Skocz do zawartości
kierownik

Zasada Działania Płaskich Kineskopów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Poszukuję rysunku oraz opisu przedstawiającego budowę oraz zasadę działania płaskich kineskopów. Szukam odp. na pytanie dlaczego płaskie kineskopy mają takie zniekształcenia na bokach, w rogach i najcześćiej na dole ekranu. Widac to szczególnie kiedy lecą na dole jakieś napisy. Dlaczego płaskie kineskopy nie są do końca płaskie? Czy to jest tak na prawde nabijanie ludzi w butelke? Jeżeli ktoś ma jakieś linki i pomocne lektury będe bardzo wdzięczny za naprowadzenie mnie na nie. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Edytowane przez kierownik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nnie jest zadanie tylko chce sie tego dowiedziec z czystej ciekawosci, jestem dosc spostrzegawczy i wylapuje rozne niedoskonalosci, zaciekawilo mnie to i chcialbym dowiedziec sie czegos wiecej na ten temat, niestety google nie bardzo mi pomagaja albo nie umiem szukac. I jeszcze raz zaznaczam ze szukam tego wsztystkiego tylkko i wylacznie dla poszerzenia swojej wiedzy i zaspokojenia ciekawosci.

Edytowane przez kierownik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadania należy co prawda odrabiać samodzielnie, ale pomocy w odrobieniu zadania (tudzież w zebraniu materiałów) nikt nie zabraniał.

 

Płaski kineskop działa tak samo jak zwykły. Jedyna różnica to ta, że jego przód jest wycinkiem walca, a nie sfery (jak w wypukłych bańkach).

 

http://www.republika.pl/m_rudy/m_kines.htm

http://szambelan.home.pl/images/kinesk2.html

Kineskop

 

ostatni akapit pierwszego linku to odpowiedź na Twoje pytanie ;) Schematu nie znalazłem, więc musisz to sobie wyobrazić, albo przerobić ten z wikipedii.

 

.:.:edit:.:.

Ciekawość, dobra rzecz ;)

Edytowane przez MareCeK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płaskie kineskopy normalnie nie wprowadzają zniekształceń na krawędziech. Jeżeli masz do czynienia z takim kineskopem to oznacza, że ma on uszkodzony układ korekcji dynamicznej. Poza tym co rozumiesz przez stwierdzenie, że kineskopy nie są do końca płaskie. Są 3 rozaje:

- wycinek kuli - bez korekcji bo nie jest ona potrzebna. Niezbyt estetyczne

- wycinek walca - posiadają tylko układ pionowej korekcji dynamicznej

- idealnie płaskie - posiadają układ korekcji pionowej i poziomej. Dzięki czemu obraz jest idealnie ostry i liniowy w dowolnym miejscu na ekranie. Przykładem takich monitorów jest na przykład seria Flatron LG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płaskie kineskopy normalnie nie wprowadzają zniekształceń na krawędziech. Jeżeli masz do czynienia z takim kineskopem to oznacza, że ma on uszkodzony układ korekcji dynamicznej. Poza tym co rozumiesz przez stwierdzenie, że kineskopy nie są do końca płaskie. Są 3 rozaje:

- wycinek kuli - bez korekcji bo nie jest ona potrzebna. Niezbyt estetyczne

- wycinek walca - posiadają tylko układ pionowej korekcji dynamicznej

- idealnie płaskie - posiadają układ korekcji pionowej i poziomej. Dzięki czemu obraz jest idealnie ostry i liniowy w dowolnym miejscu na ekranie. Przykładem takich monitorów jest na przykład seria Flatron LG.

mowiac o tym ze kineskopy plaskie nie sa do konca plaskie mam na mysli to ze wystarczy spojzec na niego z bliska i widac jak na rogach od zewnatrz kineskop jest plaski a w srodku jest zaokraglony. mam na mysli to ze napisy ktore leca na dole ekranu z prawej strony wychodza jakby z glebi do srodka i z lewej strony jakby od sroda w gląb... proboje zrozumiec jak to jest... ale juz zaczynam kumac ze plaskie kineskopy to tylko nic innego jak efekt optyczny cos na zasadzie soczewek wlesych od srodka a plaskich na zewnatrz co daje efekt splaszczenia bo swiatlo ktore pada na nie od spodu zmienia kat padania przechodzac przez nia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i ten obrazek tylko potwierdz to co powiedzialem wczesniej... wszystko dzieki odpowiedzniej optyce... jednak ogladajac i przygladajac sie wielu telewizorom panasonic czy samsung zawsze praktycznie w kazdym widze te same znieksztalcenia jezel chodzi o napisy lecace u dolu ekranu.... teraz juz rozumiem na czym to polega

