Skocz do zawartości

Aktualności

Artykuły

Reklama

Zdjęcie

Jak Zrobić By Pendrive Był Bootowalny

17 odpowiedzi w tym temacie

#1 kozikpl

kozikpl

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 59 postów

Napisano 12 listopad 2006 - 21:25

Witam
Jak w temacie, szukałem, próbowałem kilku programów i nic.
W biosie ustawiam różne opcje: USB-HDD, USB-ZIP itp. Pena mi wykrywa ale zachowuje się tak jakby nie był wogóle bootowalny.
Poradzcie jakim programem to zrobić i jak wam działa to na jakich ustawieniach w Biosie?
  • 0

#2 Dziuby

Dziuby

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 2016 postów

Napisano 12 listopad 2006 - 21:32

Sam bym bardzo chciał żeby tak było, ale w biosie musi być taka funkcja
  • 0
"Dzieciom, błaznom i wielkim panom wszystko wolno"

#3 mariannSS

mariannSS

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 21 postów

Napisano 12 listopad 2006 - 22:04

na mojej płycie sapphire mam dokładnie to samo, nie udało mi się z pendrive zabootować.

I jeszcze jedno pytanie:

Jak podłączę dysk twardy od lapka w obudowie USB to tez nie bede mugl z niego bootować?? :?
  • 0

#4 Dziuby

Dziuby

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 2016 postów

Napisano 12 listopad 2006 - 22:22

tak
  • 0

#5 kozikpl

kozikpl

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 59 postów

Napisano 13 listopad 2006 - 07:46

wydawało mi się, że te opcje co ma mobo już wystarczą, przecież płyta Gigabyte M55S to jakby nie było to prawie nówka :)
  • 0

#6 sbchp250

sbchp250

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 878 postów

Napisano 13 listopad 2006 - 19:00

Jaki producent pendrivow dodaje do swoich produktow program do robienia bootowalnego pendriva :)
Jak to ma dzialac ?? nie wiem.

niech kots jutro napisze na PW (przypomnienie) to znajde kto i moze uda sie znalez ten soft.'

Pozdro
  • 0

#7 Dziuby

Dziuby

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 2016 postów

Napisano 13 listopad 2006 - 20:50

To nie zależy od producenta pena tylko płyty głównej. Zrobienie startowego pena to pryszcz.
A swoją drogą to ktoś by mógł podać przykłady płyt, które obsługują start z USB
  • 0

#8 lgolebio

lgolebio

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 872 postów

Napisano 14 listopad 2006 - 00:15

Jak zrobić bootowalny pendrive ??

1. Ściągamy program "HP USB storage format tool" http://www.pctipp.ch...oad.asp?id=7595
2. Ściągamy obraz dyskietki startowej, ja posłuże się tą z Win98 dostępnej tu http://s93616405.onl...disk/win98c.zip.
3. Instalujemy program HP storage....
4. Rozpakowujemy obraz, przy pomocy programu MagicIso do jakiegoś folderu np. zapisanego na pulpicie (chodzi o plik z rozszerzeniem .img). PRogram dostępny tu http://www.magiciso....up_MagicISO.exe, wystarczy go odpalić wskazać plik .img i kliknąć extract i podać ścieżkę do folderu, któy wcześniej sobie utworzyliśmy.
5. Wkładamy, pendrive, mp3 player, czy cholera wie co tam jeszcze macie ;)
6. Odpalamy program Hp.... zaznaczamy naszego pena i następnie zaznaczamy opcje "Create a DOS startup disk" a w polu "Using DOS system files lcated at" podajemy ścieżkę do folderu z rozpakowanym wcześniej obrazem.
7. Klikam start.
8. Odpalamy komputer z zaznaczoną w Biosie opcją Boot from USB (USB floppy, usb hdd, usb zip, to nie ma znaczenia).

Czy moja płyta główna obsługuje bootowanie z pendrive'a ??

Odpowiedź brzmi tak, KAŻDA płyta, która w opcjach bootowania ma opcję "boot from USB" pozwoli nam na odpalenie dyskietki startowej np Win98, ale zapisanej na flash'ce ;).
  • 0
"No Entrarro Absoluto, Muerte Asomarse Dentro"

#9 Dziuby

Dziuby

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 2016 postów

Napisano 14 listopad 2006 - 01:04

Super opis –
Programy pociągnąłem
Twój opis skopiowałem
wypróbuje jak będę miał okazję z płytą która obsługuje BOOT USB

Dzięki :D
  • 0

#10 Polar

Polar

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 1696 postów

Napisano 15 listopad 2006 - 10:05

Wiadomo to działa.
Kto wie jak podzielić pendrive na partycje w windowsie ? Bo menadżer i obsluga dysków na to nie pozwala (nieaktywne opcje usuwania partycji a co za tym idzie zakładania nowej). W linuxie podobno sie da, ale mnie interesuje w winshicie.
  • 0

