Skocz do zawartości
brnsk

Zestaw za 6000: prośba o weryfikację + kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

W przyszłym tygodniu kupuję nowego blaszaka i będę wdzięczny za wszelkie wsparcie. Nie siedzę w temacie od jakiegoś czasu, ale trochę się doedukowałem. :)

 

Kluczowe info:

  • Komputer kupuję przede wszystkim do pracy (webdev + pakiet Adobe + czasem mała wirtualizacja VMware), ale chciałbym żeby dało się na nim też pograć w dobrej jakości w nowe produkcje (Fallout 4, GTA V, Wiedźmin 3, FIFA 17 i podobne przez ok. 2 lata).
  • Używam monitora Eizo 1080p i tego na razie nie chcę zmieniać.

 

Zestaw:

  • Płyta główna Asus PRIME Z270-A, Z270, DDR4, HDMI, DisplayPort, ATX
  • Procesor Intel Core I5-7600K, 4.2GHz, 6MB BOX
  • Pamięć G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15
  • Karta graficzna Asus GeForce GTX 1070 Dual OC 8GB GDDR5
  • Chłodzenie CPU Cooler Master HYPER 212 EVO RR-212E-16PK-R1
  • Dysk SSD GoodRam Iridium Pro 240GB 
  • Zasilacz SeaSonic 80+ GOLD 550W 
  • Obudowa SilentiumPC Pax M70 Pure Black V2 

 

Koszyk znajdziecie tutaj: https://www.morele.net/inventory/info/lZPnQC/

 

I teraz koncert życzeń / pytań:

  1. Czy ze wskazanym zestawem jest wszystko ok? Czy coś ewidentnie wymaga podmiany?
  2. Mobo i GPU Asusa wziąłem ze względu na promo. Oryginalnie były tu produkty MSI (MSI Z270 SLI PLUS + MSI GeForce GTX 1070 Quick Silver OC 8GB GDDR5). Może lepiej odpuścić te 200zł i wrócić do MSI?
  3. Chciałbym skonstruować zestaw, który za np. 2 lata będzie się dało zaktualizować tak, żeby pociągnął gry w 4K. Czy wg Was to w ogóle wykonalne i sensowne podejście? Może lepiej teraz zredukować koszt na mobo / CPU / RAM, a jak będę chciał przejść na 4K to kupić nowy komputer?
  4. Czy warto składać w Morelach? Na co zwrócić uwagę przy zamawianiu, odbiorze...?

Pozdro!

Edytowane przez brnsk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zestaw ma być głównie do pracy, a gry przy okazji w 1080p, które za 2 lata chcesz zmienić na 4K, to zdecydowanie oszczędziłbym na karcie i wziął gtx 1060, a zaoszczędzone pieniądze zainwestował w i7-7700k. Gtx 1070 już w tej chwili będzie miał problemy z 4k, więc spodziewałbym się, że sytuacja nie poprawi się w ciągu tych dwóch lat.

Kości tez można wziąć troszkę tańsze:

https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-2x8gb-3000mhz-cl15-cmk16gx4m2b3000c15-776617/

 

Zawsze to 50zł zaoszczędzone. Co do moreli - ludzie trochę narzekają na procedurę gwarancyjną/reklamacyjną - długo trwa. Skoro ty chcesz kompa do pracy, to na pewno każdy dzień przestoju będzie Cię trochę kosztował, a skoro tak, to wg mnie warto poszukać trochę droższego sklepu, ale bardziej user friendly. Podobno x-kom i proline są w tym lepsze.

Tak z ciekawości jeszcze - pracujesz na jednym monitorze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.morele.net/inventory/info/yjRW3b/ możesz dać ssd 120gb

System kup z allegro (jeśli dostaniesz fakturę to będzie ok)

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

 

Za takie rady powinni banować. Microsoft NIE UZNAJE żadnej szmiry z allegry za 50zł. Sprzedający(po zakupach kontrolnych) lądują na policji, a kupujący używa nielegalnego systemu. Trzeba tłumaczyć co to oznacza, gdy używasz go zarobkowo? Legalny system to OEM kupiony ze sprzętem(czyt. musisz odsprzedać także sprzęt), bądź Box z półki.

