Skocz do zawartości

Aktualności

Artykuły

Może Cię zainteresować

Wszystko o pastach termoprzewodzących

Rozpoczęty przez janio, gru 24 2005 12:44

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

janio
  • janio
  • Uczestnik
  • Stały użytkownik
  • 2885 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:►Brzeg opolski◄

Wiele osób zastanawia się jak najbardziej polepszyć wydajność swojego układu chłodzącego. Najczęściej kupują lepsze, większe i wydajniejsze radiatory. Jednak nie kończy się to tylko na tym. Żeby zapewnić maksymalną wydajność, trzeba zapewnić idealne przyleganie radiatora do chłodzonej powierzchni, jednak nie jest to całkowicie możliwe do spełnienia, ponieważ powierzchnia zarówno radiatora, jak i chłodzonego układu nie jest idealnie równa, zawsze znajdą się jakieś mikroszczeliny i nierówności, które będą pogarszać przewodność cieplną. I tu z pomocą przychodzi nam pasta termoprzewodząca, która wypełnia nierówności i szczeliny, pozwalając osiągnąć jak najlepsze przewodnictwo cieplne. Jednak trzeba też zwrócić uwagę na to, jaką pastę się nakłada i jak się ją nakłada. O nakładaniu napiszę nieco później, teraz postaram się doradzić, jaką pastę wybrać. Generalnie każda pasta jest lepsza od pustej przestrzeni między radiatorem a układem chłodzonym, ale żeby uzyskać najlepszą wydajność nie wystarczy zwykła biała pasta sylikonowa dołączana zazwyczaj do w małych saszetkach do zestawów chłodzących. Wymienię tutaj kilka past wartych uwagi:

Arctic Silver 5
Dołączona grafika


OCZ Ultra 5+
Dołączona grafika


Arctic Silver Ceramique
Dołączona grafika


Titan Nano Blue
Dołączona grafika


Arcit Colling MX-1
Dołączona grafikaTutaj zamieszczam link do testu past w serwisie hardtech.pl, przetestowano tam 15 różnych past, co pozwoli na bardzej obiektywne spojrzenie i na wybór najbardziej odpowiadającej nam pasty.

Teraz o nakładaniu pasty. Nie jest to takie proste jakby mogło się na pozór wydawać. Sama „kropelka” pasty nie wystarczy. Żeby uzyskać jak najlepszą wydajność trzeba to odpowiednio rozprowadzić po całej powierzchni układu, tak by był pokryty w każdym miejscu. Należy nałożyć na krawędź małą ilość pasty i rozprowadzać wzdłuż, aż do całkowitego pokrycia. Do rozsmarowywania najlepiej użyć czegoś cienkiego i płaskiego (karta telefoniczna, żyletka). Można również do rozprowadzania użyć palca włożonego w foliowy woreczek, jednak nie da to tak równego rozłożenia pasty, jak w przypadku jakiegoś płaskiego narzędzia. Z grubością warstwy też nie można przesadzać, wystarczy posmarować tyle, żeby tylko zakryć układ i nie były widoczne żadne prześwity jego powierzchni. Nałożenie zbyt grubiej warstwy może spowodować, że nie uzyskamy takiej wydajności, jaką byśmy chcieli. Trzeba również uważać żeby pasta nie wyciekła na boki, ponieważ niektóre z nich są tworzone na bazie srebra i mogą przewodzić prąd, (choć nie zawsze, istnieją pasty które nie przewodzą prądu, np. Arctic Silver Ceramique). Ich wyciek mógłby spowodować zwarcie, a w efekcie uszkodzenie jakiegoś podzespołu w komputerze. Na większe procesory (tytpu Athlon 64, Sempron 64, Pentium4), pastę można nakladać w jeszcze inny sposób, a mianowicie, mniejwięcej na środku procesora nałożyć odrobine pasty (wielkości ziarnka grochu), a docisk radiatora spowoduje jej w miarę równomierne rozprowadzenie się po powierzchni układu, co powinno dać efekt taki jak na obrazku poniżej:
Dołączona grafika

Tak powinna wyglądać prawidłowo nałożona pasta na małych rdzeniach (Sempron, Athlon XP, Duron, Celeron, starsze Pentiumy):
Dołączona grafika


Tak przy większych (Athlon 64, Sempron 64, Pentium 4):
Dołączona grafika


lub też:
Dołączona grafika


USUWANIE PASTY Z PROCESORA


Było o nakładaniu pasty, więc teraz o czyszczeniu procesora z jej pozostałości. Czyścić można na wiele sposobów, zarówno sposobami „domowymi” jak i za pomocą specjalnych środków do tego przeznaczonych. Specjalistyczne rozwiązania zostawmy na później, teraz o sposobach „domowych”.


:arrow: Czyszczenie czystym spirytusem spożywczym – Miękką ściereczkę bawełnianą lub też chusteczkę higieniczną, nasączamy niewielką ilością spirytusu, po czym wykonując ruchy w jednym kierunku, ścieramy pozostałości po paście, a na końcu całość przecieramy suchą ściereczką/chusteczką. Przy czyszczeniu trzeba uważać żeby nie rozmazać tzw., stickerów, czyli oznaczeń wypisanych markerem na procesorze, ponieważ ich usunięcie może spowodować utratę gwarancji!

