Skocz do zawartości
szwistak

Regulatory Prędkości Obrotów Wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Czy LM317T poradzi sobie z regulacją obrotów pompy do WC Laing DDC?

Niby pompka ma 0,83A, a LM317 wytrzymuje 1,5A, ale Laing pobiera 11W... No i podczas skręcenia obrotów na 7v na układzie wydzieli się więcej ciepła niż przy 11v.

W sprzedaży są tez LM350 i LM338, które wytrzymują 3 i 5A. W domu mam tylko LM317, może na tym scalaku tez da rade?

 

Taki prosty wentylator 120mm pobiera 1,2W 0,1A. Czyli 8-9 takich wentylatorów = Laing DDC

Edytowane przez Xarlith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miernik mam, to sobie sprawdzę. Jeśli przy starcie natężenie było by poniżej 1,5A to będzie działać?

Moc zależy od natężenia (P=U*I), wiec doszedłem do wniosku, ze LM317 nie ma ograniczeń co do maksymalnej mocy, jeśli natężenie jest poniżej 1,5A. Dobrze myślę?

Jeśli nikt nie pomoże no to będę musiał zrobić test w praktyce. Najgorzej jeśli układ się sfajczy dopiero po jakimś czasie, a ja tego nie wychwycę. Mógłby być mały problem z temperaturkami.

 

Edit:

 

Zmierzyłem natężenia. Rzeczywiscie natężenie jest wieksze niz pisze to na obudowie pompki. Wynosi ono 1,4A, zarówno przy starcie, jak i podczas dalszej pracy (no może jest różnica 0.02A). Dla porównania wentylator AC o nominalnym natężeniu u mnie miał przy starcie 0.12A, a potem 0.9A. Wiec miernik raczej nie oszukuje.

Średnio się znam na takich układach. Mam podłączać? :lol:

 

Edit2:

 

Będę tutaj sobie sam odpowiadał <_<. Tak wiec podłączyłem wszystko na pajączka i o dziwo regulator spełniał swoje zadanie, ale na stabilizatorze można było jajko usmażyć :lol2:. Wybrałem się na warszawski Wolumen i kupiłem LM350 za 3zl, mam przynajmniej pewność ze układ się nie przegrzeje. Dzieki za pomoc!

Edytowane przez Xarlith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ja zapytam ;)

Dołączona grafika

Razem z wentylem dostalem taka przelotke, po dwoch stronach molexy i z jednego wychodzi tak jak na tym schemacie ta wtyczka biala (meska to sie chyba nazwa, tzn. ma piny w srodku ;)), czyli ze kable tez wychodza od 12V i masy. No i pierwsze pytanie czy ja zastosuje ten schemat na tym kablu, a potem podlacze wentyl to bedzie normalnie dzialalo? Sam mysle, ze bez problemu, ale warto sie upewnic ;)

Drugie - na tym schemacie z masy od molexa wychodza dwa przewody - to co, mam sobie jeden dolutowac? ;) Czy zamiast wracac z powrotem od potencjometru do molexa z masa, moge od razu ja pociagnac do wentyla?

A i bym zapomnial - czy w przypadku tego ukladu, przekrecajac na maxa w lewo bede mial wiatrak wylaczony? Bo jak nie, to chyba wystarczy w 12V miedzy lm137 a molexem wlutowac jakis hebelkowy, nie?

edit: Jeszcze gdzies wyczytalem, na elektrodzie chyba, ze jak kupie potencjometr druciany miast weglowego, to moge sobie podarowac cale to babranie sie obwodami i wlutowac go bezczelnie na linie napiecia i sie nie przepali, bo jakis tam lepszy jest - prawda to? Ilu watowy taki powinien byc? Bo ze 100ohm to odpowiednia wartosc to wyczytalem.