Dysk 120GB to także pomysł niewiele lepszy od windowsa z allegro.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za takie rady powinni banować. Microsoft NIE UZNAJE żadnej szmiry z allegry za 50zł. Sprzedający(po zakupach kontrolnych) lądują na policji, a kupujący używa nielegalnego systemu. Trzeba tłumaczyć co to oznacza, gdy używasz go zarobkowo? Legalny system to OEM kupiony ze sprzętem(czyt. musisz odsprzedać także sprzęt), bądź Box z półki.

Dysk 120GB to także pomysł niewiele lepszy od windowsa z allegro.

1 Ssd na system i parę programów

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 lipca 2012 r. w sprawie C-128/11 art. 4 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/24/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych nabywca licencji, podobnie jak każdy następny, mogł powołać się na przewidziane w art. 4 ust. 2 tej dyrektywy wyczerpania prawa do rozpowszechniania, a w konsekwencji są uprawnionymi nabywcami kopii programu komputerowego.

 

Wyrok jest wykładnią prawa tj. dyrektywy 2001/29/WE (art. 4 ust. 2). Mówi ona wprost - prawo producenta do wyłącznego rozpowszechniania wygasa wraz z chwilą sprzedaży oprogramowania licencji po raz pierwszy - wszelkie próby zablokowania odsprzedaży przez producenta są po prostu nielegalne

 

Hmn?

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaoszczędzone 200zł będziesz mógł przeznaczyć na prawnika, który wytłumaczy Ci do czego stosuje się ta wykładnia, a następnie wskaże numer konta na który możesz przelać karę. Powodzenia.:) Wierzę, że jak już udało Ci się skopiować ten wpis, to skopiujesz sobie także teść licencji.:)

SSD - masz świadomość, że ssd nie daje boosta jedynie przy uruchamianiu systemu, a "parę programów" potrafi zająć troszkę więcej niż te 30GB, których użyjesz używając komputera jedynie do gier?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaoszczędzone 200zł będziesz mógł przeznaczyć na prawnika, który wytłumaczy Ci do czego stosuje się ta wykładnia, a następnie wskaże numer konta na który możesz przelać karę. Powodzenia.:) Wierzę, że jak już udało Ci się skopiować ten wpis, to skopiujesz sobie także teść licencji.:)

SSD - masz świadomość, że ssd nie daje boosta jedynie przy uruchamianiu systemu, a "parę programów" potrafi zająć troszkę więcej niż te 30GB, których użyjesz używając komputera jedynie do gier?

Skoro jesteś taki obeznanu,to wytłumaczy mi,prostemu człowiekowi i obal powszechny "mit" że faktura to dowód "legalności" systemu oraz dlaczego tamate ustalenia nie stosują się do systemów

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

http://3obieg.pl/nielegalny-windows-a-jednak-legalny

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteś taki obeznanu,to wytłumaczy mi,prostemu człowiekowi i obal powszechny "mit" że faktura to dowód "legalności" systemu oraz dlaczego tamate ustalenia nie stosują się do systemów

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

http://3obieg.pl/nielegalny-windows-a-jednak-legalny

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

 

Z mitami to w ogóle jest tak, że są powszechne, dowodzone i nieprawdziwe. W przeciwnym wypadku nie byłyby mitem.;) Doczytaj czym jest licencja OEM - skoro już wiesz, że możesz ją sprzedać, to teraz musisz się tylko dowiedzieć, kiedy możesz jej używać nie łamiąc warunków licencji. Jeśli kupujesz box zauważalnie tańszy od rynkowego, to równie dobrze możesz trafić na coś takiego:

http://www.antyradio.pl/Technologia/Komputery/Nielegalna-fabryka-Windowsa-zamknieta-w-Polsce-7584

 

