Skocz do zawartości
Makler006

Fedora Core 4 Linux Instalacja

Rekomendowane odpowiedzi

Fedora Core 4 Linux Instalacja.


Zawartość:
1.Czym jest Fedora 4?
2.Czego potrzebujesz?
3.Sprzęt, na którym instalowałem system.
4.Instalacja – opis.
5.Pierwsze uruchomienie.
6.Zakończenie.

1. Czym jest, Fedora 4?

Dystrybucja powstała na bazie dawniejszego Red Hata i sponsorowana przez tą firmę. Posiada wiele przydatnych narzędziami dla początkującego jak i dla zaawansowanego Linuksowca.
Fedora Core stawia na innowacyjność, użyteczność na korporacyjnym serwerze, desktopie programisty/dewelopera. To dobry system, lecz firmy wybierają raczej produkty komercyjne (RHEL, Suse) lub całkowicie społeczne (Debian). Fedora sprawdza się za to dobrze jako system domowy zarówno dla programisty jak i dla zwykłego, szarego użytkownika.
Fedora, podobnie jak Ubuntu, stawia GNOME jako na główny desktop. KDE jest oczywiście również dostępne.
Lecz ostatnio odkryłem wadę w tym środowisku graficznym, gdzie KDE zupełnie nie spełnia swoich możliwości, występują drobne usterki przy ustawianiu wygaszacza ekranu, przejście na inny desktop następuje, lecz nie tak jak trzeba, ogólnie jest pełno błędów, dlatego polecam GNOME.
Fedora Core to system ogólnego użytku. Nadaje się zarówno na wyspecjalizowany serwer jak i na desktop domowy lub firmowy. We wszystkich przypadkach będzie wymagane doszlifowania ustawień domyślnych według własnych preferencji i wymagań.

2. Czego potrzebujesz?

Do zainstalowania, Fedory 4 potrzebujemy 4 CD, czasu (ok. 15 do 45 minut), polecam ściągnąć tę dystrybucje z Internetu lub zakupić w piśmie o tematyce linuksowej, można także spróbować kupić płyty na aukcjach internetowych.

3.Sprzęt, na którym instalowałem system.

Procesor: Intel Celeron 2400MHz
Grafika: ATI Radon 9550
HDD: Samsung 80GB SATA
RAM: 512 MB
CD: Samsung (52X)

Wymagania: Producent gwarantuje, że system będzie spokojnie działał na 300MHz procesorze i 64 RAM (zalecane 128 MB Pamięci RAM).

4.Instalacja – opis.

Wkładamy pierwsze CD z systemem, ustawiamy w BIOS-ie automatyczne botowanie płyty CD, po czym restartujemy komputer.
Na ekranie ujrzymy pełno napisów, czekamy do momentu aż pojawi się nam ekran z opcjami, naciskamy klawisz ENTER: w tym czasie ładuje się odpowiednie jądro systemowe do pamięci RAM. Następnie instalator zada nam pytanie: „czy wykonać test konfiguracji naszego komputera” można dać OK lub SKIP zważywszy, że nie jest to potrzebne.

Uruchamia się Anakonda Fedora System Installer, który wykrywa automatycznie zainstalowany sprzęt taki jak: monitor, karta graficzna, mysz.
Po krótkiej chwili ujrzymy graficzni instalator znany z rodziny Windows, dajemy przycisk NEXT. Nie należy się przejmować, że widzimy napisy po angielsku, Fedora od bodajże 3 wersji posiada spolszczony instalator, co ułatwi instalacje i konfiguracje systemu początkującym użytkownikom.
Wybieramy język instalacji, w naszym przypadku będzie to nasz ojczysty język Polski, następnie wybieramy naszą klawiaturę, również polską, dajmy przycisk NEXT. W kolejnej części instalacji wybieramy opcje Instaluj Fedora Core naciskając NEXT.

Czas na wybór typu instalacji, mamy do wyboru:

• Pulpit osobisty
• Stacja robocza
• Serwer
• Indywidualna

Ja polecam instalacje Indywidualną i to dla niej będzie ten opis, jeżeli jest to Twój pierwszy, Linux wybierz Pulpit Osobisty albo instalacje indywidualną, która postaram się zaraz wytłumaczyć.
Zaznaczamy opcje Instalacja indywidualna, dajemy DALEJ, instalator sugeruje ustawienie partycji, zaznaczamy opcje: „usuń wszystkie partycje linuksowe”, naciskamy przycisk DALEJ.

UWAGA: Nie należy obawiać się, że instalator skasuje nam cały dysk, on po prostu formatuje partycje, tyle ile mu trzeba na format linux-a.

Odpowiadamy na pytanie instalatora twierdząco: TAK.
Teraz zabieramy się za konfiguracje GRUB-a, bootloadera.

WYJAŚNIENIE: GRUB (z ang. GRand Unified Bootloader) to program rozruchowy. Za jego pomocą można uruchomić wiele systemów operacyjnych (np. Linux, Windows, Unix). GRUB potrafi odczytywać wiele systemów plików między innymi: ext2, ext3, FAT, FAT 32.

