Skocz do zawartości
mattnick

Lepiej Ciągnąć Czy Dmuchać ?

Rekomendowane odpowiedzi

IMHO wazne zeby miec nadmuch/wyciaganie skomponowane ze swoim ukladem WC i obiegiem powietrza w budzie (ilosc i rozlozenie wentyli)...

Ja mialem na poczatku wydmuchiwane na zewnatrz (chlodnica na plasko na dole budy), pozniej zmienilem na wyciaganie powietrza do srodka budy i zmian w temp CPU nie zauwazylem zbytnich, ale spadla za to temp w budzie o dobre 4stC. Wniosek z tego taki, ze powietrze z chlodnicy bylo na tyle chlodne, ze pozwalalo schlodzic wnetrze budy...

Teraz po calkowitej zmianie ukladu i wentylacji budy znow testuje wydmuchiwanie na zewnatrz, ale jesli wiatraki beda "mielic na prozno", bo nie bedzie na tyle powietrza w budzie, to bez sensu - moze sprobuje wtedy odwrocic wiatraki...

 

Slowem - lepiej samemu sprawdzic, ktory uklad jest lepszy - Suck or Blow ( ;-) )- przeciez obrocenie wiatraka na chlodnicy o 180st to zaden problem :idea:

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic tu konstruktywnego nie wniosę, ale wydaje mi się, że dmuchanie da nieco większy przepływ powietrza.

1473171[/snapback]

Wiatrak wydmucha dokładnie tyle samo powietrza co zassie, niby z jakiej racji przepływ miałby być większy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatrak wydmucha dokładnie tyle samo powietrza co zassie, niby z jakiej racji przepływ miałby być większy?

1473275[/snapback]

Taka moja amatorska dedukcja:

Zakaładając jakąś różnicę temeperatur (a więc i gęstości) po obu stronach wiatraka (skalę zjawiska pomijamy, chodzi o zasadę) oczywiste jest, że wiatrak wydmuciach!ący "przerzuci" mniejszą ilość powietrza, bo jest ono rzadsze...

Dowód?

Dlaczego śmigłowce nie latają np. na pułapie 12tys m? Bo wirnik musiałby zasuwać jak dziki osioł z jeżem w zadzie.

No dobra tutaj dochodzi zjawisko zaopatrywania silnika w powietrze, ale w czym problem, w końcu można je "nadmuchiwać" hehe... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje, że przy wyciąganiu powietrza wiatrak przepompuje mniej powietrza, bo będzie ono rzadsze od strony wciągania.

1473465[/snapback]

teoretycznie. ale jesli juz zaistnieja takie efekty.. to w mikroskali i nie bedzie mialo to zadnego mierzalnego wplywu na chlodzenie.

 

moim zdaniem zasada przy planowaniu wiatru na chlodnicy jest taka:

1. nie sprzeciwiac sie zbytnio naturalnej konwekcji,

2. dmuchajac na chlodnice wentylator pracuje na chlodnym powietrzu.. a co za tym idzie mniej go to stresuje.

(z tym, ze punkt 2. moze miec taki sam wplyw na zywotnosc smigla, jaki ma rozrzedzenie powietrza ogrzanego o kilka stopni na wydajnosc WC).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba pokręciliście, wiatrak nie "produkuje" dodatkowego powietrza więc nie może wypchnąć więcej niż zassał.  :D

1473581[/snapback]

no i o to wlasnie im chodzi: nie wywieje wiecej niz zassal.. czyli.. w tej samej jednostce objetosci: powietrza cieplego bedzie mniej niz zimnego. czysta fizyka na poziomie podstawowki: cieplejsze powietrze = wiekszy odstep miedzy czasteczkami.

czyli teoretycznie kiedy bierzesz dana objetosc cieplego powietrza to w rezultacie przerzucasz mniej czasteczek niz gdybys operowal na zimnym.

 

nie zmienia to faktu, ze efekt ten przy takich objetosciach jest zupelnie pomijalny wiec dalsza rozmowe na ten temat mozna juz traktowac tylko w charakterze zartu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test. (w zeszłym miesiącu kiedy robiłem modyfikację chłodzenia)

 

Odpaliłem kompa - IDLE. Po godzinie temepratura ustabilizowała się.

Na nagrzewnicy leżącej poziomo na nóżkach, leżał 120mm Papst ustawiony na 12V(bez żadnego shrouda).

Odwróciłem wentylator - żeby wydmuchiwał powietrze przez nagrzewnicę do góry.

Minęło 15 minut - temperatura wzrosła o 2 C.

 

Wróciłem do dmuchania - temperatura spadła o 2C po około 20 minutach.

 

Nie wiem dlaczego tak było. Ale lepiej dmuchać dlatego w obecnym WC - dmucham w nagrzewnice.

Pozatym ten test nie był wiarygodny bo nie było shrouda - bez niego napewno lepiej dmuchać. Pozatym przy nieszczelnościach w shroudzie też chyba lepiej dmuchać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test. (bez żadnego shrouda).

Odwróciłem wentylator - żeby wydmuchiwał powietrze przez nagrzewnicę do góry.

Minęło 15 minut - temperatura wzrosła o 2 C.

Właśnie sam odpowiedziałeś sobie - bez shrouda - jak byś miał porządnego shrouda, to nie by6ło by żadnej zmiany - włąśnie testowałem na zestawie "laboratoryjnym" trafo 25A+dioda+rezystor+radiator+wentylator - temperatura z wyłączonym wentylatorem - 123*, temperatura z wentylem na nawiew - 62*, temperatura z wentylem na wywiew - 62*

 

Czyli żadnej zmiany - gwarantuje, że przy WC będzie identycznie, o ile w układnie zastosujemy dobrego i szczelnego shrouda!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...