Skocz do zawartości

Aktualności

Artykuły

Reklama

Zdjęcie

Dmuchać Czy Ciągnąć?

56 odpowiedzi w tym temacie

#31 mkwd40

mkwd40

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 679 postów

Napisano 06 luty 2006 - 14:39

no własnie bo strona dmuchająca jest bardziej oddalona a ciągnąca zblozona.

Ja mam czysto w pokoju, zamkniętego kompa i podobnie mi sie freezer zakuzył po miesiącu, wiał na nią amber 120. Jak zalozylem inaczej wiatrak tak by ciągnął to temperatura na procu wzrosła o 2*. Mam oczywiscie freezera 1x120.
  • 0
hahahahaha!!!Co za agresja!Dostałem % mam 90% juz, dajcie jeszcze te 10% i zawiescie to konto. 20% za jedno zdanie w którym ktos znalazł błędy ortograficzne?? Gratulacje za pomysłowośći!Userzy dla forum, czy forum dla userów??

#32 mattnick

mattnick

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 709 postów

Napisano 07 luty 2006 - 23:51

I co ? Tak się dobrze zapowiadało i zdechło ?
  • 0

#33 samhain

samhain

Realitynet

• Stały użytkownik
  • 2617 postów

Napisano 08 luty 2006 - 00:06

I co ? Tak się dobrze zapowiadało i zdechło ?

a o czym mowisz? bo nie bardzo rozumiem?
  • 0
[center'>..:: Różnica między wiatrakiem a wentylatorem !!! ::..To tak jak ze szczaniem w piwnicy i piciem w Szczawnicy !!"Jestem z Gdańska, Tu wolnością pachnie wiatr, za to miasto cały świat!"[/center'>

#34 mattnick

mattnick

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 709 postów

Napisano 08 luty 2006 - 00:13

no miałybyć jakieś zdjęcia tabelki, wykresy, porównania itd. Może połączyć to z testami wentyli ?
  • 0

#35 samhain

samhain

Realitynet

• Stały użytkownik
  • 2617 postów

Napisano 08 luty 2006 - 00:16

no miałybyć jakieś zdjęcia tabelki, wykresy, porównania itd. Może połączyć to z testami wentyli ?

------
procedura testowa:
- pomiar temp zczytywany z czujnikow zewnetrznych o dokladnosci +- 0,05*C
- pomiar zczytywany co 15 minut

reszte procedury, fotki itp... w tescie zamieszczonym niedlugo na lamach Realitynet.pl - powiem tylko ze bierze w nim udzial ponad 12 chlodnic i nagrzewnic, takze chyba wiecej mitow da sie obalic ;)

chyba wsio jasne, wiesz zrobic test chlodnicy to nie 10 minut... a ze chlodnic duzo nie trwa to jeden dzien
  • 0
[center'>..:: Różnica między wiatrakiem a wentylatorem !!! ::..To tak jak ze szczaniem w piwnicy i piciem w Szczawnicy !!"Jestem z Gdańska, Tu wolnością pachnie wiatr, za to miasto cały świat!"[/center'>

#36 mattnick

mattnick

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 709 postów

Napisano 08 luty 2006 - 00:19

ok. Wybacz majfoult :) zajrzę na reality
  • 0

#37 samhain

samhain

Realitynet

• Stały użytkownik
  • 2617 postów

Napisano 08 luty 2006 - 00:21

ok. Wybacz majfoult :) zajrzę na reality

jak bedzie gotowy na pewno sie dowiecie ;)
  • 0

#38 igomako

igomako

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 771 postów

Napisano 08 luty 2006 - 00:38

hm... wiem ze moze troche poniewczasie, ale chcialbym dorzucic prosbe nt testów kierunku dmuchania wentylatorów i wplywu tego na wydajnosc ukladu przy roznych pretkosciach obrotowych.