 

edit2: Jak kolega wyzej, odpowiem sobie sam:

a) bedzie dzialalo.

b) polaczyc rownolegle, niekoniecznie do wtyczki

c) nie bede mial wylaczonego, mam wlutowac sobie przelacznik hebelkowy a i dorzuce sobie do tego diode zeby bylo po kozaku :D

Edytowane przez z3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na tym forum jest to mój pierwszy post, jednak chciałbym pochwalić się że owe forum dało mi dużo informacji jak i inicjatywy do samodzielnych bojach w modingu swego PC. Na początek chciałbym pochwalić się swoim regulatorem 5 wentylków, jest to układ na znanych wszystkim układzie LM317T z potencjometrem 1Kohm oraz rezystorach 260 ohm oraz 1 Kohm do całego interesu dorzuciłem przełączniki hebelkowe aby móc w każdej chwili włączyć/ wyłączyć dany wentyl. Oto zdjęcia oceńcie sami.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciut te potencjometry za długie

a jak z napięciami od ilu v startuje, ja skręciłem sobie zasilaczyk regulowany na lm i startuje mi od 1,4 v

ale to chyba za mało żeby wentylator zaczął się obracać, ale ty masz inne wartości rezystorów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że te pokrętła z aluminium zamaskują nakrętki które mocują potencjometry. Inaczej, lepiej zrobić na to jakiś dodatkowy front: wyłączniki mocowane do frontu, potencjometry tam gdzie są a przez front tylko przelatują. Musisz też uważać aby wtyczki do podłączania wentylatorów nie dotknęły obudowy bo to masakra :mellow:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mógłby mi ktoś podesłać jakiś schemat kontrolera obrotów z zakresem napięć ok. 4/4,5-12V ? Miałem zrobić sobie kontroler bazując na tym samym schemacie co Camaro, ale regulowanie napięcia od 1,5V nie bardzo mi się podoba :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nabyłem regulator obrotów AeroCool F6XT (http://www.aerocool.com.tw/peripheral/f6xt.htm), posiada on 3 stopniową regulację obrotów i tu zaczyna sie problem - przy ustawieniu prędkosci mniejszej niż maksymalna wentylatorom zmniejszają sie obroty tyle ze ich silniki zaczynają wydawać dziwny hałas (takie brzęczenie), co jest głosniejsze i bardziej irytujace niz wentylator puszczony 'sztywno' na 5v :/ Ktos sie spotkal z takim zjawiskiem? Moje wentylatory to scythe slip stream i zilentiumPC zephyr.

 

Panel jest zasilany z lini 5v, wentylatory ma standardowo podlaczane pod 12. Przy przepieciu tej lini na 5v problem tez wystepuje :/

Edytowane przez pix3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś panel aerocool i miałem ten sam problem. Z tego co się dowiedziałem, to kiepskie podzespoły w nim stosowane powodują, że silnik w wentylatorze zaczyna szarpać gdy podajesz mu mniejsze napięcie przez ten panel i stąd ten dźwięk, który słyszysz. Mam Scythe Kaze Server i nie mam czegoś takiego, tak samo miałem Kaze Master. We wcześniejszym AeroCool niestety tak było, dlatego omijam tą firmę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały, praktyczny i tani regulatorek obrotów, do zrobienia na kablu molex poniższy układ lub dwa (jeden na pompkę DDC, drugi na wiatraki).

 

post-5623-027245000 1278021409_thumb.gif

 

Potencjometr z gałką jaka się podoba można kupić i dać w każdym dogodnym dla Siebie miejscu ;)

 

Wydajność prądowa regulowanego stabilizatora LM350T 3A - pozwala sterować pompką Laing DDC-1T+ z zapasem mocy lub baterią 6-8 wiatraków 120mm na chłodnicy (0.25A każdy)

 

UWAGA!

Potencjometr 4.7kom należy kupić o charakterystyce liniowej, aby mieć równomierną regulację w zależności od obrotu.

 

Dobrze jest też przykręcić mały radiator do stabilizatora LM350T.

 

A tu jeszcze rozkład pinów w małej wtyczce wiatraczków:

 

post-5623-061102600 1278021433_thumb.png

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez Payti
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z zapytaniami jeszcze małe info jak dobierać rezystancję i stroić układ do własnych progów regulacji napięcia wyjściowego oraz info dot. podłączeń potencjometru i kondensatorów.

