Skocz do zawartości
Ant3k

[recenzja] Hp Compaq Nc6320

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od niedawna stałem się posiadaczem notebooka HP Compaq nc6320. Chciałbym przedstawić swoje spostrzeżenia dot. tego modelu. Zachęcam do leORT: ORT: ORT: ktury.

 

Wprowadzenie

Z racji tego, iż drażniły mnie kable (ciągły bałagan), mus zakupu drugiego komputera i brak Internetu w trasie, postanowiłem zakupić laptopa. Długo szukałem idealnego modelu, który miałby służyć do pracy głównie biurowej, muzyki i czasem filmu.

 

Priorytetem były :

-Dobra matryca

-Nagrywarka dvd

-1GB ramu (koniecznie 667MHz)

-Wifi, BT, czytnik kart itp..

-Przyzwoity czas pracy na baterii.

 

Od początku wiedziałem, że chcę tylko i wyłącznie laptopa spod znaku HP. Problem pojawił się przy wyborze modelu. Setki przejrzanych stron, dziesiątki odwiedzonych sklepów a wreszcie znalazłem - HP Compaq nc6320. Miałem szczęście bo kilka dni później byłem w Warszawie i wstąpiłem do kilku sklepów w poszukiwaniu tego modelu. W jednym z nich miły sprzedawca zaczął wymieniać zalety i wady tego notebooka. Nie będę ukrywał, że się napaliłem, ale niestety brakowało mi troszkę do 4500zł…Nagle miałem ważne wydatki i plany z laptopem poszły na drugi plan… Dopiero jak miałem przypływ gotówki zacząłem szukać ponownie, ale już tylko tego modelu. Znalazłem w Allegro.pl używany egzemplarz. Po dokładnym wywiadzie ze sprzedawcą, postanowiłem go zakupić za ostateczną kwotę 2500zł z przesyłką DHL. Jak tylko otworzyłem, bardzo dobrze zabezpieczoną, paczkę z laptopem od razu wiedziałem, że to jest to, czego tak długo szukałem.. Jest to sprzęt z zachodu, ale stan naprawdę kuje oczy - po prostu igła. Był mało używany. Problemem jest niemiecki układ klawiatury. Chwilowo zastosowałem naklejki... Ale planuję zmienić to na nasz, ojczysty...

 

 

Specyfikacja techniczna

Procesor

- Intel Core Duo T2400 (1,86GHz) FSB 667 2MB cache

Pamięć

- 1024 MB DDR2-667

Grafika

- Intel Graphics Media Accelerator 945

Matryca

- Matowa 15,4” SXGA+ 1400x1050

HDD

- FUJITSU 40GB SATA 5400rpm 8MB cache

Napęd optyczny

- DVD±RW

Komunikacja

- modem 56k

- LAN 10/100/1000 Mbps

- WiFi Intel 2200BG

- Bluetooth

Porty

- 4 x USB 2.0

- 1 x VGA out

- 1 x TV-out

- 1 x IEEE1394 (FireWire)

- 1 x RS232

- 1 x Wyjście słuchawkowe

- 1 x Wejście mikrofonu

- 1 x RJ-11

- 1 x RJ-45

- 1 x PC Card typ II

- 1 x SecureDigital Card, MultiMedia Card, MemoryStick, MemoryStick Pro, SmartMedia Card, xD-Picture Card

- 1 x Złącze stacji dokującej

- 1 x czytnik linii papilarnych

 

Zdjęcia

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Wykonanie

Wykonanie, moim zdaniem, jest bardzo dobre. Nic nie trzeszczy, wszystko dobrze spasowane. Zawiasy przy matrycy sztywno trzymają matrycę. W zasadzie nie mam się do czego doczepić. Wymiary: głębokość: 274,3 mm; Wysokość: 30,3 mm; Szerokość: 328,6 mm

 

Kultura pracy i chłodzenie

Tutaj HP ma czym się popisać. Podczas pracy (Internet, gadu-gadu) wiatraczek jest niesłyszalny, czasami uruchomi się na chwile na małych obrotach. Jak obciążę system, a nie jest to łatwe, wiatraczek zaczyna być słyszalny, ale nie jest to drażniące. Dysk słychać tylko wtedy jak się przyłoży ucho do obudowy. Po dłuższej pracy najbardziej nagrzewa się okolica dysku twardego, ale obudowa jest tylko ciepła.