z moich obserwacji wynika ze jesli mamy regulator 5-11V to wiatraki moga byc tylko pod chlodnica i wiejace w górę. okazuje sie ze gdy sa na chłodnicy i tłoczą powietrze w dol przy 5v wydajnosc w stosunku do sytuacji gdyby pchaly w góre przy tym samym napieciu mocno spada. w gre tu w chodza siły konwekcujne, których, jak sie okazuje, wiatrak przy najmniejszej prętkości nie potrafi pokonać! wiec układ zachowuje sie jakby nie mial wogóle wiatraków na chłodnicy, a dodatkowo odpływ ciepłęgo powietrza byl utrudniony (wiatraki trzymaja cieple powietrze nad chodnica, ale nie popchna go w dol).

moj wniosek - jesli skladacie wc dla ciszy i w planach macie regulacje pretkosci obrotowej wiatraków - jedynym rozsadnym wyjsciem jest umieszczenie ich pod chłodnica w taki sposób, by pchały powietrze do góry.

dodam ze swoje obserwacje przeprowadzalem na freezerze2 i 2 akasach + homemade regulator.
  • 0
[center'>Dreams: Toshiba L20-183 for work, X360 or PS3 for fun :) ||| Toshiba L20-183 for work and fun, PS2 for fun :P :Reality[/center'>[center'>Playin' games on PC suxx! YEAH!ALMA MATER ! [/center'>

#39 Interloper

Interloper

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 1910 postów

Napisano 12 luty 2006 - 18:34

A może by tak zrobić jeszcze test za pomocą 2 wentylatorów bądź 4, 6 wg potrzeb, jeden dmuchający i drugi zasysający jednocześnie.
  • 0
[font="Verdana"'>Xeon W3520 | DFI UT X58 T3EH8 | 12GB | GTX 480 | Corsair HX1000W | 4 TB | X-Fi Fatal1ty | WC = D-TEK Fuzion + EK + MCW60R + MCP655 + Feser Xchanger Triple + Thermochill PA120.3 + Xthermal | Corsair 800D |[/font'>

#40 bonczeq

bonczeq

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 74 postów

Napisano 13 luty 2006 - 00:58

A ja mam pare uwag do tej tebelki:

* Po pierwsze temp początkowa była różna w obu przypadkach i wygląda to trochę tak, jakby najpierw w układzie wiatraki pchały a potem ssały, bez zrobienia przerwy.
* Ile wynosiła temperatura powietrza?
* Czemu temperatura wody w chłodnicy jest tak niska?? To ustrojstwo do mierzenia było chyba źle skalibrowane, bo nie podejrzewam by fs2 był tak słabym blokiem by z woda o temp. 13 stopni utrzymywał procek na 40...
* Średnia różnica dla pchania i ssania jest taka sama, wiec teoretycznie roznice w temp. na procu można tłumaczyć cieplejszą wodą...

Sorry, że tak się czepiam po czasie, ale naszły mnie wątpliwości jak starałem się to zrozumieć...
  • 0
Barton 2500+@3200+, MSI K7N2 Delta -L, 1 GB DDR 400, WD 160GB, Chieftec 400W WC: Hydor L-30II, Spider EX, Proxima, Smart by Bloki.pl nagrzewnica Volvo + 2 x 12cmCore2 Duo 6400@ 2,6 GHz, Asus P5B, 2GB DDR2 800, Radek 1950Pro by Sapphire, Seagate 320GB Eltra ATS - 360, Tonsil Excelence 1s

#41 Miazga82

Miazga82

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 4662 postów

Napisano 13 luty 2006 - 01:01

A ja mam pare uwag do tej tebelki:

* Po pierwsze temp początkowa była różna w obu przypadkach i wygląda to trochę tak, jakby najpierw w układzie wiatraki pchały a potem ssały, bez zrobienia przerwy.
* Ile wynosiła temperatura powietrza?
* Czemu temperatura wody w chłodnicy jest tak niska?? To ustrojstwo do mierzenia było chyba źle skalibrowane, bo nie podejrzewam by fs2 był tak słabym blokiem by z woda o temp. 13 stopni utrzymywał procek na 40...
* Średnia różnica dla pchania i ssania jest taka sama, wiec teoretycznie roznice w temp. na procu można tłumaczyć cieplejszą wodą...

