Skocz do zawartości
KissOfDeath

Wodowanie CPU + GPU na chłodnicy 280

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.
Będzie to moja pierwsza przygoda z wodowaniem elektroniki ( nie licząc zalanego telefonu )
 

Planuje zakup obudowy Cooler Master Cosmos SE

W pierwszym wyobrażeniu chciałem zamontować na suficie chłodnicę 280 do chłodzenia 4670K i (opcjonalnie) w późniejszym czasie Asusa 780 - wszystko oczywiście podkręcone.
Później po przeczytaniu kilku forów zdałem sobie sprawę że ta chłodnica nie da rady.

1) Czy jeżeli wsadziłbym tam chłodnicę 360 na przedni panel, to temperatury były by w miarę?

 

2) Czy w ogólę zmieszczę się z chłodnicą na suficie przy Asrocku H87 Performance ? Zakładając tam chłodnica + wiatraki 25mm

 

3) Mam też pytanie co do pompki, czy taki gotowiec to opłacalny pomysł ? rezerwuar z pompą

 

Jeżeli nie będzie sie dało skutecznie zwodować na jednej chłodnicy CPU+GPU to zdecyduję się najpewniej na gotowca od Swiftecha, polecanego przez kolegę z forum.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez KissOfDeath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

280tka na cpu + gpu, będzie słaba. Układ by działał, ale miałbyś kiepskie temperatury, nieopłacalna zabawa.

Dodanie 360 chłodnicy oczywiście że obniży temperatury, ta chłodnica jest mocniejsza niż 280. 280 + 360 poradzi sobie spokojnie z haswellem i gtx780.

 

Patrz na to jak na porównanie do coolera. Jeżeli chcesz schłodzić dane podzespoły, chłodnicą, która ma mniej więcej wymiary największych coolerów na cpu (phanteks np.), to wiadomo że to sobie nie poradzi ze schłodzeniem wydajnie zarówno cpu jak i karty graficznej. Woda nie ma cudownej mocy chłodzącej, ona jest tylko nośnikiem energii. Rozmiar chłodnicy ma tutaj kluczowe znaczenie.

 

Idąc dalej, chłodnica do CM cosmos SE na top wchodzi chłodnica o ograniczonej grubości, nie ma tam aż tyle miejsca. Wentylatory wprawdzie mogą iść na górę za ten panel maskujący, ale sama chłodnica będzie w środku. W recenzjach piszą że limit do tej chłodnicy na topie to 38mm grubości. Więc musisz wybrać coś cieńszego, w przeciwnym wypadku będzie zawadzać o płytę główną. Na przód wejdzie dowolna grubość, w zatoki 5,25''

 

Pompka którą podajesz, średnio opłacalna, drogo. Oddzielnie powinno wyjść taniej (rezerwuar + pompa).

 

Co do gotowca od swiftecha, jest on modyfikowalny, można ten zestaw rozbudować o dodatkowe bloki i chłodnice.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do chłodnic to poszukaj używek. Bo 360 (nie grubasa, tylko normalną 30mm) da się kupić w granicach 100 zł bez problemu (sam mam taką jedną na sprzedaż).

 

Druga sprawa - u mnie 360 + 120 dawała sobie bardzo fajnie radę z 290X + 3570k po oc. Z wentylami na 800 rpm miałem na cpu około 75* przy linxie z acx. A karta w furmarku nie przekraczała 55*.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lanc, dzięki za sugestię.
Faktycznie gdybym poszukał jakiś używek to koszta by nie wzrosły jakoś tragicznie przy zakupie 2ch chłodnic - bo faktycznie nie ma się co czarować, z czego by nie była ta pojedyńcza 280 to i tak nie da rady. -Byle nie trafić na jakaś dziurawą.

 

1)Gdybym zaczynał od wodowania tylko procka, to raczej 280 starczy (?) A gdy założę blok na gpu to dorzucę do zestawu 360 na przód.

