Skocz do zawartości
żelazny karzeł wasyl

Głośny Wiatrak W Laptopie

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

niedawno kupiłem laptopa sztuka nówka !

procek 2.8

itp itd

ale jest jedno ale !

strasznie mnie wkurza wiatrak od procka ! napierdziela zak zwariowany ! ( szumi )

czy znacie jakies sposoby na zmianę parametrów pracy wiatraka od procka ?

( w biosie próbowałem ale tam nic nie mozna zrobić )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć bardzo system obciążony skoro ciągle chodzi jak suszarka. Jak za bardzo zmniejszysz obroty to mozęsz proca uszkodzić i będzie kasa w plecy.

Edytowane przez M@r3C3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

procek grzalka to nie ma sie co dziwic :| niestety laptopowe wiatraki przez swoje rozmiary (np 40mm) i niewiekie rozmiary radiatorow (u mnie ok 10x10x40mm, maja zwyczaj chodzic na kokolo 6k rpm - nie ma bata zebybyly ciche. dlatego czasem sa progi odpalenia nawiewow? moe jakims progsem namieszales i masz ja za nisko - jakie masz obiciazenie procka i temeprature?

 

dla przykladu podam ze u mnie wiatraki wskakuja na Slow (ok 3k rpm) przy 55C a wylaczaja sie przy 43C. jak gram to szybciutko ida na 6.5k i jest glosnawo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W BIOSie powinienes widziec Temp procka i plyty, jesli nie to sciagnij Sisoftware Sandra i zobacz jakie masz temp jesli niskie a wiatrak zapi***ala to wysylaj na gware bo prawdopodobnie padl regolator napiecia dla cpu Fan hmmm zasadniczo jesli wiatrak ciagle chodzi na max obrotow (nawet bez obciazenia systemu) to bankowo to jest powod

Ale dla pewnosci mozesz zrobic format :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się podepnę to tematu. Mam też problem z wentylem w Lapie (Packard Bell na P4 3.0HT). Laptop ma zaledwie 1 rok i używany jest sporadycznie. O to chodzi, że po jakimś czasie jego pracy zaczyna wyć jak dziki (jakby się zatarł) i OS sypie BSOD-ami :-| Jako, że był kupiony za granicą to minęło trochę czasu żeby oddać go na gwarę. Niestety ciołki z serwisu powiedzieli, że wentyl nie podlega gwarancji :mur:

 

Co teraz robić? Jak to jest z wentylami do laptopów? Są jakieś uniwersalne lub zamienniki? Czy w warunkach domowych można wymienić wentyl samemu lub przynajmniej spisać oznaczenia, żeby poszukać takiego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinno sie dac, rozkladasz, u mnie wentyl od proca dostepny od spodu po odkreceniu 2 srobek, ten od grafy niestety zatajniaczony pod klawa. della mozna spokojnie rozkladac bez utraty gwary. twoim problemem moze byc kurz nagromadzony w kompie, kup sprezone powietrze i przedmuchaj radiatory (nawet bez rozkrecania) w kirunku odwrotnym do normalnego wywiewu.

 

co do dokupywania - powinn sie dac, znowu moge mowic o tym c wdzialem, w moim dellu i w toshibie kumpla siedziely sunony - mozna zawsze pokombinowac modelem

Edytowane przez ayem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

porzadna pasta!!! i nie jakis badziew za pare zeta!! u mnie pomoglo i wentyl na suszarka mode :razz: chodzil 2x rzadziej i przestal sie restartowac (compaq <_< pressario 1700) tylko nie uszkodźta se cpu przy wymianie/zdejmowaniu wentyli!! zazwyczaj sa przyklejane :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się podepnę to tematu. Mam też problem z wentylem w Lapie (Packard Bell na P4 3.0HT). Laptop ma zaledwie 1 rok i używany jest sporadycznie. O to chodzi, że po jakimś czasie jego pracy zaczyna wyć jak dziki (jakby się zatarł) i OS sypie BSOD-ami  :-| Jako, że był kupiony za granicą to minęło trochę czasu żeby oddać go na gwarę. Niestety ciołki z serwisu powiedzieli, że wentyl nie podlega gwarancji  :mur:

 

Co teraz robić? Jak to jest z wentylami do laptopów? Są jakieś uniwersalne lub zamienniki? Czy w warunkach domowych można wymienić wentyl samemu lub przynajmniej spisać oznaczenia, żeby poszukać takiego?

1309874[/snapback]

W większości nowych konstrukcji o ile nie we wszystkich (a Twój model pewnie nowy wnosząc po procesorze), radiator na proca to kawalek blachy + hp zakończone żeberkami z których wentylatorki odbierają ciepło.

 

I kilkukrotnie przynajmniej pewna Toshiba :D którą nosiłem dość często w plecaku miała podobny objaw. Przyczyna - od wstrząsów odpiął się kijowy klips trzymający radiator na procku, i nie dociśnięty był wogole. A P4 jak to P4 nie ma w zwyczaju się spalić.

 

Może u Ciebie jest podobnie ?

 

Co do wentyli do wiatraków to same wiatraczki są jakoś tam standardowe (ale małe), gorzej z ich mocowaniem bywa, często są w przedziwnych "ramkach". Musisz rozebrac i szukać zamiennika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zainstalowałem w laptopie SiSoftwareSandra i niestety napisał mi że

 

(sensors)

na pc podaje temperature procka a na laptopie nie ma nic

Auto Fan Speed Control ----- no

cpu Fan Speed 13786pm nawet nie wiem co to jest ?

