Skocz do zawartości
tbulas

Komputer do edycji video (DaVinci Resolve, Adobe Pr, Ae) Jaki zestaw?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Nie znam się na tym prawie wcale. Znalazłem w internecie jakieś rekomendowane zestawy do edycji filmów video. Sam złożyłem z tego taką konfigurację: www.morele.net/configurator/redirect/166204 Co o tym myślicie? Będę bardzo wdzięczny za wszystkie porady. 

 

Dzięki!

Edytowane przez tbulas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do edycji video to iridium pro 240/480 (aktualnie swietna cena na 480) ze wgledu na gware i tbw

 

ram do ryzena to 3000 cl15

 

psu evga g2 550 (karen.pl/komputronik maja duzo lepsza cene)

 

gpu do edycji video to chyba podstawa a tu taki kastrat? (duzo zalezy od programow a o nich ani slowa) za 1.5k sa 1060 6gb co by bylo minimum wg mnie choc mile widziany bylby 1070

 

pliki video to masa miejsca wiec wypadaloby jakis hdd 4tb wd red?

 

windows oem?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualnie 1050ti→1060 6 to doplata okolo 500zl ceny 1050ti nie spadly od skoku na kase za to 1060 6 mozna juz dostac za 1.5k za lepsze modele cýli troche drozej niz byly (tyle ze nie wszystkie januszowe sklepy ceny opuscily)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 30zł więcej masz 3TB P300:

https://www.morele.net/dysk-toshiba-p300-hdwd130uzsva-860923/

 

Jeśli tego dysku będziesz używał w formie archiwum, to są jeszcze modele E300:

https://www.emag.pl/dysk-toshiba-e300-3-5-3tb-sata-iii-hdwa130ezsta/pd/DRKSRYBBM/?cmpid=60049&utm_campaign=wszystkie&utm_content=12160996&utm_medium=Feed&utm_source=Ceneo.pl

 

Na morelach jakieś 30zł droższy. W E300 talerze kręcą się wolniej(5940 a nie 7200 rpm), przez co jest jest cichszy(nie żeby P300 była strasznie głośna) i powinien być żywotniejszy, ale odbije się to trochę na jego szybkości. Jako magazyn na dane jest imo ok, ta linia dysków ma raczej dobre opinie. Nie jest to jakość wd red, ale cena wd też jest zauważalnie wyższa. Jeśli wolisz seagete'a, to dołożyłbym mimo wszystko te 80zł do wersji 3TB.

Swoją drogą - jeśli chcesz na nim składować wyniki/filmy źródłowe, to dla bezpieczeństwa na pewno warto byłoby kupić 2 takie dyski. Płyta z koszyka wspiera sprzętowo RAID 0 RAID 1, więc powinno to działać całkiem fajnie.

***

@down

Racja, literówka.

Edytowane przez elderion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raid 1 dane zapisywane sa jednoczesnie na dwoch dyskach na kazdym taka sama kopia w razie awarii po wzmianie padnietego dysku na nowy dane sa kopiowane z tego ktory ocalal na nowy

 

raid 0 dane zapisywane na dwoch dyskach ale na kazdym czesc danych dane sa zapisywane i odczytywane szybciej ale awaria ktoregokolwiek z nich oznacza pelna utrate danych (a wystarczy blad kontrolera niekoniecznie dysku)

 

btw zabawa z raid bez upsa to proszenie sie o klopoty

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAID 0 - z 2(lub więcej) dysków "robisz" jeden dysk logiczny - kilka dysków widzisz jako jeden dysk. Ma to sens, jeśli potrzebujesz szybszych operacji zapisu oraz odczytu. Łącznie otrzymujesz logiczny dysk o powierzchni ilość dysków razy rozmiar najmniejszego dysku.

RAID 1 - z 2 dysków robisz jeden dysk o powierzchni najmniejszego dysku. Te same dane zapisywane są jednocześnie na dwóch dysków(kopia lustrzana), dzięki czemu w przypadku awarii jednego dysku, dalej masz dane. Wywalasz przez okno stary dysk, wkładasz nowy i wszystko dalej działa.

 

Zasadniczo coś podobnego możesz po prostu załatwić backupem, bo w sumie nie masz systemu produkcyjnego, dla którego każda minuta jest ważna. Wtedy jesteś też elastyczniejszy jeśli chodzi o konfigurację dysków. Będzie to też dla Ciebie rozwiązanie bardziej user-frendly.

Oczywiście to jest do rozważenia zasadniczo wtedy, gdy boli Cię utrata twoich danych.

Edytowane przez elderion
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

ostatnio akurat przygotowaliśmy zestaw pod Adobe Premier i After.

 

Baza:

- AMD Ryzen 1700 + chłodzenie SilentiumPC Fortis

- RAM Crucial 2400 DDR4 4x8GB

- MSI B350 PC MATE 

- Grafika Gigabyte GTX 1050Ti 4GB

- Dysk SSD NVME SAMSUNG 960 Evo 500GB

 

Wnioski:

- CPU - AMD RYZEN daje kopa ze względu na rdzenie 8/16, można jedynie pomyśleć o i7-7700K, który w programach ADOBE lepiej się jednak sprawdza

Chłodzenie - nie ma co przepłacać więcej niż za Fortis'a - nawet pod pełnym obciążeniem CPU daje on sobie świetnie radę

- RAM - taktowanie powyżej 2400 może być problematyczne przy przyszłej rozbudowie. Jeśli 3000MHz to obowiązkowo z listy kompatybilności płyty i już docelowa jej ilość

- MB -  po kilku tysiącach zestawów - GIGABYTE ma najmniej problematyczny serwis, MSI wydają nam się ciekawsze i lepiej dopracowane. B350 PC MATE dla Ryzen, B250 PC Mate dla INTEL jest OK

- Grafika - tutaj nVidia mocno pomaga przy montażu, ale ze względu na aktualne ceny grafik, to zatrzymać się na 1050Ti lub poczekać na spadek cen i wtedy 1060 - ale w wersji 6GB

- SSD - przy pracy na bardzo dużych plikach można się pokusić o wersję NVME, ale myślę, że spokojnie zwykły SSD będzie lepszym wyborem - tutaj Crucial MX 300 - całkowicie bezproblemowe i szybkie dyski. Z GoodRam mamy złe doświadczenia, niestety.

- Zasilacz - coś dobrego, cichego, a przy tym w rozsądnej cenie - BeQuiet System Power 8 500 lub 600W

 

Jakby co to mogę pomóc ułożyć resztę podzespołów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

jaka seria od goodrama bo mieli jakas wadliwa chyba c100 ktore padaly jak muchy ale tu jest mowa o iridium pro wiec nie ta liga

 

Tak, masz rację co do C100, ale także zaczęły nam się sypać CX300. Stąd mamy ograniczone zaufanie do naszej polskiej marki. Iridium są na tą chwilę ok, ale w ich cenie stosujemy sprawdzone już od dłuższego czasu MX300 w wielkościach 275/525/1TB.

 

Z bezproblemowych dysków to standardowe SANDISK 120/240 (chociaż szkoda, że już na kościach TLC). No i jeszcze ADATA SU800, ale potrafiły znikać z BIOS'ów przy starszych płytach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...