Sorry, że tak się czepiam po czasie, ale naszły mnie wątpliwości jak starałem się to zrozumieć...

Pomysl troche a dopiero pisz takie bzdurki.
  • 0

MOJE WC ►: X3N, Cube GPU, Cooltek Dual, Laing DDC, O-Tank, Masterkleer 10/16CPU: E8200 (Q808A314) @3.65Ghz def.VcoreMB: DFI LanParty DK P35HDD & Mem: OCZ Vertex4 128GB, 2 x 1GB Crucial Ballistix @450 4-4-4-12GPU: 7870XT Tahiti LEAudio: Audigy2-ZS, KEF K-120 + Philips A 3.300 + Pioneer A-109, PD-S507, F-208RDS, CT-W208RPSU: Tagan U01 - 380W (R.I.P.), OCZ StealthXStream 2 500W Buda: Chieftec LBX-03 B-B-BMonitor: Benq FP91GP 19' oraz IIYAMA ProLite E2607WS 26'Mysz, Klawa i Kiera: Cooltek Hurricane, Microsoft Curve 2000, Logitech Driving Force Pro

#42 bonczeq

bonczeq

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 74 postów

Napisano 13 luty 2006 - 01:10

Pomysl troche a dopiero pisz takie bzdurki.

Może i jestem zmęczony i na kacu, ale mimo usilnych starań nie za bardzo znajduję odpowiedzi na te pytania...
Jeśli są to bzdurki (w sumie fajne określenie :) ) to proszę, uświadom mnie dla czego.
Chyba, że widzę inną tabelkę :P
  • 0
Barton 2500+@3200+, MSI K7N2 Delta -L, 1 GB DDR 400, WD 160GB, Chieftec 400W WC: Hydor L-30II, Spider EX, Proxima, Smart by Bloki.pl nagrzewnica Volvo + 2 x 12cmCore2 Duo 6400@ 2,6 GHz, Asus P5B, 2GB DDR2 800, Radek 1950Pro by Sapphire, Seagate 320GB Eltra ATS - 360, Tonsil Excelence 1s

#43 rhezuz

rhezuz

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 351 postów

Napisano 13 luty 2006 - 20:33

mi zmiana z ssania na pchanie dała na procu 1*c mniej w idle , w stersie nie sprawdzam bo niestesuje kompa :)
  • 0
l>Abit NF7-SL v2.0 L12 -bios d27_619R2 trats >Vdimm mod nead > może kiedyś sprzedaml>Amd Athlon XP-M 2500+ IQYHA FQQ4C @2700mhz 12.5x217 1,785V ustawione w biosie - bedzie more ;) > może kiedyś sprzedaml>2x256 Geil Ultra-x ddr 400 2-2-2-11 -bedzie morel>Geforce2 MX 100\200 l>Samsung SV4002h 40 Gbl>Logitech MX 500 & Steelpad 4S---->> Q3 forever ;pl>Topower 526P6 420W FC is Working !!!WC : blok CPU i NB handmade , p125 , Atman At-305 in-line , destylka & Castrol antifreez

#44 Dimek

Dimek

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 3503 postów

Napisano 17 luty 2006 - 14:04

Kiedys moje WC wygladalo tak:
Dołączona grafika Dołączona grafika

Bawilem sie wtedy kierunkiem przeplywu powietrza na chlodnicy - z moich obserwacji wynikalo to, ze po zmianie kierunku wiania wiatrakow na "do srodka budy" temp CPU/GPU nie zmienily sie, ale obnizyla sie temp. w srodku obudowy o 2-3 stC.
Co prwada polegam na wskazaniach czujnikow plyty (MBM) i karty graficznej (specjalnie pozyczany chyba FX 5700 z tego co pamietam, zeby widziec w Control Panelu temp) - natomiast temp w budzie w obu przypadkach mierzona byla zewnetrznym termometrem elektronicznym z dokladnooscia do 0,1stC.