2)Teraz jeszcze pytanie, czy w tym Cosmosie gdy zamontuję 360tkę na przedni panel, to będę musiał pozbyć się 2ch wentylatorów fabrycznych ? Czy da się jakoś na nie założyć chłodnicę ? Pewnie nie ;)

3)Jaką pompkę + rezer patrząc przyszłościowo pod 280+360 tam dopiąć?

 

I ostatnie podsumujące.
W moim przypadku chyba nie ma sensu pchać się w swiftecha i kombinować potem z blokami i pompkami - które jeśli juz uda się dobrać to wyjdą drożej a będzię to bardziej ograniczony ukłąd na późniejsze modyfikacje.

Dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

280tka na samo cpu, starczy, będzie to wydajniejsze niż jakiekolwiek chłodzenie powietrzem, jak i jakikolwiek "gotowiec" (może porównywalne ze swiftechem h320). Ale ma to sens tylko w przypadku planowanej rozbudowy, bo w przeciwnym wypadku, będziesz miał naprawdę drogie chłodzenie na cpu :)

 

Wentylatory na chłodnicę powinno się dać założyć, o ile rozmiar odpowiada (120mm na chłodnicę 120 itd).

Tak wygląda przód tej obudowy z 360 chłodnicą wstawioną w zatoki:

 

Dołączona grafika

 

Pompka typu laing ddc pociągnie spokojnie rozbudowany układ. Mocne pompki ludzie biorą żeby uzyskać lepszy flow, bardziej niż że słabsze im nie wyrabiają. Pamiętaj że mocna pompa = trudniejsze wyciszenie, hałas, wibracje, a przepływ aż tak dużo wydajności nie poprawia. Też polecam używki, za 150zł lekko dostaniesz lainga ddc z topem.

 

Rezerwuar, jaki zmieścisz. Ta obudowa nie jest wbrew pozorom aż tak duża, nie ma miejsca na duży cylinder obok płyty. Przy chłodnicy planowanej na front, nie zmieścisz też rezerwuaru w zatoki 5,25''.

Najlepszy byłby tutaj jakiś mały zestaw z rezerwuarem do postawienia na dole, obok zasilacza.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I pamiętaj, jeżeli kupujesz nówki to na pewno nie z tego sklepu który wrzuciłeś. Ilość kasy wyrzuconej w bezdenny worek nazywany darmacz jest niesamowita. Poszukaj opinii po forach.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy byłby tutaj jakiś mały zestaw z rezerwuarem do postawienia na dole, obok zasilacza.

 

Dokładnie tak sobie to wyobrażam, tylko prosiłbym o nakierowanie na jakiś konkret. Nie wiem w czym dokładnie szukać i jak dobrać parametry.

Jak patrzyłem na allegro to z używkami raczej tam słabo. Pewno prędzej po forach szukać muszę.

 

P.S. Znalazłem ciekawą wersję NZXT, oczywiście u nas nie dostępną. - Szkoda że w Krakowie nie ma doposażonych sklepów gdzie można by cokolwiek zobaczyć przed zakupem na żywo.

Ale Cosmos SE to chyba nie najgorszy wybór(?)

 

Bloki z czapką z pleksi są ok ? Nie syfią się zbyt szybko

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Top z plexi jest fajną wizualnie opcją, ale trzeba bardzo uważać, by nie popękał od wkręconej za mocno złączki.

 

PS: w tym artykule na overclock wspomnieli o srebrnym Kryosie, a nic zupełnie nie napomknęli o protoplaście srebrnych bloków, czyli DD TDX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest mój art ;)

Powiem Ci uczciwie, że o tym bloku DangerDena nie słyszałem. Starałem się ująć różne ciekawostki, ale sam chyba wiesz jak pojemna jest tematyka LC ;)

 

Osobiście jestem za topami z czegoś mocniejszego niż plexi, a do tego nieprzezroczystego. Kolorowe płyny może fajnie wyglądają, ale na tym kończą się ich zalety :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plexi przydaje się przy fullcoverach na GPU, ponieważ ciężko takie rozebrać, a przynajmniej przez pleksę dobrze widać, czy jest czysto w środku. :)

 

Co do Twojego (teraz już wiem :) ) arta, to DD jest pierwszą firmą, jaka mi przychodzi na myśl, gdy słyszę o "historii LC".

