Skocz do zawartości
gregoreq

Pojemność Kasety Magnetofonowej

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie tak zaczalem wspominac moje commodore sprzed 15 lat ( nie pytajcie sie czemu bo sam nie wiem ) i zastanawia mnie jaka jest pojemnosc danych na kasecie magnetofonowej stosowanej wlasnie w Commodore Atari i innych zabytkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość sialala

Latwo to policzyc ;)

Z Turbo na C64 na jednej stronie kasety C60 miescilo sie okolo 20 gierek. Zakladamy, ze kazda miala okolo 40kB (wiecej niz 48 bodajze miec nie mogla), wychodzi nam, ze na jednej stronie kasety przy zastosowaniu Turbo miesilo sie okolo 800kB, co daje ok. 1.6MB na cala kasete C60.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość sialala

Liczyc mozna roznie. W starej gazecie branzowej (C&A czy cos takiego) napisali kiedys ze dwustronna 90-tka ma ok. 50 MB. Interesujaca teoria.

Podejrzewam, ze gdyby nie bylo naglowkow (w turbo najpierw ladowal sie naglowek) to moze i by sie tyle upchnelo...

Choc watpie. Bo to by oznaczalo, ze na taka kasete zmiescilbys 1066 gier (50x1024kb/48kb). Co jest absurdem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co jest absurdem?przecież kaseta w commodore była zapisana w 0.00001% możliwości!!!kaseta ma wiele większą pojemność nawet od dvd bo to akurat wszystkie inne parametry a nie pojemność wypchnęły ją z rynku.pamiętajcie że nawet film dvd jest to mocna kompresja (zgrajcie kasetę video bez kompresji na dysk-zapełni się momentalnie) ale nie chce mi się tłumaczyć bo komu..poczytajcie o streamerach-nie znalazłem na szybkiego nic o kasetach z commodore ale to w końcu nowsza generacja starej taśmy :

http://www.teleinfo.com.pl/ti/2001/12/t36.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro kaseta magnetofonowa ma o wiele wieksza pojemnosc od DVD, to nagraj na niej film VHS, ktory jazk wiadomo zajmuje mniej niz DVD. Dalej, skoro kaseta ma rzekomo wieksza od DVD pojemnosc, to czemu miesci sie na niej tak mala ilosc muzyki, wchodzaca bezproblemowow na CD?

 

Zreszta co maja tasmy do streamerow do kasety magnetofonowej? To tak samo jakbym napisal "na plycie CD wykorzystuje sie zaledwie ulamek miejsca, zobaczcie ile wchodzi na DVD".

 

Inne niz kaseta kompaktowa nosniki magnetyczne nie powstaly bynajmniej z widzimisie, ale po prostu z braku mozliwosci zapisania pozadanej ilosci informacji na tej ostatniej. A mieszanie do tego zapisu cyfrowego i konwersji A/C jest juz kompletnym nieporozumieniem, bo to sa zupelnie inne metody zapisu.

 

EDIT: jakbys nie wiedzial, streamery sa medium cyfrowym, nie analogowym, wiec porownywanie ich z kaseta magnetofonowa jest tym bardziej nie na miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze kaseta moze miec duzo wieksza pojemnosc. Wszystko zalezy od technologi w jakiej zostanie wykonana oraz urzadzenia ktore bedzie ja magnesowac. Wszak nie jest tu mowa o zwyklej kasecie od grajka. Mysle ze takowe mogly pomiescic pewnie kolo 50 MB, ale owczesne magnetofoniki nie byly jej w stanie tak gesto zapisac.

 

Tak przytocze jeszcze propo tasm. Pamieta ktos z was cos takiego jak Video Backup System? Zapisywanie danych na zwyklych VHSkach przy pomocy zwyklego magnetowidu (musial posiadac wiecej niz 1 glowice)? Pojemnosc takiej VHSki wynosila kolo 3.2 GB co na owczesne czasy potrafilo przyprawic ludzi o nie maly zawrot glowy. TO tak jak by na dzisiejsze czasy dac komus streamera ktory pomiesci 100 TB danych.

Jednak system taki posiadal 2 duze wady.

Pierwsza to taka iz trzeba baylo uzywac tylko tasm z najwyzszej polki ktory nie byle juz takie tanie, a i tak dane potrafily byc nieraz utracone. Byl to strasznie nie trwaly nosnik.

Drugim problemem byl zas gigantycznie dlugi czas zapisu i odczytu tasmy, co tez nie przysporzylo systemowi za wielu fanow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze kaseta moze miec duzo wieksza pojemnosc. Wszystko zalezy od technologi w jakiej zostanie wykonana oraz urzadzenia ktore bedzie ja magnesowac. Wszak nie jest tu mowa o zwyklej kasecie od grajka. Mysle ze takowe mogly pomiescic pewnie kolo 50 MB, ale owczesne magnetofoniki nie byly jej w stanie tak gesto zapisac.

