Skocz do zawartości
ath

P31 - Wielka Niewiadoma?

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem płytę. Bardzo przyjemna. FSB wyciągnąłem ponad 500 stabilnie, memki fikały koło 625 MHz (SPI32M). Jak na cenę jest to świetna oferta, gdyby jeszcze Gigaszyt nie miał tak zrytego biosu to płyta byłaby best buy w cenie poniżej 300 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem płytę. Bardzo przyjemna. FSB wyciągnąłem ponad 500 stabilnie, memki fikały koło 625 MHz (SPI32M). Jak na cenę jest to świetna oferta, gdyby jeszcze Gigaszyt nie miał tak zrytego biosu to płyta byłaby best buy w cenie poniżej 300 zł.

Mam do Ciebie prośbę- mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat biosu? I czy zauważyłeś jakieś problemy/konflikty z pamięciami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki sam bios jak w P35 DS3/DSR3. Regulacja napięć też. Ja dokładnie miałem model:

 

http://www.gral.pl/preview/Gigabyte/Gigaby...AIDATXCore2_41/

 

Jedyna wada to sekcja zasilania znacznie słabsza niż w mocniejszych odmianach i procusiowi trzeba więcej papu dawać niż na innych płytach (ale i tak znacznie lepsza niż w P5B "Vanilla" :)

 

Konfliktów z pamięciami nie było. Jedynie to co w każdym Gigaszycie doskwiera, to problem ustawiania timingów + alph w biosie (często startują tylko na default i trzeba memsetem zmieniać).

Edytowane przez Xtreme Addict

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, czy nie będzie to czasem lepszy wybór niż EVGA 650Ultra ;) W związku z tym mam kilka pytań:

 

1 - czy można podłączyć PCSpeaker (tudzież czy jest wbudowany)? :P

2 - jak szybko płyta startuje od momentu wciśnięcia power do ukazania się POST-u?

3 - podkręcanie (jak wysoko poleci, normalka)

4 - dzielniki pamięci

5 - vdrop

6 - ...coś mi się jeszcze może przypomni ;)

 

edit - właśnie, testy na E2180 mile widziane :)

Edytowane przez soulburner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zestaw , który będę miał w łapkach to właśnie e2180 + kingstony 667 (tutaj nie problemu mogę przełożyć moje GR pro) + zasiłka BQ SP 350W no i oczywiście Gigabyte P31 DS3L

Sprawdzę opcje biosu. Max FSB w praktyce, dzielniki itd.

 

ad 1 - czy można podłączyć PCSpeaker (tudzież czy jest wbudowany)?

Rzuc okiem na manual ze strony gigabyte. Szczerze mówiąc na moim G33 nic takiego nie widziałem. Jakieś wskazówki mile widziane.

ad 2 - jak szybko płyta startuje od momentu wciśnięcia power do ukazania się POST-u?

OK sprawdzę

ad 3 - podkręcanie (jak wysoko poleci, normalka)

OK

ad 4 - dzielniki pamięci

OK

5 - vdrop

Bez miernika chyba nie dam rady niestety

Edytowane przez aldam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro będę miał ta płytę na jeden dzień, więc jezeli ktos ma jakies pytania to czekam

1. Czy wstaje za każdym razem po oc

2. czy nie ma problemu z zapamiętywaniem ustawień w biosie

3. działanie (oc procka i pamięci) przy obsadzonych 4 bankach pamięci (nawet 2x gr pro + 2x kingston)

4. czy działa regulacja obrotów wiatraka na cpu, który ma tylko 3 piny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po wstępnych testach. Niestety ze względu na brak czasu nie będę mógł odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Płyta Gigabyte GA-P31-S3L, więc najtańszy model kosztujący ok 250zł.

Bios

 

FSB

max 700

 

Dzielniki ram

wszystkie - 1:1 też :)

 

Regulacja napięć

cpu max 2.0V

ram max +0.7V czyli 2.5V

możliwa zmiana napięć mostka i szyny FSB (nie wiem czy tak się dokładnie to nazywa)

 

Timmingi

Standardowo można zmieniać

Jest sporo ustawień

 

Podkręcanie

Trafiła się niezła sztuka E2180

2.5ghz - 1.10V

3.0ghz - 1.25V

3.2ghz - 1.30V

3.4ghz - 1.40V

max fsb na mnozniku x6 to 450

Powyżej fsb450 płyta wracała do fabrycznych ustawień

Możliwe , że to wina procka . Po prostu wall

 

Start płyty od momentu wciśnięcia power do ukazania się POST

Czy wstaje za każdym razem po oc

Po podkręceniu płyta 2-3 razy startowała zanim zaskoczyła. Ale to działo się tylko za pierwszym razem, później było ok.

Nie mierzyłem stopperem ale trwało to naprawdę krótko.

 

PCSpeaker

Jezeli chodzi o ten mały głośniczek z obudowy to tak.

 

czy działa regulacja obrotów wiatraka na cpu, który ma tylko 3 piny

czy działa automatyczna kontrola wentylatora CPU w zależności od temperatury (taki SmartFan) oraz czy czasem nie wyłącza się to po podkręceniu FSB

Nie wiem czy ta odpowiedź wystarczy. Wentyl Pentagram HP100 3 pin, automatycznie dopasowuje sobie prędkość do temperatury. Po OC wszystko działało ok czyli obciążenie - zwiększenie prędkości.

 

działanie (oc procka i pamięci) przy obsadzonych 4 bankach pamięci (nawet 2x gr pro + 2x kingston)

Nie mam możliwości sprawdzenia ponieważ kingstony mam 1 szt. 1x1gb

 

czy nie ma problemu z zapamiętywaniem ustawień w biosie

Normalnie nie ma. Jednak podejrzewam że S3 pewnie nie będzie działał poprawnie tzn. będzie kasował ustawienia (w większości Gigabyte tak jest)

 

 

Podsumowując

IMHO za tą kasę super sprawa. Osobiście dołożyłbym do wersji DS3L z lepszymi kondziorami.

Czyli zestaw C2D (s3l+E2140) wychodzi 470PLN :)

 

EDIT

Bardzo chłodny jest NB. Po katowaniu był letni, u mnie w G33 parzy

Edytowane przez aldam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, lekko odkopię.

Ta kombinacja DS3-L (P31) i PE2140 wypada nader intersująco...

Szczególnie, że wysokie fsb mnie nie interesuje (styknie mi ~2.7GHz), pamięci nie ruszę, dodatków nie potrzebuje jakiś porządnych (jak sieciówka czy audio na pokładzie).

Tylko testów brak no i w sumie nikt tego nie ma...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, ja ostatecznie (na spokojnie ;)) przemyślałem sprawę i zrezygnowałem z zakupu tej płyty. Właśnie ze względu na "słabą" sekcję zasilania i "popularność". Wolę poczekać ok. tygodnia i dołożyć kasę do neo2 fr (już kiedyś "zaoszczędziłem" na płycie i nie mam zamiaru tego przechodzić jeszcze raz...).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja narazie muszę czekać... aż brat sprzeda opony, wtedy będe miał te 1k zł jako moją część...

Więc albo Genius 1250X + 66GT na przeczekanie na pci-ex + PE2140/P31 DS3-L

Albo P35/PE 2140 i grafa na pci... (+ ram oczywiście).

 

Ale brać w ciemno się trochę boję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...