Skocz do zawartości
meehoo

[recka] Acer Travelmate 2413nwlmi

Rekomendowane odpowiedzi

To już moja druga recka (wcześniej HP nx8220), więc będę się trochę do tamtego sprzętu odwoływał (dzięki temu mam jakieś porównanie).

Tyle tytułem wstępu.

 

Tak więc pewnego zimowego dnia zosałem przez kuzynkę (która jest całkowitym laikiem) poproszony o wybór laptopa dla niej.

Warunek był jeden - muszę się zmieścić w kwocie 2800zł z torbą, głośnikami i myszką.

Jako że wybór miałem dość ograniczony :lol: od razu zacząłem się przyglądać się Acerowi (o którym zresztą miałem niezbyt pochlebną opinię).

Po krótkim zapoznaniu się z ich ofertą jednym z kandydatów był właśnie opisywany tutaj laptopik. W międzyczasie pojawiła się w TV reklama tego właśnie modelu w MM za 2499zł. Po zapoznaniu się z ceną na ABC Data okazało się, że to żadna promocja :razz: więc udałem się do zaprzyjaźnionego sklepu i zamówiłem go w cenie 2435zł (można znaleźć na necie jeszcze taniej).

 

Jak widać cena (jak dla mnie) jest rewelacyjna, biorąc pod uwagę to, co dostajemy:

 

Producent Acer

Klasa produktu Notebook

Rodzina produktów Acer TravelMate 2410

Klasa procesora Intel Celeron M

Kod procesora 370

Prędkość procesora 1,5 GHz

Częstotliwość szyny FSB 400 MHz

Pojemność pamięci podręcznej 1 MB

Technologia Hyperthreading Nie

Technologia Centrino Nie

Pojemność dysku 40 GB

Zainstalowana pamięć 256 MB

Rodzaj pamięci SODIMM DDR2

Maksymalna wielkość pamięci 2048 MB

Ilość banków pamięci 2 szt.

Ilość wolnych banków pamięci 1 szt.

Przekątna ekranu LCD 15,4 cali

Typ ekranu TFT WXGA

Maksymalna rozdzielczość LCD 1280x800

Typ karty graficznej Intel Graphics Media Accelerator 900

Dodatkowe informacje n/t zainst. pamięci Przydzielana dynamicznie

Karta dźwiękowa Zintegrowana

Napędy wbudowane DVD±RW DL (Dual Layer)

Typ gniazd PCMCIA 1 x PC Card Slot type II

Urządzenia wskazujące Touchpad

All-in-one Tak

Rodzaj baterii Li-Ion

Przybliżony czas pracy na bateriach do: 1,5 godz.

Złącza zewn.

• 4 x USB 2.0

• RJ-11

• RJ-45

• 15-stykowe D-Sub (wyjście na monitor)

• Wejście zasilania (DC-in)

• wejście na mikrofon

• wyjście słuchawkowe

Bezprzewodowa karta sieciowa Tak

Typ bezprzewodowej karty sieciowej IEEE 802.11b/g

Bluetooth Nie

IR (podczerwień) Nie

Czytnik kart pamięci Nie

Wyposażenie standardowe

• 1x10/100BaseTX FastEthernet (RJ45)

• Modem 56K V.92

• głośniki

Głębokość

275 mm

Wysokość

• 24 mm

• 32,9 mm

Szerokość

363 mm

Masa brutto

2,75 kg

 

Jako że kuzynka nie gra w żadne gry, konfig jest w zupełności wystarczający.

Mamy tutaj takie "rarytasy" jak panorama 15,4", nagrywarka DVD, WiFi, DDR2 czy chipset 900 (a nie stary 855).

Przydałoby się jeszcze 256 RAMu no i wyjście TV-OUT, ale w końcu za tą cenę nie można mieć wszystkiego...

