Skocz do zawartości
Buczer

[recenzja] Acer Aspire 5652 Wlmi

Rekomendowane odpowiedzi

No więc przyszedł czas na zrobienie recenzji z mojego nowego zakupu. Wybór po długich naradach, przeglądaniu forum i ofert padł na ACER’a 5652 WLMi. Czyli kompromis pomiędzy ceną, wydajnością, a wykonaniem. Wymagania były duże, gdyż dotychczas miałem okazje pracować tylko na desktopach z matrycami LCD, a słyszałem że niestety różnica w wyświetlanym obrazie jest duża. Oczywiście na niekorzyść notebooka. Co do wielkości to jest to również kompromis – pomiędzy jakością obrazu i wielkością. Początkowo chciałem coś 17” z WSXGA – gdyż już bardzo długo nie miałem okazji zabawy na niczym mniejszym. Niestety, po przemyśleniu sprawy i ujrzeniu wielkości „mobilnych” kolosów doszedłem do wniosku, że jedno co jest pewne to, to że 17” jest tak mobilne jak Fiat Panda jest autem rodzinnym. No więc optymalnym rozwiązaniem okazała się matryca 15,4”. Tyle w kwestii wstepu.

 

Oto specyfikacja:

Procesor: dwurdzeniowy procesor Intel Core Duo T2300 (1.66GHz, 2MB pamięci L2 Cache, 667 MHz)

Matryca: 15,4" TFT WXGA 1280x800 Crystal Bright

Pamięć: 1024MB (512x2), DDR2 533MHz SDRAM, 2 gniazda SO-DIMM z możliwością rozszerzenia pamięci do 4GB

Dysk twardy: 100GB, 2.5", ATA 100 - 5400 obr/min

Nagrywarka DVD Super Multi (DL) – Matsitha Panasonic DVD-RAM

System operacyjny MS Windows XP Home Edition PL

Karta graficzna: nVidia Go 7600 z 256MB własnej pamięci DDR2

Audio: wbudowane 2 głośniki oraz mikrofon. Zintegrowany kodek dźwiękowy Intel High Definition

Porty: 4xUSB 2.0, 1xIEEE 1394, 1xS-video, 1 x VGA, DVI-D port, czytnik kart pamięci (5 w 1), wejście zasilania, 1xPCMCIA 2.1, 1x Express Card, 1x S-Video, 1xCIR, 1xRJ-11, 1xRJ-45, 1xSPDIF, 1x wejście na głośniki, Bluetooth 2.0 + EDR, wejście na antene TV

Internet: bezprzewodowa karta sieciowa Intel® PRO/Wireless 3945ABG (pracująca w trzech trybach 802.11a/b/g) Wi-Fi CERTIFIED™, Acer SignalUp™ + Bluetooth 2.0

Tuner TV: analogowo-cyfrowy DVB-T + antena DVB-T

Bateria: 8 KOMOROWA, 4800mAh, 71Whrs

Wymiary: 358 x 265 x 29/36 mm

Waga: 2.92 kg

Gwarancja 2 lata gwarancji (w tym 6 miesięcy na baterię) + 1 rok Advantage z ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków.

 

CENA : 6800zł

 

W końcu przyszedł czas na odbiór lapka. Otrzymałem go w standardowym, o dziwo niewielkim opakowaniu. Które dodatkowo było opakowane w karton przez spedytora.

W środku znajdował się:

- notek – niezbyt wymyślnie zapakowany w worek foliowy i gąbkowe odbojniki chroniące przed uderzeniami,

