Skocz do zawartości
Kost@k

Własne logo w biosie płyty głównej

Rekomendowane odpowiedzi

Zmiana logo w biosie award(wykonałem osobiście na ECS K7VZA)

 

Materiał na podstawie kilku stronek polsko i anglojęzycznych

 

Pewnie wiele osób się zastanawiało, czemu na niektórych płytach jest logo np. EPA , na niektórych nie ma , na niektórych logo sprzedawcy itp i dlatego, żeby nie być "gorszym" można sobie dodawać prawie dowolne własne logo. Zmiana logo dzieli się na kilka etapów:

 

1. Zrobienie Logo;

2. Wyodrębnienie BIOS-u , lub jego ściągnięcie z internetu;

3. Dogranie logo do pliku bios-u;

4. Sprawdzenie, czy nie ma błędów w tak spreparowanym obrazie bios-u;

5. Sflashowanie gotowego bios-u.

 

W sumie proste (choć nie dla wszystkich).

 

AD1.Logo tworzymy z bitmapy o parametrach, jakie stawia nam nasza płyta główna, jeśli masz starszy model, to musisz się trzymać odpowiednich parametrów, jeśli masz jedną z "nowszych" to bez problemu możesz kombinować z logiem (oczywiście w granicach wolnych komórek pamięci w obrazie bios-u).

Trzeba robić 4 bit. (16 kolorów lub odcieni szarości) bitmapy o rozmiarze nie przekraczającym 136x136 pix., ale najpierw wypróbujcie standardowe 136x84. Konwersja kolorów jest trochę dziwna, ponieważ zmienia je na trochę inne, więc najlepiej jest robić w 16 odcieniach szarości, lub czarno-białe. Bios logo ma rozszerzenie *.epa, do przekonwertowania gotowej bitmapy użyjemy programu Epacoder ver.1.11. Czynność jest prosta i nie będę się na ten temat rozpisywał.

 

AD2. Teraz trzeba mieć bios, a to już zależy od was, musicie wiedzieć jakiej firmy i jaki dokładnie macie model , oraz zaopatrzyć się w program awardflash oraz cbrom.

 

AD3. W jednym katalogu (ale niekoniecznie) musimy mieć takie oto pliki:

-obraz biosu (plik *.bin);

-logo biosu (*.epa);

-cbrom (program do wgrania tego logo).

Następnie w konsoli (może być zwykłe okienko DOS) gdy już jesteśmy w tym katalogu piszemy:

cbrom bios.bin /epa nazwa_loga.epa

Powinniśmy zobaczyć informacje ile procent zostało nam miejsca w obrazie biosu. Jeśli jest na "plusie", to jest ok, a jeśli nie to powinniśmy zrobić mniejsze logo.

 

AD4. Sprawdzenie polega na sprawdzeniu zawartości obrazu bios-u przez program cbrom, wpisujemy parametr "d" (cbrom /d) i tam sprawdzamy czy jest wszystko na swoim miejscu i czy nie ma błędnie podanych wielkości. Jeszcze najlepiej jest wyeksportować wgrane logo z takiego biosu komenda: cbrom bios.bin /epa extract i podajemy nazwe naszego loga z rozszerzeniem *.epa.

 

AD5. Ta czynność jest chyba najbardziej stresująca z wyżej wymienionych.

 

PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO ZAMIANY BIOSU NALEŻY ZROBIĆ KOPIE NA DYSKIETCE! NIE PONOSZE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA JAKIEKOLWIEK STRATY WYNIKŁE ZE ZŁEJ ZAMIANY BIOSU!

 

W BIOS'ie sprowadzamy wartości na default i wchodzimy do czystego DOS'u (tryb bez żadnych sterowników), w katalogu gdzie się znajduje bios.bin i awardflash, po rozpakowaniu wpisujemy update i potwierdzamy, nastąpi skopiowanie naszego starego biosu do pliku OLD.bin i czekamy cierpliwie aż się przegra nowy bios i jeśli nie było żadnych błędów, to możemy zrestartować komputer z klawiatury (ctrl+alt+del) i się cieszyć nowym logo .

 

P.S.

 

W kwestii AMI bios - po prostu nie wiem , bo nie robiłem ani nie czytałem .

:lol:

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...