ASUS P8Z68-V | i5 2500k | SGKC-3000 | ASUS GTX 660Ti TOP | 8GB RAM 1333 | ASUS Xonar Essence ST | SAMSUNG SSD 830 128GB

WD10EZRX@SQD-1000 | DELL U2412M | Logitech UltraX | A4Tech X-718BK | CM Centurion 590 | Be quiet! Pure Power L-530W

Windows 7 Pro 64bit | Panasonic TX-P42ST60E | DENON AVR1907 | Infinity Reference 30 | SENNHEISER PX100 | NOKIA N8

#11 Grimlock

Grimlock

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 4977 postów

Napisano 15 listopad 2006 - 10:44

Witam
Jak w temacie, szukałem, próbowałem kilku programów i nic.
W biosie ustawiam różne opcje: USB-HDD, USB-ZIP itp. Pena mi wykrywa ale zachowuje się tak jakby nie był wogóle bootowalny.
Poradzcie jakim programem to zrobić i jak wam działa to na jakich ustawieniach w Biosie?

Trzeba ściągnąć soft ze strony producenta, który sformatuje i utworzy dysk startowy. W BIOS'ie wybrać First Boot jako USB i po problemie.

Posiadam pen'a od PQI i wszystko śmiga aż miło. Idealne do upgrade'u BIOS'u płyty czy katry graficznej.

Użytkownik Grimlock edytował ten post 15 listopad 2006 - 10:45

• 0

ThinkPad X61s | Intel X25-M G2 160GB

Lian-Li PC-C37B | Phenom II X3 720 @X4 2,8GHz | DFI JR 790GX-M2RS | OCZ 8GB PC3200 800MHz

Crucial M4 128GB | OCZ Vertex Plus 60GB | A-Data SSD 300 Series 32GB | Radeon HD 6570 1GB | Topower TOP-420 P7 U12 EZ

EIZO FlexScan S1901 | Dell U2412M | Logitech Illuminated - VX Nano - Performance MX - Anywhere MX | |Razer DiamondBack 3G | HP LaserJet Pro CP1025

Nokia Lumia 920 - WIndows Phone 8.1

#12 michalwisnia44

michalwisnia44

Początkujący uczestnik

• Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 01 lipiec 2008 - 11:23

2. Ściągamy obraz dyskietki startowej, ja posłuże się tą z Win98 dostępnej tu http://s93616405.onl...disk/win98c.zip.

Może to będzie głupie pytanie ale nie wiem ;P Życie nauczyło mnie, że lepiej się spytać, niż coś zrobić źle :)
A więc:
Nie jest problemem kiedy posiadam Windowsa XP a ten cały obraz dyskietki startowej jest z Win98 ? :P
Chce zainstalować sobie Ubunciaka no i muszę zabezpieczyć ten cały sektor rozruchowy. Do tego właśnie mi potrzebny USB jako nośnik startowy bo nie mam stacji dyskietek :)
A tak przy okazji. Może miał już ktoś do czynienia właśnie z zabezpieczaniem tego sektora rozruchowego? Jeśli tak to napiszcie jak to u was wyglądało mniej więcej :)
Pozdrawiam

EDIT:
A więc tak. Zrobiłem wszystko jak jest opisane u góry. Wszystko ładnie pięknie ale podczas uruchamiania komputera tak jakby w ogóle mi nie widział mojego pena. Nawet nie wyskakuje żadna informacja, że bootuje USB. A znowu jak już wchodzę z poziomu Windowsa na flash'a to nic na nim nie ma, zajęte jest tylko ok 300 kb. Jest mi ktoś w stanie pomóc ? :P

Użytkownik michalwisnia44 edytował ten post 01 lipiec 2008 - 13:45

• 0

#13 Banito

Banito

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 40 postów

Napisano 01 lipiec 2008 - 21:50

Witam

Jakis czas temu cwiczylem ostro temat i moje wnioski sa nastepujace: z bootowalnym pendrivem nie jest tak latwo :/

Podobno o poprawnym utworzeniu bootowalnego pendrive decyduje zastosowany w nim chipset i na kilku stronach powtorzyla mi sie informacja, ze musi to byc pendrive oparty o "Phison's solution"; Niestety na prozno szukalem informacji na temat chipsetu zastosowanego np: w moim penie Adata PD7; Przypuszczam, ze w wielu innym przypadkach tez tak bedzie;

Mialem do dyspozycji 3 peny firm: wspomniany Adata, Kingston DT i Emtec; "Bootowalnosc" tworzylem za pomoca roznych narzedzi: wymienionym juz HPDrive Key Boot Utility a takze przy uzyciu skryptu mkbt20, programu MakeBootable, programu USB Disk Storage Format (2 wersje: jedna podpisana jako HP)