- kolejny karton z dodatkowymi akcesoriami – kabel RJ-11, kabelek S-Video/TV-Out, przejściówka antenowa, antena DVB-T, pilot TV, bateria, zasilacz, 1 CD z Norton Antywirus 2006 i komplet instrukcji. Przy czym wersja właściwa była na dysku twardym.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Notek dotarł do mnie w jak najlepszym stanie więc nie mam podstaw sądzić, że opakowanie jest niewystarczające. Co mnie zdziwiło na „+” to dołączone okablowanie. To mój pierwszy lapek, ale nawet do stacjonarki nie dostałem tyle kabelków co do tego notka. Jednak jestem zdania, że skoro dali tyle kabli to mogli i dać też jeden do DVI-D. No, ale cóż nie można mieć wszystkiego.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Jest to standardowy ACER – praktycznie cały srebrny, jedyne co się zmieniło w stosunku do wcześniejszych modeli to czarny wraz z guzikami touchpad. Osobiście podoba mi się ta wersja bardziej od tej ze srebrnymi klawiszami. Pyzatym występujące we wcześniejszych modelach szerokie lampki wskazujące zostały zmienione na malutkie diody – co według mnie wygląda duzi lepiej.

 

Co do zawartości pudełka to zdziwił mnie brak płyt ze sterownikami no i samego Windowsa. Normalnie zgłupiałem. No, ale przypomniało mi się, że ACER zrezygnował z płyt CD na rzecz ukrytej partycji z tym wszystkim. Jak dla mnie totalna bzdura i wielki minus. Mogli sobie takie cos zrobić, ale mimo wszystko płyty dać. A nie, żebym ja musiał sam wykonywać recovery.

 

OBUDOWA:

Co do obudowy to jak dla mnie nie ustępuje innym notkom w tym przedziale cenowym. W mojej opinii plastyk obudowy jest jakby twardszy, sztywniejszy od innych tanich ACER’ów jakie miałem w rekach w Media Markt. Obudowa nie trzeszczy wszystko jest dobrze spasowane, jednak żeby nie było tak słodko to stwierdzam jeden feler – lewy górny róg klawiatury ugina się przy naciskaniu klawiszy, szczególnie ESC. Ugina się to o jakiś milimetr i powiem szczerze jest deprymujące. Na szczęście rzadko kiedy używam górnego fragmentu klawiatury, a przy pojedynczym kliknięciu na ESC, F1, F2, czy 1,2,3 jest do zniesienia. Jednak jest to poważny feler. W innych miejscach problem nie występuje. Pozatym pokrywa z matrycą jest sztywna, otwiera się równomiernie i bezproblemowo.

 

Dołączona grafika

 

PORTY:

Jak widać w specyfikacji – chyba nic dodać nic ująć.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

LCD:

Matryca Crystal Bright spełnia moje oczekiwania. Świetne odwzorowania kolorów, bardzo duża jasność (pracuje na 60%) i świetne kąty w poziomie. Co do pionowych to są wystarczające dla użytkownika siedzącego naprzeciw komputera. Gorzej jeżeli stoi się nad laptopem i patrzy na niego z góry. Tyle, że np. przy pracy w Windowsie spokojnie wszystko widać nawet w płaszczyźnie 90 stopni (2x45). Gorzej jest z ciemnymi obrazami, ale też nieźle. Co mnie cieszy to stosunkowo krótki czas reakcji (16ms). No i mogw powiedzieć, ze wszystkie obrazy są co najmniej 2 razy wyraźniejsze niż na moim stacjonarnym monitorze LCD. Co do oglądania filmów to w stosunku do poruszanego tematu problemów z tym związanych – mogę powiedzieć tyle, że jeżeli linia oczu znajduje się na wysokości górnej krawędzi matrycy to wtedy jest wszystko pięknie. Nawet przy nocnych bardzo ciemnych scenach. Można się nawet położyć. Ważne jednak żeby notek był trochę niżej od naszej głowy.

Co do refleksów światła to ja z nimi nie mam problemu. Są, jednak jak się skupisz na monitorze i na tym co robisz to ich po prostu nie zauważysz nawet przy największym natężeniu światła. Dlatego dla mnie extra.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

TOUCHPAD:

Jak dla mnie super. Odpowiednia czułość, stosunkowo miękkie przyciski. Bardzo dobrze spełnia swoją rolę manipulator zastępujący standardową rolkę. W dodatku brak pokrycia lakierem przycisków zapobiegnie jego ścieraniu. W sumie to i ten manipulator mógłby być czarny – bo słyszałem, że z czasem srebrna powłoka się ściera.

