Skocz do zawartości
Kemot

Amstrad-schneider 6128

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam prośbe do ludków którzy tu zagladają a mieli (mają?) kontakt z "Amstradem 6128" o jakieś rady nt. tego komputerka. Dostałęm go za friko z zielonym monitorkiem, tylko..... własnie..... nic nie wiem o jego implementacji Basic'a i poleceniach obsługujących. Chyba tydzień kombinowałem żeby wykapować jak uruchomić odczyt z flopa - teraz już jestem mońdry, znam polecenie CAT :D do wylistowania zawartości flopa. Hehehe, już jakiś postęp :wink: .

Potem okazało się że zmurszał pasek napedowy w stacji dyskietek więc i tak bym nic nie odczytał; nadmienię że nawet nie mam JEDNEJ dyskietki 3", więc chwilowo napęd mi niepotrzebny.

 

A więc:

- Odezwijcie się aktualni-byli zapaleńcy tego komputerka

- Pomóżcie biednemu-zielonemu :wink:

- Kupię chętnie choćby jedną dyskietkę (byle by była w 100% sprawna) 3", bo pasek to sobie skombinuję

- Może ktoś ma jakąś zbędną literaturę nt. Amstrada 6128? Będę chłonął wszystko co pisane.

 

Niestety w necie niewiele znalazłem (w porównaniu z innymi platformami 8-bit), dlatego zwracam sie do Was o wszelaka pomoc. Z góry dzięki.

Edytowane przez Kemot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz zamiast stacji 3 calowej zastosowac stacje 3.5cala. Wtedy odpada problem dyskietek.

Poszukaj emulatora Amstrada. W instrukcji do niego znajdziesz na pewno kilka pomocnych wskazówek dotyczacych BASICA i wgrywania gierek do komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mhm, włąśnie znalazłem opis co i jak z zamocowaniem 3.5" flopa. W poniedziałek biorę się za przekładkę, nie wygląda to trudno. Więc flopy faktycznie będę miał z głowy.

Emulatorek już ściągnąłem, zapis, ładowanie, podgląd na flopie już załapałem. Faktycznie, kilka opisów tam było. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrowienia.

Miałem kiedyś taki sprzęt (464 i 6128) i chyba cały soft jaki się pojawil na CPC.

Co do poleceń do załadanku progsów:

Run "nazwa pliku" - wczytanie i uruchomienie

Load "nazwa pliku" - wczytanie bez uruchamiania (tylko pliki w basicu)

!CPM - wczytanie systemu cpm lub innych progsów tzw. cało dyskowych (przed cpm powinna być kreska pionowa na pc tego nie ma)

Co do podłączenia stacji 51/4 cala to jeżeli będzie jako druga to będą problemy z wczytywaniem programów (taki już urok CPC). Ja miałem specjalny przełącznik, który zamieniał stacje miejscami.

Linki, ale pewnie znasz retro.makii.pl i na ww.pf.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, flop 3" wywalony, 3.5" założony w jego miejsce i podłączony. Po podaniu polecenia CAT zaczyna świecić LED, kręci dyskietką, ale wyskakuje "Disc is missing" (czy jakoś tak). Przypuszczam, że trzeba by było jakoś tego flopa sformatować - tylko jak? Jakim poleceniem? A jakim skasować plik z dyskietki? Jak sie odwoływać do napędu?

Po wybraniu 'Ignore' pojawia się "Disc A, User 0" i do wyboru Retry, Ignore i Cancel. Jak wybiorę Ignore, to po kilku takich wyborach wyskakuje takie coś:

▓▓▓▓ 524kB152kB free
Co to za 524kB? A te 152kB to pojemnośc flopa? A skąd (?), jak flop jest sformatowany na 1.44MB w PeCecie...

 

Trafiłem na pewną stronkę (którą prawie całą już przerobiłem!), z podanymi wszystkimi poleceniami "Locomotive-Basic 1.1", większość próbowałem, ale żadne nie zaczęło formatować flopa. Może jakaś składnia jest potrzebna? Ale jaka?

 

Pytania laika - wiem, ale naprawdę 1-szy raz mam CPC w rękach.

 

Rokitka, jest kreseczka na PC, a jakże! Ja mam to na klawiszu z "back-slash'em" --> | :D

 

A mój Schneiderek już z 3.5" stacja wygląda tak:

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrowienia.

Podoba mi się ta przeróbka.

Zastanawiam czemu to nie działa. Sięgając pamięcią to nie widziałem nigdzie przeróbki takiej aby można było używać stacji o tzw. podwójnej gęstości.

Były napędy, które obsługiwały 80 ścieżek (normalnie 40) co dawało 320KB na stronę. Spróbuj zalepić prawy otwór, aby dyskietka była widziana jako pojedyńcza gęstość.

Co do formatowania, to jakoś nie pamiętam aby dało się to zrobić komendą z Basic'a (ale nie jestem pewny). Używałem do tego funkcji wbudowanych w kopiery, albo z pod CPM'u.

