Skocz do zawartości
Gość

Epox 8RDA(+) - Zlote rady, codzienne problemy..

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Po konsultacjach z reed'em,paroma uzytkownikami i przeczytaniu kilku postow postanowilem zadbac o nasze forum :) - uchronic przed zasmiecaniem i zalozyc ten oto temat. Chcialbym was prosic o umieszczanie tutaj rad odnosnie konfiguracji programowej, sprzetowej, jak i konfiguracji BIOS'u. Dzielcie sie wszelkimi spostrzezeniami zwiazanymi z plyta. Dawajcie jakies rady tym co kupili ta plytke dopiero,bo slyszalem,ze zeby dobrze chodzila trzeba ja porzadnie skonfigurowac. Piszcie tu o swoich problemach (nie zakladajcie nowych tematow). Prosze tez o nie zasmiecanie tego tematu jakimis glupimi uwagami.

Mam nadzieje,ze uczynimy z tego swojego rodzaju kompedium. Wszelkie modyfikacje plyty rowniez sa wskazane :)

Sam osobiscie plytki jeszcze nie posiadam,wiec licze na was.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed wlozeniem plyty polecam wymienic radiator z NB. Radiator z NB zalozyc na SB (SB cholernie sie grzeje) :). Uzywamy oczywiscie ArcticSilverIII. Z radiatorow na mostki polecam zalmana (bardzo duza powierzchnia oddawania ciepla)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pare moich spostrzezeń:

 

1) Jesli nie bedziecie krecić (co jest grzechem na tej płytce :) ) nie trzeba majstrować przy chłodzeniu - to co jest starcza .

 

2) Można ewentualnie zmienić "gumę do żucia" pod radiatorem na pastę

 

3) Na NB rzeczywiście można poprawić chłodzenie (jakiś Orb bedzie w sam raz), bo na FSB 166 jest naprawde goraco.

 

4) Wyłaczyć w BIOSie bajery krórych się nie uzywa (fire-wire itp.) temperatura SB wtedy troche spadnie.

 

5) Jeśli nadal jest gorąco można cos dać na SB (u mnie nie było potrzeby). Ale firmowy radiator sie nie mieści bo zachacza o jakis ukałd i nie można użyć zaczepów (przynajmniej na 8RDA+)

 

6) Jesli kręcicie to UWAGA :!: na komunikat "BIOS checksum error..." przy starcie kręconego systemu, najpierw restet ustawień zworką dyskietki z biosem nie dawać (odłaczamy kabel zasilający zworka w pozycję reset kilka razy pstrknąć przyciskiem power, zworka na swoje miejsce i odpalamy sprzeta). Zazwyczaj pomaga i oszczędzicie sobie problemów ze skopanym biosem.

 

7) Wydaje mi sie ze nowy BIOS rozwiązuje ten porblem (przynajmniej u mnie), ale WGYWACIE BIOSA NA WLASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. I przygotujcie się do tego dobrze - wszystkie ustawienia na optimal, system nie powinien byc podkręcony.

 

8 ) Zanim napiszecie, ze płyta ma problemy z obsługą ramu np. na DDR 333 dokładnie sprwawdźcie ustawienia timingów, czy paremetry waszego ramu pozwalaja na takie ustawienia.

 

9) Kody POST nalezy sprawdzać tylko podczas startu systemu (w instrukcji na koncu opisane jest co i jak), potem nie maja zadnego znaczenia i nie nalezy się nimi sugerować

 

10) Ciekawym bajerem jest mozliwość pokazania np. temperatury proca na wyswietlaczu POST tu: http://www.amdforums.com/showthread.php?s=...15&pagenumber=1 jest napisane co i jak.

 

11) Jak cos ciekawego mi sie przypomni to napisze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisał skolim....

 

jeśli nie używacie takich bajerów jak firewire i inne bzdety to OD razu je wywalic z ustawien biosu...