 

Jako że bałem się trochę o jakość Acera to rozglądałem się również za innym sprzętem (Asus, HP, Toshiba, Aristo), ale niestety nikt w tej (lub podobnej) cenie nie był w stanie zaoferować takiego konfigu (przede wszystkim matrycy 1280x800), tak więc wybór padł właśnie na niego (raz kozie śmierć :wink: ).

 

Lapek dotarł w tradycyjnym dla Acera poręcznym pudle z rączką (czemu HP takiego nie miał???).

Oczywiście dobrze zapakowany i zabezpieczony.

W pudle wraz z lapkiem otrzymujemy zasilacz, instrukcję, kabel modemowy (po co? :lol2: ) oraz Linuxa.

 

Po wyjęciu miłe zaskoczenie - lapek dobrze wykonany, brak jakichkolwiek luzów czy skrzypiących plastików.

Po chwili wyszedł pierwszy minus - lapek jest niestabilny z wyjętą baterią.

Jest trochę większy od mojego nx8220 w każdym kierunku, ale nie jest tak źle.

Dosyć lekki, to niestety również zasługa słabej baterii 2000mAh 4 cellowej (ok. 1,5 godziny pracy).

 

Ok, idziemy dalej - otwieram go i widzę "bananową" klawiaturę (kolejny minus jak dla mnie), która dodatkowo ugina się pod naciskiem.

Klawisze wciskają się trochę "gumowo" w porównaniu z moim HP.

 

Włączam go - brak badów (ale mam farta B) ), matryca świeci równomiernie i jasno. Jest nawet lepsza (subiektywnie) od słabiutkiej matrycy w nx8220. Wiatrak szybko się ucisza i włącza się stosunkowo rzadko i na chwilę. U mnie w nx8220 chodzi niemal bez przerwy. Myślę że ta różnica wynika z kart grafiki - grzejący się X600 kontra zintegrowany Intel.

 

Dzwięk jak wszędzie - normalne stereo, nie powala jakością, ale nie trzeszczy.

Tak samo touchpad - w razie potrzeby krótka praca na nim nie będzie katorgą.

 

Tak samo jak w przypadku nx8220 bez systemu, nie otrzymujemy sterowników na płytce - trzeba sobie dociągnąć z netu.

 

Ogólnie laptopik niezły, dobry do pracy biurowej, muzyki i czasem obejrzenia filmu.

Wydajność podobna do innych konstrukcji tego typu, nie testowałem benchmarkami bo temat Intela 900 był już wielokrotnie wałkowany i nie ma co oczekiwać cudów. Dysk jest raczej 4200rpm bo trochę zamula. Nagrywarka DVD również do demonów prędkości nie należy - jak widać lapek do spokojnej, "zrelaxowanej" pracy :wink:

 

Wracając jeszcze do obudowy - jest zaskakująco sztywna i stabilna - sztwyniejsza niż w moim HP!!! Całkiem niezłe wykonianie które przekonało mnie częściowo do Acera :) Jedynie klapa matrycy mogłaby być trochę sztywniejsza - zawiasy dosyć ciasno chodzą, tak więc gdy chcemy sobie ustawić kąt podczas pracy, widać na ekranie "odgniatanie" się w miejscu, gdzie łapiemy za klapę.

Lapek nie nagrzewa się mocno (ani nawet średnio) - pozostaje raczej chłodny przy normalnej pracy. Tak samo zasilacz - nawet jednoczesne ładowanie i praca ne nagrzewa go zbyt mocno (staje się ciplejszy, ale piecyka raczej nie zastąpi :wink: ).

 

Krótkie podsumowanie:

 

Plusy:

+ panoramiczna matryca o niezłych kątach i jasności oraz czasie reakcji

+ nagrywarka DVD

+ WiFi

+ sztywna konstrukcja

+ dosyć lekki

+ 2 lata gwarancji

+ logiczne rozłożenie portów (oprócz audio)

 

Minusy:

- niestabilny bez włożonej baterii

- słaba klawiatura

- srebrny :razz: (łatwo porysować)

- krótka praca na baterii

- brak TV-OUT

 

Spróbuję jeszcze w przyszłości coś dodać.

