Skocz do zawartości
mattnick

Lepiej Ciągnąć Czy Dmuchać ?

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam pionowo...bip2 i akasa amber 12 oczywiście razy 2. Oczywiście bezsensem jest montowanie 4 wentyli 2 pchających z jednej i 2 ciągnących z drugiej, żeby był megaprzelot powietrza ?

Edytowane przez mattnick

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście bezsensem jest montowanie 4 wentyli 2 pchających z jednej i 2 ciągnących z drugiej, żeby był megaprzelot powietrza ?

1469046[/snapback]

jesli to jest pytanie, to odpowiedz brzmi tak.

wentyle moga przepchnac dana ilosc powietrza w okreslonym czasie (podaje sie zazwyczaj w stopach szesciennych na minute). zastosowanie dwuch wentyli jeden za drugim - szeregowo - daje wieksze cisnienie powietrza, co mogloby zwiekszyc przeplyw powietrza, gdyby opory chłodnicy/narzewnicy były duże (opory dla powietrza).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to u siebie tak zaplanowałem.

Nagrzewinca wisi z przodu pod sufitemzajmując półtora otworu na napedy CD. W suficie dziura (prostokąt wielkości nagrzewnicy) na dwa duze wentyle zasysające powietrze z finów. Pod nagrzewincą shroud z otworem z przodu obudowy (a pod nim dalej idą napędy, jako ze jeszcze mam miejsce miedzy nagrzewincą a napędami, własnie tam zmieści sie shroudzik pobierający chłodne powietrze z zewnątrz budy (z jej frontu)).

 

Co wy na to, to chyba jedno z lepszych rozwiązań!!!

Edytowane przez Miazga82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dmuchanie lepiej chlodzi niz ssanie. prosty dowod - odpal wentyla i przystaw reke na pare chwil z jednej i z drugiej, sam sie przekonasz gdzie bedzie ci chlodniej.

1469433[/snapback]

Hehe zapomniałeś o czymś takim jak shroud, w przypadku zastosowania takowego nie powinno być większej różnicy. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najważniejsze to nie walczyć z naturą a reszta sama się zrobi.

Teraz potłumaczmy te słowa:

W naturze jest coś takiego że rozgżane powietrze idzie do góry związane jest to z jego wyższą energią i jest żadsze co powoduje że zimne opada na dół. Dlatego nie powinno się robić czegoś takiego żeby wiało na dół bo się będzie zmniejszać wydajność układu (walka z konwekcją). Teoretycznie powietrze nadmuchiwane powinno lepiej zdać egzamin bo jako chłodniejsze na jednostke pojemności jest go więcej niż ciepłego. W praktyce jednak przy zastosowaniu (jak ja nie moge zapamiętać tego słowa ;) ) shroud'a temp mogą sie nie różnić lub różnić się w stopniu nie mającym znaczenia dla nas.

 

Pooh ilość powietrza pobierana przez wiatrak jest taka sama jak przez niego wydalana. Jak zastosujesz jakąś obudowe to nie będzie znaczenia czy ciągniesz czy pchasz bo "dodawanie jest przemienne". Ja niewidze różnicy między stawieniem oporu (opór stawiany przaez chłodnice) przed wiatrakiem a za wiatrakiem. Powiedzmy że chłodnica stawia opór 1 a wiatrak wieje z mocą 30 to widzisz różnice miedzy 30-1 a -1+30? Ja nie bardzo jak bym nie liczył wychodzi mi 29 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pooh ilość powietrza pobierana przez wiatrak jest taka sama jak przez niego wydalana. Jak zastosujesz jakąś obudowe to nie będzie znaczenia czy ciągniesz czy pchasz bo "dodawanie jest przemienne". Ja niewidze różnicy między stawieniem oporu (opór stawiany przaez chłodnice) przed wiatrakiem a za wiatrakiem. Powiedzmy że chłodnica stawia opór 1 a wiatrak wieje z mocą 30 to widzisz różnice miedzy 30-1 a -1+30? Ja nie bardzo jak bym nie liczył wychodzi mi 29 :D

1469552[/snapback]

zgadzam sie calkowicie, ale to o czym piszesz, ze dodawanie jest przemienne, to przeplyw powietrza. i on bedzie taki sam w kazdym przypadku. ale czynnik chlodzacy nie zalezy przeciez tylko i wylacznie od samego przeplywu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czynnik chlodzacy nie zalezy przeciez tylko i wylacznie od samego przeplywu.

1469801[/snapback]

Ano, wspolczynnik przenikania ciepla bedzie zalezal od roznicy temperatur miedzy ciepla chlodnica i zimnym powietrzem. A kiedy powietrze jest zimniejsze, jak sie nim dmucha, czy jak sie je zasysa? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano, wspolczynnik przenikania ciepla bedzie zalezal od roznicy temperatur miedzy ciepla chlodnica i zimnym powietrzem. A kiedy powietrze jest zimniejsze, jak sie nim dmucha, czy jak sie je zasysa? :D

1469890[/snapback]

jak sie nim dmucha. mialem na fizyce :P ale notatki z tego wykladu srednio istnieja wiec nie popre tego zadnym agumentem niestety. jakies roznice cisnien or so... ofkorz moge sie mylic, ale z tego co pamietam to tak mi mowil czlowiek zwany wykladowca :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano, wspolczynnik przenikania ciepla bedzie zalezal od roznicy temperatur miedzy ciepla chlodnica i zimnym powietrzem. A kiedy powietrze jest zimniejsze, jak sie nim dmucha, czy jak sie je zasysa? :D

1469890[/snapback]

 

Ech... A podręcznik, to co, pies?