 

Ale to mało... mozecie jeszcze wylaczyc.. port LPT... 2 com'y... 1 PS/2...

 

jeżeli nie macie dodatkowych radiatorów jest to wręcz niezbedne...

 

radze dodatkowo zamontowac wiatrak ciagnacy powietrze z budy (jak go jeszcze nie macie) goracy NB i SB moze podniesc odrobinke temp proca.. a wszyscy wiedza co to znaczy...

 

jak o cos sie jeszcze potkne to napisze... 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uu juz widze ze ten temat będzi ebardzo oblegany ;)

 

Wielkie brawa za ppomysł, lepiej robić jeden fq'ek niz iles tam postów twórzyć.. i pozniej wyszukiwac potrzebnego tematu :)

 

Prosił bym robic tylko takie tematy do najlepszych sprzętów :) hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że bedzie oblegany :) z ankiety wynika, że jest ~120 :!: zarejestrowanych urzytkowników 8RDA(+). Oby zmniejszył liczbę powtzrajacych się topiców :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uu juz widze ze ten temat będzi ebardzo oblegany ;)

 

Wielkie brawa za ppomysł, lepiej robić jeden fq'ek niz iles tam postów twórzyć..  i pozniej wyszukiwac potrzebnego tematu :)

 

Prosił bym robic tylko takie tematy do najlepszych sprzętów :) hehe

Dzieki.. Wpadlem wczoraj na ten pomysl w nocy :) Reed mial go przykleic,ale narazie chyba jeszcze go nie bylo. Mam nadzieje,ze to sie wielu osobom przyda, mi rowniez..

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kierunek sterowniki. System XP:

1) Nie instalowac IDE SW - różnica wydajności marginalna, a nie chodzą programy typu SpeedFan

2) Nie instalowac IDE SW - zdarzają się przypadki, że nagrywarka nie chce nagrywac plików BIN ISO oraz kompilacji Audio pod Nero Burning Rom

 

 

Informacje niepotwierdzone, ale przeze mnie doświadczone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kierunek sterowniki. System XP:

1) Nie instalowac IDE SW - różnica wydajności marginalna, a nie chodzą programy typu SpeedFan

2) Nie instalowac IDE SW - zdarzają się przypadki, że nagrywarka nie chce nagrywac plików BIN ISO oraz kompilacji Audio pod Nero Burning Rom

 

 

Informacje niepotwierdzone, ale przeze mnie doświadczone

a to ciekawe bo z moich testow wyszlo na odwrot ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uu juz widze ze ten temat będzi ebardzo oblegany ;)

 

Wielkie brawa za ppomysł, lepiej robić jeden fq'ek niz iles tam postów twórzyć..  i pozniej wyszukiwac potrzebnego tematu :)

 

Prosił bym robic tylko takie tematy do najlepszych sprzętów :) hehe

Dzieki.. Wpadlem wczoraj na ten pomysl w nocy :) Reed mial go przykleic,ale narazie chyba jeszcze go nie bylo. Mam nadzieje,ze to sie wielu osobom przyda, mi rowniez..

 

Pozdrawiam

 

:? 8) 8) 8) 8) :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,wiem Hawk Ty rowniez na niego wpadles,ale przeciez nie bede tu o takich <span style="color:red;">[ciach!]</span>lach wypisywal. Napisalem,ze konsultowalem sie z kilkoma osobami w celu jego zalozenia. Moze bys tu lepiej opisal swoje doswiadczenia z ramem.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka spostrzeżeń :

1) Jeżeli ktoś ma tylko 1 kość DIMM to lepiej osadzić ją w gniazdach DIMM3 lub DIMM2, w DIMM1 cuda siem dzieją (wykorzystywane jest ono tylko do DUAL DDR)

2)Upgrade Biosu TYLKO NA NIEPODKRĘCONYM SPRZĘCIE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kierunek sterowniki. System XP:

1) Nie instalowac IDE SW - różnica wydajności marginalna, a nie chodzą programy typu SpeedFan

