Skocz do zawartości
marjuszo

Sieć Lan, Jaka Maksymalna Długość Kabla Sieciowego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie wiedzialem gdzie pisać, dlatego temat zalożyłem tu.

Mam następujący problem: przez wakacje będę mieszkać poza miastem a chciałem mieć stały dostęp do internetu. Dowiedziałem się, że mam możliwość założenia Neostrady(chyba jedyne wyjście bo nie chcę radiówki) i w sieci poprzez router chcialem połączyć 4 kompy ale w sporej odległości od siebie. Wyliczyłem, że oprócz kompa znajdującego się bezpośrednio w pomieszczeniu z routerem będą mi potrzebne przewody o długościach 8m, 50m i 80m. Czytałem, że spokojnie do 100metrów można zwykłą sieć łączyć poprzez kable sieciowe a powyżej 100m potrzebny jest jakiś wzmacniacz. Mimo wszystko chciałem się upewnić i dlatego pytam Was, bo w tematyce SIECI jestem troche zielony.

 

Jakbyście mogli doradzić coś innego niż Neostrada to byłbym wdzięczny. Słyszałem, że jest coś takiego podobnego do Neostrady do połączenia poprzez wejście telefoniczne RJ11 ale bez limitu transferu, ale nie pamiętam co to bylo. Jak możecie to pomożcie:)

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Wyliczyłem, że oprócz kompa znajdującego się bezpośrednio w pomieszczeniu z routerem będą mi potrzebne przewody o długościach 8m, 50m i 80m.

Spokojnie bedzie chodzić. No chyba że kable mają przechodzić obok kabli wysokiego napięcia, względnie innych "emiterów zakłóceń" (dotyczy tego 80m). Najlepiej zastosuj skrętkę FTP, względnie STP (ta musi być dobrze uziemiona), kategori 5e lub wyżej (sugerowałbym 6).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W okolicy nie ma żadnych kabli wysokiego napięcia, a te od niskiego są akurat doprowadzane z innych stron domów.

 

Chodziło mi właśnie głównie o ten 80m, czy na 100% nie bedzie zaniku sygnału, zeby potem nie bylo problemów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

W okolicy nie ma żadnych kabli wysokiego napięcia, a te od niskiego są akurat doprowadzane z innych stron domów.

 

Chodziło mi właśnie głównie o ten 80m, czy na 100% nie bedzie zaniku sygnału, zeby potem nie bylo problemów?

Zrób go dobrym kablem (pisałem powyżej) i będzie dobrze. Ja mam w sieci kabel 120m, STP, 3m nad kablami niskiego napięcia i chodzi aż miło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wczesniej napisal zrob to dobrym kablem i bedzie dobze.

A i jezeli kompy ktore laczysz z soba sa uziemione w innychmiejscach (nei maja wspolnego punktu uziemiania) to czasami moga zdazy sie pady takiej sieci, ale tylko wtedy jak rozniaca potencjalow w miejscach w ktorych sa kompy uziemione przekroczy 5V. Jednak przy tak malych odleglosciach nie powinno sie to zdazac (chyba).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego akurat nie wiedzialem kompletnie, dzięki za cenne uwagi...jak ktoś ma jeszcze jakieś sugestie to proszę pisać:)

 

A co odnośnie netu innego niż Neostrada, który nie ma limitu ściągania? Bo wiem, ze taka usługa jest, tylko nie wiem przez kogo swiadczona( na pewno nie przez TPSA :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi tylko o ekran. Napiecie w skretce to 5v. jezeli miedzy dwa kompy polaczymy skretka i oba uziemimy w roznych miejscah, jesli miedzy tymi miejscami powstanie roznica napiec okolo 5v(0v dla jednego bedzie oznaczlo wtedy to samo co 5v dla drugiego). to nie dosc ze siec przestanie dzialac, to jeszcze (jak napiecie miedzy punktami uziemienia bedzie wiekrze) poplynie skretka za duzy prad ktory moze usamzyc sprzet :/

Z tego powodu nie zaleca sie sotsowania skretki do laczenia dwoch roznych budynkow;)

 

PS.Im dalej sa od sibie oddalone budynki tym wiekrze ryzyko zaistnienia takiej sytuacji

Edytowane przez Wolan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Z tego powodu nie zaleca sie sotsowania skretki na zewnatrz. :/

Aż tak strasznie to nie jest. Ale ten efekt o którym mówisz właśnie należy eliminować poprzez uziemienie ekranu po jednej stronie (a nie po obu). Nie wspomne o tym że komp musi być uziemiony prawidłowo (każdy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to niestety kontynuacja tematu.