 

wczesniej zainstalowałem speed fan i też nic nie wykrywa ( oprócz temperatury dysku )

na pececie programy działają normalnie hmm

juz nie wiem co robic ;--(

Edytowane przez żelazny karzeł wasyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zainstalowałem w laptopie SiSoftwareSandra i niestety napisał mi że 

 

(sensors)

na pc podaje temperature procka a na laptopie nie ma nic

Auto Fan Speed Control ----- no

cpu Fan Speed                      13786pm  nawet nie wiem co to jest ?

 

wczesniej zainstalowałem speed fan i też nic nie wykrywa ( oprócz temperatury dysku )

na pececie programy działają normalnie hmm

juz nie wiem co robic ;--(

1311583[/snapback]

Zwrocic sie do sprzedawcy... Tak ciezko sie domyslic :?: :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zainstalowałem w laptopie SiSoftwareSandra i niestety napisał mi że 

 

(sensors)

na pc podaje temperature procka a na laptopie nie ma nic

Auto Fan Speed Control ----- no

cpu Fan Speed                      13786pm  nawet nie wiem co to jest ?

 

wczesniej zainstalowałem speed fan i też nic nie wykrywa ( oprócz temperatury dysku )

na pececie programy działają normalnie hmm

juz nie wiem co robic ;--(

1311583[/snapback]

hmm jesli faktycznie masz prawie 14000 obrotow/min to twoj lapek powinien zaczac fruwac :) a przynajmniej unosic sie pare cm nad biurkiem :blink:

Ewidentnie z wentylacja jest cos nie tak, dla pewnosci sprawdz jeszcze innym programem, ale raczej szykuj sie na odwiedzenie serwisu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Odświeżam temat, bo mam podobny problem. Otóż mam laptopa Asus A4L z procesorem 2,8 ghz. W Windowsie wiatrak pracuje bez zarzutu - niemal bezgłośnie. Kilka dni temu obok Windowsa zainstalowałam Linuksa Mandrivę 2005. Gdy uruchamiam Windowsa, jest wszystko Ok, a gdy uruchamiam Linuksa, wentylator zaczyna pracować bardzo głośno (zupełnie tak, jakby procesor nadmiernie się nagrzewał, tyle, że dzieje się tak od momentu włączenia notebooka, a więc wtedy, gdy procesor jeszcze nie jest rozgrzany). Bardzo chcę mieć Linuksa, ale to wycie wiatraka jest denerwujące i przeszkadza :(. Jaka może być przyczyna takiego zachowania wentylatora?A może pomogłaby zmiana dystrybucji, np.na Debian czy Lycoris?Będę wdzięczna za poradę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

n to poszukaj pod lina sftu monitorujacego i sprawdz czy ie tak grzje,a ajak nie to sa tez programy regulujace - zabj mnienie pamietam, bowalczylem z tym dlugo ale to bylo juz dawno

1518742[/snapback]

Na laptopa polecam SuSE - najlepiej 9.3, ktory od kilku dni jest juz do pobrania. SuSE jest na tyle madry, ze potrafi wykryc ze jest instalowany na lapku i zainstaluje ci odpowiedni soft. Ew. jesli nie chcesz zmieniac dystrybucji to zainstaluj sobie soft do zarzadzania energia typu acpi, powersave, cpufreq - to powinno rozwiazac problem z glosnymi wentylami. Sprawdz ew. czy w ustawieniach bootloadera (lilo, grub) masz wymuszenie uruchomienia acpi (przy lilo - w lilo.conf jest to acpi = yes). Goraco polecam jednak zainstalowanie SuSElka. Sam wczesniej uzywalem przez kilka lat Mandrake'a, rok temu przenioslem sie na SuSla i moge powiedziec ze to nowa jakosc w Linuksie.

Edytowane przez manux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

niedawno kupiłem laptopa sztuka nówka !

procek 2.8

itp itd

ale jest jedno ale !

strasznie mnie wkurza wiatrak od procka ! napierdziela zak zwariowany ! ( szumi )

czy znacie jakies sposoby na zmianę parametrów pracy wiatraka od procka ?

( w biosie próbowałem ale tam nic nie mozna zrobić )

1307243[/snapback]

co to za sprzet ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem. Właśnie odebrałem lapka z serwisu, poszedł tam z powody przegrzewania. Był strasznie zakurzony, ale koles w punkcie mi go przedmuchał i dopiero wtedy wysłał. Coś tam naprawili, ale nie rozumiem nic z wydruku który otrzymałem. Mój problem jest następujący. Kiedy laptop chodzi na samej baterii nie buczy, lecz kiedy podłączam go pod prąd zaczyna buczeć. Zmniejszyłem w opcjach zasilania uzycie procesora do 50%, ale nie pomogło. Jak myślicie, zanieść do serwisu znowu? Gwarancje mam do 27 lutego tego roku. Proszę o pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie podłączając zasilanie automatycznie zmienia Ci się zużycie proca na 100% czyli plan "Performance". Poszukaj w opcjach jak się ustawia gdy podpinamy zasilanie A/C. Jak nie pomoże to oddaj na gwarę, po to ona jest.

 

A tak BTW

NIEZŁY ARCHEOLOG z Ciebie :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...