Skocz do zawartości
bub

Plyta glowna z270 - ktora wybrac?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Z racji ze moj pc trafil do serwisu i okazalo sie, ze plyta glowna zostala uszkodzona, to postanowilem skorzystac z okazji i nieco zmodernizowac swoj sprzet.

 

Procesor 7700k i bedzie krecone :smoke: i jak wiadomo zalezy mi na niskich temperaturach, bo podobno kaby lake ma tedencje do niezlego grzania i wysokim zegarze :P

 

Bardzo malo recenzji plyt z270 jest dostepnych w swieci i ciezko mi sie zdecydowac. Narazie pod uwage biore te plyty:

 

MSI Z270 GAMING M3 - 739 zl

Asus PRIME Z270-A - 769 zl

Asus STRIX Z270H GAMING - 799 zl

Gigabyte AORUS GA-Z270X-Gaming K5 - 829 zl

 

Asus Prime wg. tej recenzji ma naprawde niezly potencjal i zastanawiam sie, czy wersja strix drozsza o 30 zl nie bedzie miala jeszcze wiekszego potencjalu OC. Z kolei jesli chodzi o Gigabyte AORUS, to znalazlem jedynie recke na youtube, ale wersji GAMING 5, ktora kosztuje az 929 zl i raczej jest zachwala przez recenzenta, 5 ghz osiagalne bezproblemowo przy bodajze 1,325 v na ustawieniach automatycznych OC gigabyte. Nie wiem czy jest sens doplacac rowniez i do tej wersji bez plyty glownej bez "K".

 

Zastanawiam sie takze, czy Gigabyte GA-Z270-Gaming K3 jest rownie udana plyte co jej poprzednik w z170, polecany tutaj czesto w zestawach PPC. Dosc tania jest to plyta, bo jedyne 629 zl kosztuje.

 

Na co byscie sie zdecydowali w moim przypadku? :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam płyty Aorus K5. Automatyczne OC ustawiło mi 7700k na 4.8GHz i 1.45V. Włączyłem jakąś grę, co działa nawet na bardzo starych komputerach i miałem 100°C. Dark Rock 3, który ma max. prędkość 1400RPM, ustawiło na 2000RPM, a program CPUID pokazywał, że jest tam aż 4000RPM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale zaraz, to przecież tak ma działać. Automatyczne profile oc są przeznaczone dla grupy osób nieco mniej ogarniętych w tych zagadnieniach. Mają kliknąć i ma to działać. To chyba nic dziwnego, że domyślnie jest ładowane wysokie napięcie, żeby każdy proc to pociągnął. Bo jakby część nie pociągnęła to dopiero byłby płacz, że profile nie działają.

 

A te wszystkie marketo-bajery z dostosowywaniem automatycznym parametrów do konkretnego proca, to tylko bajery. Da się to częściowo zrobić, ale tylko częściowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto doplacic tylko 30 zl do Asus STRIX Z270H GAMING ? Znalazlem kolejna pozytywna recke o Prime Z270-A http://www.legitreviews.com/asus-prime-z270-motherboard-review_189201/6 - jak widac 5ghz przy automatycznych ustawieniach potrzebowalo mniej niz wyzej wspomniany gigabyte, bo 1.408V a temperatura na takich ustawieniach w stresie siegnela 81 stopni, cos sporo :mellow:


Tak na marginesie... Jesli w opisie plyty jest ze najnizsza czestotliwosc pamieci to 2400 mhz a ja mam 2133 mhz tzn. ze moje kosci beda niekompatybilne i sie nie odpala?

 

Obecnie mam 2 x 8gb ddr4 hyperx fury 2133 mhz CL14 i nie wiem czy nie wymienic ich na np. Corsair Vengeance LPX DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15 w tej samej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką miałeś płytę wcześniej ? Jak się bawiłeś w seriwis to ja bym się zastanowił na nad tym czy brać ASUS'a. Serwis maja lichy, a płyty wcale nie lepsze od takich ASRock'ów. Ja bym osobiście wziął ASRock Z270 Extreme4. Gigabyte też bym odpuścił. 