 

Ekran

Matryca była priorytetem więc jest to SXGA+ 15". Pracuję na rozdzielczości równej 1400x1050 pikseli. Barwy są naturalne, obraz jest ostry, wyraźny, kąty widoczności są świetne - nie muszę patrzeć na matrycę idealnie prosto ;). Podczas przeglądania Internetu czy rozmowy na gadu-gadu nie odczuwam zmęczenia wzroku, jak to było przy CRT. Mam możliwość regulacji jasności matrycy co jest bardzo przydatne np. w nocy. Gdy pada słońce na matrycę to robi się nieciekawie, co jest na porządku dziennym w matowych matrycach. Ogółem matryca jest bardzo udana!

 

Procesor i pamięć

Jak już wspomniałem procesor to CD T2400. Wprawdzie jest to najniższy model serii Core Duo, ale mi w zupełności wystarcza. Częstotliwość pracy to 2x1,86GHz. Pamięci są bardzo szybkie, 2x512MB DDR2 667MHz to jest dużo jak na laptopa. Nie odczuwam "przymulania" komputera podczas pracy w Internecie czy w Wordzie.

 

Karta grafiki

Nie mam się czym chwalić, bo Lap posiada tylko zintegrowaną grafikę Mobile Intel 945GM. Taka mi w zupełności wystarcza, bo komputer nie służy do gier, ani do obróbki zdjęć. To po prostu komputer do pracy biurowej. Jak na razie mam problem z wyświetlaniem na TV, gdyż tam mam obraz czarno-biały (?!) Na tym samym kablu, ale na stacjonarnym wszystko było ok…

 

Dysk i napęd optyczny

Dysk jest cichutki. Normalnie pracuje sobie w temperaturze ok 42-43*C. Przy sprawdzaniu badsectrorów nagrzał się do 48*C. Napęd optyczny to : DVD±RW DL. Na stacjonarnym nagrywałem tylko DVD-R i DVD-RW więc zabawki typu Lightscribe czy DL są mi zbędne – jak są to dobrze, jak nie ma to nie będę płakał ;) Hałas jest taki sam jak w innych nagrywarkach. Na to nie patrzę.

 

Karta muzyczna, głośniki i mikrofon

Karta dźwiękowa, jak to wbudowana, rewelacji nie można się spodziewać, ale do posłuchania muzyki czy obejrzenia filmu w nocy mi wystarcza. Może kiedyś kupię coś z Creativa na PCMCIA albo USB... Wbudowany mikrofon pozwala na swobodne prowadzenie rozmów przez Skype. Natomiast wbudowane głośniki są bardzo przyzwoite - tu miłe zaskoczenie :)

 

Klawiatura i touchpad

Jak już pisałem, obecnie mam niemiecki układ klawiszy. Po zastosowaniu naklejek wszystko jest na swoim miejscu. Plusem jest duży ENTER. Klawiatura nie ugina się pod naciskiem, skok klawiszy jest niski a zarazem wyczuwalny. Po przejściu z pełnowymiarowej klawiatury miałem problemy, ale się przyzwyczaiłem. Nad klawiaturą znajdziemy też 6 klawiszy funkcyjnych - od lewej: HP Info Center, Wifi on/off. tryb prezentacji i 3 klawisze do głośności (wycisz, ciszej, głośniej). Touchpad jest precyzyjny, podobnie jak obszar przewijania. I tak wolę standartową myszkę ;)

 

Porty I/O i interfejsy sieciowe

Z tyłu umieszczono wyjście TV out, port RS232, i gniazdo zasilacza. Z lewej strony najbardziej wysunięty jest RJ 45 potem wyjście na zewnętrzny monitor, kratka wentylacyjna, 2xUSB (jedno nad drugim), wyście na słuchawki, mikrofon, i 2 porty PCMCIA. Z prawej natomiast najbardziej wysunięty jest port COM, następnie napęd optyczny, RJ-11, 1394 i znowu 2xUSB (tym razem obok siebie). A na froncie umieszczony został centralnie czytnik kart. Gniazda rozmieszczone bardzo dobrze. Brakować może jedynie IRDY, ale przy BT to zbędny gadżet ;) W domu mam router z WIFI, a laptop łapie zasięg w obrębie całego mieszkania (60m2). Nie przeszkadzają nawet grube ściany działowe. Nawet u sąsiada jest zasięg, z tego jestem zadowolony. Mam telefon z BT (Nokia E50), która łączy się z Lapem bez problemu, z reguły ~2m bo więcej nie patrzyłem. Jest także czytnik linii papilarnych, ale do użytku w domu jest zbędny.