Zakupiłem jednak przewody 80m i 100m i internet jest, ale......

jeżeli tylko nie ma prądu to Router się wiesza;/

Co gorsza raz już miałem przypadek, że internet na kompie(przewód 80m) przestal działać. Ciągle świeciła się dioda kontrolna w routerze na pozycji 4(tam był podłącz. ten feralny komp), nawet gdy kabel sieciowy był odłączony(reszta kompów miała neta). Zresetowałem router...ale już go nie uruchomiłem, więc poszedł na gwarę.

Ale teraz znów padł net na tamtym kompie, router zachowuje sie normalnie, tzn. nawet po odłącz. kabla sieciowego od tego walniętego kompa lampka nie świeci. Jutro jeszcze przełożę kabel od tamtego kompa w routerze w inne miejsce, które działa i sprawdzę czy znów przypadkiem nie spaliło się to wejście, do którego był podł. tamten komp.

Dziwi mnie tylko to, że do mnie pociągnięty jest dłuższy przewód(ten 100m) i ja nie mam żadnych kłopoów. Sprawdziłem uziemienie tamtego kompa i we wszystkich kablach jest 'bolec' przewód ochronny. W sumie to już nie wiem co myśleć, może ten przewód jest gdzieś jednak przerwany?

Pisaliście coś o uziemieniu ekranu, że to pomaga. Sprawdziłem i nie ma metalowej otoczki wokół kabla sieciowego;/. Jest tylko zewnętrzna izolacja, a w niej 8 kabelków też w izolacji.

Co radziecie?

 

PS. Bo mi do głowy przychodzi jak narazie jedynie wbicie metalowego pala w ziemię koło tego budynku i połączenie go z tym jeb**** kompem !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Możesz mi wyjaśnić "jeżeli tylko nie ma prądu to Router się wiesza;/"?

2. Podczas burzy KABLE SIĘ WYPINA Z ROUTERA, nawet jak są 100 razy ekranowane.

3. Spróbuj włożyć do pechowego kompa pewną kartę sieciową i sprawdzić.

Czy router jest aby sprawny? Co to w ogóle za sprzęt?

4. Uziemienie ekranu ma być po jednej stronie kabla i to przy routerze wszystkie.

5. To że jest bolec w gniazdku nie musi oznaczać że jest uziemione. Wykręć gniazdo i sprawdz czy są trzy kable w ścianie czy dwa. Jak trzy to czy są podpięte i stykają. Jak dwa to niestety zostaje półśrodek czyli zwarcie zera z bolcem (zerowanie).

6. Przedzwoń kable sieciowe. Odepnij z obu stron i po jednej stronie zewrzyj w pary kolorami. Następnie sprawdz czy płynie w każdej parze prąd jak przyłożyć (testerem ciągłości obwodu lub żarówka i bateria).

 

Pala można wbić i się na niego nabić ewentualnie. Takie mi przychodzi na myśl zasosowanie tego pala :lol2: :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Możesz mi wyjaśnić "jeżeli tylko nie ma prądu to Router się wiesza;/"?

2. Podczas burzy KABLE SIĘ WYPINA Z ROUTERA, nawet jak są 100 razy ekranowane.

3. Spróbuj włożyć do pechowego kompa pewną kartę sieciową i sprawdzić.

Czy router jest aby sprawny? Co to w ogóle za sprzęt?