 

 

Ram oczywiście bym wymienił na szybszy, ale różnicy w grach nie będzie zbyt widocznej. Zależy od gry. Co do profili OC to sobie odpusć i kręc ręcznie. Te zawsze ustawiają zbyt wysokie napięcie, a te ma duży wpływ na temperatury.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczesniej mialem b150m od MSI i i5 6600.Co do plyt Asrocka z270, to nie maja zadnych w tym sklepie.

 

A jesli chodzi o ten serwis, to okazalo sie ze moj zasilacz XFX XT 500W palil plyty glowne i uszkodzil moja :mellow: 

 

Devil, to potrzebuje wymieniac te pamieci 2133 mhz na cos conajmniej 2400 mhz czy przy OC i grach nie bedzie sporej roznicy? Nie bedzie mnie ograniczac nizsza czestotliwosc tych pamieci przy OC procka? Czytalem, ze hyperx fury spokojnie mozna krecic do 2600 mhz bezproblemowo.

 

Dzieki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będą ograniczać zbytnio i nie mają  wpływu na OC procesora, bo ten podkręca się  niezależnie od RAMU.  Możesz wymienić na 3000 CL15. Na 2400 nie ma sensu bo tu prawie żadna różnica.   Ustawiasz w Biosie profil XMP po wymianie pamięci i powinno samo ustawić 3000mhz.  Te parę klatek więcej będzie zależy od gry. 

 

Osobiscie bym nie wymieniał zestawu  bo i5 6600 w zupełności by starczył na jakiś czas. No ale to już Twoja decyzja.  

 

Zaciekawiłeś mnie z tym XFX, bo akurat mi padła płyta ASUS Z170-A i miałem podpiętą pod XFX 750 XTR Black. Padła w niej sekcja zasilania. Zarówno płyta i zasilacz zostały wymienione na nowe.  Płyty się pozbyłem i kupiłem ASRock Z170 Extreme4, ale zasilacz został. Zastanawiam się czy go nie sprzedać i wziąć coś od Corsair. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widze sensu w trzymaniu i5 6600, ktory bedzie pozniej ciezko sprzedac za rozsadne pieniadze. Wole skorzystac teraz z okazji i kupic 7700k, ktory jak to ma sie w przypadku topowych prockow bedzie trzymac cene i latwiej bedzie znalezc kupca na niego. Do tego w tym roku ma byc premiera kart graficznych serii 20 i wtedy tez skusze sie na kupno 2070, ktory wedle plotek ma byc tanszy niz obecny 1070. Widze po samym BF1, ze jednak troche szybszy procesor jest mi potrzebny.

 

Poczatkowo skladajac komputer chcialem bardzo ekonomicznie to zrobic, ale widze ze oszczedzajac na pewnych komponentach po prostu traci sie na wydajnosci i to sporo. Dlatego wole doplacic ok 1500 do tego zestawu, ktory wyniosl mnie lacznie 3700 i miec spokoj na te ladnych pare lat, ewentualnie robic jakies przemyslane modernizacje, gdy nadazy sie okazja.

 

Co do tych zasilaczy XFX polecanych na PPC w zestawach nie jestem w stanie zrozumiec czemu sa tak polecane w kazdym zestawie. Gdyby nie niska cena, napewno bym sie nie skusil na niego. Jeszcze swego czasu polecana byla seria CX Corsair, ktora ma bardzo zle opinie na zaganicznych forach/serwisach. Teraz zamawiam RM650X od Corsaira i powinno byc ok.