 

Fotki:

 

post-123192-1140286440_thumb.jpgpost-123192-1140286462_thumb.jpgpost-123192-1140286482_thumb.jpg

post-123192-1140286499_thumb.jpgpost-123192-1140286512_thumb.jpgpost-123192-1140286526_thumb.jpg

post-123192-1140286540_thumb.jpgpost-123192-1140286553_thumb.jpgpost-123192-1140286569_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze mi ktos powiedziec jak jest z dokupowaniem pamieci do tego lapka? Nie ma z tym problemow?

 

Tez sie zasadzam na tego, ale 256MB RAM to zdecydowanie za malo i bede pewnie dokupowal co najmniej drugie tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Po wyjęciu miłe zaskoczenie - lapek dobrze wykonany, brak jakichkolwiek luzów czy skrzypiących plastików."

 

opinia posiadacza HP - LOL jeszcze jakies pytania?

 

 

"Wracając jeszcze do obudowy - jest zaskakująco sztywna i stabilna - sztwyniejsza niż w moim HP!!! Całkiem niezłe wykonianie które przekonało mnie częściowo do Acera "

 

to to posiadacze Acerow wiedza juz od dawna. Sprawdza sie pewna regula. Najczesciej krytykuja ci ktrzy nie widzieli na oczy albo nie moga uwierzyc ze przeplacili kupe kasy na lapa do grania jak Acer oferuje to samo 2 klocki taniej z utrzymaniem jakosci, juzx pomijam lapki budzetowe ktore tez kroluja

 

Co do stabilnosci lapka bez baterii to troche naciagane i niemadre spostrzezenie. Nie wiem jak w tym recenzowanym modelu jest ale w moim bateria to jest tylna czescia lapka wyprofilowana tak ze czesc z bateria zawiera stopke wiec sila zeczy bedzie sie chwial. To troche tak jak bys recenzowal nowego (rewelacyjnego IMO Fiata GrandePunto) i napisal ze po odkreceniu jednego kola auto jest niestabilne ? No shit realy ? ;)

Edytowane przez kurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm nigdy nie jechałem Acera, ale swego czasu pracowałem w sklepie komputerowym i z autopsji wiem, że różnie z tą jakością obudów bywało - zresztą i tu na forum mówiło się wiele o np. pękających zawiasach od klapy. Zobaczymy jak będzie z tym modelem - wyjdzie w praniu, ja bawię się nim dopiero 2 dni!

 

Zresztą pisząc tą reckę wiedziałem że wywołam takie reakcje. Moją intencją nie było podbudowywanie samopoczucia posiadaczy Acera lecz wskazanie osobom zastanawiającym się nad zakupem, że Acer nie jest taki zły jak go malują, szczególnie jeżeli będzie użytkować go osoba, która o niego odpowiednio zadba i nie będzie nim rzucać ;)

 

A co do kwestii stopki - tutaj akurat bateria robi jako przednia stopka, ale dlaczego nie można było zrobić stopki na samej obudowie, tylko na tej baterii??? Jakoś u HP o tym pomyśleli i wszystkie stopki mam na obudowie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Moją intencją nie było podbudowywanie samopoczucia posiadaczy Acera " - no i wlasnie o to chodzi, bo zaraz by sie ktos przyczepil ze sie podjarales bo se Acera kupiles i ze nie masz pojecia o jakosci.

 

Heheh z ta stopka to jedak nie kumam - szukanie dziory w calym ale coz moze to rzeczywiscie komus przszkadza, roznie to jest :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi np. o to, że jak idę gdzieś z lapkiem i wiem że będę działał na zasilaczu, to wyjmuję sobie baterię żeby jej nie targać niepotrzebnie. No ale jak mam 3 nóżki z 4 to może być to trochę wkurzające nie uważasz? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś mógł napisać jaki dysk opisałeś i nagrywarkę, chodzi mi o firmę.

