Skocz do zawartości
Ardeni

W Jaki Sposób Mierzycie Głośnośc Modyfikacji / Kompa?

Rekomendowane odpowiedzi

Czego używacie by dowiedzieć się ile db wydobywa się z Waszej budy?

Jakich używacie mierników itp, jeśli temat był już poruszany to dajcie linka, ja szukałem ale znaleźć nie mogłem :oops:

Edytowane przez Ardeni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest proste, jak twój komputer nie jest słyszalny przy włączonej muzie albo w dzień przy otwartym oknie to się chwalisz że masz 20db. Natomiast jak masz WC i Fandery na 5V oraz wydałeś z 1000 zł na jego modyfikację możesz się pochwalić lepiej, że jesteś już w granicach 16db. Proste, nie? ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do pomiaru dzwięku są specjalne urządzenia (fonometry?) ale bez sensu jest chyba już taki snobizm żeby kupować miernik za 300pln żeby miec dowód na piśmie że mój komputer wydala z siebie 16dB a ten 21dB :).. po co...

 

wystarczy chyba powiedzieć, że w nocy słychać go z 5m albo z 2m... myślę że taki parametr da innym użytkownikom wyraźniejszy obraz głośności komputera niż jakieś 16 czy 18 dB, bo tak naprawdę nie wiadomo co to dokładnie znaczy, gdyż dB jest miarą wielokrotności a nie miarą samego natężenia dźwięku...

Edytowane przez PelzaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodanie gumowych podkladek nie wpywa raczej na glosnosc wentylatorow tylko na przenoszenie drgan ze zle wywazonych wiatrakow na obudowe/radiator or something [;

Najglosniejsze sa zawirowania powietrza jak cos oslania wentyl - grill, siatka, filtr; pozniej jest lozysko ( terkotanie kulkowych vs mega terkotanie slizgowych - mowimy o skrajnosci [; ) a na koncu wiatrak sam w sobie - ksztalt lopatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...no niezupełnie nie wiadomo o co chodzi z dB. gdyby tak było, to nie miałyby zastosowania. rzeczywiście są miarą względną, ale zawsze jest jakiś poziom odniesienia (zresztą PelzaK wiesz na pewno...tak edukacyjnie tylko gadam B)).

jeżeli mówimy o pomiarach poziomu ciścnienia akustycznego (popularnie głośności), to najczęściej podaje się wartości w dB SPL. producenci akcesoriów typu wiatraki etc. podają poziom emitowanego hałasu w dBA (decybele skorygowane krzywą korekcyjną, która do wyniku prawie nie bierze niskich częstotliwości).

 

poza tym nie ma możliwości w normalnych warunkach (dom, mieszkanie) zmierzyć poziomów typu 20 dB SPL, bo tło akustyczne w takich miejscach jest na poziomie ok 30 dB SPL (w nocy trochę mniej...zależy od ruchu ulicznego za oknami itd) więc gdyby komp był tak cichy, to nie byłoby go wcale słychać...

 

mierniki poziomu (sonometry) są drogie i nie ma sensu czegośtakego kupować jak ktoś się nie zajmuje pomiarami. natomiast mikrofon komputerowy nie nadaje się do żadnych pomiarów ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz telefon z symbianem lub któryś z twoich kolegow ma to możesz zainstalować program do mierzenia głośności w dB. Nokie z symbianem to np. 6600, 7610, 3650, 3660, n90, n70, 6680, 6630 i wiele innych, a to są naprawde dobre i drogie sprzęty, więc pomiar powinien być wystarczający. Wiadomo, że to njie będzie bardzo dokładne, ale w twoim przypadku taki pomiar powinien wystarczyć ;P. Jak będziesz miał dostęp do taego telefonu to napisz. Ja poszukam tego programu i Ci prześle:D

Edytowane przez arus_m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...no niezupełnie nie wiadomo o co chodzi z dB.