A co do plyty glownej, to juz sam nie wiem. Moze MSI Z270 GAMING PRO CARBON za 829 zl? Musze szybko podjac decyzje a testow plyt na z270 ani widu ani slychu :mellow: Generalnie nie mam duzych wymagan co do plyty, ma byc tylko chlodna, z dobra sekcja zasilania i potencjalem OC umozliwiajacym bezproblemowe dobicie do 5ghz na niskim napieci :P:P Ledy i inne bajery mnie nie interesuja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba też zmienię dla świętego spokoju... Ogólnie zasilacze nie są złe. Napięcie trzymają ładnie z tego co obserwuje. Głośne też nie są.  No ale właśnie jak ma mi uszkodzić płytę to i zasilacz pójdzie na sprzdaż i wezmę tego samego co Ty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, moj wybor padl na Asus STRIX Z270F GAMING, troche drogo, ale po przeczytaniu dwoch recenzji stwierdzam, ze warto :P

 

"With 5GHz seemingly an easy target for our Core i7-7700K, we set the voltage at 1.4V and worked backwards till we found instability, having previously found 5.1GHz out of reach through needing too much voltage. The MSI Z270 Gaming Pro Carbon needed 1.36V to stay stable at 5GHz, but the ROG Strix Z270F Gaming smashed this amount, needing only 1.33V - the lowest we've seen so far. This made a tangible difference in the temperatures too, which fell by several degrees as we tweaked the voltage in AI suite downwards. It needed just 1.21V for stability at 4.8GHz too." :P :smoke:


Dla zainteresowanych link https://www.bit-tech.net/hardware/2017/01/04/asus-rog-strix-z270f-gaming-review/9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam dzisiaj test Asus Prime Z270-A i znalazlem tam link do testu Strix Z270F Gaming https://www.purepc.pl/plyty_glowne/test_plyty_glownej_asus_z270f_strix_gaming_dla_kaby_lake :P Tak szukalem tych recenzji a to wlasnie pod latarnia okazalo sie byc najciemniej :P Co do samego testu Prime to jednak warto w moim odczuciu doplacic te 100 zl do Strix i miec znacznie nizsze temperatury z tego co widze w tym tescie.


Co i tak nie zmienia faktu, ze te ceny sa z kosmosu, ale nie mam cierpliwosci czekac az potanieja :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm ciekawy wątek dotyczący tych Z270 z zainteresowaniem czytam, szkoda że tak mało recenzji na polskich portalach a porównawczych to chyba w ogóle jeszcze nie ma. Do tej pory myślałem że najlepszą opcją pozostanie Z170 Pro Gaming z aktualizacją BIOS a jednak nowe sztuki pozytywnie zaskoczyły, czyli na rynku płyt do OC bez zmian :)

 

OT co do zasilaczy, widzę że obaliliście chwałę XFX, o których już słyszałem nie raz że awaryjne ale czy nie sądziecie, że dobrym i niedrogim zamienniekiem są silentium PC, zarówno w wersji tańszej Vero L1 jak i tych z certyfikate gold, czy to kolejne serie, które jeszcze nie zostały obalone?

Edytowane przez Keepie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz dlatego chyba warto zawsze poczekaż zakupem zasilacza :) Ja tam miałem dobrą opinie o XFX, ale wiadomo im więcej zgłoszeń awarii + własne doświadczenia to człowiek wtedy się zastanawia.   Także sam nie wiem czy w moim przypadku zasilacz nie usmażył płyty.  Ale fakt jest taki że i tak będę odradzał ASUS'y ze względu na ich serwis. Zresztą była o tym już mowa naszym forum.  Dlatego nic więcej od nich nie kupię.  

 

