Skocz do zawartości
anx239

Ibm Thinkpad T40 - Recenzja

Rekomendowane odpowiedzi

Wprowadzenie:

 

Postanowiłem napisać recenzję laptopa firmy IBM. Jakoś nie za dużo jest na naszym forum recenzji sprzętu tego producenta.

Wybór modelu jak i firmy produkującej go był dla mnie oczywisty :-) Poprzednio miałem także laptopy firmy IBM, były to ThinkPad 240 (malutki, matryca 10.4, proc 300MHz i waga 1.2 kg). I później rozwinięcie koncepcji małego laptopa w wykonaniu IBM czyli ThinkPad X30 (także mały, matryca 12.1, 1.2GHz, 512 RAM, WiFi, BT i tylko 1.5 kg). Wybór firmy był dla mnie oczywisty dla tego, że kupując wcześniej mimo wszystko używany sprzęt nie miałem z tymi komputerami najmniejszych problemów z jakością i niezawodnością 1-2 letniego sprzętu. Także absolutnie niezawodne wsparcie ze strony IBM (nowe BIOS-y, sterowniki, oprogramowanie uzupełniające), które jest częto aktualizowane.

Jako, że laptopa używam do szeroko pojętych prac biurowych jak www, poczta, torrenty ;-), word, excel, filmy, mp3 itp. a także dosyć często przenoszę więc potrzebuję komputer przenośny w pełnym znaczeniu tego słowa. Nie potrzebuję ekranu 15 cali nie mówiąc o większych. W zupełności wystarczy mi 14 cali (zwłaszcza, że wcześniej wystarczało mi 12.1 i 10.4 cali). Ale za to liczy dla mnie się waga i jakość/trwałośc obudowy. Skoro wcześniej nie zawiodłem się na produktach firmy IBM mój wybór padł na model z seri T.

 

Oto parametry mojego lapka:

 

IBM ThinkPad T40

Model 2373

Procesor: Pentium Mobile 1.3 GHz

Ram: 512MB DDR (max 2GB)

Ekran: 14.1cala, 1024x768, matowy

Grafika: Raden Mobility 7500, 32MB własnej pamięci DDR

Dysk twardy: Hitachi Travelstar 30GB, 4200rpm

Napęd optyczny: DVD-ROM Teac, we wnęce Ultrabay Slim, wysokość 9,5mm (typowe napędy w innych lapkach 12mm)

Dźwięk: SoundMax Integrated Digital Audio + dwa głośniczki

Sterowanie: TrackPoint i UltraNav

Interfejsy:

2 x PC Card Slot

2 x USB 2.0

1 x S-Video

1 x Audio IN

1 x Audio OUT

1 x 15pin D-Sub

1 x RJ11 (Modem)

1 x RJ45 (LAN)

1 x Centronics

Złącze do stacji dokującej

Zasilanie

Bateria 6 cell 4400mAh

Komunikacja bezprzewodowa:

Bluetooth

Wi-Fi

Podczerwień

Windows XP SP2 Pro PL (partycja Recovery)

Wiele oprogramowania uzupełniającego i ułatiającego użytkowanie laptopa.

Wymiary:

- szerokość: 309 mm

- głębokość: 254 mm

- wysokość zamknięty laptop: 32 mm ( z tyłu), 29 mm (z przodu)

- wysokość otwrty laptop: 23mm (z tyłu), 18 mm (z przodu)

- waga: 2140 gram (ważony w sklepie na wadze elektronicznej :-) )

 

Jak widać po parametrach nie jest to jakiś demon prędkości ale za to jest mały i lekki, czyli dokładnie taki jaki potrzebuję. Dodatkowo klapa na LCD wykonana jest lekkich stopów (na stronce IBM napisane jest nawet, że z Tytanu). Widać, że jest to po prostu "blacha" pomalowana na czarny mat.

 

Kupiłem go w sklepie we Wrocławiu zajmującym się sprzedażą sprzzętu używanego. Otrzymałem gwarancję na 3 miesiące (opcja za dopłatą 1 rok). Dodatkowo faktura VAT (dla mnie istotne).

 

Wygląd i wykonanie:

Oczywiście wygląd laptopów z seri ThinkPad dla wielu użytkowników jest nieciekawy i staromodny. Z kolei dla innych jest ładny i nowoczesny, każdy ocenia inaczej. Ja zaliczam się do grupy dla, której ten sprzęt jest ładny.

