Skocz do zawartości
SGJ

[artykuł] Test Porównawczy 8 Płyt Głównych Pod Intel Core 2 Duo

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku miesięcy trwa już wydajnościowa dominacja procesorów Intela Core 2 Duo, platforma zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Mamy dwa dominujące chipsety: Intel 975x oraz P965, a na horyzoncie pojawił się już trzeci, od dawna oczekiwany nForce 680i. Ponieważ płyt opartych na nim na razie jest niewiele, postanowiliśmy przeprowadzić test porównawczy płyt głównych oparty o wspomniane dwie pierwsze pozycje. Czy poszczególne modele oparte o tę samą architekturę mogę się dość znacznie różnić wydajnością? Która z płyt najlepiej nadaje się do Overclockingu (OC)? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym teście.

 

Dołączona grafika

Pełna treść pod tym linkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny art! Mi tu brakuje jednak paru popularnych płyt na 965- P5B w różnych odmianach, Biostar, DS3. No i przydałoby się coś ze stajni NV, bo jednak te płytki też zdobywają sobie szybko popularność. A do pełni szczęścia jeszcze przydałoby się przyjrzeć produktom Asrocka- jako najtańszej alternatywie mobo pod C2D. ;)

Cieszę się, że w końcu widzę na PPC porządny artykuł, który poziomem nie odbiega od artów z konkurencyjnych serwisów. :)

 

Edit: Sysak uprzedziłeś mnie ;)

Edytowane przez djsaint

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za pozytywne opinie :) Mówicie, że mało płyt, heh, wyobraźcie sobie jakby wyglądał test porównawczy 16 płyt albo nawet i więcej :P Owszem, gdybyśmy mieli tyle sprzętu, to czemu nie, ale test ukazałby się ... hmm - w maju :P Oczywiście nie przejdziemy obojętnie koło waszych opinii, bo w końcu wszyscy tworzymy ten portal :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Swietny art. Faktycznie duzo lepiej wykonany niz ten z Laba , gdzie tez bylo o mobasach pod C2D. Jednak mam jedno ale...:

ASUS jest firmą na rynku renomowaną i szanowaną. Kojarzona jest z produktami o najwyższej jakości i wydajności.

Jesli tak to co robia na niej zwykle niewzmacniane kondziory...Kuknijcie na DQ6 , DS3 i Abita...te maja wzmacniane.

 

 

Dzieki za arta. Tak dalej :icon_exclaim:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli tak to co robia na niej zwykle niewzmacniane kondziory...Kuknijcie na DQ6 , DS3 i Abita...te maja wzmacniane.

Takie uogólnienie, nie chcąc się zagłębiać w szczegóły konstrukcyjne płyty, ująłem to w świetle opinii jaka powszechnie panuje, zresztą praktyka zdaje się to potwierdzać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale asuska 5pn-e sli powinniscie brac a o tym abicie to devilek pisal ze swietny.

 

Tu macie literowke

Estetyczne pudełko sugerujące najwyższą jakoś oraz ambicje na bycie czempionem:

ps. moze by tak dac orientacyjna cene do kazdej plyt w podsumowaniu?

Edytowane przez bryken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale asuska 5pn-e sli powinniscie brac a o tym abicie to devilek pisal ze swietny.

 

Tu macie literowke

ps. moze by tak dac orientacyjna cene do kazdej plyt w podsumowaniu?

Literóka już poprawiona, a co do ceny... hmmm... Słuszna uwaga ale chyba dopiszemy ją dopiero w kolejnej recenzji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledwie rzuciłem okiem. Jestem zdumiony po ogledzinach.. bo widze iz musiała to byc bardzo zmudna praca.. takze pisanie tego artykułu, ulala :)

Przyczepie sie juz do jednego, te obrazki w 2 czesci testu.. hm sa za ciezkie. Poza tym.. mimo iz nie kupie ktorejkolwiek z tych płyt w najblizszych x miesiacach, to szybko przeczytam wasz artykuł ;) brawo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drobny error: przy opisie Gigabyte GA-965P-DQ6 jest zdjęcie DS4, natomiast przy opisie wyposażenia tej drugiej jest zawartość pudełka DQ6.

 

Testy na max FSB były robione z marszu, bez grzebania w napięciach?

To nie zaden error, tylko wymysl autora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drobny error: przy opisie Gigabyte GA-965P-DQ6 jest zdjęcie DS4, natomiast przy opisie wyposażenia tej drugiej jest zawartość pudełka DQ6.