Edytowane przez Dammeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o topy, to możesz tu sobie przeczytać o rodzajach ;)

 

Tak z ciekawości ... 

 

Dołączona grafika

 

Oczyścić taki blok jest łatwo, nawet jeśli "oring" jest stary/popękany to zamiast tego stosujemy silikon i chyba wszystko gra ? :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Oczyścić taki blok jest łatwo, nawet jeśli "oring" jest stary/popękany to zamiast tego stosujemy silikon i chyba wszystko gra ? :)

Hello,

 

jeżeli top nie jest z plexi to od biedy silikon może być - chociaż lepiej użyć coś z zastosowania dla motoryzacji lub jachtów np. sikaflex. Natomiast jeśli top jest z plexi to po dociśnięciu może to nie wyglądać zbyt ładnie - chociaż na to też by się sposób znalazł. Z drugiej strony wystarczy się przejechać do sklepu z oringami i za 50 groszy lub trochę drożej da się znaleźć pasujący oring.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie takiego widoku się obawiałem przy topach z plexi, jaki załączył MaciekCi

Dziękuję Ivanov za linka do Twojego artykułu. Jutro akurat mam wolne więc wezmę się za czytanie całej tej strony ;)

 

Ale nikt nie wspomniał nic o obudowie ( wiem że to nie ten dział, ale też jest to zakup pod tym kątem ;) )
Szukałem czegoś nietuzinkowego ale też ze smakiem.

Okno jest obowiązkowe - jestem przyzwyczajony do otwartej budy, nieopodal mojej głowy. Często też jest to idealne miejsce na popielniczke.
Stąd byłbym niespokojny nie widząc bebechów.

Przeglądnąłem pewnie ponad setkę bud i za każdym razem gdy coś mi się spodobało, znajdywałem niechlubne opinie.
Znużony w końcu wytypowałem Cosmosa SE i chyba przy nim pozostanę. Aprobata ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do LC nie wiem czy ten cosmos to taka dobra opcja, to nie jest obudowa "dedykowana" pod takie chłodzenie.

Nie myślałeś o czymś z listy:

 

obsidian 750d

obsidian 730t/760t

bitfenix shinobi xl

nzxt switch 810

nzxt h630

nzxt h440

 

w tych obudowach bez problemu zmieścisz 2 duże chłodnice.

Edytowane przez aerial
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korsarze mi się także podobały, zwłaszcza 6setka.

Ten 760T który podesłałeś także ciekawie wygląda..
Ale jedno co łączy obudowy tej firmy to badziewne blachy. Zobacz jak to się gibie YT

NZXT nie do końca do mnie przemawia swoim designem, może gdybym je na żywo mógł zobaczyć.

Bitfenix 810 bardzo elegancka, ale porównując do Cosmosa to zwykłe pudło :P

 

W zasadzie też nie szukałem full towera ze względu że buda stoi na biurku, obecnie mam tu mini wieżyczkę także i tak jak postawię midi to będzie wielka.

Zdaje sobie sprawę że full to wygoda, miejsce ale mnie cieszy kompresja i miniaturyzacja ;) Także chciałbym po prostu dobrze wykorzystać miejsce w Kosmosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci że z tym oknem to różnie bywa

 

Udało mi się wyciąć okno w obudowie za 37zł (koszt cięcia) plus 65zł (koszt szyby), szyba przyciemniana na grafit, wygląda bajecznie przyklejona na czarny sylikon z Castoramy.

 

Wycinałem ponieważ fabryczne okno było za małe, było z akrylu (rysowało się mocno) i ogólnie mi się nie podobało.

 

Poszukaj zakładów cięcia wodą CNC, sam wzór kwadratu/prostokątu z zaokrąglonymi brzegami jest bardzo prosty do zrobienia. W Warszawie mogę polecić zakład, bardzo fajny koleś :)

Edytowane przez polsal
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz doszedłem do wniosku że planowany zasilacz może mi nie starczyć mocą.

