Skocz do zawartości
MeHow

Oddawanie Krwi. Co I Jak.

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wiem, byl swego czasu temat o oddawaniu krwi, ale ludzie skupili sie bardziej na tym jak smakuja czekolady (pozdro Niemiec ;P ), ile piw po oddaniu nalezy wypic. Natomiast nie otrzymalem informacji jak wyglada cala procedura, zamierzam oddac pierwszy raz krew (mam 19 lat... i juz rok zmarnowany - moglem komus uratowac zycie).

 

 

Interesuja mnie nastepujace informacje:

- Czy to boli? [; (sorry, ale troche sie boje)

- Jak dlugo trwa caly proces oddawania krwi?

- Czy przy okazji robia badania krwi i w razie czego informuja, czy sie nie ma jakiegos paskudnego chorobska ew. informuja, ze sie ma :blink: ?

- Czy najpierw wypelnia sie jakies ankiety?

- Czy sa jakies przeciwskazania przed oddaniem krwi? (o zadnych chorobach w stylu HIV, żółtaczka to nic mi nie wiadomo, zebym takowe mial ).

- Czy na ileś dni przed nie wolno spożywać alkoholu?

- Czy palacz tytoniu może oddać krew? (tak wiem... rzucam palenie ;) )

- Czy po oddaniu krwi sa jakies zalecenia np. nie przemeczanie sie, uciecie sobie krotkiej drzemki lub cos podobnego?

- Co jaki czas mozna oddac krew?

 

 

Prosze nie pisac tutaj o tym, ze mozna oddac krew za pieniadze, ze krew jest sprzedawana do Niemiec. Chodzi mi o rzetelna informacje tych, ktorzy oddaja krew. Mozecie sie tez pochwalic ile juz oddaliscie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez podczepie sie pod pytania !!!! czekamy na odpowiedz :wink:

 

Update

Ciekawi mnie czemu zadales pytanie

- Czy na ileś dni przed nie wolno spożywać alkoholu?

Hehehe :D Edytowane przez Sand

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idziesz sobie do punktu krwiodastwa i pani daje ci ankiete do

wypelnienia :) w mniedzy czasei pijesz sobie kawe lub herbate :)

Oraz czytasz informacje dla HDK oraz o ryzyku zakarzenia.

Jak wypelnisz, idziesz do tej samej pani ktora ci ja dala z dowodem

osobistym. Owa pani zabiera cie do lekarza, ktory sie bada (osuciach!e,

sprawdza cisnienie etc.) w miedzyczasie twoja ankieta jest sprawdzona

czy nei ma przeciwskazan. Gdy jest git! idziesz na pobranie krwi

na badanie morfologiczne. czekasz na wynik. gdy nie jestes anemiczka

kladziesz sie wygodnie na fotelu i oddajesz krew (450ml), trwa to z

5-10 min. (moj "rekord" to 3min 18sek :)) igla jest dos gruba ale wkucie

jest bezbolesne (nie polecam sie patrzyc ;P) nastepnie  po napelnieniu

woreczka pani pobiera do fiolek do okreslenia grupy i inne badania.

Gdy juz wszystko "upuszczone" pani ci zakleja "dziurke", chwile ja

przyciskasz aby nie zrobil sie siniak. Idziesz do pani po

8 czekolad+konserwa+soczek i jakis gadzet :). Jestes wolna :)

za pare dni mozesz odebrac legitymacje HDK i wyniki badan

(obecnosc WZW-B, HIV i innych, oraz badania krwi).

 

 

Jako kobieta krew mozesz oddawac co 3 m-ce :)

Nie ma sie co bac - praktycznie bezbolesne :)

Pamietaj ze oddajac krew mozesz uratowac czyjes zycie :)

 

http://groups.google.com/groups?q=oddawani...=100&hl=pl&lr=& :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ojciec oddaje już dość długo - ponad 20l (ostatnio dostał kartę na darmowe przejazdy komunikacją miejską w W-wie). Ja dopiero co miałem 18tke i też chciałbym niedługo oddać.