Ale wygląd na bok, każdy oceni to na fotkach. Funkcjonalność i jakośc stoją na najwyższym poziomie. Mimo iż sprzęt ma ok. 2 lata nic nie trzeszczy, nic się nie ugina. Plastyki są sztywne, HDD, DVD i wentylator pracują cicho i bez wibracji. Jedynie klawiatura jest lekko "wypolerowana" ale i tak mam zamiar wymienić ją na nową w układzie angielski.

 

Klawiatura i touchpad:

Przy okazji klawiatury trzeba ją pochwalić za rewelacyjna jakość pracy. Pisanie długich tekstów jest na niej wygodnie i nie męczące. Skok klawiszy jest dobrany idealnie. Najpierw dość sprężysty a po wciśnięciu miękki z krótkim skokiem. Pracowałem na wielu laptopach (w pracy i u znajomych) i klawiatury ThinkPadów spisują się chyba najlepiej. Jak to w IBM-ach brak klawiszy Windows.

Sterowanie kursorem myszki może odbywać się na dwa sposoby. Do wyboru jest TrackPoint (mini jaystick?) lub tradycyjny touchpad tu nazywany UltraNav. Wbrew pozorom lepiej, szybciej i dokładniej używa się TrackPoint. Touchpad jest mniej wygodny w użyciu. Dodatkowo posiadam małą myszkę optyczną IBM na USB.

 

Matryca:

Jest to zwykła matowa matryca o wymiarze 14.1 cali i rozdzielczości 1024x768. Obraz jest jasny a smużenie przy pracy biurowej nie jest uciążliwe choć daje się zauważyć. Filmy DVD, DivX ogląda się całkiem przyjemnie. Kąty widzenia na boki są zadziwiająco duże (oczywiście SPORO brakuje jej do nowoczesnych matryc MVA, PVA czy S-IPS) ale za to od góra/dół jest już nieciekawie. W gry nie grałem na tym lapku więc nawet nie wiem jak działają. Wynik z 3dMark01 to ok 4000pkt.

 

Dźwięk:

Lapek ma wbudowane z przodu dwa głośniki. Grają one zadziwiająco głośno bez większych trzasków. Można pooglądać film lub posłuchać mp3. Oczywiście jakość tonów jest słaba.

 

Napędy HDD i DVD:

Niestety mam teraz dysk tylko 30GB w dodatku 4200rpm i 2MB. Dysk jest jednak zbyt wolny na moje wymagania. Na szczęscie pracuje bezszelestnie, nic nie drapie . Mam zamiar wymienić go na Barracudę 5400.3 80GB 8MB z zapisem prostopadłym jak znajdę gdzięś trochę kasy.

Napęd DVD pracuje całkiem cicho, słychać tylko minimalny i równomierny szum obrotowy. Wibracji żadnych. Napęd ten jak zaznaczyłem wcześniej jest cieńszy (9.5mm) niż w innych lapkach (12mm). Można go oczywiście wyjmować w trakcie pracy systemu. Zamiast napędu DVD dostępne są oczywiście napędy COMBO i DVD-RW ale także kieszeń na drugi dysk twardy i bateria LiPolymer (zwiększająca czas pracy o 1:30). Jest też zwykła zaślepka (lżejszy lapek w podróży gdy nie potrzebujemy DVD).

 

Zasilanie:

Wraz z laptopem otrzymałem baterię 6 cell 4400mAh (do 4h30min). Można ją zamienić na wystającą trochę poza obudowę baterię 7200mHa. Według opisu ze strony IBM laptop z baterią 7200mAh i dodatkową baterią wkładaną zamiast DVD pracuje do 9h30min. Oczywiście moja bateria jest używana, zamiast fabrycznych 47.52Wh ma już lylko ok. 15Wh. Co ciekawe da się na niej obejżeć bez problemu cały film DivX i ok 1:30 filmu z DVD. Przy pracy biurowej (word, excel) i na średnim podświetleniu matrycy czas jaki osiągnołem to 2h45min. Aż sam jestem zdziwiony. Czsy te otrzymałem po wyłączeniu ostrzeżeń o małej ilości prądu w bateri. Gdy funkacja ta była włączona laptop pracował ok. połowę krócej. Na jednym z forów wyczytałem, że procesor w baterii nie zawsze dokładnie wie "o co chodzi" i wysyła do systemu błędne wskazania.

Zasilacz jest mały i nie nagrzewa się specjalnie.

 

Praca z laptopem:

Windows XP działa na tym sprzęcie zdecydowanie płynnie i szybko mimo niezbyt szybkiego dysku. Nie przeprowadzałem żadnych testów typu SuperPi, Sandra itp. Po prostu to do czego go używam chodzi dobrze i już.