 

Zyczę powodzenia w uruchamianiu, a ja zaczynam studiować stronkę w celach odświeżenia pamięci (muszę się cofnąć jakieś 15 lat).

 

Jak coś mi się przypomni to się odezwę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc - po długiej przerwie nic-niepisania - CPC chodzi jak miodek :D Problem z flopem był taki, że nigdzie nie trafiłem na opis, że należy zewrzeć jeden pin z masą w złączu zewnętrznego portu do flopa.

Zdjęcie zlutowanego pinu

 

Dopiero jakaś dobra dusza mi pomogła i o tym powiedziała. Druga sprawa, że ja mam Schneidera a gość ma Amstrada - no i u niego są inaczej wyprowadzone piny (złącze krawędziowe, a u mnie gniazda jak w LPT). Suma mumarum działa. Dostałem również nowy ROM z wgranym innym softem do obsługi flopa, i teraz na dyskietce bez problemu mogę zapisywać do 800kB a nie jak poprzednio ~150kB.

1. Nowy ROM w płycie

2. Od tego Pana można kupić zaprogramowany ROM z nowym systemem flopa. POLECAM.

 

Z ciekawostek: wystarczy zasilanie +5V i CPC z flopem od PC działa bez kłopotu. +12V które jest wyprowadzone z monitora jest już zbędne. I dobrze, wystarczy zwykły zasilacz +5V i inny monitor żeby cieszyć się kolorami :-)

 

To tyle ode mnie. Ludzie, ratujcie takie fajne zabawki jakimi są stare komputerki; niewiele ich już na rynku, każdy egzemplarz trzeba ratować od zguby.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawostek: wystarczy zasilanie +5V i CPC z flopem od PC działa bez kłopotu. +12V które jest wyprowadzone z monitora jest już zbędne. I dobrze, wystarczy zwykły zasilacz +5V i inny monitor żeby cieszyć się kolorami :-)

Zadziwie cie. Flop na pc korzysta rowniez tylko z +5V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam problem ze Schneiderem - otoz po wpisaniu komendy "cat" bez wzgledu na to, czy jest dyskietka, czy nie wlacza sie silnik stacji, wydaje dziwne dzwieki a na monitorze wyskakuje info: Disc is missing i standardowe: retry ignore or cancel. Dopoki nie anuluje tego, to silnik wyje. Probowalem rozkrecic te stacje ale boje sie, ze cos namieszam. Moze to po prostu pasek? Czy ktos moze mi napisac co powoduje problem? z gory dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wieki temu to pytanie zadałeś ale może ktoś inny skierowany to przez google ma podobny problem. Głowica w 3 calowych stacjach czasem się zatnie jakby pomiędzy ścieżkami i wtedy tak "ryra", nawet na dyskietkach które w innych stacjach czytają się bez problemu, a wystarczy kompa zresetować gdy słychać taki dłuższy dźwięk przesuwania głowicy o wiele ścieżek na raz, by wskoczyła na właściwe miejsce. Po kilku takich próbach trafisz we właściwy moment z resetem. I powinno być oki. Od czasu do czasu to się może zdarzyć a jak ktoś nabierze wprawy to radzi sobie z tym w kilka sekund, bez rozkręcania kompa. Szkoda że mało ludzi o tym wie i takie Amstrady leżą w jakiś kątach bo właściciel myśli że ma popsutą stację.

Natomiast "Disc is missing" nawet jak dyskietka jest włożona to znak że pasek jest za luźny, ślizga się i nie obraca dyskietką z dostateczną prędkością. Trzeba wtedy rozkręcić stację tzn odkręcić płytkę z elektroniką od części mechanicznej delikatnie rozłączając 4 wtyczki z kabelkami które z płyty wychodzą, dwie do silniczków, jedna do diodki i jedna do czujnika obracania dyskietki. Wtedy mamy dostęp do paska z którym idziemy do sklepu albo można założyć paseczek z jakimi czasem sprzedają pęczki rzodkiewek, serio mówię, świetne są te paseczki, oczywiście o ile nie jest za wąski ani za długi. :) Jeśli obracając małą rolką która jest na silniczku powodujemy też obracanie dużej czarnej rolki pod dyskietką w chwili gdy jest ona włożona to znak że pasek pasuje, i można z powrotem przyczepić płytę z elektroniką pamiętając o tych 4ech wtyczkach.

Co do formatowania to taka procedura jest w romie ale bez komendy która ją wywołuje więc zwykle używa się jakiegoś programu kopiującego lub komendy w CP/M na dyskietkach systemowych, mniej wygodne ale też się da, jak to zrobić opisano w instrukcji. Którą można znaleźć w necie jeśli nie masz.

Polecam linka z paroma poradami o CPC http://www.ppa.pl/forum/hyde-park/13918/amstrad-cpc/2 lub na http://speccy.pl/forum/index.php/board,20.0.html

Na tym drugim linku staramy się stworzyć Polskie forum dla Amstradowców którym jeszcze się chce coś z nimi robić. Zapraszam. :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...