2) Nie instalowac IDE SW - zdarzają się przypadki, że nagrywarka nie chce nagrywac plików BIN ISO oraz kompilacji Audio pod Nero Burning Rom

 

Informacje niepotwierdzone, ale przeze mnie doświadczone

a to ciekawe bo z moich testow wyszlo na odwrot ;P

U mnie co prawda na 8RGA+, ale niezaleznie czy na wbudowanej grafie, czy na innej. Na sterownikach domyslnych z XP, juz sam start Windowsa jest szybszy, pozniej juz nie jest to az tak widoczne. A dwa.. wazniejsze... na IDE SW komp nie budzi sie po sleepie STR. Po wywaleniu IDE SW i kiedy WXP sam znazlzl sobie defaultowe problemy jak reka odjal. Laduje sie szybciej i budzi sie cacy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka spostrzeżeń :

1) Jeżeli ktoś ma tylko 1 kość DIMM to lepiej osadzić ją w gniazdach DIMM3 lub DIMM2, w DIMM3 cuda siem dzieją (wykorzystywane jest ono tylko do DUAL DDR)

2)Upgrade Biosu TYLKO NA NIEPODKRĘCONYM SPRZĘCIE

 

Miales na mysli pojedynczej nie wsadzac do DIMM1, a nie 3 jak napisales. Moze to i prawda, ale niestety nie zawsze pomaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,wiem Hawk Ty rowniez na niego wpadles,ale przeciez nie bede tu o takich <font color="#FF0000">[ciach!]</font> wypisywal. Napisalem,ze konsultowalem sie z kilkoma osobami w celu jego zalozenia. Moze bys tu lepiej opisal swoje doswiadczenia z ramem. 

 

Pozdrawiam

Spox ja tylko wyraziłem swoje zadowolenie że wreszcie siem ten topic pokazał tylko żeby go reed przykleił a ludziska głupot nie wypisywali 8)

 

Pozdrowko Crasher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka spostrzeżeń :

1) Jeżeli ktoś ma tylko 1 kość DIMM to lepiej osadzić ją w gniazdach DIMM3 lub DIMM2, w DIMM3 cuda siem dzieją (wykorzystywane jest ono tylko do DUAL DDR)

2)Upgrade Biosu TYLKO NA NIEPODKRĘCONYM SPRZĘCIE

 

Miales na mysli pojedynczej nie wsadzac do DIMM1, a nie 3 jak napisales. Moze to i prawda, ale niestety nie zawsze pomaga.

 

Przepraszam ale żem troszku zmęczony tak chodziło mi o DIMM1

 

Co do pomagania spr. na kilku sprzętach efekt 100% stable :P 8)

 

Spr. także organoleptycznie 8) (z serwisantką 8O :twisted: ) że DIMM1 służy wyłącznie do uzyskania DUAL DDR. Spr. na kilku różnych modelach mobo z NForce2,przu użyciu tylko DIMM1 objawy są te same czyli przy większych taktowaniach ramu (oczywiście w dużej mierze zależy to od samej kości, u mnie ten Kingstonek wytrzymał FSB150) nawet w obrębie ustawień fabrycznych czyli 300-333 MHz komp resetuje siem, no i oczywiścisłynny :P test 3DMarka który wychodził do Windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. To moze zapytam o kilka rzeczy. Planuje kupic w barwkompie 8RDA. Jest w rev. 1.1. NB jest na steepingu A3, co do SB nie wiem,bo mi nie powiedzieli - radiator. Jak myslicie skoro NB jest A3 to SB tez powinien byc? Kupuje od razu dwa Zalmany na SB i NB. Ktos mi moze powiedziec jakie max napiecie mozna ustawic dla procka?

