttoliwości jakie generował dysk, no i oczywiście ZERO drgań przenoszonych na obudo komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest cichszy, wcześniej był głównym źródłem hałasu (jeslitak można poiedzieć, gdy po włożeniu głowy do obudowy, słychac szum wentylatorów) w tej chwili wentylator na procesorze pracujący na 5 V jest głośniejszy.

Edytowane przez artmik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...