 

Przy kondensatorach - nF - nano farad, uF - mikro farad, pF - piko farad. 0,1uF to 100nF

 

Kondensatory nie są niezbędne - bez kondensatorów układ też napewno da radę pracować, pełnią praktycznie rolę filtrów na we/wy układu dla tętnień napięć a kosztują średnio ok 50 groszy.

 

Aby dostroić układ do własnych progów regulacji napięcia można włączyć równolegle jeden i drugi szeregowo rezystor o podanych poniżej lub obliczonych wartościach w zależności od własnych potrzeb.

 

Potencjometr ma trzy nóżki i lutuje się go dokładnie jak na schemacie. Tzn. masę (np. dolną) łączy się z środkową mostkiem a z trzeciej (górnej) w górę układu do LM350 ...

Równolegle włączyć rezystor do potencjometru to wlutować go w dolną i górną (np. 4k7) nóżkę potencjometru. Szeregowo zaś to np. w górną potencjometru a z drugiej nóżki rezystora dopiero kabelkiem w górę układu do LM350 ...

Potencjometr najlepiej wlutować w układ na trzyżyłowym kabelku (taśmie) bo można go sobie potem dokręcić w obudowie gdzie pasuje najlepiej.

 

Ja o ile pamiętam mam taki układ dolutowanych rezystorków na potencjometrze aby dobrać przedział regulacji napięć: potencjometr 4k7 (4,7kOhm) do niego równolegle włączony rezystor 2k2 (2,2 kOhm) i do tego szeregowo 600 Ohm. Regulacja w praktyce na wiatraki, pompkę to 4,3V-11,8V. Tego co piszę teraz nie ma na schemacie by nie 'zaciemniać' układu. ;) Strojenie robi się po zmontowaniu zazwyczaj wlutowując potem jak powyżej pisałem rezystory do nóżek potencjometru.

 

Przydatny kalkulator rezystancji by dobrać swoje progi napięć --> LM317 Calculator V2 at WhatCircuits.com

 

Dla połączenia szeregowego rezystora1 i potencjometru rezystancje liczy się: R[zastępcza za potencjometr] = 4,7k + R[rezystora1]

Dla połączenia równoległego rezystora2 i potencjometru rezystancje liczy się: R[zastępcza za potencjometr] = (4,7k * R[rezystora2])/(4,7k + R[rezystora2])

Dla połączenia równoległego rezystora2 i potencjometru + szeregowego rezystora1 rezystancje liczy się: R[zastępcza za potencjometr] = (4,7k * R[rezystora2])/(4,7k + R[rezystora2]) + R[rezystora1]

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez Payti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój panel Zalmana ZM-MFC3 zaczął szwankować.

Otóż pewnego razu po włączeniu kompa Noiseblocker PWM podłączony pod kanał PWM zaczął chodzić dosyć głośno.

Co się okazało? Wentylator chodzi cały czas na najwyższych obrotach i pomimo, że skręcam mu obroty dalej chodzi na maksa.

Myślałem, że może coś nie halo z Noiseblockerem, ale jak podłączyłem Scythe PWM dalej to samo.

WTF? Da się zresetować panel, albo coś zrobić z tym fantem?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Bartek_1993

Witam. mam pytanko jak podkrecici obroty wetylatora w biosie na procku ?? bo podkrecilem procka i troche sie grzeje :(

 

Myślę że da się ustawić napisz na priv jaka masz płytę gł nie będziemy robić OT :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich to mój pierwszy post na forum mam takie pytanie jak delikatnie obniżyć obroty wentylatora na zasilaczu tak aby autoregulacja obrotów która zasilacz posiada pozostała ? zastosowanie diody prostowniczej , wzglądenie dwóch , trzech może być ? jak je połączyć jak coś , i jakie to mają być diody 1A mogą być ? dioda daje nam spadek 0,7 V czy to będzie działać ? czy autoregulacja pozostanie ? czy może lepiej wstawić opornik , jeśli tak to jaki wentylator 12V 0,30 A 1650 rpm max, jaka jest zależność między obniżaniem napięcia a spadkiem obrotów ?

Edytowane przez placid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...