I wtedy oczywiście możesz zasłaniać się niewiedzą i od razu dzwonić do prawnika, który wytłumaczy zebranym, że ty wcale nie prowadziłeś działalności zarobkowej przy użyciu nielegalnego softu.:) Jeśli kupując box z allegro w cenie zbliżonej do rynkowej, to w sumie nie wiem po co to robisz - żaden zysk, a dalej ponosisz ryzyko. Nie wiem skąd się komukolwiek wzięło, że faktura jest jakimkolwiek dowodem legalności. Fakturę na windowsa za 1zł to ja też mogę Ci wystawić, a później wysłać klucz smsem i to będzie oznaczało, że zakupiłeś legalny system operacyjny, przy użyciu którego możesz prowadzić działalność zarobkową?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mitami to w ogóle jest tak, że są powszechne, dowodzone i nieprawdziwe. W przeciwnym wypadku nie byłyby mitem.;) Doczytaj czym jest licencja OEM - skoro już wiesz, że możesz ją sprzedać, to teraz musisz się tylko dowiedzieć, kiedy możesz jej używać nie łamiąc warunków licencji. Jeśli kupujesz box zauważalnie tańszy od rynkowego, to równie dobrze możesz trafić na coś takiego:

http://www.antyradio.pl/Technologia/Komputery/Nielegalna-fabryka-Windowsa-zamknieta-w-Polsce-7584

 

I wtedy oczywiście możesz zasłaniać się niewiedzą i od razu dzwonić do prawnika, który wytłumaczy zebranym, że ty wcale nie prowadziłeś działalności zarobkowej przy użyciu nielegalnego softu.:) Jeśli kupując box z allegro w cenie zbliżonej do rynkowej, to w sumie nie wiem po co to robisz - żaden zysk, a dalej ponosisz ryzyko. Nie wiem skąd się komukolwiek wzięło, że faktura jest jakimkolwiek dowodem legalności. Fakturę na windowsa za 1zł to ja też mogę Ci wystawić, a później wysłać klucz smsem i to będzie oznaczało, że zakupiłeś legalny system operacyjny, przy użyciu którego możesz prowadzić działalność zarobkową?

Tylko że dalej nie odniosłeś się do tego,dlaczego ustalenia,które zaprezentowałem parę komentarzy,nie odniosły się do systemu Windows,nie ma tam żadnego dopisu w stylu "wyjątek stanowi system firmy Microsoft,który jest wyjątkiem"

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za takie rady powinni banować. Microsoft NIE UZNAJE żadnej szmiry z allegry za 50zł. Sprzedający(po zakupach kontrolnych) lądują na policji, a kupujący używa nielegalnego systemu. Trzeba tłumaczyć co to oznacza, gdy używasz go zarobkowo? Legalny system to OEM kupiony ze sprzętem(czyt. musisz odsprzedać także sprzęt), bądź Box z półki.

Dysk 120GB to także pomysł niewiele lepszy od windowsa z allegro.

Microsoft, na terenie UE może sobie swoją licencję wsadzić tam gdzie światło nie dochodzi! Wyrok jest jasny - wersję OEM można odsprzedać (bez sprzętu) i microsoft nie ma prawa nie uznać legalności takiego systemu. Inna sprawa to legalność systemów sprzedawanych na allegro - oszustów i kombinatorów nie brakuje. Aby system był prawnie legalny użytkownik powinien posiadać rachunek na niego i nalepkę COA.

Reasumując - bałbym się kupować oem z allegro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak się nie odniosłem? Cytujesz fragment(który pewnie można znaleźć pod każdą aukcją), który mówi o sprzedaży. Tłumaczę łopatologicznie, że fakt możliwości sprzedaży windowsa ze złomowiska nie oznacza legalizacji tegoż systemu, a ty dalej upierasz się przy jakieś fakturze. Jak chcesz łopatologicznie, to czytaj:

http://www.spidersweb.pl/2015/03/pirackie-oprogramowanie-windows-office-zagrozenia.html

 