 

mierniki poziomu (sonometry) są drogie i nie ma sensu czegośtakego kupować jak ktoś się nie zajmuje pomiarami. natomiast mikrofon komputerowy nie nadaje się do żadnych pomiarów ;]

no ja wiem, Ty wiesz... ale jak powiem komuś że mój komputer emituje powiedzmy 25dB to tak naprawdę nie wiele osób jest w stanie to sobie wyobrazić... niektórzy wiedzą tlyko że startujacy odrzutowiec ma 130dB bo tak było napisane w tabelce w książce od fizyki. Natomiast bardziej przyziemne określenie typu słychać kompa z 20cm a z 2 m daje już jaśniejszy pogląd sytuacji.

 

wiedziałem że coś nie tak piszę .... oczywiście sonometr a nie fonometr :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz telefon z symbianem lub któryś z twoich kolegow ma to możesz zainstalować program do mierzenia głośności w dB. Nokie z symbianem to np. 6600, 7610, 3650, 3660, n90, n70, 6680, 6630 i wiele innych, a to są naprawde dobre i drogie sprzęty, więc pomiar powinien być wystarczający. Wiadomo, że to njie będzie bardzo dokładne, ale w twoim przypadku taki pomiar powinien wystarczyć ;P. Jak będziesz miał dostęp do taego telefonu to napisz. Ja poszukam tego programu i Ci prześle:D

n/c - program na komorke jako miernik decybeli...

Warto sobie przypomniec ile to jest 1dB, bo w tym przypadku powiedzec ze cos jest niezbyt dokladne (odbiega o kilka decybeli) ma DUZE znaczenie.

Na spcr jest dobrze opisane jak mierzyc, jak nagrywac i kalibrowac. No i nieco o dokladnosci.

Co ciekawe cyfrowy miernik natezenia dzwieku ktory moze zejsc ponizej 20dB kosztuje ponad 10k $ (przynajmniej wg kolesi z spcr). I fakt, wiekszosc miernikow jakie sie znajduje w necie te za 1000zl to sa od 30dB.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale powiedzcie mi, czy wiedza ile Wasze maszyny generuja dB jest az tak istotna?

Ja przyjalem dwa poziomy na mojej skali glosnosci: glosno i cicho. Glosno jest wtedy, kirdy nie slysze wlasnych mysli, a cicho to wtedy, kiedy w nocy moge sie polozyc spac i nie denerwuje mnie szum wiatraczkow.

A ile to ma dB...co za roznica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem juz rozne etapy tolerancji na halas.

Byl moment kiedy tak pol roku spalem obok kompa z 2x papst 120x120x38 (terkoczace lozyska na 5V), 3x delta na chlodnicy, i atman 305 ze zniszczonym wirnikiem... to naprawde wylo, i jakos dalo sie zyc, kwestia przywyczajenia. W kazdym razie komp byl glosniejszy niz standardowy.

Problem manii dB, wyciszania ponizej pewnych barier zakrawajacych o paranoje, nie bierze sie raczej z tego ze halas nie daje nam zyc. To kwestia psychiki bardziej, chcemy zrealizowac jakis cel, w pewnem sensie sami sie nastawiamy na to i wmawiamy ze jest glosno :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz telefon z symbianem lub któryś z twoich kolegow ma to możesz zainstalować program do mierzenia głośności w dB. Nokie z symbianem to np. 6600, 7610, 3650, 3660, n90, n70, 6680, 6630 i wiele innych, a to są naprawde dobre i drogie sprzęty, więc pomiar powinien być wystarczający. Wiadomo, że to njie będzie bardzo dokładne, ale w twoim przypadku taki pomiar powinien wystarczyć ;P. Jak będziesz miał dostęp do taego telefonu to napisz. Ja poszukam tego programu i Ci prześle:D

Witam Mam nadzieje że nie jest za późno Posiadam nokie 6600 i chciałem sobie zmierzyć db ponieważ posiadam ten komputer od nie dawna i nie wiem bo mnie sie wydaje ze chodzi głosniej od mojego poprzedniego z góry dziękuje z poważaniem Marek Edytowane przez Marekczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...