 

Testy na max FSB były robione z marszu, bez grzebania w napięciach?

Wiemy o tych fotkach, niestety tak wyszło, za co przepraszamy. Lecz nie zmieniają one praktycznie niczego, bo obie płyty mają w wyposażeniu to samo, prócz manuala i płyty CD i same płyty też praktycznie nie różnią się wyglądem. Do testu na max FSB, napięcia były zmieniane na tyle, aby wyciągnąć maximum z płyty.

Edytowane przez janio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artykuł dobry tylko aż nie chciało mi się wierzyć że MSI aż tak poległo w OC...

Postanowiłem to więc sprawdzić i : (sory za linka na inny serwis)

http://www.tweaktown.com/reviews/1040/5/pa...king/index.html <-- FSB 484MHz

znalazłem jeszcze parę z podobnymi wynikami, więc może płytki były jakieś "nie halo" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne jest dla mnie twierdzenie, że Gigabyte DQ6 nie współpracuje z pamięciami Patriota - mam dokładnie ten sam zestaw pamięci PDP Patriot Dual LLK 800MHz i poszedł na mojej DQ6 od kopa - wymagał oczywiście tylko ręcznego ustawienia timingów, reszta była na AUTO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artykuł dobry tylko aż nie chciało mi się wierzyć że MSI aż tak poległo w OC...

Postanowiłem to więc sprawdzić i : (sory za linka na inny serwis)

2516630[/snapback]

Dziwne jest dla mnie twierdzenie, że Gigabyte DQ6 nie współpracuje z pamięciami Patriota - mam dokładnie ten sam zestaw pamięci PDP Patriot Dual LLK 800MHz i poszedł na mojej DQ6 od kopa - wymagał oczywiście tylko ręcznego ustawienia timingów, reszta była na AUTO.

Wiem co widziałem, płyta nie wstawała na ustawieniach auto, nawet po resecie biosu. Po zmianie pamięci, problem zniknął.

Edytowane przez janio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo przyjemnie sie arta czytało, ale zamiast takiego Foxcona to przydałby sie np Asusa P5B/DLX i P5N-E SLI, ewentualnie jeszcze GA DS3 ;] A pozatym OK ;]

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Janio - nie twierdze że coś źle zrobiliście bądź nie wyczerpaliście wszystkich możliwości ... Chodzi mi raczej o to że płyta która na innych forach wygrywa nagrody za stosunek cena/OC tutaj wypadła śmiesznie ... :)

Stawiał bym w tym przypadku na jakiś lewy egzemplarz (p965 platinum)...

Bo P965 "zwykłe" to faktycznie nie jest płyta do OC...

 

@ fredek - NIE SAMYM ASUSEM OVERCLOCKER ŻYJE :)

ja uważam że bardzo dobrze że pojawił się taki Foxconn co to go nikt nie zna i jest atrakcyjny cenowo i jeszcze da się na nim "coś" podkręcić :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ fredek - NIE SAMYM ASUSEM OVERCLOCKER ŻYJE icon_smile3.gif

Zgadzam sie z tym dlatego dobrze że pojawiły sie dwa Gigabyty które ,,rozniosły,, jeśli chodzi o FSB Asusa :wink: :wink: , a dlaczego brakuje mi w.w Asusów?? Bo ten co jest w teście to raczej droga propozycja i nie każdy może sobie na niego pozwolić, pozatym P5N-E SLI i P5B/DLX są bardziej popularne, tańsze ;]

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulacja napięć, zmiany dzielników - nic nie pomagało, po podniesieniu FSB o kilka MHz płyta odmawiała współpracy, co zresztą jest opisane w teście. Nie wiem - być może pech chciał i dostaliśmy jakieś padaczne egzemplarze. Też dużym zdziwieniem dla mnie była taka niska podatność na OC.

Wiem co widziałem, płyta nie wstawała na ustawieniach auto, nawet po resecie biosu. Po zmianie pamięci, problem zniknął.

A bios chociaz najnowszy wgraliście? Zazwyczaj ten co jest standardowo to nadaje się tylko do tego, by mozna bylo go uaktualnić ;)

 

Zgadzam sie z tym dlatego dobrze że pojawiły sie dwa Gigabyty które ,,rozniosły,, jeśli chodzi o FSB Asusa :wink: :wink:

Nie zapominaj, że abit/asus to płyty na i975x, a GB sa na 965. Dobre Asusy na 965 śmigają na fsb ~550MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...