 

Bateria i zasilanie

Przy pracy na baterii z włączonym Wifi, Operą, Konnektem wytrzymuje do 3h. Jestem zachwycony ;) Po dłuższym działaniu zasilacz jest ciepły, ale nie gorący.

 

Oprogramowanie

HP postarało się o odpowiedni soft do swoich produktów. Można szybko i łatwo ściągnąć potrzebne sterowniki do swojego Laptopa, a co najważniejsze, wszystko jest pogrupowane i po Polsku ;)

 

Podsumowanie

Nie żałuje zakupu i szczerze polecam go innym. Za cenę 2500zł otrzymujemy używanego notebooka z dwurdzeniowym procesorem CoreDuo, 1GB pamięci, nagrywarką DVD i matrycą SXGA+. Według mnie warto.

 

Plusy i minusy

+ Dobra matryca

+ Szybki i cichy dysk

+ Wydajny procesor

+ Dobra antena WiFi

 

- Mały dysk

- Czarno-biały obraz na TV (?!)

 

Plany na przyszłość

- Nowy dysk (80GB Seagate 5400.3 Momentus)

- Obecny dysk „na kieszeń” (stara szkoła ;) ) – obudowa USB IcyBox

- Klawiatura (nie do końca wiem czy zmieniać, z tego co wiem to w naszej (us) jest mały klawisz ENTER)

- Diodowa lampkę na USB

- Plecak

- Stacja dokująca.

 

 

No to się rozpisałem :) Postaram się odpowiedzieć na każde zadane pytanie dot. posiadanego laptopa. W miarę upływu czasu dodam testy notebooka…

 

Proszę o info jeżeli są jakieś błędy.

Edytowane przez Ant3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym obrazem czarno bialym to jest prosta sprawa...masz zly kabel...mialem ten sam problem...kupilem kabel za 5 zlotych i mialem to samo co ty.....kup porzadny kabel s-video na euro...za 30 zlotych a bedziesz zadowlony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z taką dużą rozdzielczością na 15,4"? Chcę kupić IBM/Lenovo ThinkPad T60 z takimi parametrami matrycy i nie wiem jak to się sprawuje przy użytkowaniu. Na pewno plusem jest duży obszar roboczy, ale jak z wielkością czcionek itp? W sumie przy lapku siedzi się bliżej niż na monitorze od desktopa, więc problemu z dojrzeniem wszystkiego na ekranie nie ma? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czcionki na tej rozdzielczości są idealne, nie za duże nie za małe. Wszystko pięknie widać, może wrzuce mały screenshoot.

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

@narcyz: thx ;)

Edytowane przez Ant3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem co sie mieści na takiej rozdzielczości - ale jak to wygląda na 15.4"? :D Już wiem jakiej wielkości są czcionki, bo zmierzyłem sobie 15.4" na monitorze i pomniejszyłem odpowiednio twoje screeny. Wielkość mi odpowiada ; D Dzięki Ant3k, już zamawiam tego ThinkPada :)

 

Co do recenzji - dobrze napisana, myślę że dobrze przedstawiłeś nam swojego lapka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ant3k, już zamawiam tego ThinkPada :)

 

Co do recenzji - dobrze napisana, myślę że dobrze przedstawiłeś nam swojego lapka :)

Dzięki, mam nadzieje, że odwdzięczysz się recenzją swojego notebooka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy pada słońce na matrycę to robi się nieciekawie, co jest na porządku dziennym w matowych matrycach. Ogółem matryca jest bardzo udana!

nie rozumiem, wszędzie mówią, że to na błyszczących matrycach nie da się pracować na powietrzu,

a co się dzieje na matowych ? też coś nie tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem, wszędzie mówią, że to na błyszczących matrycach nie da się pracować na powietrzu,

a co się dzieje na matowych ? też coś nie tak ?

nie wiem jak to wytłumaczyć, ale światło jak sie odbija to trzeba do oporu rozjaśnić... Tak jakby kolory zanikały.... Nie wiem jak to opisać :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...