Tutaj masz przynajmniej w miarę aktualny artykuł na ten temat. W skrócie - jeśli jakimś cudem uda Ci się kupić zafoliowanego boxa na allegro, którego nikt wcześniej nie opchnął 10-ciu takim łowcom okazji jak ty, to masz szansę trafić na coś, co będzie legalne. Jeśli kupisz OEM-a bez komputera, to zawsze trafisz na lipę. Co oczywiście nie oznacza, że Ciebie jako konsumenta ktoś będzie ścigał po sądach - łamie prawo zasadniczo ten, który rozpowszechnia nielegalne oprogramowanie. W związku z tym, póki ten twój windows nie pochodzi z torrentów(bo tam teoretycznie rozpowszechniasz), to możesz spać spokojnie. Tylko po co wtedy płacić haracz januszowi z allegro? Większy problem, jeśli trafisz na taką"okazję" jako firma bądź freelancer(a jak rozumiem to ma autor wątku na myśli pisząc o komputerze do pracy) - wtedy szybko okazuje się, że możesz(podejrzenie wystarczy chociaż do zarekwirowania sprzętu) prowadzić działalność zarobkową przy użyciu nielegalnego oprogramowania, a to podpada już pod inny paragraf. I żadne teksty o Trybunale Sprawiedliwości i Parlamencie Europejskim tego nie zmienią. :)

 

***

Tak jeszcze kończąc temat Trybunału Sprawiedliwości oraz przepisów wg których uważacie, że odsprzedany OEM nie łamie warunków licencji(bo niby tak trybunał twierdzi). Tutaj jest to łopatologicznie wytłumaczone:

https://www.purepc.pl/internet/trybunal_sprawiedliwosci_ue_mozna_odsprzedac_oprogramowanie

 

Zacytuję czerwone zdanie:

Sprzedaż licencji na używanie oprogramowania jest zgodna z prawem. Co jednak istotne, musi to być licencja na używanie oprogramowania zakupionego przez pierwotnego użytkownika na trwałym nośniku fizycznym wraz z licencją na nieograniczone używanie.

 

Wystarczająco jasno?

Cała sprawa brała się stąd, że firmy zabraniały odsprzedania np. płyty z grą - kupujesz fizyczny nośnik z licencją i ktoś mówi, że nie możesz tego sprzedać. To w żaden sposób nie zmienia zapisów licencyjnych dotyczących OEM-ów, box-ów, wersji deweloperskich i śmieci w postaci nalepek COA, które janusze biznesu dorzucają do klucza licencyjnego, jak tylko zdrapią je ze złomowanych delli. Gratis mogą nawet dorzucić fakturę oraz instalkę nagraną na płytę DVD. Trybunał w żaden sposób nie zmienia zapisów licencyjnych, które są jasne. Microsoft natomiast oczywiście ma prawo stwierdzić, czy używasz jego oprogramowania zgodnie z licencją, bo to jego święte prawo. Jeśli ktoś Ci sprzeda w bramie instalkę softu z licencją developer jako enterprise, której ty użyjesz produkcyjnie, to możesz się zasłonić Trybunałem, dziesięcioma fakturami i wszystkimi świętymi, a i tak będziesz łamał warunki licencji. Kropka.

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega ostatnio kupił Windowsa w sklepie stacjonarnym, też się zdziwiłem, że sprzedali mu OEM, bo nie kupował go z komputerem :)

Edytowane przez Mane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tę obudowę i w tej cenie nie kupisz nic ciekawszego. Ale po kilku miesiącach jestem pewien, że dołożyłbym do Fractal Design Define R5.

Tacka jest miękka i poddaje się przy montażu płyty głównej i wpinaniu wtyczek itp. Do tego niezabezpieczone dziury wzdłuż krawędzi w podstawie nieźle wciągają kurz. Po co one?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zestawie za 6k brałbym lepszą obudowę. Wadą SilentiumPC Pax M70 jest dziwny kontroler obrotów wentylatorów, który posiada 3 tryby (off - wyłączone wentylatory, min - minimalne obroty oraz max - maksymalne obroty). Brak trybu średnich obrotów (który jest najbardziej optymalny) obecnego w prawie każdej obudowie z wbudowanym kontrolerem obrotów.

 

Jeśli zależy ci na wyciszeniu to proponuję:

Jeśli nie zależy Ci na wyciszeniu to proponuję Phanteks Enthoo Pro.

https://www.morele.net/obudowa-phanteks-enthoo-pro-ph-es614pc-bk-649555/

Jest to obudowa Full Tower z bardzo dobrym obiegiem powietrza (zwłaszcza po wyjęciu klatek na HDD) oraz wszystkim co przydatne.

 

Jeśli chodzi o kartę to GTX 1060 6GB powinna wystarczyć do FHD. Lepiej dołożyć np. do 512GB SSD lub i5 7700K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...