4. Uziemienie ekranu ma być po jednej stronie kabla i to przy routerze wszystkie.

5. To że jest bolec w gniazdku nie musi oznaczać że jest uziemione. Wykręć gniazdo i sprawdz czy są trzy kable w ścianie czy dwa. Jak trzy to czy są podpięte i stykają. Jak dwa to niestety zostaje półśrodek czyli zwarcie zera z bolcem (zerowanie).

6. Przedzwoń kable sieciowe. Odepnij z obu stron i po jednej stronie zewrzyj w pary kolorami. Następnie sprawdz czy płynie w każdej parze prąd jak przyłożyć (testerem ciągłości obwodu lub żarówka i bateria).

 

Pala można wbić i się na niego nabić ewentualnie. Takie mi przychodzi na myśl zasosowanie tego pala :lol2: :wink:

Prosze bardzo:)

1. Np. nie ma prądu w okolicy przez 5min(były remonty), potem chcę wejść na neta(jak prąd już jest) i nie moge, zwiecha routera;/. Muszę poodłączać przeowdy od routera i ponownie je podłączyć.

2. Zgadzam się.

3.Tam jest sieciówka przecież.Ale chyba mi sugerujesz, że to ona może powodować problemy i żeby spóbować z inną>>>Tak też zrobię(chociaż nie wydaje mi się zeby o to chodziło). A router jest sprawny w 100%, niedawno wrócił z serwisu a wczesniej prawie rok wiernie mi służył, Asmax AR804u

4.Ale już pisałem, że kable nie mają ekranu;/

5.OK, sprawdze. (u mnie na chacie uziemienie jest poprzez zerowanie)

6.Przedzwonić? Pierwsze slyszę, ale pogadam z elektrykiem:D. Czyli jak mam 4 kable sieciowe w routerze i wkażdym jest 8kabelków to mam wziąś jeden kabel dobry a drugi od tego złego kompa i np. połączyć kabelki pomarańczowe i sprawdzić czy aby obwód nie jest przerwany? I tak z każdą kolejną parą?

 

PS A z tym palem to żartowalem, bo już mnie coś trafia;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieje ze tak oczywistej rzeczy jak zarobienie kabla wg standardu (obojetnie ktory) nie pominales ??

 

Bo znalem ludzi ktorzy zarabiali ukladajac kable po kolei kolorkami - na krotkich odcinkach nawet to dziala, ale przy takich odleglosciach nie ma szans

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieje ze tak oczywistej rzeczy jak zarobienie kabla wg standardu (obojetnie ktory) nie pominales ??

 

Bo znalem ludzi ktorzy zarabiali ukladajac kable po kolei kolorkami - na krotkich odcinkach nawet to dziala, ale przy takich odleglosciach nie ma szans

kable były zarabiane i sprawdzane w sklepie komputerowym:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3.Tam jest sieciówka przecież.Ale chyba mi sugerujesz, że to ona może powodować problemy i żeby spóbować z inną>>>Tak też zrobię(chociaż nie wydaje mi się zeby o to chodziło). A router jest sprawny w 100%, niedawno wrócił z serwisu a wczesniej prawie rok wiernie mi służył, Asmax AR804u

6.Przedzwonić? Pierwsze slyszę, ale pogadam z elektrykiem:D. Czyli jak mam 4 kable sieciowe w routerze i wkażdym jest 8kabelków to mam wziąś jeden kabel dobry a drugi od tego złego kompa i np. połączyć kabelki pomarańczowe i sprawdzić czy aby obwód nie jest przerwany? I tak z każdą kolejną parą?

3. Tak. Masz podmienić tamtą sieciówkę na taką która jest na 100% sprawna.

6. Nie trzeba do tego elektryka. Masz sprawdzić (popularnie sie mówi "przedzwonić") kabel skrętkę. Czyli jeden konkretny odcinek po jednej jego stronie zwierasz białopomarańczowy i pomarańczowy, brązowobiały i brązowy itd. następnie z drugiej strony tego samego kabla przykładasz tester (choćby żarówka i bateria) i patrzysz czy dana para zwarta po drugiej stronie jest cała czyli czy zaświeci żarówka.

Napisz jeśli dalej nie czaisz to Ci to narysuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...