Skocz do zawartości
jaruone

[SSHD vs. HD] Który z 2 posiadanych będzie lepszy ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was pytanie - posiadam 2 dyski 500GB, jeden w starym PC: Samsung 500 GB SATA II 7200 RPM, 16 MB NCQ (HD502HJ), drugi w PS3 hybrydowy Seagate ST500LM000.

Oba sprzęty (komp i PS3) idą na sprzedaż, ale postanowiłem zostawić 1 dysk na data bank do nowego kompa, gdzie jako główny wrzucam 250 GB SDD.

 

Na początku wydawało mi się to oczywiste , że ST500LM000, później zacząłem grzebać co ja tak właściwie kupiłem(do PS3 nie było w tej cenie lepszego wyboru) i okazało się, że dysk ma 5400 rpp.

Próbowałem znaleźć jakiś test porównujący oba dyski (lub podobne ) - nic nie znalazłem. W związku z tym pytanie do Was - który dysk byłby lepszy czy mający 5400 obr. ale dozbrojony w 8GB SSD i 64 mb cache Seagate, czy tradycyjny ale 7200 obr i 16 MB talerzowiec ??

Ideałem byłoby poparcie opinii jakimś testem/wykresem (może Wam lepiej pójdzie szukanie w sieci ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samsung jest niezły, chyba nawet troche szybszy, ale z kolei seagate przy odczycie z flash ma szybszy dostęp

ja wybrałbym nowszy model (bazując też na SMART) bo jak wiadomo są to urządzenia mechaniczne które z czasem się zużywają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z natury wolniejsze obrotowo dyski są też trwalsze. Ja bym zostawił sobie hybrydę z drugiej strony nie wiem jak z trwałością części SSD w tym dysku. Tu mam zagwozdkę i o to bym głównie pytał, bo czysty HDD z natury jest trwały, no i przetestowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk Samsunga ma już 5 lat - przejechałem go HD Tune i nie ma żadnych komunikatów wskazujących na kłopoty/czy potencjalne kłopoty .

 

d081bd0b40707b3063270db97614f9a6.jpg

 

Czasem zdarzało mu się "trzasnąć" podczas mielenia danych, ale znajomy miał tak samo - twierdził, że to pozycjonowanie głowicy czy coś takiego. Ogólnie planowałem zostawić właśnie jSamsunga - nie chce mi się szukać nowego dysku do PS3 , a bez dysku ciężko sprzedać.

Z drugiej strony dysk SSHD kupiony ok. roku temu , na gwarancji, kosztuje kilka stów, a "dzieciaki" z Allegro i tak nie docenią go w PS3 bo wolą kupić zdezelowanego FAT-a z jakimś ledwo dyszącym 80 GB grzmotem za 350 zł, niż za 1.5 paki więcej eleganckiego Slima z dobrym dyskiem - stąd pomysł, żeby dysk spożytkować na swój własny użytek, a PS3 bez dysku może brat kolegi z pracy kupi. 

 

Tyle, że zaczynam się zastanawiać czy gra warta świeczki i czy nie wymienię przysłowiowej siekierki (HDD Samsunga) na kijek (SSHD Seagate) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak  SSHD jest nowszy i na gwarze to nie wiem nad czym tu się zastanawiać

 

Nad tym żeby nie wymienić np. 20% szybszego dysku na wolniejszy. Dlatego zapytałem o różnice w szybkości między obydwoma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zastosowaniu jako data bank i tak nie wykorzystasz zbytnio profitów jakie daje hybryda. Samsung wydaje się być w dobrej kondycji i pewnie jeszcze podziała do tego ma lepszą prędkość liniową i czas dostępu danych po za SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaje HDD - z prostej przyczyny, brat kolegi chce PS3 z dyskiem.

Szkoda , że nie mam czasu aby zabawić się w wypięcie dysku SSHD i zrobienie mu benchmarka ATTO :(

Ten mój HDD w porównaniu do nowego Cruciala MX200 wypada tak:

d05ec642e45f9d3440efa18782df30ec.jpg

Dzięki za uwagi - temat do zamknięcia.

Edytowane przez jaruone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...