Jak to nie o zwyklej? Jak pamietam, to gry na C64 mialem na normalnych kasetach ze sklepu, nawet te kupione.

 

EDIT: z pojemnoscia kasety VHS zdrowo przegiales:

 

http://www.lysator.liu.se/amiga/al/guide/al104/vbs30.HTML:

One 4 hour video tape can allegedly store up to 520MB's! I have not

been able to properly test this with my 300MB HD for two reasons.

Firstly, my hard drive isnt 520MB's, and secondly most of the files on my

hard drive are compressed with file compressors (LhA's, Powerpackered,

LZX's, ZIP's, and mainly StoneCracker) - meaning the actual amount stored

on my hard-drive is probably equal to around 500MB+ uncompressed. With a

4 hour video tape I was able to backup 76MB of archives (mainly LhA's),

130-140MB of StoneCracker crunched executables, 50MB of unpacked

executables, and 40MB of text on the one video.

http://www.man.lodz.pl/LISTY/PECET/1996/06/1499.html:

Jest i to w dwoch wersjach. Jedna wersja to jakis lamerski kabelek, ktory

trzeba podlaczyc do zlacza SCART w magnetowidzie (jesli ktos ma taki) zas

druga wersja to karta ISA - pracuje pod Win )i do tego w tle). na jednej

240-min kasecie moze sie zmiescic cos kolo 1 GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o pojemność w bliźniaczych streamerach to sprawa ma sie trochę weselej:

a tu dowód

http://www.allegro.pl/item94991055_hp_dltt...wwa_okazja.html

 

Dlatego nadal słóżą jako magazyn danych (np. do zapamietania parametrów procesu technologicznego)

Gorzej w taśmach z czasem dostępu, ale to już inna bajka.

 

Reasumując na zwyklej kasecie moża by było sporo upchnać wbrew pozorom tylko trzeba by zastosować sposób znany ze streamerów.

Dalej, skoro kaseta ma rzekomo wieksza od DVD pojemnosc, to czemu miesci sie na niej tak mala ilosc muzyki, wchodzaca bezproblemowow na CD?

Hmm... idąc twoim tropem zawsze zdawał mi się że 120 lub 90min to więcej niż 74min (pomijajac probkowanie i pasmo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa plyty i 99 minut, zrestza to niczego nie udowadnia.

 

Miedzy 120 minut a 80 to troche mniejsza roznica niz 120 a jakies 500 (tyle mniej wiecej wchodzi na DVD jakby nagrywac Audio z takimi parametrami jak CD), nie sadzisz? A to wlasnie probowales nam wmowic:

 

kaseta ma wiele większą pojemność nawet od dvd

I znow prosze - nie wyciagaj tutaj streamerow, bo ja zaczne dowodzic pojemnosci CD uzywajac plyt BluRay jako argumentu. Ma to sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle że cieżko jest porównywać w jakikolwiek sposob taśmy do płyt.

 

W obu przypadkach mamy wiele rodzajów nośników i kążdy może być w różny sposób zapisany.

Stąd duże rozbieżności w pojemnościach.

 

Jeśłi ktos wiecej chiał by sie dowiedziec o archaicznych formach zapisu danych jak

i dotychczasowych to znalazłem coś takiego co może troche wyjaśnić:

http://shodan.math.uni.lodz.pl/~topik/Arch...20komputera.pdf

 

Ale nadal nie wiem ile standartowa kaseta przy zapisie typu atari czy c64 mieściła danych ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam to ok. 1.5mb przy zapisie dla komp.takich jak c64 czy atari.

 

Ale zastanawia mnie to - dlaczego dlugo niektóre gry nie pojawiały się na kasetach tylko na dyskietkach (poza różnicą w sposobie czytania przez FDD) jesli tasma mialaby taką pojemność...FDD mial cos kolo 180/360kb ale mam gdzies obraz pirates na C64 (po polsku! ;) ) z kasety i on ma 300kb ten obraz więc w takim razie należaloby przyjąć że kaseta miala 300kb z kazdej strony.

 

Ogólnie ciekawy temat:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam gdzies obraz pirates na C64 (po polsku! ;) ) z kasety i on ma 300kb

Tlumaczenie by E.Goista? :lol: Tez mam i czesto gram, poza tym mam oryginalnych Piratow na C64 ;). To nawet ciekawe, myslalem ze Pirates! dalo sie odpalic tylko z FDD 8-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość sialala

Tlumaczenie by E.Goista? :lol: Tez mam i czesto gram, poza tym mam oryginalnych Piratow na C64 ;). To nawet ciekawe, myslalem ze Pirates! dalo sie odpalic tylko z FDD 8-).