:arrow: Czyszczenie benzyną ekstrakcyjną/rozpuszczalnikiem – Ten sposób praktycznie niczym nie różni się od poprzedniego, z tą różnicą, że przy czyszczeniu musimy zachować jeszcze większą ostrożność, ponieważ benzyna/rozpuszczalnik mogą nie tylko rozmazać stickery, ale też rozpuścić plomby gwarancyjne i wszystkie inne naklejki, jak i zmyć oznaczenia seryjne procesora. Nie zaleca się też czyszczenia benzyną/rozpuszczalnikiem procesorów w obudowach organicznych (Athlony XP, starsze Celerony, starsze Pentiumy (II, III)). Tym sposobem bardziej zaleca czyścić procesory w obudowach ceramicznym (Durony, Pentium I). Ale też trzeba uważać na ww. niebezpieczeństwa!

:arrow: Czyszczenie pod kranem, szczoteczką do zębów – Chyba najbardziej zakręcony sposób na czyszczenie procesora. Wkładamy cały procesor pod strumień ciepłej wody i szorujemy szczoteczką do zębów aż do usunięcia pasty przewodzącej, z procesorem obchodzimy się delikatnie, żeby nie powyginać nóżek. Tutaj też istnieje ryzyko zmazania stickerów i odklejenia się plomb, lub innych naklejek z oznaczeniami. Mogą też odpaść gąbki podtrzymujące radiator, więc przed tym zabiegiem zaleca się ich odklejenie. Po umyciu procesor należy BARDZO DOKŁADNIE OSUSZYĆ. Najlepiej z każdej strony suszarką do włosów, ale należy zachować rozsądną temperaturę, żeby nie uszkodzić układu. Po tym dobrze będzie jeszcze położyć go na kilka godzin w jakimś ciepłym miejscu, np. koło grzejnika. Nie zaleca się czyszczenia procesorów z tzw. IHS’em czyli metalową pokrywką pod którą znajduje się jądro (Athlon 64, Sempron 64, Pentium 4, nowsze Celerony), ponieważ może się pod nią dostać woda, która potem nie będzie tak łatwo się pozbyć.

Teraz specjalistyczne narzędzia do tych celów. Nie będę się tutaj rozpisywał jak ich używać, bo zapewne, kto je zakupi, będzie miał wszystko opisane w dołączonej instrukcji. Piszę o nich dla osób, które, boją się stosować ww. metod i wolą zapłacić parę zł. za profesjonalne rozwiązanie. Oto kilka przykładów takich środków:

:arrow: Arctic Silver ArctiClean

:arrow: Kontakt IPA

:arrow: Akasa Tim Clean

:arrow: Spray Mr McKenic


TAŚMY I KLEJE TERMOPRZEWODZĄCE


Teraz troszeczkę o taśmach i klejach termoprzewodzących. Mają one przeważnie zastosowanie tam, gdzie nie można przymocować radiatora za pomocą śrub, głównie dlatego że płytka do której przymocowany jest układ, nie posiada otworów montażowych. Co prawda można samemu wywiercić takie otwory, ale wiąże się to z bardzo dużym ryzykiem uszkodzenia podzespołu (np. poprzez przecięcie ścieżek na laminacie), więc żeby uniknąć takich przypadków, zostały stworzone ww. środki.


:arrow: Pierwszy z nich, czyli taśmy, można stosować przy niewielkich i lekkich radiatorach (np. chipsetu, pamięci) i przy niewysokich temperaturach, z racji tego że gdy układ się rozgrzeje, klej na taśmie się rozpuści i wtedy radiator może odpaść, a chłodzony element po prostu spailć. Odkleić tak zamocowany radiator można poprzez rozgrzanie układu, np. grając w jakąś wymagającą grę, po czym wyłączyć komputer i delikatnie oderwać radiator. Można też rozgrzać go suszarką do włosów, tylko trzeba uważać na temperaturę, żeby nie uszkodzić układu.

:arrow: Drugi, czyli kleje, mają zastosowanie tam gdzie taśmy nie mogą, czyli przy cięższych i większych radiatorach, jak i przy wyższych temperaturach. Ale takie rozwiązanie jest raczej stałe, czyli że przyklejając raz, przyklejamy na stałe. Można co prawda zdjąć tak zamocowany radiator „na siłę” szarpiąc aż do oderwania, lub też zamrozić układ i starać się oderwać radiator. Ale nie zaleca się tego, ponieważ w ten sposób można bardzo łatwo, trwale uszkodzić podzespół.


:idea: Kilka przykładów taśm termoprzewodzących:

:arrow: Dwustronna miedziana taśma samoprzylepna

:arrow: Taśma termoprzewodząca 3M


:idea: I kilka przykładów klejów:

:arrow: Thermopox 85 CT

:arrow: Arctic Alumina Thermal Adhesive

:arrow: Arctic Silver Thermal Adhesive

:arrow: Klej Termoprzewodzący ZALMAN


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


||THX for mkl - za pomoc przy tworzeniu i za pomoc przy tekście o taśmach, klejach i usuwaniu pasty | THX for MaciekCi - za udostępnienie tesu past termoprzewodzących | THX for fipa - za podsunięcie kilku drobnych pomysłów | THX for AragornPL - za podsunięcie pomysłu z nakładaniem pasty ||


UWAGA! - Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność ! - autor tekstu nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku wykonywania ww. czynności !
  • 1
  • Do góry
  • Napisano 24 grudzień 2005 - 12:44