Ostatecznie udalo mi sie utworzyc 2 bootowalne pendrive: na Kingston i Adata; Majac na mysli "udalo sie" nie moge powiedziez ze to tak do konca poniewaz problemem jest fakt iz sa komputery na ktorych te pendrive sie uruchamiaja a na niektorych nie - i co bym nie zmienial to ... blada; 3i pendrive Emtec blokowal mi bios; jego wlozenie w gniazdo usb unieruchamialo startowanie biosu wiec dalem sobie z nim spokoj;

Co do plyt glownych (w domysle ich biosow) to tez ciekawe zagadnienie; Na ogol pendrive mi startowaly przy ustawieniu USB FDD lub USB Disk; Prawie ani razu nie wystartowaly przy ustawieniu USB CDROM oraz USB ZIP; (bios Awarda)

Ponizej zamieszczam link do maim zdaniem dosc ciekawej strony wlasnie o tworzeniu bootowalnych pendrive:
http://www.bootdisk.com/pendrive.htm

Zycze wszystkim powodzenia i pozdrawiam
  • 0
BorN to be WilD

#14 SGJ

SGJ

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 19397 postów

Napisano 02 lipiec 2008 - 08:21

Co do plyt glownych (w domysle ich biosow) to tez ciekawe zagadnienie; Na ogol pendrive mi startowaly przy ustawieniu USB FDD lub USB Disk; Prawie ani razu nie wystartowaly przy ustawieniu USB CDROM oraz USB ZIP; (bios Awarda)

A co tu dziwnego? Czy pendrive przypomina choc trochę naped CDROM lub ZIP? Nie, i nic dziwnego ze nie startowało.

Poza tym wiekszosc biosów ma boot menu i nie trzeba nic ustawiac tylko wybrac pendrive z listy napędów.
  • 0
[center'>www.sgjps.com & www.osinfo.pl[/center'>

#15 Bull_Byk

Bull_Byk

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 358 postów

Napisano 02 lipiec 2008 - 09:32

A co tu dziwnego? Czy pendrive przypomina choc trochę naped CDROM lub ZIP? Nie, i nic dziwnego ze nie startowało.

A czy pendrive przypomina stacje FDD?? a jednak koledze dzialalo.

Ja podepne sie do tematu. Czy ktos probowal postawic windowsa XP na dysku twardym podlaczanym przez przejsciowke IDE/SATA -> USB. Bo chce zainstalowac tak XP na lapku tylko ze formatowanie i kopiowanie danych na dysk nie powoduje problemu, potem jest uruchom ponownie Windows nbiby sie laduje przygotowujac do instalacji i blue screen. Da rade zainstalowac system na dysku podlaczonym do USB??

Użytkownik Bull_Byk edytował ten post 02 lipiec 2008 - 09:33

• 0
AMD Athlon 3200+ 64 Bit, ECS NForce3-A939, 2x512 MB DDR Elixir PC-400 Dual, Seagate Barracuda 160 GB ATA, Western Digital 80GB ATA, Sapphire ATI 9550, Samsung CD-RW SW-240B 40x12x40, LG DVD-RW GSA-H22L.

#16 SGJ

SGJ

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 19397 postów

Napisano 02 lipiec 2008 - 16:43

A czy pendrive przypomina stacje FDD?? a jednak koledze dzialalo.

To akurat przypomina, a tamte 2 to calkowicie inne napedy wymagające innego uruchamiania.

Bez "poprawy" płyty nie da sie postawic XP na USB.
  • 0
[center'>www.sgjps.com & www.osinfo.pl[/center'>

#17 Banito

Banito

Uczestnik

• Stały użytkownik
  • 40 postów

Napisano 02 lipiec 2008 - 18:53

Tak dla wyprostowania: co do USB ZIP I CDROM to napisalem "prawie ani razu ..." co ozn ze mimo wszystko i przy takich ustawieniach udalo sie wystartowac z pendrive; Nie pamietam natomiast, ktory z uzytych przez mnie pendrive zadzialal a poza tym mialo to miejsce co najwyzej 2 razy;

Pozdr
  • 0
BorN to be WilD

#18 bu160

bu160

Początkujący uczestnik

• Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 20 październik 2008 - 20:33

Igolebio jesteś WWWWIIIELKI, dzięki twojemu starannemu opisowi mam botowalną MP-trujkę 512 MB na którą wrzuciłem dososką wersję GHOST'a, linki do programu i obrazu dyskietki wygasły ale google nie wygasł, a i u mnie botuje tylko gdy zaznaczę botowanie z USB HDD. THX wielkie za wiedze i pozdro :damage_wall:
  • 0

Dodaj odpowiedź