Na pompkę + 5 wiatraków na chłodnicach pewnie będę musiał dołożyć 100W (?)

W planach był XFX XTR 550W, konfiguracja w pierwszym poście.

 

A z wycinaniem różnych rzeczy w obudowie to jest tak, że nigdy nie wiadomo jak to wyjdzie i może się okazać że coś spi***

Albo efekt końcowy bedzie poniżej naszych oczekiwań :P

Pozdrawiam.

Edytowane przez KissOfDeath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilacza. U mnie 290x + 3570k @ 4.7Ghz, 16gb ramu, do tego 7 wentylatorów, laing ddc i 3 dyski twarde w max stresie biorą 380W ze ściany (sprawdzane watomierzem). Zasilacz gold. Tak więc 550W pociągnie raczej bez problemów.

 

Tapatalk 4 @ SGS 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lanc, bardzo mnie ucieszył ten fakt :) Nie muszę generować kolejnych kosztów do zabawy w LC.

 

Po przeczytaniu artykułu z Overclock.pl autorstwa Ivanova stwierdzam że to kawał dobrej roboty :)
Jedynie niedosyt wiedzy wciąż czuję jeżeli chodzi o pompki, jak dla mnie zabrakło bardziej szczegółowego opisu każdego z systemu pompek, cech budowy z rysuneczkiem jak pracują ;) i zalet/wad każdego z systemu.
Dzięki :)

 

Myśle że ze względów estetycznych zakupię taką bańkę bądź mniejszą.. Jak złożę budę to się w ogóle okaże czy dam rade tam cokolwiek zamontować na ściankę płyty, gdzie Cosmosa SE będzie przecinał Asus 780..
W razie czego jaką pompkę należy założyć na ten rez ? Pójdzie ona na tzw top ? Czy w takich rezach nie da się zrobić 2in1? Jeżeli dobrze rozumiem pompka musiałą by być samotnie poniżej poziomu reza.
Denerwuje mnie moja niekompetencja w podstawach podstaw.. Czytając w naszej sieci dowiaduję się wciąż rzeczy z półki semipro ale łopatologi dla newbie nie jest za wiele :P

Pozdrawiam gorąco z mojego miejsca pracy, piękne niedzielne 4h za biurkiem z kawą i papierosem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten rez nie ma możliwości podpięcia pompki inaczej jak osobno, jeżeli chodzi o EKWB to masz 2 opcje:

 

pompa DCC
http://www.ekwb.com/shop/reservoirs-and-acc/res-pump-combo/ek-ddc/ek-ddc-3-2-pwm-x-res-140.html

 

pompa D5 Vario

http://www.ekwb.com/shop/reservoirs-and-acc/res-pump-combo/ek-d5/ek-d5-vario-x-res-140-incl-pump.html

 

każdy z tych rezów ma tubę 140mm, którą można bez problemu wymienić na dłuższą, jest to w opisie produktu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KissOfDeath - dziękuję :)

 

Jeśli chodzi o pompkę i rez, to jeśli nie kupisz jakiegoś rozwiązania "systemowego" (typu EKWB) lub "zintegrowanego" (typu XSPC), to pozostaje kombinowanie i rozwiązanie np. takie jak ma choćby Aerial w swoim najnowszym bulidzie.

 

A, pamiętaj, że sporo ludzi bardzo narzeka na rezy EKWB. Podobno są bardzo dalikatne i lubią pękać. Może warto odłożyć trochę kaski i kupić porządny szklany rez Aquacomputer, albo Koolance ;)

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hello,

 

ja akurat mam rez EKWB, ale taki typu "wolnowiszący"  jak w podlinkowanym wyżej sprzęcie Aeriala ;) i raczej jest mocny i solidny. Jedyne na co można narzekać to uchwyty - one by mogły być solidniejsze. Co do wyboru typu tego reza to wszystko zależy na jaką pompę się zdecydujesz i ile masz miejsca w obudowie, żeby to wszystko jakoś poukładać lub poupychać ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...