Jako, ze temp. byla nizsza w tej konfiguracji, to zostalem przy opcji dmuchania do srodka. Pozniej dodatkowo zalozylem na chlodnice od spodu filtr z ponczochy. Nie zanotowalem jakichs zauwazalnych roznic w temperaturze CPU/GPU/buda ale nie analizowalem tego juz zbyt dokladnie, bo znudzilo mi sie tracenie czasu na te pomiary - w kazdym razie komp nadal swietnei dzialal a rozwiazanie z filtrem z ponczochy spisywalo sie wrecz rewelacyjnie i wygladalo tak:
Dołączona grafika Dołączona grafika

Jak widac - w kazdym przypadku bedzie inaczej i nie ma prostej odpowiedzi na pytanie "dmuchac czy ciagnac :?: "...

IMHO najlepiej samemu sprawdzac we wlasnych warunkach i zostac przy najlepszym wariancie (jeden lubi cisze, drugi max wydajnosc, trzeci bije sie o kazde 0,1stC mniej na procku)
  • 0

C2D E8400@4GHz ---- DFI LP X38 ---- 2x2GB Apogee ---- XFX GeForce 9600GT ---- OCZ Vertex2 60GB + 2x Seagate Constellation 1TB + WD Red 2TB + WD MyBook 1TB ---- Pioneer DVR-216D + Optiarc AD-7243S ---- LCD 21" Eizo S2110W ---- Corsair Obsidian 800D --- Powered by Corsair CMPSU-620HXEU 620W and AnetKa '>:-> ---- WC rev 9.2Xbox 360 Premium @ 37" Full HD @ 5.1Polecam ten link

#45 mattnick

mattnick

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 709 postów

Napisano 07 luty 2007 - 22:36

Sorry za odgrzebanie ale nie chciałem zakładać nowego tematu...Doszedłem do wniosku, ze jeśli nawet chanie daje niższe temperatury to tylko (o ile nie mówimy o sterylnie czystych warunkach w pokoju) czasowo...potem chłodnica zapycha się kurzem...

Moje orkagnoleptyczne dzisiejsze testy wykazały co następuje:

1. Wentyle pchają powietrze - ręka przy chłodnicy czuję ciepło i nic więcej t 41 st
2. Wentyle ssają powietrze - ręka przy chłodnicy czuję zasysane zimne powietrze t 38 st i co za tym idzie żadnegho kurzu na chłodnicy

Takjże panowie i panie...nic tylko ssać bo i czysto i chłodno
  • 0

#46 kszonek

kszonek

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 6723 postów

Napisano 08 luty 2007 - 11:08

Sorry za odgrzebanie ale nie chciałem zakładać nowego tematu...Doszedłem do wniosku, ze jeśli nawet chanie daje niższe temperatury to tylko (o ile nie mówimy o sterylnie czystych warunkach w pokoju) czasowo...potem chłodnica zapycha się kurzem...
Moje orkagnoleptyczne dzisiejsze testy wykazały co następuje:
1. Wentyle pchają powietrze - ręka przy chłodnicy czuję ciepło i nic więcej t 41 st
2. Wentyle ssają powietrze - ręka przy chłodnicy czuję zasysane zimne powietrze t 38 st i co za tym idzie żadnegho kurzu na chłodnicy
Takjże panowie i panie...nic tylko ssać bo i czysto i chłodno

teraz jeszcze mi wytlumacz dlaczego ssanie jest czystrze od pchania....
  • 0
o/

#47 mattnick

mattnick

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 709 postów

Napisano 08 luty 2007 - 14:00

Już tłumaczę...ponieważ powietrze zasysane przez finy ma mniejszą prędkość (ciśnienie czy co tam innego) niż powietrze pchane na finy...

