Skocz do zawartości
sadaman

Zmiana Celerona 380 Na Pentium M 730

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem od ponad dwóch lat zadowolonym posiadaczem Laptopa marki HP NC6120.

Konfiguracja mojego sprzętu to:

 

Celeron M 380 1.6 GHz (obecnie po drutmodzie częstotliwość zegara wynosi 2133 GHz)

Chipset - Mobile Intel Alviso-G i915GM - wsparcie dla FSB 400 oraz 533 MHz

Pamięci DDR PC 2700

Dysk twardy - SAMSUNG 80 Gb 5400 obr/min

 

Ostatnio naszła mnie myśl czy nie wymienić jakiegoś podzespołu w laptopie w celu

polepszenia wydajności sprzętu.

Stąd pomysł wymiany procesora CELERON M380/1Mb/400MHz - 1,6GHz na

PENTIUM M730/2Mb/533MHz - 1,6GHz

Ze zdjęć porównawczych wynika że układ pinów zarówno na Celeronie jako i Pentiumie jest

identyczny. Zatem teoretycznie powinno wszystko ruszyć.

Zastanawia mnie jednak kilka kwesti - a mianowicie:

1. Obecnie posiadam wgrany Bios pod Celka - czy przed zmianą na Petniuma musze

wgrac Bios dedykowany pod modele tej samej serii ale z Pentiumem na pokładzie?

2. Czy prócz SpeedStepa i ciszy żyskam coś jeszcze dzięki tej zmianie?

3. A może lepszym pomysłem będzie wymiana dysku twardego na np 120GB z prędkością 7200.

 

Proszę o sugestie ponieważ czas na decyzje upływa mi dziś wieczorem.

 

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

post-119705-1180523729_thumb.jpg

Edytowane przez sadaman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios zostaje ten co jest, ewentualnie będziesz musiał sobie tylko włączyć SpeedStepa. Centrino to cisza, wydajność i dłuższa praca na bateriach. Dysk 7200 będzie wyraźnie głośniejszy 5400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem zatem że nie ma jednoznacznej odpowiedzi - w co lepiej zainwestować?!

Teoretycznie najlepiej byłoby zarówno w dysk (lepsze transfery) oraz procesor (teoretycznie dłuzsza praca, cisza etc), aczkolwiek podejrzewam że przy samym procesorze nie odczuje sporego skoku wydajności i transferów?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz to kwestia czysto indywidualna w co lepiej zainwestować. Jeden woli procek - szybsze działanie jakiś programów/gier, inny dysk - lepsze transfery. Przy zmianie procesora nie odczujesz żadnego wzrostu transferów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz dysk 4200 to zmień na 5400, jak masz 5400 to olej 7200 chyba że nie przeszkadza ci hałas ..

procek na 99% ruszy bez problemu, czy cisza i dłuższa praca ci potrzebna to sam wiesz najlepiej, czy potrzeba ci mocniejszego procka - też :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam okazje kupić ten procek za niewiele ponad 100 zł - więc myślę że się opłaca?!

 

GRANDMASTER : Uważasz że osiągnę więcej kupując wersje na 400Mhz i stosując drut moda, niż wersje 533Mhz?

Tak zastanawiam się nad pewną kwestią - obecnie celek na magistrale 400MHz pracuje poprze drut moda jako 533Mhz, Czy pentium 533MHz aby pracował na magistrali 533MHz musi mieć też zastosowany drut mod...czy może siłą żeczy te 533MHz zostanie osiągnięte bez drut moda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ chcę go włozyć do laptopa w którym pracuję orginalnie Celeron na szynie 400MHz - orginalnie bez drutmoda magistrala posiada rzeczywistą częstotliwość taktowania 100MHz a efektywną 400MHz, po zastosowaniu drut moda te parametry uległy zmianie i obecnie wynosza odpowiednio 133MHz i 533MHz.

 

Zatem zamierzam do laptopa który ma standartowo magistrale 100/400MHz wpakować Pentiuma na magistrale 133/533MHz

 

Stąd też moje powyższe pytanie czy samo włożenie procesora na magistrale 533 spowoduje automatyczna zmiane szyny w laptopie do 533MHz bez drutmoda...a może procesor dostosuje się do standartowej szyny i będzie śmigał na 400MHz.

Ale czy wtedy aby nie spadnie jego częstotliwość taktowania?

 

Troche to zawiłe ale mam nadzieje że rozumiesz do czego zmierzam?!

W załączniku dorzucam zrzuty ekranu z Everesta...może do czegoś się przydadzą.

 

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.

post-119705-1180615838_thumb.jpg

post-119705-1180615845_thumb.jpg

post-119705-1180615853_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie... kiedyś rozbierałem NX7000 i procek był jako przedostatni do wyciągnięcia. Czy w tych nowszych modelach też tak jest? Bo ja też myślę nad zmianą Celka na Pentiuma ale nie chce go całego rozbierać. Niby wtedy tamtego NX7000 złożyłem ale zostało sporo śrubek... ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim NC6120 i podejrzewam że w całej serii NC i NX dojście do procesora jest takie samo.

Tzn odkręcasz klapke od pamięci na spodzie laptopa, gdy to już zrobisz w jej wnętrzu wykręcasz dwie śrubki mocujące klawiature, następnie przy klawiaturze przesuwasz w dół cztery zaczepy mocujące klawiature, następnie ją ściagasz - i w ten prosty sposób masz ładny i łatwy dostęp do wszystkich elementów kryjących się we wnętrzyu urzadzenia czyli do wentylatora, procesora, radiatora, drugiej kości pamięci etc...ich demontaż to już kwestia zazwyczaj dwóch lub czterech śrubek.

Łatwiej się chyba już nieda:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... ja to robiłem zupełnie inaczej w 7k ;p no ale cóż, dzięki :) to faktycznie dość łatwy dostęp, jeśli możesz podeślij mi na pw opis drut moda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ chcę go włozyć do laptopa w którym pracuję orginalnie Celeron na szynie 400MHz - orginalnie bez drutmoda magistrala posiada rzeczywistą częstotliwość taktowania 100MHz a efektywną 400MHz, po zastosowaniu drut moda te parametry uległy zmianie i obecnie wynosza odpowiednio 133MHz i 533MHz.

 

Zatem zamierzam do laptopa który ma standartowo magistrale 100/400MHz wpakować Pentiuma na magistrale 133/533MHz

 

Stąd też moje powyższe pytanie czy samo włożenie procesora na magistrale 533 spowoduje automatyczna zmiane szyny w laptopie do 533MHz bez drutmoda...a może procesor dostosuje się do standartowej szyny i będzie śmigał na 400MHz.

Ale czy wtedy aby nie spadnie jego częstotliwość taktowania?

 

Troche to zawiłe ale mam nadzieje że rozumiesz do czego zmierzam?!

W załączniku dorzucam zrzuty ekranu z Everesta...może do czegoś się przydadzą.

 

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.

jak byś poważnie podszedł do sprawy to bytś sprawdził na stronie intela czy chipset 915 obsługuje 533. dowiedziałbyś się że TAK i wywnioskowałbyś że procesor będzie działać bez problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...