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- idealnie płaskie - posiadają układ korekcji pionowej i poziomej. Dzięki czemu obraz jest idealnie ostry i liniowy w dowolnym miejscu na ekranie. Przykładem takich monitorów jest na przykład seria Flatron LG.

no to wiem czemu ja nie zauważyłem nic dziwnego w moim LG :D

 

a tak poważnie... to nie wiem czy stwierdzenie płaski kineskop to nabijanie klientów w butelkę... w gruncie rzeczy przód jest płaski a to że w środku jest coś zakrzywione to już inna historia.. zazwyczaj klienta nie interesuje co jest w środku kineskopu.. może sobie być nawet kula.. ważne że obraz na zewnątrz jest wyświetlany na płaskim ekranie.

 

Z tym zniekształceniem to faktycznie nie wiem o czym mówisz.. może w moim tego nie ma.. albo nie zwróciłem uwagi.. ale wiem że często człowiek po przesiadce z kulistego monitora na płaski ma wrażenie że obraz jest wklęsły :)

 

ostatnio jak wróciłem do domu i zasiadłem przed 15" niepłaskim filipsem to miałem wrażenie ze siedzę przy żarówce :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O... to się podebnę pod temat. Dlaczego w większości płaskich monitorów (nie wiem jak z TV) są dwa poziome paski wzdłuż całego okranu mniej więcej o 1/3 od góry i dołu ekranu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są idealnie płaskie kineskopy ( z dwóch stron - bez nadlewki szkła itp. ) , nie wprowadza takie rozwiązanie zniekształceń bo stosuje się podwójne ogniskowanie dzięki czemu wiązka elektronów nie pada na luminofor pod dużym kątem ( co prowadzi w konsekwencji np. do rozmycia bo pole padania ma kształt [ w zal od miejsca na powierzchni ] podobny/zgodny z elipsą ). Namalował bym ale późno już ( dlatego tak zwięźle opisałem ) .

O... to się podebnę pod temat. Dlaczego w większości płaskich monitorów (nie wiem jak z TV) są dwa poziome paski wzdłuż całego okranu mniej więcej o 1/3 od góry i dołu ekranu?

Mówisz o maskach trinitron .... te paski to druty podtrzymujące ww. maskę . Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to wiem czemu ja nie zauważyłem nic dziwnego w moim LG :D

 

a tak poważnie... to nie wiem czy stwierdzenie płaski kineskop to nabijanie klientów w butelkę... w gruncie rzeczy przód jest płaski a to że w środku jest coś zakrzywione to już inna historia.. zazwyczaj klienta nie interesuje co jest w środku kineskopu.. może sobie być nawet kula.. ważne że obraz na zewnątrz jest wyświetlany na płaskim ekranie.

 

Z tym zniekształceniem to faktycznie nie wiem o czym mówisz.. może w moim tego nie ma.. albo nie zwróciłem uwagi.. ale wiem że często człowiek po przesiadce z kulistego monitora na płaski ma wrażenie że obraz jest wklęsły :)

 

ostatnio jak wróciłem do domu i zasiadłem przed 15" niepłaskim filipsem to miałem wrażenie ze siedzę przy żarówce :lol:

sproboj wziac cos idealnie rownego np poziomnice i sprawdz czy na calej szerokosci ekranu przylega ci do kineskopu...

 

a znieksztalcenia to rozmywanie obrazu na bokach, napisy ktore przesowaja sie w lewo na dole ekranu napierw jakby z glebi wyjezdzaja z prawej strony a z lewej spowrotem w glebie... sproboj sie przyjrzec a zauwazysz o czym mowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak będę w domu to zobaczę.. ale z tego co pamiętam to raczej jest płaski jak szyba w oknie...

aha domyslam sie ze masz flatrona a z tego co sie orientuje to tylko lg flatron jest calkowicie plaski chociaz nie jestem do konca pewien... na pewno quintrix panasonica nie jest calkowicie plaski, samsugni ani thomsony tez nie sa... ale mimo to zobacz sposobem ktory ci powiedzialem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...