Przynajmniej ja tak to rozumiem...ponieważ chłodnica pozostaje czysta a przy pchaniu na finy...to chyba każdy wie jak to wygląda i były tutaj już nie raz prezentowane zdjęcia użytkowników zastanawiających się dlaczego taka wysoka temperatura na 12v
  • 0

#48 kszonek

kszonek

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 6723 postów

Napisano 08 luty 2007 - 14:22

Już tłumaczę...ponieważ powietrze zasysane przez finy ma mniejszą prędkość (ciśnienie czy co tam innego) niż powietrze pchane na finy...

Przynajmniej ja tak to rozumiem...ponieważ chłodnica pozostaje czysta a przy pchaniu na finy...to chyba każdy wie jak to wygląda i były tutaj już nie raz prezentowane zdjęcia użytkowników zastanawiających się dlaczego taka wysoka temperatura na 12v

hmmm, teoretycznie masz racje, ale u mnie przy ssaniu tez sie strasznie zapycha (z trym ze duzo latwiej wyczyscic, bo nie trzeba sciagac wentyli. Pewnie przy pchaniu zapycha sie szybciej.

Czyszczenie chlodnicy z kurzu konczy sie na przejachaniu jej odkurzaczem, wiec myzle ze warto jednak pchac (jezli faktycznie to wydajniejsze) i raz na jakis czas wyczyscic chlodnice.
  • 0
o/

#49 mattnick

mattnick

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 709 postów

Napisano 08 luty 2007 - 14:30

tylko zapycha szybciej więc jest wydajniejsze na krótszą metę :). U mnie się jak na razie nie zapycha...:)
  • 0

#50 sirgreg

sirgreg

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 20 postów

Napisano 20 luty 2007 - 15:08

z mojej wiedzy wynika że ssanie powoduje lepszy rozkład wektorów prędkości powietrza a tym samym polepsza się odbiór ciepła i wzrasta sprawność chłodnicy, nie miałem przyjemności sprawdzić tego na własnej skórze ale podpieram się informacjami zyskanymi w instytucie techniki cieplnej PolŚl :)
druga sprawa na ile dokładne sa te pomiar? i czy stan był ustalony podczas pomiarów?
Poza tym możesz spokojnie zmniejszyć prędkość przepływu cieczy jeżeli takową regulacją dysponujesz bo widać że różnica temperatur jest naprawde znikoma szkoda tylko prądu, może wówczas zaobserwujesz róznice pomiędzy tłoczeniem a ssaniem ;)

Użytkownik sirgreg edytował ten post 20 luty 2007 - 15:13

• 0

#51 pietach

pietach

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 633 postów

Napisano 29 maj 2007 - 10:16

A ja troszkę odświeżę temat.
Wczoraj z nudów pobawiłem się w przekładanie wentylatorów.
W skrócie:
-jedna chłodnica BlackWaterUltimate 121 - to czarne na dole.
-jeden bloczek na CPU
-dwa wentylatory 120mm - jeden na chłodnicy i jeden pod zasilaczem plus jeden 120mm w zasilaczu ale jego nie przekładałem.
-obudowa oklejona matami

Chyba obrazki mówią same o co chodziło z przkładaniem wentylatorów.
Temperatura w domu ok 26*C
Temperatura procesora po godzinnym ogladaniu filmu - obciążenie 10-20% procesora.
Potem zmiana zamocowania wentylków i znowu ten sam film.
Dołączona grafika
Niestety nie posiadam kamery na podczerwień ale metodą "macania" było czuć gdzie podziewa się ciepłe powietrze

Dopisze że przy ustawieniu jak na górnym obrazku plus boczny wentylator 120mm dmuchający na płytę główną temperatura procka wynosiła 42*C
  • 0
Info dla krótkofalowców: SQ3ODOAMD Sempron LE 1150 | mATX AMD 690G | 2048 MB DDR2LCD 19" Dell DVD-RW , HDD : 250 + 20 GB PSU-Seasonics 145W