Jak powietrze biegnie szybciej, to bedzie chłodniej.

Inna sprawa, jesli masz dobre opakowanie na wentyla i chłodnicę. Jeśli tak, to nie ma znaczenia. Bo prędkość zawsze będzie taka sama i zależy tylko od różnicy ciśnień.

Dlatego im lepsze zapakowanie i im lepsze wentyle (większe CFM przy mniejszych obrotach), tym lepiej sobie poradzą z chłodnicą. Dlatego też lepsze są chłodnice o płaskich niemal, rzadkich finach. Większy przepływ, lepsze oddawanie ciepła. To nie samochód, gdzie można wpakować świetnej wydajności wentyl i jadąc 60km/h wymusić potężny przepływ powietrza.

 

A, szchrouda mozna użyć również do wyciszenia wentyla. Pozdro _All

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj panowie, panowie... predkosc powietrza nie ma nic wspolnego z jego temperatura :D Otoz moi mili, temperatura powietrza zasysanego i wydmuchiwanego przez wiatrak jest o dziwo taka sama...

A twierdzenie, ze powietrze po wyjsciu z wentyla jest chodniejsze swiadczy tylko o tym ze nalezy wam sie Nobel... niby gdzie mialo sie ochlodzic? Hehehehehehe... Wrazenie po macnieciu reka nie jest wiarygodne :mur:

 

@Ryba_8

Dlatego też lepsze są chłodnice o płaskich niemal, rzadkich finach

Cos ci sie chyba jeblo... wtedy woda sie bardziej grzeje (a raczej mniej schladza) i wiatrak nic na to nie poradzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie taki mały szczególik zimne powietrze ma większa gęstość więc lepiej pchać powietrze przez nagrzewnice niż ciagnać juz gorace i rozrzedzone.

 

Rożnicy dużej nie bedzie ale w silnikach TDI (turbo diesel intercooler ) jest to bardzo odczuwalne.OT tak dla porówania to dałem.

 

P.s Pchać jest lepiej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie taki mały szczególik zimne powietrze ma większa gęstość więc lepiej pchać powietrze przez nagrzewnice niż ciagnać juz gorace i rozrzedzone.

 

Rożnicy dużej nie bedzie ale w silnikach TDI (turbo diesel intercooler ) jest to bardzo odczuwalne.OT tak dla porówania to dałem.

 

P.s Pchać jest lepiej ;)

1470402[/snapback]

No bez przesady, toć w silnikach turbodoładowanych powietrze jest tłoczone pod dużym ciśnieniem przez sprężarkę. Nie można tego nijak odnieść do 12cm wiatraczka który pędzi powietrze przez chłodniczkę :D Być może teoretycznie da się wyliczyć jakąś różnicę w przypadku pchania czy wyciągania powietrza również i w tej sytuacji, ale będzie to wartość pomijalnie niska. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otoz moi mili, temperatura powietrza zasysanego i wydmuchiwanego przez wiatrak jest o dziwo taka sama...

chyba jednak tak nie jest, powietrze wydmuchiwane przez wiatrak ma większe ciśnienie, a więc rozprężając się będzie się ochładzało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba jednak tak nie jest, powietrze wydmuchiwane przez wiatrak ma większe ciśnienie, a więc rozprężając się będzie się ochładzało

1470541[/snapback]

Nie jest sprezane, tylko przyspieszane ... kurde, wezcie poczytajcie o cisnieniu, bo juz kolejny raz czytam jak to w niehermetycznych warunkach nad- lub podcisnienie chcecie robic :mur: Edytowane przez pbuda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to podaj jakieś źródła, bo ja do tej pory cały czas myślałem, że wentylator jednak wytwarza ciśnienie

1471210[/snapback]

Oczywiscie ze wytwarza... jak wylot zamkniesz w szczelnej obudowie... Poza tym, myslisz, ze jakis max 6W wentylator cisnienie ci zrobi? Dmuchawy cisnieniowe maja o wiele, wiele, wiele... wiekszy przeplyw niz terkotki komputerowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że wszystko rozbija się o skalę tego zjawiska. Moim zdaniem już w wentylowanej obudowie komputerowej możemy mówić o podciśnieniu - niewielkim, nawet bardzo małym, ale jednak występującym.

A co do samego wentylatora i różnicy ciśnień między wlotem i wylotem, to napewno zjawisko to można pominąć. Chyba że chcielibyśmy rozpatrzyć rozkład ciśnień na jego łopatkach. Ale to akurat jest dla Nas zupełnie obojętne :wink: .

 

Błeh. Dobra koniec tego pitolenia. Wole dmuchać :-P .

Edytowane przez PiotruśPan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba jednak tak nie jest, powietrze wydmuchiwane przez wiatrak ma większe ciśnienie, a więc rozprężając się będzie się ochładzało

1470541[/snapback]

Niech ręka boska broni, żeby wiatrak sprężał powietrze! - pamiętaj, że podczas sprężania podnosi się temperatura powietrza (i nie tylko powietrza) !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej oba naraz ...

jak juz jedno to ciagnac ...

 

 

 

p.s: jesli chodzi o drugie znaczenie to najlepiej duzo dmuchac i nie powstrzymywac jak bedą chciały ciagnac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...