Skocz do zawartości
Adam Gl

[recenzja] Acer Aspire 5315

Rekomendowane odpowiedzi

No i nadeszła pora na kolejną zmianę wybór padł znowu na Acera, po długim czasie przeglądania różnych modeli zdecydowałem się na model Aspire 5315. Główna decyzją zakupu tego modelu były parametry i to że pochodzi z z serii "Gemstone" czyli o zmienionej stylistyce.

 

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

 

Model: Acer Aspire 5315

Procesor: Intel Celeron M 530 (1,73 GHz, 533MHz FSB, 1MB L2 cache,

Karta graficzna: Intel GraphicsMedia Accelerator X3100

RAM: 2GB DDR2 667 MHz

Matryca: 15,4" WXGA Acer CrystalBrite LCD (8ms/220nits)

HDD: 120 GB 5400rpm SATA

Napęd: DVD-Super Multi double layer

WLAN: 802.11b/g WLAN

Gniazda rozszerzeń: Express Card 54

Bateria: 4000 mAh

System operacyjny: Windows Vista Home Basic

Gwarancja: 12 miesięcy

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Pierwsze otworzenie pudełka

 

Pudełko z laptopa w porównaniu z opakowaniem poprzednich Acerów jest trochę mniejsze ale o wiele bardziej kolorowe. Po otworzeniu pudełka pierwsze co zobaczymy to długa instrukcja jak uruchomic komputer a pod nią mamy laptopa który jest zabezpieczony tekturowymi blokadami oraz dwie gąbki z obydwu stron laptopa, znajduje się tam także cienkie pudełko w którym znajduje się zasilacz, kabel zasilający, bateria i instrukcje nie ma żadnej płyty

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Uruchomienie laptopa

 

Po zainstalowaniu baterii podłączeniu zasilacza przychodzi pora na uruchomienie komputera uruchamiany jest okrągłym przyciskiem na środku nad klawiatura. Po wciśnięciu tego przycisku włączył się komputer napis Acer logo Intel i jakieś napisy wejście do biosa F2 i inne, po chwili rusza automatycznie instalacja windowsa nie trzeba dużo sie namęczyć bo wystarczy wybrać język polski kilka kliknięć i instaluje sie windows około 30 minut.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Obudowa

 

Obudowa tego komputera pochodzi z nowej serii o zmienionej stylistyce o nazwie Gemstone na pierwszy rzut oka widać wiele zmian takich jak czarna pokrywa z napisem Acer na samym środku, po otworzeniu widać kolejne zmiany takie jak klawiatura i wokół niej mamy kolor trudno go nazwać białym bo jest trochę ciemniejszy i ramka matrycy jest czarna. Obudowa jest sztywna nic się nie ugina została bardzo dobrze wykonana.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Chłodzenie komputera

 

Wentylator chodzi bardzo cicho że jest prawie wogóle niesłyszalny trzeba sie bardzo postarać żeby coś usłyszeć co jest duża zaleta jak ktos lubi cisze.

 

Matryca

 

W komputerze jest matryca CrystalBrite (8ms/220nits) która ma 15,4" o rozdzielczości 1280 x 800 obraz na niej jest bardzo dobrze widoczny ma ostre kolory i co najważniejsze nie widzimy siebie jak to bywało w innych.

 

Dołączona grafika

 

Karta graficzna

 

To było dla mnie jedną ważniejszych elementów, w komputerze jest karta Intel GraphicsMedia Accelerator X3100 która obsługuje do 358mb i posiada 8mb własnej pamięci w biosie jest możliwość zmian ale u mnie w biosie jest ta opcja szara i nie aktywna.

 

Dysk twardy

 

W komputerze zamontowany jest dysk 120GB 5400 SATA i co mnie zaskoczyło jest to dysk Segate Momentus po instalacji windowsa stworzyły się 2 partycje po 50GB nie mogłem sam ustawić ich wielkości oraz jest tam ukryta partycja 9993mb.

 

Procesor

 

Procesor w komputerze to Intel Celeron M 530 1,73 GHz; 533MHz FSB; 1MB L2 cache do standardowych prac całkowicie wystarczy chociaż z bardziej wymagającymi programami też nie ma żadnego problemu.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Pamięć RAM

 

Fabrycznie zamontowano 1 GB ramu DDR2 667MHz wszystko by było idealnie gdyby nie to że są to dwie sztuki po 512mb czyli mamy zajęte obydwa gniazda sam nie wiem czemu nie dali tego w jednym bo wystarczyło by mi dokupić 1GB i miałbym 2GB a tak musze kupić dwie po 1GB. Ale nie ma co narzekać nie są to wielkie koszty 1GB kosztuje około 70-80zł.

 

Głośniki

 

Głośniki które zamontowano sa to głośniki Dolby. Nie są idealne ale żeby posłuchać muzyki obejrzeć film wysłuchać dźwięków komputera wystarczą, mają moc 2W

 

Klawiatura

 

Nie można mieć do niej żadnych zastrzeżeń pracuje się na niej bardzo dobrze nie wygima się a skok klawiszy jest odpowiedni.

 

Dołączona grafika

 

TouchPad

 

To akurat jest w każdym prawie taki sam posiada dwa przyciski odpowiadające za lawe i prawe kliknięcie oraz na środku kierunkowy (góra, dół, prawo, lewo). W porównaniu z poprzednim jest bardziej szorstki co można zaliczyc jako zalete.

 

Porty wejścia, wyjścia

 

W komputerze znajdziemy 3 gniazda USB dwa po lewej i jedno po prawej z przodu wejście na słuchawki i mikrofon z lewej miejsce do podłączenia kabla sieciowego LAN, modemu i TV-OUT.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

W-LAN

 

Karta wykonana w technologii Signal UP ma bardzo dobry zasięg na terenie całego mieszkania mam sygnał 100% czego nie udało mi się uzyskać w poprzednich laptopach.

 

Bateria

 

Zamontowana bateria to litowo-jonowa 4400mAh (6-cell), według producenta czas pracy powinien wynosić do 2 godzin co jest zgodne z prawdą bo z włączonym Wi-Fi wytrzymał mi 1 godzinę 50 minut co mi całkowice wystarczy bo prawie zawsze pracuje na zasilaczu.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

 

W klasyfikacji komputer otrzymał 3,1 punkta oraz z tego co zdążyłem zauważyć to to że posiada w biose możliwość bootowania z USB.

Edytowane przez Adam Gl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...