Komputer nie nagrzewa się specjalnie więc i wentylator działa w rozsądnych odstępach czasu. Na zasilaniu bateryjnum się nię włącza. Procesor działa elastycznie od 600 do 1300MHz na zasilaniu AC i od 275 do 1300 na baterii. Dodatkowo obniżyłem minimalnie napięcia w NHC.

Dodatkowo w obudowie matrycy jest zainstalowana lampka oświetlająca klawiturę. W całkowicie ciemnym pokoju daje to niesamowity efekt, możan pisać zupełnie bez problemu.

 

Laptopa kupiłem z 256MB ram bez WiFi i Bluetooth. Na Allegro dokupiłem drugi moduł 256MB. Z poprzedniego modelu X30 przełożyłem do T40 moduł WiFi i Bluetooth. Laptop ma przygotowaną instalację antenową w obudowie matrycy LCD. Co ciekawe karta WiFi z X30 nie chciała działać w T40. Pokazywł się komunikat (jeszcze w BIOS o niwłaściwj karci MiniPCI). Poszukałem trochę w sieci i problem rozwiązałem :-)))).

 

Plusy:

- bardzo solidna obudowa

- zdecydowanie dobra jakośc wykonania

- lekki

- prędkość jak dla mnie OK

- rewelacyjna klawiatura

- wbudowane BT i WiFi

- bardzo ciekawe oprogramowanie firmowe ThinkVantage (może kiedyś opiszę wszystko jeśli to kogoś zainteresuje)

 

Minusy:

- tylko dwa porty USB

- niestety jest to sprzęt używany

- wolny dysk (aż go wymienię)

- jeszcze trochę mało RAM-u (przydałoby się jednak 1024MB)

- bateria jednak zużyta

- nienajlepsze kąty patrzenia góra/dół w LCD

- brak systemu na płycie - tylko Recovery na HDD (ukryte)

- cena 1749 za komputer używany 2 lata to sporo, ale jest też gwarancja na 3 miesiące

 

Trochę fotek:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Jeśli ktokolwiek ma pytania chętnie odpowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stara toporna obudowa IBMa- to jest to ;)

U mnie niedawno jeden z wykładowców zrzucił przypadkiem laptopa z biurka przy wyświetlaniu slajdów. Po podniesieniu i podpięciu kabla powiedział: "i właśnie za to szanuje tą firme". Lałem ze śmiechu, a częśc ludzi patrzyła się na mnie, jakbym był jakiś inny ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO i miałem kupować IBM-a ale kupie asusa wiem że IBM jest świetną firmą ale jestem zmuszony kupić nowy sprzęt a na IBM-a nie wystarczy ( oczywiście na tego co chciałbym ) więc wybrałem kompromis asus też dobra firma i solidna :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez sie wlasnie przymierzam do zakupu, ale jak dobrze pojdzie to T43 z 14" SXGA+ i X300 oraz Pentium M 1,83GHz na pokladzie. Oczywiscie nie wspominajac o reszcie standardowych bebechow.

Jak bedzie troche gorzej z kaska, to T40p zapodam... :)

Co IBM to IBM...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam ciut szybsza T40

Procek 1,5

Pamiec 2x512MB

HDD IBM 40GB 8MB 5400rpm

 

Ogolnie jestem bardzo zadowolony, raz juz nawet na nim niechcacy stanalem (90kg) i jakos dalrade.

Biedak wiecznie jest sponiewierany, praca, uczelnia, dom. Prawie zawsze w plecaku

 

Bateria trzyma do 4 godzin, zastanawialem sie nawet nad ta mocniejsza ale wystaje ciut i to mnie lekko odrzuca :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie jestem bardzo zadowolony, raz juz nawet na nim niechcacy stanalem (90kg) i jakos dalrade.

Niedawno położyłem swojego lapka u znajomego w głębokim fotelu. Oczywiści zgodnie z pawami Murphego ktoś na nim usiadł. Oczywiście nic się nie stało.

 

Generalnie jakość wykonania laptopów IBM jest na 6+. Dodatkowo całe oprogramowanie dostarczane z lapkiem jak i dostępne do ściągnięcia jest perfekcyjne. Dbałość o najnowsze sterowniki, biosy itp jest wzorcowa.

To są te aspekty, które przemawiają za tą marką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sie zgadza. Szkoda tylko, ze pograc w miare nowe tytuly sie na IBM-ie raczej nie da. Ale nie do tego rodzaju userow sa przeznaczone ;).

Dokładnie. Te komputery (ThinkPad) maja całkiem inny target. Są dla użytkowników wymagających stabilności i niezawodności. Nie nadają się dla extremalnych maniaków (gry, O/C, itp), którym nie przeszkadzaja częste resety sprzętu po O/C itp.