- podobno nie boli, osoby bardziej wrażliwe np. na widok krwi mogą odczuwać pewien dyskomfort... ale od czego są te wszystkie ładne pielęgniarki w stacjach krwiodastwa :P

- oddawanie 450ml krwi trwa średnio 4-7 minut w zależności od tego jak szybko spływa do woreczka

- badania robią za każdym razem, jeśli coś wykryją to nie pobiorą od ciebie krwi no i oczywiście cie poinformują

- z ankietami to dokładnie nie wiem, być może za pierwszym razem coś jest ale później już nie...

- przeciwskazań raczej nie ma oprócz tego, że musisz mieć 18 lat i ważyć 50kg :)

- z alkoholem to jest tak, że lepiej żebyś go nie miał we krwi :lol: natomiast po oddaniu też lepiej się przez jakiś okres czasu oszczędzać - znam przypadek, że koleś oddał krew rano a na wieczór poszedł na wesele oczywiście z dużą ilością vodeczki... skończyło się migotaniem przedsionków i kilkoma godzinami w szpitalu!

- palacz może oddać krew

- nic szczególnego nie jest zalecane, ale przecież dostajesz dzień wolny od szkoły/pracy więc można odpocząć...

- krew facet może oddać bodajże co 2 miechy

Edytowane przez Dziobak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo sie ciesze. W sumie stwierdzam, ze musze zrobic cos dobrego dla ludzkosci. Kurcze tak sie zastanawialem i doszedlem do wniosku, ze mozna przeciez oddac krew, ze to nic nie szkodzi, a poza tym jeszcze za free robia badania. Po prostu swietnie.

 

Aha, mam jeszcze pytanie, moge oddac gdzie chce? Czy musze koniecznie w swoim miescie, w ktorym jestem zameldowany? Czy trzeba miec ze soba jakies dokumenty, czy wystarczy tylko dowod osobisty, ktory stwierdza moja pelnoletniosc?

Edytowane przez MeHow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja słyszałem, że podobno po oddani krwi organizm człowieka produkuje jej nadmiar i trzeba ją oddawać dla lepszego samopoczucia. Nie wiem czy to prawda czy mit, piszę tylko to co usłyszałem. Z drugiej strony bałbym się, że wykryli by mi jakiegoś wirusa o którym nie mam pojęcia. Wiele razy już myślałem o oddaniu krwi ale jakoś się wacham po różnych tego typu historiach.

Ale jak już miałbym oddać to tylko podczas roku szkolnego :)

 

PEACE!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Czy to boli? [; (sorry, ale troche sie boje)

Niespecjalnie. Krew pobierana jest z żyły, więc może lekko zaboleć tyko samo wkłucie igły. Nie masz się czego obawiać

 

- Jak dlugo trwa caly proces oddawania krwi?

W zależności od tego jak szybko pompujesz z 5-9min

 

- Czy przy okazji robia badania krwi i w razie czego informuja, czy sie nie ma jakiegos paskudnego chorobska ew. informuja, ze sie ma  :blink: ?

- Czy najpierw wypelnia sie jakies ankiety?

Tak

 

- Czy sa jakies przeciwskazania przed oddaniem krwi? (o zadnych chorobach w stylu HIV, żółtaczka to nic mi nie wiadomo, zebym takowe mial ).

Jeśli ważysz mniej niż 50kg oraz brałeś jakieś tam leki w ciągu bodajże 2 tygodni przed oddaniem (wszystko jest w ankiecie)

 

- Czy na ileś dni przed nie wolno spożywać alkoholu?

Dzień przed oddaniem sobie odpuść, tak żebyś miał 0 promili we krwi

 

- Czy palacz tytoniu może oddać krew? (tak wiem... rzucam palenie ;) )

Tak

 

- Czy po oddaniu krwi sa jakies zalecenia np. nie przemeczanie sie, uciecie sobie krotkiej drzemki lub cos podobnego?

W dniu, w którym oddajesz krew dostajesz wolne, na następny dzień spokojnie możesz pracować/uczyć się normalnie

 

- Co jaki czas mozna oddac krew?

2-3 miesiące.