W ten sposób można załadować jądro systemu operacyjnego oraz ewentualne wirtualny dysk startowy (initrd). Dodatkowo GRUB potrafi ładować systemy bezpośrednio z urządzenia.
GRUB obsługuje zabezpieczenia hasłem uruchamiania dowolnego systemu operacyjnego lub możliwości uruchomienia powłoki. Dla haseł obliczana jest suma MD5, co powoduje trudności w odgadnięciu hasła nawet, gdy przez przypadek mamy do dyspozycji sumę kontrolną.

Gdy mamy na dysku Windows-a, lub inny system ujrzymy napis: Other oraz Linux Fedora Core 4 (numer jądra). Other zmieniamy na Windows, (jeżeli oczywiście mamy ten system zainstalowany), domyślność uruchamiania danego systemu zaznaczasz poprzez odhaczenie ptaszka, dajemy DALEJ.

Teraz konfiguracja sieci, wybierasz swój interface (interfejs) sieciowy, wpisujesz takie dane jak: Adres IP, Maska sieci, Brama oraz DNS, dajemy DALEJ.

Teraz konfigurujemy Firewall.

WYJAŚNIENIE: Jest to zapora sieciowa (ang. firewall – zapora ogniowa, ściana ognia) - jeden ze sposobów zabezpieczania sieci/komputera/serwera przed intruzami. Termin określający sprzęt komputerowy wraz ze specjalnym oprogramowaniem bądź samo oprogramowanie blokujące niepowołany dostęp do sieci komputerowej, komputera lub serwera.

Odznaczamy opcje: „włącz zaporę”, a SELinux ustawiamy jako Włączone. Nie zaznaczamy opcji:

• SSH
• WWW
• FTP
• SMTP

Dlaczego? Gdyż na tym poziomie nie jest nam to potrzebne. Dajemy DALEJ i ustawiamy swoją strefę czasową, będzie to oczywiście: Europa - Warszawa.

Teraz instalator poprosi nas o nadanie hasła dla root-a.

WYJAŚNIENIE: root (z ang., dosłownie korzeń) to tradycyjna nazwa uniksowego konta, które ma pełną kontrolę nad systemem. Istotną sprawą jest zabezpieczenie tego konta silnym hasłem i zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem. W innych systemach operacyjnych używa się też nazw takich jak superuser, Administrator, czy operator. Nazwa root funkcjonuje, jako określenie administratora systemu, zarówno w systemach UNIX jak i Linux.

Wprowadzamy hasło trudne do odgadnięcia a jednocześnie łatwe do zapamiętania np.:
B23-H@6hR

Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat konta root pisze po lewej stronie interfejsu naszego instalatora. Dajemy DALEJ.

Teraz wybieramy pakiety instalacyjne. Jako że mam dużo miejsca zaznaczam dużo pakietów.

Zaznaczamy:

• System X Window
• Środowisko Graficzne GNOME (Dlaczego? Spójrz na pierwszą część tego artykułu)
• Edytory
• Inżynieria i nauka
• Graficzny Internet
• Tekstowy Internet
• Biuro/Praca
• Multimedia
• Pisanie i publikacja
• Grafika (programy graficzny GIMP)
• Gry (można, ale nie trzeba)
• Rozwój klasycznego oprogramowania
• Wersje językowe
• Narzędzia administracyjne
• Narzędzia systemowe
• Wsparcie dla drukowania, (gdy mamy podłączoną drukarkę)

Dajemy DALEJ, instalator, zapyta nas czy posiadamy 4 CD do instalacji systemu, odpowiadamy twierdząco, dając DALEJ. Rozpoczynamy instalacje, instalator rozpoczyna formatowanie systemu plików a następnie instalacje właściwą. Całość trwa od 20 do 45 minut, w tym czasie możemy iść zrobić sobie np. herbatę. Pamiętaj po paru minutach instalator sam „wypluje” CD, należy wtedy włożyć proszoną płytę i nacisnąć przycisk DALEJ. Po skończonej operacji instalator porosi o restart. To już koniec instalacji.

5.Pierwsze uruchomienie:

Zainstalowaliśmy pomyślnie Linux-a, w menu GRUB wybieramy nasz system, po czym czekamy aż system poprosi nas o login i hasło. Tu już nie powinno być problemu dajemy ENTER i jesteśmy w systemie. Gratuluje pomyślnie zainstalowałeś system!

6.Zakończenie:

Jeżeli chcesz zamieścić mój poradnik na swojej WWW to daj mi znać, na pewno się zgodzę, chcę tylko wiedzieć czy FAQ się przydało i czy kogoś zainteresowało. Pozdrawiam :)

Makler
pwelectronic@gmail.com
GG: 9248911


To samo ale do pobrania:
http://www.icpnet.pl/~maxo37/Makler/faq/Fedora4.doc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...