XFX wymieniło od razu na nówkę bez kręcenia. Ogólnie nie skreślam tej firmy jeszcze, ale polecać jej też nie zamierzam związku z tym że różne modele powoduja problemy. Co innego gdyby to tyczylo się  jednego modelu to ok trafiła się im wadliwa seria, no ale właśnie widać tak nie jest. Ale to temat o płytach.  Więc co do nich to tu też wypada poczekać aż pojawi się ich więcej. Obecnie jest drogo i jest ich mało. Zaczynają się pojawiać  recki, a to już coś. Sebastian Oktaba to konkretna osoba, więc ja bym się sugerował jego reckami/testami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Devil a co konkretnie jest nie tak z tym serwisem Asusa? Troche budzisz moje obawy, ale w obecnej sytuacji, to jedynie Asus z chipsetem z270 wydaje sie wypuszczac przyzwoite plyty. MSI dostaje mizerne recenzje, bardziej skupiaja sie chyba na oswietlaniu swoich produktow jak choinek. Gigabyte tez nie ma zbyt dobrych opini i jest niesamowicie drogi, co go juz w ogole dyskwalifikuje. Co do Asrocka to moze cos tam pozytywnego przeczytalem, ale w moim sklepie nie ma ani jednej ich plyty pod z270. Tak swoja droga, to zauwazylem, ze morele w gwarancji przy tej plycie ma "gwarancja sprzedawcy" a nie producenta, wiec to na nich spoczywa cala odpowiedzialnosc jesli chodzi o te sprawy. Rozumiem, ze Asus moze miec powolny serwis, ale przeciez nie dochodzi do sytuacji ze wydaja ci spowrotem uszkodzony produkt? Czy problemem jest czas oczekiwania?


Jesli chodzi o Kaby Lake na chipsecie z170, to nie widzialem zbyt duzo testow takiej konfiguracji. Nie zdziwilbym sie jakby wlasnie tam te procki osiagaly najwyzsze temepratury, co tez po czesci mialoby sklonic ludzi do przesiadki na drozsze z270 :P Wlasnie chyba pierwsze informacje o wysokich temperaturach tych procesorow odnotowano wlasnie na z170?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie czas oczekiwania, ale były i przypadki opisywane odrzucania gwarancji przez rzekome uszkodzenie mechaniczne. Tyczy się to też morele, które korzysta w tym wypadku z zewnętrznego serwisu dystrybutora, który niestety jest  w moim mieście.   I to on załatwia całą sprawę z reklamacją.   U mnie to wyglądało tak że dostarczylem im płytę (plus zasilacz XFX) i po ponad 3 tygodniach czekania otrzymałem z powrotem płyte, ale zupełnie inną... bo MSI Z170A M3 zamiast ASUS Z170-a. Bez żadnej karty gwarancyjnej to raz. Dwa że nie tą płytę przecież kupowałem i składałem reklamację.  Nie dość że płyta jakościowo i cenowo była troszkę uboższa (mowa o tej MSI) to jeszcze bez jakiejkolwiek gwarancji. No bo przecież  gwarancję miałem na płytę ASUS'a. Tyle że ta od MSI była nowa, a przynajmniej na taką wyglądała i "pachniała" nowością .

 

 

Nie wiem czy ten serwis dystrybutora z którym współpracuje morele wysyłał moją uszkodzoną płytę do ASUSa czy sami to no miejscu próbowali naprawiać. I czemu mi wysłali inną płytę...

 

 W zasadzie nie orientuje sie jak taki serwis działa tyle że jest we Wrocławiu i mogłem (jak się potem okazało) osobiście im tam zawieźć z pominięciem morele.

 

 Ale nie ważne.  Byłem pewien że wyślą do ASUS'a i dostanę po tych 2 tygodniach płytę nową lub naprawioną.  Zwłaszcza że zasilacz  XFX wymienili (morele nie ten serwis bo tam zasialcz nie poszedl tylko płyta)  w ciągu tygodnia od wysyłki.  Tak więc pewnie zasilacz wysłali gdzie indziej i od razu ze swoich zasobów odesłali mi nową sztukę nie czekając na tą  z serwisu XFX aż wróci. Zasilacz przyszedł jako nowe zamówienie ze sklepu morele tyle że cena wyniosła oczywiście 0 zł. Mam to w historii zamówień zresztą.

 

  No ale dlaczego nie zrobili tak z płyta ASUS tylko wysłali nawet nie do serwisu ASUS tylko do jakiegoś serwisu dystrybutora i tyle musiałem tego do dziś nie wiem, Widocznie inaczej to załatwiają z jedną firmą, a inaczej z inną.  Czyli inne warunki gwarancji. I faktycznie w przypadku płyty chyba była to gwarancja sprzedawcy, a zasilacz producenta.  Wracając do płyty  cały problem z płytą zwalili na zewnętrzny serwis dystrybutora. Że to niby on mi wysłał nie tą płytę co trzeba.  