Może nie są najszybszymi laptopami (oczywiście seria T60 z Core 2 Duo wolna nie jest :rolleyes: ) to mają wszystko to co wymagaja użytkownicy od takie sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie drobne pytanko :) JAki był powód zmiany? Poprzedni chyba niewiele wolniejszy, RAMu tyle samo itp :)

 

pzdr

Mój ThinkPad X30 miał taki konfig: Pentium 3 1200MHz, 512MB RAM; 20GB HDD; XGA 12 cali; BT; WiFi. Dodatkowo miałem stację dokującą z napędem DVD.

Potrzebny był mi napęd CD/DVD w kompie przenośnym a taszczenie X30 ze stacją dokującą było beznadziejne. Razem chyba ważyłe ze 3 kilo. Musiałem na coś zmienić, padło oczywiście na T40.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam na swoimpopykam czasem w neverwinter nights albo call of duty. Ogolnie lapeksluzy mi raczej do pracy i internetu, czasami jakis filmik sie zobaczy.

 

Mi starcza az nad to.

Myslalem o serii X, ale brak napedow i 12" go w koncu przekreslila.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalem o serii X, ale brak napedow i 12" go w koncu przekreslila.

12" to wbrew pozorom nie jest tak mało. Przy małym lapku siedzi się blisko więc ekran jest dobrze widoczny. Gdyby nie brak wbudowanego napędu nie zmieniłbym X30 na T40 tylko na X40.

Jednak małe laptopy do 1.5 kg są zdecydowanie bardziej mobilne i pręczne. Swoją X30 bez stacji dokującej zabierałem często w wiele różnych miejsc. Dodam, że X30 był metalowy od spodu i na obudowie matrycy. Nawet klapka na ram w X30 była metalowa. W T40 myślałem, że jest tak samo ale nietety tylko obudowa matrycy jest metalowa a spód jest plstikowy :mur: - zawodłem się na tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Były wersje z Win98 i Win2000. Raczej polskiej wesji systemu nie dostaniesz (jako Recovery oczywiście).

Wszystkie programy, które są na płytach Recovery można ściągnąć za strony Lenovo. W dodatku te ze strony WWW są nowszymi wersjami tych programów.

260 zł to chyba trochę za dużo. Za tą kwotę można już kupić oryginalnego Win XP PL, a sterowniki i soft z netu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupisz na allegro, rozkrecisz kilka srubek i masz BT

 

Chwal sie ile dales za niego ;]

Na allegro nie ma BT... A jesli jest to niekompletny modul... na przyklad bez anteny, a juz napewno bez maskownicy na panel z kontrolkami...

 

Znalazlem na ebayu... juz zbieram kaske...

 

http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...A:IT&ih=008

 

Tajemnica...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za super recenzje, ale napisz cos wiecej o ThinkVantage.

 

czym sie roznia modele T40, T41, T42, T43 ?

 

 

mi osobiscie podoba sie T43 - 1,6 centrino 512DDR2 dysk 60GB 5400 8MB (najlepiej sata) wifi bluetooth irda no i najlepiej dvdrw ale niekoniecznie. dam za niego max 3500 ale jeszcze nie teraz ;)

 

 

swoja droga do swojego notebooka musisz troche pracy wlozyc, np. dysk wymienic, baterie, no ale za ta cene to nie ma co wymagac za wiele ;) ale jak na uzywany 2 lata to igielka jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za super recenzje, ale napisz cos wiecej o ThinkVantage.

 

czym sie roznia modele T40, T41, T42, T43 ?

mi osobiscie podoba sie T43 - 1,6 centrino 512DDR2 dysk 60GB 5400 8MB (najlepiej sata) wifi bluetooth irda no i najlepiej dvdrw ale niekoniecznie. dam za niego max 3500 ale jeszcze nie teraz ;)

swoja droga do swojego notebooka musisz troche pracy wlozyc, np. dysk wymienic, baterie, no ale za ta cene to nie ma co wymagac za wiele ;) ale jak na uzywany 2 lata to igielka jest.

Ile... LOL

SATA W TP T43 nie uswiadczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no lol bo za 3770 to ja zamówiłem hp-ka z c2d i dyskiem 120gb... chyba ktoś długo w cenniki nie zaglądał..

Eh dla mnie hp nx7400 to paskuda ale staremu nie rpzeszkadza-z 2 strony jak tak uwielbiacie te kanciaste ibm-y to może faktycznie niektórym tego typu obudowy się podobaja :wink:

Edytowane przez 99tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...