 

Mozecie sie tez pochwalic ile juz oddaliscie. :)

900ml - też mam 19 lat ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. mozliwosc jest, ja bym jej nie bagatelizowal (masowe zarazenia w szpitalach)

2. jesli regularnie zmniejszasz ilosc krwi w organizmie to ten stara siejak najszybciej ja uzupelnia - po pewnym czasiu regularnego oddawania jesli nagle przestaniesz mozesz czuc dyskomfort spodowany nadmierna iloscia krwi (nie wiem czy to prawda w kazdym razie sadze ze tak to dziala)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle, ze w szpitalach zakazenia odbywaja sie troche inaczej np podczas operacji. Jeśli oddaję krew to ponoć dostaję sterylną igłę i nie ma problemu. A co do tego zwiększania się ilości krwi, to ja się pytam, czy to prawda, czy nie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do tego zwiększania się ilości krwi, to ja się pytam, czy to prawda, czy nie. :)

Prawda - ale na razie tobie to nie grozi. Trzeba tak parę litrów oddać (nie wiem dokładnie ile, może ok. 3). Jeśli później nie będziesz oddawać, to będziesz miał po prostu gęstą krew. Ale jeśli oddasz tylko z 2-3 razy to nic ci nie grozi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

jak jestes alergikiem/astmatykiem to tez nie pobiora twojej krwi!

zazwyczaj dostaje sie jeszcze jakas czekoladke ;)

Edytowane przez artur.c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy to jest niewskazane? Z reszta jak oddam krew nawet raz to i tak juz przeciez komus uratuje zycie, mam racje? Fajnie bedzie miec przeswiadczenie o tym, ze zrobilo sie cos, co komus pomoze :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam ostatnio oddawlem krew :)

i ryzyko zakazenia jest znikome bo wszytsko jest nowe i sterylne..

narazie oddalem 450ml i czekam do wrzesnia zeby zebrac troche osob z klasy i pujsc bo jest troche czekania a tak zawsze bedzie mozena se pogadac :)

ogolnie polecam :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddalem jak narazie 3 razy i nie mam z tego powodu zadnych problemow , zakazenia tez bym sie nie bal , bo igla jest nowa i sterylna.Pozaatym to fajne uczucie zrobic cos co moze komus zycie uratowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jesli przekazuja ja firmom farmaceutycznym, to nie jest zle, bo przeciez uzywana jest do badan nad jakimis lekami, wiec nie widze w tym zla. Ja dysponuje grupa 0 Rh+, wiec najpopularniejsza, ale z tego co wiem, to jestem najlepszym dawca krwia, bo wszyscy rh+ moga przyjac ta krew :). W kazdym badz razie pojde i oddam.

 

A powiedzcie, dlugo sie siedzi zazwyczaj w kolejce? :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że jestem niepełnoletni bo mam jakąś żadką grupę krwi, więc mógłbym pomóc osobie która też ma tą grupę, a jest żadka to mało osób ją oddaje :( a przy okazji bym se badania zrobił bo nie robiłem już jakieś 8 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale moze wyda wam się to smieszne co teraz napiszę..

Oddając krew wstrzymujecie rozwój w sluzbie zdrowia. Każdy swiatowej klasy lekarz odradza stosowanie krwii ajko uzupełnienia ubytków.

HIV, Wszelkiego rodzaju żółtaczki, problemy hormonalne, odrzuty...

 

Na swiecie są juz stosowane substancje, które przenoszą tlen, są obojetne dla organizmu, nie przenoszą chorób.

 

NFZ zamiast zacząc leczyc na poziomie ludzi to wywali kase na jakiś glupiautobus krwidawczy... lol..

 

Mój kolega mial zółtaczkę wszczepienną.. moja siostra też. Najlepszy m otyw jest taki ze moją siostrę niewiadomo jak zarazono, bo transfuzji nie miała.

Kolega mial transfuzję.. do leczenia tego rodzaju choroby podaje się lek Intron A - b pod ogolna nazwa Interferon... niestety .. zaoszczedzic przy opercaji potrafili i podali mu krew... ale na leczenie tym lekiem czekał rok by sie NFZ zgodzil.. ciekawe czy koszt zakupu płynów wypełniających jest wyzszy od leku na zoltaczkę... nie sądzę :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do czego zmierzasz, bo nie rozumiem. A co do srodka, ktory sluzy za "krew", to pewnie chodzi ci o hes (tak to sie czyta) i on nie przenosi tlenu. Znajdz jakies info o czyms takim, a uwierze. Co jak co, oddawanie krwi jest pozyteczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...