Piraci cieli gry z dyskietek i pakowali je na kasety - mozna to bylo zrobic Action Replayem i nawet nie trzeba bylo miec duzych zdolnosci. Caly problem lezal w tym, ze grac sobie mozna bylo tylko do momentu, gdy gra probowala sie odwolac do nastepnego poziomu/etapu, ktory trzeba bylo wczytac z dyskietki.

Tak bylo np. z Pirates!, F15, F18, North&South itp - mozna bylo sobie polatac, ale po wykonaniu misji i wyladowaniu gra sie wywalala mowiac brzydko. W North&South mozna bylo rozegrac bitwe, ale po jej skonczeniu nie wskakiwalo sie juz na mapke z wojskami. Podobnie bylo z takimi szachami (Battlechess? jakos tak) - mozna bylo w nie grac, ale nie mozna bylo zmieniac figurek (podmieniac im skorek ;)) itp - po prostu te bardziej rozbudowane gry byly pisane na FDD i nie dalo sie tego oszukac/zmienic (choc jeden znajomy zmusil jakas strategie - budowalo sie stajce telewizyjna) do dzialania na magnetofonie zamiast na FDD, ale wczytywanie etapow bylo koszmarnie utrudnione - trzeba bylo przewijac tasme do odpowiedniego miejsca wdg wskazan licznika - pozmienial chyba urzadzenie do ktorego odwolywala sie gra, w zwiazku z czym ta myslala, ze odwoluje sie do FDD - Action Replay potrafil dzialac cuda ;)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak se pomuslalem:P

 

mowie o kasecie VHS

jak by jedna klatke podzielic na 50x50 i kazdemu pikslowi przypisac 8roznych kolorow to mam tak jakby 8 kombinacji czyli jeden bbajt nie:P

 

1bajt x 100x100(tyle jest pixli w klatce) x 24(klatek na sek chyba tyle jest) x 60(seund w minucie) x 180 (tyle ma kaseta minut chyba)

 

daje nam 2592 000 000 bajtow czyli kolo 2,5Gb

 

ale nie wiem czy sie to komu przyda:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kazdemu pikslowi przypisac 8roznych kolorow to mam tak jakby 8 kombinacji czyli jeden bbajt nie:P

Mała poprawka, jeden bit, to 0 lub 1. Jeden bajt składa się z kombinacji 8 bitów, a że każdy bit ma dwie wartości, to otrzymujemy 8^2=8*8=64 kombinacje na bajt (jeśli nic nie pochrzaniłem, co jest bardzo prowdopodobne, tym bardziej, że zmienna ważąca 1 bajt może przyjąć wartość od 0 do 255 (zależnie od typu zmiennej), czyli 256 różnych wartości :P ). Tak więc końcowy wynik trza nieco... ukrócić (na oko to gdzieś tak 32 razy). Ale nie powiem, ciekawy tak rozumowania :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Primo 1 bajt=256 kolorów.

Jak juz to wartości. A pozatym mówimy systemie kolorów (chyba tak to się zwało) RGB ?? Niechce się rąbnąć w rozumowaniu, a tylko ten rozumie (wtedy to przy ośmiu bitach [= jednemu bajtowi] na kolor mamy 256 odcieni na kolor).

Jeśli pomieszałem wszystko to serdecznie przepraszam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bój żaby RGB też idzie zapisać w 1 bajcie np po 3 bity na R i G a 2 na B. Pozatym istnieje coś takiego jak paleta. Co prawda można zapisać kolor w 3 bajtach po jednym na R G i B tyle ze nie da się tego rozróżnić zgrywając potem z kasety tam są przy takim podziale danych takie przekłamania, że ho ho i ho :-P . W teorii na nośniku analogowym można zmieścić tyle danych ile jest tam cząstek przenoszących dane, ale tylko w teori...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała poprawka, jeden bit, to 0 lub 1. Jeden bajt składa się z kombinacji 8 bitów, a że każdy bit ma dwie wartości, to otrzymujemy 8^2=8*8=64 kombinacje na bajt (jeśli nic nie pochrzaniłem, co jest bardzo prowdopodobne, tym bardziej, że zmienna ważąca 1 bajt może przyjąć wartość od 0 do 255 (zależnie od typu zmiennej), czyli 256 różnych wartości :P ). Tak więc końcowy wynik trza nieco... ukrócić (na oko to gdzieś tak 32 razy). Ale nie powiem, ciekawy tak rozumowania :D

Pochrzaniles :) 1 bajt ma wartosci od 0 do 255:

 

0 -> 00000000

255 -> 11111111 (2^7 + 2^6 + ... + 2^1 + 2^0 = 255)

 

Zapis analogowy <> zapisu cyfrowego i nie ma co go porownywac, np. dlugosc zapisu muzyki na kasecie (analog) i CD (zapis cyfrowy). Zapewne przy odpowiedniej metodzie zapisu (odpowiednia glowica, mechanizm prowadzenia tasmy) mozna by na standardowej kasecie magnetofonowej umiescic sporo danych.