 

Dołączona grafika

 

NAGRZEWANIE:

Nagrzewanie się lapka  hmm – i tu w sumie nie wiem co napisać. Wygląda to mnie więcej tak, że lapek na razie stoi na biurku i pracuje na prądzie sieciowym. Z racji, że nie chce mi się zbyt często zaglądać do ustawień ePower Managament to nawet przeglądając net lapek chodzi z prockiem na max.

Jeżeli chodzi o temperaturę jaką odczuwają ręce trzymane na klawie podczas pisania to przy ustawieniach procka na high lewa ręka odczuwa ciepło z pod klawiatury – niewiem ile stopni (25-35 niewiem). Czuć ciepło – jednak z racji, że za oknem zima ciepło to na razie jest przyjemne :-P. Mimo tego klawisze są zimne, a jedynie miejsce na którym opieramy nadgarstek z lewej strony jest ciepłe. Natomiast z prawej strony kompa cały czas jest zimno . Sądzę jednak, ze latem ta nagrzewająca się lewa strona może powodować pewien dyskomfort – szczególnie jeżeli chodzi o opieranie nadgarstka.

Niestety przy okazji nagrzewania się kompa nagrzewa się też touchpad i jeżeli przyłoży się do niego dłoń to czuć, że jest ciepły – jednak dotykając go opuszkami palców jakoś tego nie czuje – choć nad całym touchpadem unosi się taka minimalna łuna ciepła.

Na baterii pracowałem dopiero w dwóch cyklach rozładowań i komp jest chłodny przy skręceniu go na low/medium. Co do pracy na kolanach to niewiem, ale jak dotykałem lapka ręką od spodu to był dość ciepły (40stopni C),ale jak go położyłem na kolanach to i po godzinie na procku-medium nie czułem najmniejszego problemu z temperaturą. Więc poza tym lewym nadgarstkiem – miodzio .

Podczas grania (nieraz 5-6 godzin z NFS) laptop jest gorący (głównie lewa strona) i nic na to nie poradzimy. Na szczęście mi to nie przeszkadza.

 

CHŁODZENIE - Wentylator:

Kolejna ważna sprawa to wentylator. I tu jestem miło zaskoczony. Po prostu go nie słychać. Przy pracy na zasilaniu – podczas pisania w Wordzie, przeglądania stronek wiatrak włącza się sporadycznie i tak cicho, że szum otoczenia go zagłusza. Co do grania to na razie pograłem w FIFE i NFS MW i wentylator podczas grania chodzi cały czas, ale cicho. I tylko co jakiś czas przyspiesza do maxa. Podczas grania w FIFE nie słychać go wcale –choć się kręci. Czytałem wiele komentarzy jak to wentylator wariuje podczas grania, a u mnie pracuje, ale na pewno nie jest to uciążliwe, a mi bynajmniej nie przeszkadza. Dziś jednak zauważyłem istotną rzecz – gdy wentylator zmienia prędkość kręcenia podczas grania

 

KARTA GRAFIKI:

Jest dla mnie w dalszym ciągu wielką tajemnicą. Nigdzie nie można było znaleźć jej testów przed zakupem kompa i w sumie kupowałem kompa z nią w ciemno opierając się na opiniach użytkowników z innych krajów.

 

Na razie wrzucam testy z 3dMark’ów na standardowych sterkach od Acer’a:

 

- 3dMark 2003

Dołączona grafika

 

- 3dMark 2005

Dołączona grafika

 

- 3dMark 2006

Dołączona grafika

 

HDD:

Dysk twardy – nie za bardzo wiem co o nim pisać. Jest to Toshiba MK1032GSX SATA 150

o rzeczywistej pojemności 93 GB na 2 talerzach, z czasem wyszukiwania 12ms i 16MB pamięci podręcznej. Jak każdy dysk na łożyskach olejowych jest bardzo, ale to bardzo cichy. Wcale go nie słychać. Dysk oferuje dość imponującą szybkość transferu danych, jednak czasy dostępu nie są już takie super, żeby nie napisać słabe. Choć nie odbiegają od standardów i raczej ciężko w lapkach znaleźć coś znacznie lepszego (Seagate Momentus jest zdecydowanie lepszy) – to jak na Toshibe nie jest to nic szczególnego. Tylko po co nam w lapku coś lepszego.

