Skocz do zawartości

Aktualności

Artykuły

Może Cię zainteresować

Reanimacja karty graficznej po nieudanym flashu

Rozpoczęty przez AK47, lip 24 2005 23:26

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

AK47
  • AK47
  • Uczestnik
  • Stały użytkownik
  • 696 postów

REANIMACJA KARTY GRAFICZNEJ BO NIEUDANYM FLASHU

Jeżeli operacja wymiany biosu na naszej karcie nie powiodła się, to komputer po resecie powita nas czarnym ekranem i kilkoma piknięciami bippera z płyty głównej. Dzięki temu poradnikowi przywrócenie karty do życia będzie łatwiejsze niż się nam wydaje.

Do przeprowadzenia reanimacji potrzebujemy:
1. dowolną kartę na slot pci
2. oryginalny bios
3. program flashrom w wersji 2.40
4. Coś z czego uruchomimy wiersz poleceń, np- cdrom win 98, dyskietkę startową win98, ewentualnie można w czasie uruchamiania systemu wybrać "Tylko wiersz poleceń"

I. Wyjmujemy kartę AGP i wkładamy PCI.
II. Uruchamiamy sprzęt i ustawiamy z biosie pierwszeństwo dla karty w slocie PCI (zwykle jest to FIRST INIT DISPLAY")
III. Kopiujemy na dysk c do jednego katalogu program flashrom i bios(np C:\flash\). Plik z biosem proponuję nazwać np bios.bin(łatwiej zapamiętać - nie trzeba będzie używać komendy DIR w następnym punkcie)
IV. Wyłączamy i wkładamy kartę AGP. Uruchamiamy wiersz poleceń w jeden ze sposobów wymienionych w punkcie 5. Otwieramy katalog "flash', który uprzednio utworzyliśmy na partycji C.
V. Sprawdzamy identyfikator urządzenia, którego bios chcemy updatować chcemy zmienić bios. Robimy to poprzez wpisanie komendy "flashrom -i". Najczęściej identyfikator naszej karty to cyfra 0. Jeżeli cyfra będzie inna, to należy uwzględnić to w następnym punkcie.
VI. Flash biosu - wpisujemy polecenie "flashrom -p -f X bios.bin" i czekamy chwilkę na wykonanie operacji. X to identyfikator urządzenia, który sprawdziliśmy w punkcie powyżej. Gdy flash zakończy się, odłączamy prąd na chwilę.
VII. Wyciągamy kartę PCI i włączamy komputer.
VIII. Ustawiamy w biosie pierwszeństwo dla karty AGP(odwrotność czynności wykonanej w kroku II)


Uwaga : nawet jeżeli nie posiadamy karty PCI, możemy wykonać flash "na ślepo". Wymagane jednak jest, by system uruchamiał się z uszkodzoną kartą.
Na bootowalną dyskietkę zapisujemy program flashrom oraz plik z biosem do naszej karty. Następnie uruchamiany komputer i szybko wciskamy klawisz F8. Teraz na ślepo musimy wybrać urządzenie, z którego komp ma się uruchomić.. Jeżeli zacznie czytać dyskietke, to jesteśmy w połowie sukcesu. Teraz wpisujemy polecenia z kroku IV i czekamy chwilę. Na koniec resetujemy komputer.

****Przydatne instrukcje:******
a )w celu zrobienia kopii zapasowej aktualnego biosu :
"flashrom -s 0 nazwa.bin"
b )w celu wgrania nowego biosu
"flashrom -p 0 nazwa.bin"
lub
"flashrom -p -f -sst 0 nazwa.bin"
parametry : -f i -sst powodują ominięcie zabezpieczeń przed nadpisaniem aktualnego biosu.UPDATE BIOSU W SPRAWNEJ KARCIE

Do przeprowadzenia update'u potrzebujemy:
1. Plik z nowym biosem
2. Program flashrom w wersji 2.40
3. Coś z czego uruchomimy wiersz poleceń, np- cdrom win 98, dyskietkę startową win98, ewentualnie można w czasie uruchamiania systemu wybrać "Tylko wiersz poleceń"

Wykonujemy TYLKO kroki III, IV i VI.
Przed updatem radzę zapisać oryginalny bios na dysku.

PRZEDSTAWIONY SPOSÓB ZNAJDZIE ZASTOSOWANIE NA KARTACH ATI. DLA KART NVIDII SPOSÓB POSTĘPOWANIA JEST BARDZO PODOBNY - zamiast programu flashrom używamy nvflash

Użytkownik AK47 edytował ten post 28 lipiec 2005 - 00:06

  • 0
Pentium 4 HT 2,6@3,3Ghz 1,65V, ASUS P4P800 droop mod, MSI RADEON XL 9800PRO WC&TEC cooled 490/790., HYNIX JD43 512 MB max 560mhz ,umierająca BARRACUDA 4 40Gb, LG DVD48x16, LG CD-RW 40x12x40, Huntkey 300W. WC : URIEL 2.0, Abadon GPU po modzie, Abadon NB, EHEIM 1048, CORSA /\3dmark2k1=19000, 3dmark2k3=7300/\ moje WC
  • Do góry
  • Napisano 24 lipiec 2005 - 23:26