Popatrzmy np. na kasete MiniDV do kamer z zapisem obrazu w postaci cyfrowej. W trybie LongPlay (wolniejszy przesow tasmy, dane zapisane te same) wchodzi max. 120 minut filmu. 60 min. to ~13GB danych, wiec na 1 malutka kasete wchodzi ~26GB danych! Tylko, ze glowicy i samej metody zapisu nie mozna porownac z tymi, teraz dosc prymitywnymi, z urzadzen audio z lat 70/80!

 

Co do pytania:

Many home computers of the 1980s, notably the TRS-80, Commodore 64, ZX Spectrum, Amstrad CPC and BBC Micro, used cassettes as a cheap alternative to floppy disks as a storage medium for programs and data. Data rates were typically 500 to 2000 bit/s, although some games used special faster loading routines, up to around 4000 bit/s. A rate of 2000 bit/s equates to a capacity of around 660 kilobytes per side of a 90 minute tape.

Link

Edytowane przez ridczak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, chcę sprostować i zwrócić uwagę na nieaktualne i chaotyczne informacje jakie podaliście jak i wymienialiście w tym temacie.

Nie będę mówił o tym co było tylko o tym co mamy obecnie, na co pozwala nowoczestna technologia:

 

Płyta CD 80min/700MB:

Prędkość liniowa:

120 cm/s

 

Audio/Video

Pojemność:

827MB

Transfer:

176 KB/s

 

Dane

Pojemność:

827MB-125MB*=702MB *dodatkowe dane korekcji błędów

Transfer:

150 KB/s

 

 

Kaseta CC 90min:

Prędkość przesuwu taśmy:

analogowa:

4,76 cm/s

cyfrowa Audio/Video:

4,41 cm/s

cyfrowa Dane:

6,63 cm/s

 

Audio/Video

Pojemność:

48min/10GB

Transfer:

3,6 MB/s

 

Dane

Pojemność:

6,8GB

Transfer:

3,6 MB/s

 

Kaseta VHS 240min:

Prędkość przesuwu taśmy:

analogowa:

2,34 cm/s

cyfrowa

1,62 cm/s

 

Pojemność:

345min/35GB

Transfer:

1,76 MB/s

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz bijecie sie dlaczego tasma magnetofonowa ma tak mała pojemnosc ..

Sa 2 powody :

Zapis równoległy

Predkosc przesuwu tasmy 4,76 cm/s gdyby ta wartos była zmniejszona to zostaje ograniczone pasmo dzwieku ( histereza namagnesowania tasmy )

 

W Magnetowidzie mamy zapis helikalny skosny dzieki czemu mamy wieksza ilosc danych na cal kwadratowy tasmy...

 

Przestudiujcie sobie rozwój streamerów to zobaczycie co i jak...

 

p.s. Kto z was ma Streamer i go uzywa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@oczytany - piekne bajki, rozumiem, ze perdkosc odczytu jest wg Ciebie jedynym czynnikiem determinujacym pojenosc nosnika? :lol:

Witam,

 

Są to informację potwierdzone i bynajmniej nie chodzi tutaj o zapisywanie danych cyfrowych metodą analogową znaną z klasycznych magnetofonów Audio na CC czy Video VHS opracowaną w latach 60/70 XX w.

 

Chodzi tutaj o to na co pozwala dzisiejsza technologia która na:

168 mm2 taśmy magnetycznej o właściwościach tych znanych z CC/VHS pozwala na zapisanie do 3,6MB danych.

 

Przykłady to Streamer'y, DAT, ADAT, Digital8, DVCAM, DVpro, miniDV jednak najbardziej interesującym standardem jest DVHS który pozwala na zapisanie na kasecie SVHS 240 ponad 5 godzin materiału wideo w lepszej jakości niż DVD: HD 1080p.

Oczywiście dane są zapisywane w formacie cyfrowym.

 

Nie będę tutaj pisał pracy dyplomowej na ten temat.

Przy dużej determinacji Streamer można zrobić np. z kamery cyfrowej :)

 

Ponadto nie trzeba się długo zastanawiać dlaczego żadna z firm nie zdecydowała się na masowe wprowadzenie DVHS z możliwością nagrania na kasetę za 10 zl 35GB Danych tutaj nie chodzi tylko i wyłącznie o to że DVD jest wygodniejsze :) mi osobiście nie przeszkadzał by dłuższy czas dostępu do ścieżki w porównaniu z DVD w końcu VHS nas do tego przyzwyczaił.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...