#52 Arni

Arni

GaleriaWc

• Stały użytkownik
  • 3526 postów

Napisano 29 maj 2007 - 10:37

najciekawsze jest to ze na moim starym configu 2 opcja lepiej spisywała się niżeli nawiew z przodu i wylot z tyłu...
  • 0

intel nVidia swiftech Ek LianLi Laing mCubed Silverstone asus Corsair

#53 Puma

Puma

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 1652 postów

Napisano 29 maj 2007 - 14:07

pietach, logiczne było, że temperatury wzrosną skoro chcesz zmusić ogrzane powietrze żeby szło w dół. Sama zmiana na chłodnicy nie da aż takiej różnicy.
  • 0

#54 samhain

samhain

Realitynet

• Stały użytkownik
  • 2617 postów

Napisano 29 maj 2007 - 15:06

w budzie Antec 900 mialo to zastosowanie bo jest lepsza wentylacja (duzy wentylator na gorze zasilacz na dole)
  • 0

#55 robot

robot

Uczestnik

• Banned
  • 3363 postów

Napisano 29 maj 2007 - 16:07

smahain mozesz podac link do tego arytkulu o ktorym tu mowa ?

z checia poczytam jak to wyglada z tymi temeraturami .
  • 0
ACer TravelMate 8102WLMi -

#56 samhain

samhain

Realitynet

• Stały użytkownik
  • 2617 postów

Napisano 29 maj 2007 - 16:34

smahain mozesz podac link do tego arytkulu o ktorym tu mowa ?

z checia poczytam jak to wyglada z tymi temeraturami .

o jakim arcie mowisz?

TU pokazalem bude z odwroconym obiegiem powietrza...

lecz nie w kazde jda sie to zrobic, wlasnie na ulozenie elementow, co potwierdzil Pietach
  • 0

#57 Ryba1

Ryba1

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 79 postów

Napisano 14 listopad 2007 - 16:27

A ja troszkę odświeżę temat.
Chyba obrazki mówią same o co chodziło z przkładaniem wentylatorów.

Bardzo ładnie pokazane na rysunku jak profesjonalnie rozmieszczać wiatraki w obudowie.
Można to wykoncypować na podstawie własności fizycznych mediów (tu:powietrza). Zimne powietrze ma wiekszą gęstość (słabo się cząsteczki rozpychaja bo energii mało mają) przez to jest cięższe i dlatego z dołu należy je pobierać. Ogrzane w budzie powietrze ma mniejszą gęstość ( bo energii cząstki mają więcej) w stosunku do otaczajacego i unosi sie do góry. Dlatego wiatraki wyciągajace powietrze z obudowy lepiej umiejscawiać u góry po stronie przeciwnej.
Odnośnie tematu "dlaczego lepiej gdy wiatraki pchają"-też można wykoncypować. Wiatraki gdy pchają zaciągają chłodne (gęstsze) powietrze bez oporów i tworzą lekkie nadciśnienie (wiekszą gęstość) na chłodnicy. Powietrze chłodniejsze i gęstsze LEPIEJ ODBIERA CIEPŁO ( strumień ciepła jest wprost proporcjonalny do różnicy temperatur i gestości). Odwrotna sytuacja jest przy zasysaniu- chłodnica jest mniej wydajna wtedy (w stosunku do ww) a i wiatrak pracujący na rozrzedzonym powietrzu (bo chłodnica stawia opór i ogrzewa) jest mniej wydajny- objętościowo może być podobnie /przez opory chłodnicy pewnie mniej/ ale masa przetłaczanego powietrza jest mniejsza, bo mniejsza gęstość powietrza.
To tak, aby zrozumieć, że wszystko jest proste..tylko termodynamika nie :-).

Użytkownik Ryba1 edytował ten post 14 listopad 2007 - 16:33

• 0
Intel C2D E6300 & DFI LanParty UT P35-T2R

Dodaj odpowiedź