Stałem się posiadaczem tegoż cuda i jestem ciekaw jakie wersje wyszły. Pierwsze co musze zrobić to update biosu oraz firmweru nagrywarki :) Ogólnie sprzecik do pracy biurowej i internetu idealny i wystarczający, a i filmy da sie pooglądać. Jak dla mnie ocena tego sprzętu za ta cene co była w MM +9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Po wyjęciu miłe zaskoczenie - lapek dobrze wykonany, brak jakichkolwiek luzów czy skrzypiących plastików."

 

opinia posiadacza HP - LOL jeszcze jakies pytania?

"Wracając jeszcze do obudowy - jest zaskakująco sztywna i stabilna - sztwyniejsza niż w moim HP!!! Całkiem niezłe wykonianie które przekonało mnie częściowo do Acera "

 

to to posiadacze Acerow wiedza juz od dawna. Sprawdza sie pewna regula. Najczesciej krytykuja ci ktrzy nie widzieli na oczy albo nie moga uwierzyc ze przeplacili kupe kasy na lapa do grania jak Acer oferuje to samo 2 klocki taniej z utrzymaniem jakosci, juzx pomijam lapki budzetowe ktore tez kroluja

 

ciekawe jak ten acer zareagowalby na upadek z 1m na twarda podloge w trakcie ladowania systemu ?? :wink:

 

--dla HP to nie problem :)

 

-Bo jezeli ten test acera na " Spadek swobodny" jest taki sam jak na "Test trwałości zawiasów wieka obudowy" to ja podziekuje acerowi :)

Edytowane przez Phuong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe jak ten acer zareagowalby na upadek z 1,5m na twarda podloge w trakcie ladowania systemu ?? :wink:

 

--dla HP to nie problem :)

 

-Bo jezeli ten test acera na " Spadek swobodny" jest taki sam jak na "Test trwałości zawiasów wieka obudowy" to ja podziekuje acerowi :)

Chciałbym widzieć twoją minę jak twój HP spada ziemię z 150cm to raczej żaden lap by nie wytrzymał. Już nie mówię co by się stało z dyskiem i matrycą. Mnie się wydaję że nic nie wytrzymie upadku z 150 cm. Może spadł ci z niskiego stolika ale 150 cm to przesada :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym widzieć twoją minę jak twój HP spada ziemię z 150cm to raczej żaden lap by nie wytrzymał. Już nie mówię co by się stało z dyskiem i matrycą. Mnie się wydaję że nic nie wytrzymie upadku z 150 cm. Może spadł ci z niskiego stolika ale 150 cm to przesada :wink:

sorry

zmierzylem miarka

,moje biurko ma 100cm wysokosci--troche przesadzilem z z tym 1,5m! -ale faktem jest ,ze ladowal sie system podczas upadku...

 

matryca jest w magnezowej z czyms tam obudowie a dysk ma mobile data protection system

 

" HP Compaq nc6220 and the IBM ThinkPad T42 were the only notebooks to report no hard drive

errors. Three of the five notebooks tested (Acer TravelMate 4000LCi, Toshiba Tecra M2V-S330, and Dell

Latitude D600)"

Edytowane przez Phuong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanei co do dodatkowych ramów.

czy jak sobie kupie drugie 256 to beda pamieci mi smigac w DualChanell czy tez nie??

czy to poprostu pic na wode???

Witam!

 

Tak, będą chodzić w Dualu.

 

 

 

Resztę wypowiedzi pozostawiam bez komentarza, bo te kłótnie do niczego nie prowadzą. Ja osobiście bym sobie nigdy nie kupił Acera, ale dla kuzynki, która bardzo dba o sprzęt, rzadko go przenosi a w dodatku nie ma zbyt zasobnego portfela to niezły wybór IMO. Jako przedstawiciel obu stron barykady pozdrawiam wszystkich i życzę Wesołych Świąt i wymarzonych laptopów :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...