Skocz do zawartości
Reksio

Ogniwo Peltiera - co jak i kiedy?

Rekomendowane odpowiedzi

A więc

 

Ogniwo Peltiera (płytka o wymiarach 40x40x3 lub podobnych, od której odchodzą 2 kabelki do podłączenia pod zasilacz) jest to cos w rodzaju pompki ciepła – tłoczy ciepło z jednej strony na drugą.

Dzięki temu pozwala na odprowadzenie z procesora (CPU, GPU, Chipsetu itp.) tej wielkiej ilości ciepła jaka powstaje podczas jego pracy. Planując zakup Ogniwa Peltiera nie należy zapominać o odpowiednim chłodzeniu. (Energia cieplna po stronie ciepłej O. P. będzie sumą energii wydzielonej z procesora oraz energii równej mocy O. P.) Zakładając że nas procesor wydziela 70 W i założymy O.P. o mocy 120 W to nam daje 190W !!! Tyle energii może odprowadzić tylko wydajne chłodzenie takie jak chłodzenie wodne. Drugą rzeczą o której nie możemy zapomnieć jest to że takiego peltiera trzeba czymś zasilić. Najłatwiej jest podłączy go do zasilacza w komputerze, ale musi on mieć odpowiednia wydajność (np. 14A na 12V dla peltiera 120V). Drugim rozwiązaniem jest podłączenie ogniwa pod zewnętrzny zasilacz. Ma to swoje zalety i wady. Wadą jest to że gdy zapomnimy włączyć tego zasilacza to nasz procesor w przeciągu kilku, kilkunastu sekund osiągnie temperaturę max. i w najlepszym wypadku komputer się zawiesi, wyłączy, jeżeli będziemy mieli mniej szczęścia pochowamy nasz procesor ze wszystkimi należnymi mu zaszczytami. Poza tym nasz procesor będzie narażony na ciągle nagle skoki temperatur co na pewnie niekorzystnie odbije się na jego żywotności. Zaleta zewnętrznego zasilania O. P. jest to ze możemy zastosować zasilacz o prądzie 14V lub 21V (w zależności od peltiera), dzięki nie tracimy nic na wydajności ogniwa, za którą zapłaciliśmy kupę pieniędzy (od 30 do ponad 200 złotych).

Niebezpiecznym zjawiskiem towarzyszącemu extremalnemu chłodzeniu jest skraplanie się pary wodnej na elementach o temperaturze poniżej temperatury otoczenia (im temp. mniejsza tym to zjawisko występuje szybciej i w większym stopniu). Można zabezpieczyć się przed tym na parę sposobów np. obłożyć wszystko szczelnie wata, zaizolować sylikonem, itd.

 

 

Jeżeli o czymś zapomniałem to proszę o podpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcialbym tylko powiedziec ze wata nie dziala, ani inne porowate substancje :(

 

musi byc bariera fizycznie oddzielajaca powietrze od zimnych elementow, np. pianka poliuretanowa, specjalne rodzaje gabki o zamknietych porach, styropian, silikon jest tylko uszczlenieniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...