No ok, ale adresatem było morele, a nie ten serwis bo sprawdziłem na pudełku  Przez to musiałem im raz jeszcze odesłać tym razem płyte MSI jako nową reklamację. Po jakimś tygodniu i paru telefonach z przypomnieniem zrobili tak jak z zasilaczem XFX czyli wysłali mi nową płytę ASUS Z170-a z ich zasobów i widniało jako nowe zamówienie za oczywiście 0 zł. W obu przypadkach nic nie płaciłem za wysyłkę. 

 

 

 A jeśli chodzi o samego ASUS, a nie morele to jest tego trochę na necie. Głównie tyczy się laptopów i właśnie płyt. Długie oczekiwania i różne przekręty z ich serwisem. Dlatego omijam Asusa i omijam Morele. Nie odradzam nikoemu jakoś specjalnie bo wiadomo mogło mi się trafić czy innemu. Przy tak dużej ilości zamówień i reklamacji mogą mieć tam bałagan. Oby to poprawili zarówno ASUS i Morele. Na chwilę obecną omijam ich. 

 

 

W każdym razie nie ma co dyskutować o serwisach. Zamawiasz ASUS'a ok. Moze tylko zmień sklep na emag czy x-kom tak dla pewności lub licz że nie zepsuje się (bo przecież nie musi), a jeśli nawet to pójdzie to lepiej i sprawniej niż u mnie czy innych osób.   Z mojej strony EOT.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezly cyrk miales z ta plyta. Tylko zastanawia mnie jedno, czy w sytuacji gdzie zasilacz pali plyte glowna, to producent plyty glownej moze nie uznac gwarancji, bo to przeciez nie wynikalo z sytuacji, ze plyta sama z siebie sie uszkodzila tylko zasilacz lub jakis inny podzespol. Mozna tylko spekulowac ze Asus odrzucil reklamacje morele, a ci w takiej sytuacji chyba musza sami wymienic uszkodzone podzespoly lub je naprawic. Co do zmiany sklepu, to nie mam takiej mozliwosci, bo wymieniam uszkodzony sprzet na inny za doplata z mojej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obie części czyli zasilacz i płyta były kupowane w morele i to jako jedno zamówienie + 16GB Ram.  Cyrk był niezły, ale ważne że się dobrze skończyło. Sporo było w tym mojego udziału. Czyli liczne telefony i upomnienia. Obeszło się na  szczęście bez emocji. Wszystko na spokojnie, ale stanowczo z moje strony. Kiedyś to pewnie bym był mniej cierpliwy, ale lata lecą to i inne podejście do takich spraw.  

 

Jak było z tą płytą i zasilaczem to nie wiadomo. Możliwe że ASUS odrzucił reklamacje, ale z tego co się dowiedziałem to wszystkie płyty ASUS  z morele lądują w tym serwisie dystrybutora we Wrocławiu. Więc nie jestem pewien czy serwis ASUS'a tym się zajmuje i czy odrzucił zanim wysłali do tego serwisu z Wrocławia. Bo tak mogło być przecież.

 

Cóż pewnie nigdy się nie dowiem. Ja tam wiem że ani ASUS nie kupię na dzień  dzisiejszy, ani XFX. Ale XFX tylko ze względu na awaryjność bo jak się okazuje nie jestem odosobnionym przypadkiem jeśli chodzi o zasilacze XFX palące płyte (o ile to miało miejsce). Troszkę mam obawy co do ASRocka z którego obecnie korzystam bo jest podłączony do nówki XFX z wymiany gwarancyjnej. Płyta oczywiście kupiona nowa za gotówkę w innym sklepie. Raczej na pewno się pozbędę tego zasilacza, bo nie wiadomo co będzie za rok.  Płytę ASUS Z170-a i poprzedni zasilacz XFX miałem wlaśnie koło roku nim padła. Więc sporo ryzykuje, ale obecnie mam ważniejsze wydatki. 

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...