 

Dołączona grafika

 

NAPĘD:

Napęd optyczny, czyli nagrywarka DVD Matshita. Danych nie podaje bo mi się zbytnio nie chce, a w necie jest ich mnóstwo. Dodam tylko, że jest to pełen standard. Co do hałaśliwości to dla mnie tragedia. Sam szum jest cichy, wibracji nie ma żadnych, ale przy rozpędzaniu napęd warczy jak szalony. Czasami też podczas kopiowania z DVD, na HDD cos w nim stuka. Chodzi podobnie jak stacja dyskietek. Tylko, że 5 razy głośniej. Jak dla mnie nadaje się na serwis. Totalna porażka. Na szczęście wymieni mi to sklep w razie czego i nie będę musiał wysyłać kompa do Blasc’a.

 

TUNER TV:

Co do Tunera TV to na razie sprawdziłem czy działa. Jakość obrazu jest zależna od sygnału z kablówki, ale z racji, że to mały 15,4 LCD obraz jest lepszy od tego co mam na LCD 32”. Dlatego jestem bardzo zadowolony. Jedyny problem to to, że niestety nie na wszystkich programach jest dźwięk. Na niektórych raz jest, a raz nie, na niektórych nie ma wcale, a na jeszcze innych, głównie zagranicznych zamiast dźwięku jest szum. Na razie jednak nie miałem czasu żeby się z tym pobawić, bo pewnie to kwestia ustawień.

 

BATERIA:

Co do trzymania na baterii to sądzę, że trzyma spokojnie 2,5 godzinki normalnej pracy z prockiem na medium i matrycą na 60%. Po prostu na razie jakoś zapomniałem zerknąć na zegarek jak jechałem na baterii. Panel baterii naładowanej do 100% pokazuje, że powinna ona działać 3 godziny 20 minut, na low ustawieniach. Jak będzie w rzeczywistości to się okaże.

 

PODSUMOWANIE:

Mam go dopiero kilkanaście dni. Co prawda nie zdążyłem jeszcze wszystkiego przetestować. Jednak śmiało mogę powiedzieć, że jestem zadowolony.

 

I tu jeszcze klika zdjęć oraz test SUPER PI:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

PLUSY:

• szybki dwurdzeniowy procesor,

• wydajna karta graficzna,

• bardzo dobra matryca,

• ma wszystko co powinien mieć porządny laptop (porty i tuner),

• cichutki,

 

MINUSY:

• podobno kiepski serwis,

• kiepski napęd,

• uginająca się klawiatura w lewym górnym rogu.

 

PS.

1) Jeżeli chcecie jeszcze jakieś testy – to proszę napisać jaki i ewentualnie wrzucić link do programu testującego.

2) Jeżeli ktoś wie co może być problemem w barku dźwięku w tunerze TV to również proszę o cynk 

3) No i jeszcze poszukuje jakiś program do testów procka dwurdzeniowego. Bo Everest Home Edition pokazuje mi wykorzystanie tylko jednego rdzenia, a w drugim jest cały czas 0%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zmiana na Rumunie powoduje, że na kilku programach pojawia sie głos. Niestety przy takim ustawieniu nie wyszukuje wsystkih dostepnych kanałów, a i obraz nie jest najlepszy. Normalnie niewiem co z tym jest nie tak. Może macie jeszcze jakiś pomysł. Bo w instrukcji nie wiele pisze na tema trybu TV w ACER ARCADE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, mam pytanie czy ktokoliek posiada jakies informacje techniczne tego GF'a 7600 go ?? na stronie nvidi wypada w miare cienko co do 6600 go. Moze cos dokladniejszego poza tym e pamieci sa taktowane 1000MHz i jest niestety 128 bitowa :( ... bo naprzyklad czy moze sie rownac z radkiem x1600 ktory ma 12 potokow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...