Jaki bios polecacie (czy ten nowy zalatwia juz ten problem jak za mocno wykrece kompa to nic sie nie stanie?)? Bo chcialbym odrazu po zlozeniu kompa zmienic sobie na ten najlepszy przed instalacja wszystkiego. Rozumiem,ze przed flashem mam zrobic clear'a i zaraz po wgraniu nowego wylaczyc kompa i znowu clear? Czy jak wgram nowego to moge tylko restarcik zrobic i przystapic do dzialania..?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. To moze zapytam o kilka rzeczy. Planuje kupic w barwkompie 8RDA. Jest w rev. 1.1. NB jest na steepingu A3, co do SB nie wiem,bo mi nie powiedzieli - radiator. Jak myslicie skoro NB jest A3 to SB tez powinien byc? Kupuje od razu dwa Zalmany na SB i NB. Ktos mi moze powiedziec jakie max napiecie mozna ustawic dla procka?  

Jaki bios polecacie? Bo chcialbym odrazu po zlozeniu kompa zmienic sobie na ten najlepszy przed instalacja wszystkiego. Rozumiem,ze przed flashem mam zrobic clear'a i zaraz po wgraniu nowego wylaczyc kompa i znowu clear? Czy jak wgram nowego to moge tylko restarcik zrobic i przystapic do dzialania..?  

 

Pozdrawiam

Mam tą Mobo (rev 1.1). Biosik to ten najnowszy ze stronki EPoX'a (BIOS 030503)jest dobry (nie mam z nim najmniejszych problemów) co do upgrade'u biosa to tak jak pisałem Clear Cmos najlepiej przed i oczywiście po, max napięcie vcore dostępne w biosie to 2,2V o ile dobrze pamiętam 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos juz chyba o tym pisal.

Ja sam do plyty nie mam zastrzezen. Full wypas. Wszystko ladnie napisane w instrukcji (lacznie z bledami ktorych wiekszosc nie umiala zanlesc albo przetlumaczyc :D )

Jedyna rzecz jaka mnie dobila to te gowno pod radiatorem. Mogli sie juz chlopaki postarac bardziej.

Raptor ile zajelo ci modowanie plyty????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tych Geilach moze pojdzie. Sam moze sobie sprowadze. Moze wogole bede sprtzet sprowadzal.

Jaki masz wynik w 3dmarku 2001 i o ile ci podskoczyl????

Tak z ciekawosci pytam.

słuchajcie chłopaki to zajebiście że raptor tak wykręcił tego proca i wycisnął z mobo soki( GRATULACJE WYCZYNU) ale takie pogawędki to nie w tym topicu bo siem burdel zrobi. To miało być tylko o EPoX'e ewentualnie o NForce2 i problemach z nim związanych.

 

Witam!  

 

Po konsultacjach z reed'em,paroma uzytkownikami i przeczytaniu kilku postow postanowilem zadbac o nasze forum  - uchronic przed zasmiecaniem i zalozyc ten oto temat. Chcialbym was prosic o umieszczanie tutaj rad odnosnie konfiguracji programowej, sprzetowej, jak i konfiguracji BIOS'u. Dzielcie sie wszelkimi spostrzezeniami zwiazanymi z plyta. Dawajcie jakies rady tym co kupili ta plytke dopiero,bo slyszalem,ze zeby dobrze chodzila trzeba ja porzadnie skonfigurowac. Piszcie tu o swoich problemach (nie zakladajcie nowych tematow). Prosze tez o nie zasmiecanie tego tematu jakimis glupimi uwagami.  

Mam nadzieje,ze uczynimy z tego swojego rodzaju kompedium. Wszelkie modyfikacje plyty rowniez sa wskazane  

Sam osobiscie plytki jeszcze nie posiadam,wiec licze na was.  

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No spoko Hawk. Ale chce sie dowiedziec sporo. Moze zmiana Vmoda cos da. A tak poza tym do tej plyty sa potrzebne dobre pamiatki i zajebisty zasilacz. I to nie podlega dyskusji. Jezeli chce sie z niej wiele wycisnac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...