Skocz do zawartości
Star

Mierzenie Poboru Mocy

Rekomendowane odpowiedzi

zalezy mi na tym aby jakos zmierzyc ile moj sprzet bierze W:

-Asus P5LD2 SE

-E6300 nie krecony

-Sapphire radzio x1950Pro nie krecony

-2x!GB GoodRAM 667 MHz

-Seagate barac. 80 GB (2 lata :P) Samsung 80 GB(swiezynka) SATA II

-DVD naped nic specjalnego

-łącznie ze 4 wiatraki(zasilka,procek,karta i z tylu budy i moge jeszce jeden dolaczyc)wiatraki chyba tak 1,2W biora

chcialbym wiedziec ile to zrzera WATow z mojego Modecoma PC-400 ATX 2.0 (400W :P) ile mi zostalo mocy czy moge ewentualnie lekko podkrecic procka.CZY jest jakis PROGRAM do mierzenia ? czy tylko mierniki i trzeba mierzyc mechanicznie,przykladajac miernik do komponentu czy cos takiego.

thx in advance

BTW proca chce dac tylko na FSB 333,zeby w miare mozliwosci jak najmniej mieszac w BIOSie,niezbedne minimum,no i zeby bylo to 2,33 GHz ;) no i FSB: SDRAM 1:1

prosze o fast answer

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radzę kupić bilet na najblizszy lot na antypody. :) To rada za pytanie dotyczące programów :)

Ile watów komputer zuzywa nie zmierzysz miernikiem uniwersalnym, potrzebujesz do tego watomierza, który podłącza sie między gniazdkiem elektrycznym a zasilaczem, ale tego typu zabawki nie są tanie.

Tak na marginesie spokojnie możesz kręcic do 333MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można to tak na oko mniej więcej określić. Podaję wartości bez OC. OC bez podnoszenia napięc za dużo nie zwiększy poboru mocy, ale nawet lekkie podbicie typu 0,1V może dla samego procka zwiększyć pobór o 30-40W. Dla proca i vga podaję wartości maksymalne

proc - 65W

vga - 65W

mobo - ok 30W

ram - 5W na kostkę

hdd - 10W na sztukę, 20W na rozruch

dvd - 15W podcza palenia, 1W w idle

wiatraki 1-1,5W na sztuke

Zdecydowana większość z tego obciąża linię 12V, linia 3,3 i 5 jest obciążona w naprawdę minimalnym stopniu. Od całości musisz odjąć jakies 20-25% bo zasilacz przecież nie pracuje ze 100% sprawnością i to *mniej więcej* da Ci wynik. Dużo pomiarów poboru mocy robią na Xbit Labs, również na ... Wikipedii można znaleźć dane o procach.

Pobór "na ścianie" można zmierzyć np. urządzeniem Voltcraft Energy Check 3000 - jedyne 120 zylka. Na Allegro są mierniki po 60-70, czasem 80 zyla.

Dla poszerzenia obrazu - mój komp w idle bierze 100W, pod maks obciążeniem 250W. Podczas grania w Obliviona - 220W. Po podkręceniu proca na 2600 i podbiciu napięcia pobór dobija do 285W. Od tego trzeba odjąć jakieś 20% i to daje faktyczne zużycie energii. Pamiętaj, że mój proc bez OC bierze 90W a karta 85W. Wynika z tego, że masz naprawdę spory zapas na kręcenie.

Edytowane przez kater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mnie chlopaki pocieszyliscie :D naprawde ,fajne wyliczenia kater.Ale mam pewne zastrzezenia.Czy moja karta przypadkiem nie zabiera wiecej WATow niz 65 ? :? slabsze wiecej biora.Ale z tego co widze co Ty tam masz za sprzet i piszesz ile Ci pradu to bierze to mysle ze u mnie nie jest zle :P C2D chyba jeszcze mniej pradu by bral w porownaniu do twojego Atlasu :P

BTW c odo podbicia napiecia proca o 0,1V to w ogole sporo,ja tu mysle o kilku krotnie mniejszym napieciu :P na 333 FSB.OK jeszce sie podedukuje troche i nabiore otuchy :D i ewentualnie sie zabiore do krecenia :E

 

aha jeszce nie zabardzo rozumiem tego ze,zasilka nie pracuje w 100 % sprawnie ...i musze 20 % odjac od wyniku zeby uzyskac "mniej wiecej" ilosc WATow.O co chodzi :P z ta sprawnoscia

Edytowane przez Star

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Star- czy ty w pracy wykorzystujesz 100% czasu na prace? :lol: czy nie chcialbys sie poobijac? :)

 

Zasilacz nie ma 100% sprawnosci- czesc energii idzie w cieplo, i dlatego te wiatraki. I powiedzmy ze zasilka ma jakies 75-90% sprawnosci, a najnowoczesniejsze silniki diesla maja 60 w ekstremalnych przypadkach 75% :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jak podaja ze zasilka ma 400 W to tak na prawde ma ze 20 % mniej czyli z 360 W ??

BTW.co do mojej wydajnosci to ...jeszce szkola :E ale srednia ^^ :P to moze z 30 % idzie na prace a reszta to wała :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jak podaja ze zasilka ma 400 W to tak na prawde ma ze 20 % mniej czyli z 360 W ??

Odwrotnie, zasilka 360W pobiera z sieci >440W albo więcej przy maksymalnym obciążeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Program do mierzenia mocy, tego jeszcze nie było :lol2: ... Czuję, że patelnia z poprzedniego topica się jeszcze przyda :26:

 

Niedługo jeszcze pewnie niektórzy wymyślą całkiem software'owy zasilacz :plum: .

 

P_pobierana_z_gniazdka_typowa=[sUMA{średni_pobór mocy wszystkich elementów komputera_prócz zasilacza}] / przeciętna_sprawność_zasilacza_wyrażona_w_procentach.

 

Do zestawu, który się nie rozbudowuje należy dobrać taki zasilacz, aby przy maksymalnym poborze mocy (wykluczając rozruch) pracował on na 70-80% swojej mocy maksymalnej, co najbardziej uracjonalni ekonomicznie rachunki za energię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...