Skocz do zawartości
Brush

Blacha Do Kompa

Rekomendowane odpowiedzi

siemka mam pytanie chce zrobic sam bude od podstaw i zastanawiam sie jaka blacha byla by najbardziej obpowiednia do tego mam w domu jakas stara blache ale traktuje ja bardziej jako testowa . jak by ktos sie orientowal w cenach i gdzie mozna ogolnie blache dostac bylo by fajnie. i jeszcze pytanie czym polaczyc 2 kontowniki (uzywane na rog sciany przy plytkach itp cienkie bardzo) cyna odpada bo probowalem chcialbym ominac sroby najlepie jakis klej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

blachę sie kupuje w sklepie metalowym.. albo na złomowisku...

Ja do łaczenia kontowników takich używałem śrub :)..

 

Cyna nie odpada.. bo nie próbowałeś zapewne używać kwasu solnego lub siarkowego do odtleniania powierzchni i nie użyłeś wilkiej lutownicy... Im większe kawałki blachy lutujesz tym mocniejsza musi być lutownica, bo ciepło szybko się rozchodzi przez metal... Ja mamwielką kolbuwkę taką do lutowania rynien.. tym pójdzie spokojnie.. ale trzeba dopomóc kwasem i używać twardego spoiwa cynowo-ołowiowego (60% ołowiu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niektore pytania to mnie rozwalaja na lopatki...

Chcesz sie wziac za potezne przedsiewziecie logistyczne typu "mod", a nie zadales sobie trudu polazenia po miescie i poszukania blachy...

Jeszcze bym to zrozumial, bo czasami mam takiego lenia ze nigdzie sie nie ruszam.

Ale zeby nawet nie wklepac w goglach "metody łączenia metali" to juz wogole...

Z czym do ludzi pytam sie?

Edytowane przez Carl0s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blacha np. w Metal Wiem (http://www.metalwiem.pl/) Albo w jakiejś innej hurtowni w Twoim mieście - sprawdź w książce telefonicznej gdzie są sklepy z blachami. Problem z zakupem to tylko taki że trzeba kupić konkretny wymiar np. 200x200cm... to trochę komplikuje sprawę transportu. W niektórych hurtowniach tną za darmo blachę na dowolny wymiar - dowolny czytaj prostokąt lub kwadrat - używają gilotyny i inaczej uciąć nie chcą.

Grubość blachy - będzie zależała od samej blachy jej prametrów i końcowego wymiaru - buda musi być sztywna.

Kilogram aluminiowej blachy kosztuje około 20 PLN (łącznie z przycięciem na wymiar), do tego trzba jeszcze samemu zrobić w niej otwory na wiatraki, na wyjścia z kompa, na okno itd. i to trzeba już samemu sie bawić albo znaleść ślusarza - ja znalazłem - koszt wycięcia jednego otworu 120 mm - 15 PLN.

Łączenie aluminium - ja bym jednak wybrał śruby - twardy lut to nie dla mnie.

Wykończenie - to auminium trzeba jeszcze jakoś ładnie wykończyć, blachy odpowiednio zmatowić - i tu znowu problem bo można sobie w firmie zamówić taką usługę jak się ma duży kawał blachy a jak się ma po kilka blaszek 50x50cm to drogo wychodzi.

 

Ja nie pytając na forum podzwoniłem po firmach z mojej okolicy dowiedziałem się co ile kosztuje, gdzie kupić itd. Koszt mojej wymarzonej budy przekraczał mój budżet czyli 2500 PLN ( buda w kształcie sześcianu 50x50x50 z aluminum 5mm) a do tego moja praca bu dochodziła... + ewentualne koszty jak się coś nie uda - np. otwornica zjedzie i porysuje blachę, albo się o 3 mm pomyli i bok się nie wpasuje.

 

Podsumowujac - Nigdy nie zrobisz budy z blachy o którą pytasz. Po pierwsze bo jeśli wszystko zaplanujesz i policzysz to wyjdzie drożej niż markowa buda za 500 PLN (mówię tu o dziadoskiej blasze i cienkiej). Po drugie podejrzewam, że wszystkiego nie zaplanujesz... i nic z tego po prostu nie wyjdzie.

 

ps. Dodam jeszcze że blacha na kompa to nie tylko o co jest zewnątrz ale też wnętrze - mocowanie płyty, zatoki 5,25'' hdd... tu też trzeba zaplanować odpowiednią grubość - ja chciałem dać dla hdd gubą 1 cm blachę żeby ładnie odbierała ciepło z dysków. Albo kupić miedź wyfrezować kanaliki dać na to plexę i mieć taki bloczek wodny... może kiedyś tak zrobię - ale wątpię - za drogo i za dużo pracy.

Edytowane przez Piterix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkoncu moge odpowiedziec na wzystkie skargi i zarzalenia ,oraz na dlugo wyczekiwana sensowna odpowiedz na moje pytanie . Co do pytania sadze ze zadalem je w dobrym miejsc bo napewno kilka osob juz interesowalo sie tym zagadnieniem wiec moga podzielic sie rezultatami jak np Piterix (thx) . Tylko co do "Kilogram aluminiowej blachy kosztuje około 20 PLN (łącznie z przycięciem na wymiar), " ile to wychodzi w rzeczywistosci (jaki wymiar), grubosc blachy taki jak w kompie czyli pewnie max 3 mm . Co do wycinanai otworow sprobowal bym sie z tym zmiezyc sam przy pomocy DREMEL'a . Matowienie metalu tez odpada bo w zamierzeniu mam pomalowanie budy farba . Co do laczenia zdecydowalem ze jednak sruby ze wzgledu na sztywnoc i ,przy dobrym dobraniu, wyglad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...