Skocz do zawartości
Gość Winter

Angielska Fonetyka - Transkrypcja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Może od razu przejdę do sprawy. Mianowicie jestem na zaocznych studiach na filologii angielskiej, tydzień temu miałem rozpoczęcie i 3 dni zajęć od rana do wieczora, jednak to nie problem, problem to fonetyka, mam taką walniętą babę, która chciała chyba byśmy wracając o 22 do chaty nauczyli się transkrypcji na 8 rano na drugi dzień :)

Nigdy nie brałem nic z fonetyki w szkole, czy też prywatnie ucząc się 9 lat, ale teraz nadszedł czas nauki tego dogłębnie. Jutro mam już 2 testy, jeden z gramatyki, ale to nie problem, a drugi z zapisywania ze słuchu wyrazów w transkrypcji fonetycznej. Babka nic nie wytłumaczyła, dała tylko kartkę i zadowolona, na kartce oczywiście nic nie pisze, nie wiadomo jak te słowa niekiedy wymawiać, książek jeszcze nie mamy, więc trzeba się ratować zdrowym rozsądkiem - Internet :)

 

Znalazłem jedną stronę http://elex.amu.edu.pl/ifa/pigulka/spis_tresci.htm , ale tam również jest ogólnikowo zapisane, może pomożecie jak się tego nauczyć? Jest to niby łatwe, ale muszę po prostu usłyszeć każdy znak fonetyczny z osobna, by go zapamiętać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym kieszonkowym słowniku ang-pol jest są objaśnione zasady transkrypcji fonetycznej, zwykle z przykładami

Własnie że nie bo tylko w słowniku z wymową. Ale widać ta babka to pogieta jest ja dopiero mam 2 zajecia z fonetyki i narazie sama teoria a dopiero za miesiać zapis fonetyczy. Nic tylko współczuć :-|

Edytowane przez kamilo23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie że nie bo tylko w słowniku z wymową. Ale widać ta babka to pogieta jest ja dopiero mam 2 zajecia z fonetyki i narazie sama teoria a dopiero za miesiać zapis fonetyczy. Nic tylko współczuć :-|

Jakoś sobie poradziłem, po prostu patrzę na przykładowe słówka i patrzę jak się je zapisuje, a potem w głowie wymyślam słówka i je zapisuje fonetycznie i potem sprawdzam w słowniku, czy dobrze. Jak na razie bez większych problemów, czasami jakieś błędy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam miałem kilka godzin na angielskim podczas studiów przeznaczonych na fonetykę i muszę powiedzieć, że to niezła kaszanka ale jakoś udało mi się przez to przebrnąć

 

@winter

co nie zabija to wzmacnia, chłopie nauczysz się tylko ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem to na 1 roku (teraz jestem na 3) i musze powiedziec tylko tyle ze praktyka czyni mistrza, bierz jakis tekst i zapisuj go fonetycznie, potem sprawdzaj bledy ze slownikiem i nastepny. innej metody nie znam bo kucie na pale to nie jest dobre rozwiazanie a jako ze ang. nie ma czystych zasad wymowy i fonetyki to jest to strasznie trudne. jesli chodzi o exam z fonetyki to transkrypcja jest na szczescie tylko jego fragmentem, bardziej liczy sie teoria, tabelki consonants and vowels, positions of tounge, nazwy organow dzwiekotworczych i ich polozenie oraz inne pierdy. sa o wiele trudniejsze rzeczy na filo. pozdro :D

Edytowane przez Neon69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na szybko nie można Ci raczej pomóc :) ale uważam że przesadzasz bo pewnie nauczycielka chce zobaczyć kto co potrafi żeby wiedzieć ile od Was wymagać

 

Pewnie podadzą wam podręcznik ale poszukaj sobie English pronunciation in use Hancocka z płytami CD jest.

 

a co do fonetyki to musisz wiedzieć mniej więcej jak się wymawia słowo a potem tylko zapisujesz według schematu ze stronki którą podałeś http://elex.amu.edu.pl/ifa/pigulka/2.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...