Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ceny ceny ceny jakby to było tańsze, choć w formie akceptowalnej ;P to większość maniaków ciszy by to kupiła, ja też.

 

ssd + WD green power w Scythe Quiet Drive to byłoby idealne rozwiązanie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jeszcze jedno pytanko dotyczace SSD, jak jest z zywotnoscia? Zwykle karty maja ograniczona ilosc zapisow.. czy w HDD ssd rozwiazali to jakos?

Obeszli to w ten sposób że dysk ma jakiś mechanizm który pozwala na równe rozkładania danych po wszystkich sektorach. Czyli dane idą tam gdzie jest wolne miejsce ale pewnie też do tych sektorów gdzie było mniej zapisów wcześniej. A że fragmentacja plików w przypadku SSD jest kompletnie bez znaczenia to tylko pomaga. I chyba to pozwala na zachowanie długiej żywotności, dłuższej niż twarde dyski. Pendrive nie ma takich mechanizmów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Obeszli to w ten sposób że dysk ma jakiś mechanizm który pozwala na równe rozkładania danych po wszystkich sektorach.

Dokładnie tak to działa, ale jak zawsze jest haczyk: nie możesz zapisac do obszaru już zajętego, więc siłą rzeczy przy pewnym zapełnieniu "dysku" ten trick przestaje działac. W praktyce oznacza to że takie śmieci jak cookies, temporary internet files, windows temp oraz swap będą notorycznie katowac tą samą pulę sektorów. W zależności od "farta" jednokrotny zapis utrzyma się w pamięci jakieś 10-20lat, drugi raczej nie wytrzyma 10, po kilku tys. zapisów czas ten kurczy się do 1-2 lat i ciągle maleje. MTBF to to chwyt marketingowy - ktoś jeszcze w to wierzy?

 

Myślę jednak że przy sporym spadku cen SSD z pewnością będzie miało wielu chętnych, głównie ze względu na ciszę oraz szybkośc (czas dostępu) - klasyczne HDD nie ma na tym polu szans.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

narzie to labolatoryjne stwierdzenia - za to wszedzie pełno głosów o bardzo wysokiej awaryjności dysków ssd - no ale cóz nowość

w dodatku bardzo mało popularna ze względu na duuuuzo przesadzoną cenę

 

ja tam czekam na nowa linie dysków z zapisem laserowym - na starcie ma oferować dwa razy wyższa predkosc i kilkukrotnie wieksza pojemnosc

licze na dwa lata max a do tego czasu ssd na system o pojemnosci 256 giga moze byc za grosze...

poki co szkoda kasy bo jak to z nowinkami bywa byc zdechnie pomysl jak dvd ram, odo, hddvd i kilkanascie innych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

jak to z nowinkami bywa byc zdechnie pomysl jak dvd ram, odo, hddvd i kilkanascie innych

SSD jest naturalnym rozwinięciem technologii CF. Jeśli nie znajdzie zastosowania w domach (ze względu na cenę), to z powodzeniem sprzeda się w przemyśle (f.e. panele PC, serwery OPC), gdzie dotychczas króluje właśnie CF, a cena nie jest tu rzadną przeszkodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś jest zainteresowany kupnem dysków SSD mtron z najszybszej serii serii PRO 7500 (odczyt na poziomie 130MB/s zapis 120MB/s) i może to już zrobić w naszym kochanym kraju:

 

http://mtron.mbbm.pl/index.php?d=katalog&k_id=66

 

Cena za 128GB jest bardzo zachęcająca... Nieco ponad 7 tysięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie obawiałem się tego, że będą wpadać tutaj tacy "userzy" i wrzucać co ciekawsze oferty jakie zdołają tylko znaleźć :wink: Apel jest taki, jak masz jakąś ciekawą ofertę to dawaj, a jak chcesz się pochwalić cenami napędów SSD sprzed roku to sobie podaruj i oszczędź nam tych absurdów :-| pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apel jest taki, jak masz jakąś ciekawą ofertę to dawaj, :-| pzdr

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Wew...alog,kat,11843/

 

http://allegro.pl/item406478123_dysk_ocz_s...2_5_128gb_.html

 

Ciekawe po ile będą w przyszłym roku i o jakich pojemnościach :D

 

Mam ochotę na OCZ SSD 64GB pod dysk systemowy jak znalazł ale trochę szkoda mi kasy. Na razie myślę dość poważnie o GreenPowerze na magazyn danych ;-)

 

A teraz z innej beczki. Velociraptor - niski czas dostępu, jest to także dysk najmniej wibrujący, a po wymontowaniu z IcePack'a cichy jak GreenPower wraz z bardzo niskim zużyciem energii. Polecam reckę - http://www.silentpcreview.com/article844-page4.html

 

Ale jeśli Samsung niedługo w ofercie będzie miał 256GB SSD to raczej Velociraptor nie ma szans przy swoich 300GB ;-)

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech robią te SDD szybciej bo wielu ludzi nie może się już doczekać [;

 

Na partycje systemowa by stykły dwie 16GB w raidzie i wsio.

Co Ty piszesz... Miałem SSD jeden dzień :) OCZ CORE 64Gb

Już sprzedałem.

Po pierwsze:

Nie wiem czy wzrost wydajności w porównaniu do raid 0 w moim przypadku jest wart 850zł

Po dwa:

Windows sam psuje pliki na SSD chkdsk włacza się czasami sam nie proszony i robi istny wietnam z plikami

Po trzy

Ja miałbym takie dziwne przeczucie za każdym razem gdy włączam kompa czy może to właśni dziś jakaś komórka na ssd wyzionie ducha :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pkt 2 systemu... Ale na jedno wychodzi... Żeby system chodził na ssd trzeba sporo zabiegów w rejestrze i pewnie tez sterowniki bóg wie skąd i jakie... Nie chciało mi sie bawić. Myślałem że za 850zł nie będzie takich jazd... Wydajność naprawde nie warta tej kasy. Fakt system wstawał 12sekund zamiast 20 i tylko tyle zauważyłem... Z tym że 12sek wstawał goły a 20sek wstaje mi roczny na raidzie :) Nie warto dawać 850zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra faktycznie przykre doświadczenia, ale pytanie jest czy to wina SDD czy systemu ?

 

IMO to wina beznadziejnej obsługi SDD przez Windowsy.

To prawda. Windowsy dobrz obsługują tradycyjne twardziele. Dyski SSD poprawnie będzie obsługiwał pewnie dopiero windows 7 chyba, że producenci SSD tak je zmodyfikują, że windowsy nie będą mieć z nimi problemów. Jedno jest pewne, SSD to przyszłość a era tradycyjnych HDD powoli dobiega końca.

 

Oto co znalazłem:

http://www.cdrinfo.pl/news/12797

 

Ważne, że produceni SSD dostrzegają braki windowsów w kwestii obsługi SSD.

Edytowane przez olafo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

To co do tej pory powiedziałem o SSD nie miało na celu "odstraszenia" czy też zwalczania SSD - jest to na obecną chwilę najlepsze rozwiązanie pod względem szybkość/cena. Tylko że producenci mocno przesadzają z trwałością tych pamięci - nietrudno to zrozumieć, biorąc pod uwagę ich ceny ;) "Statystyczne" SSD powinno wytrzymać tyle co "statystyczny" HDD, czyli jakieś 2-5lat.

 

Tal-Rash: przesadzasz, problem z który u Ciebie wystapił jest wyjątkiem a nie regułą, takie rzeczy zdarzają się równierz na CF i zwykłych HDD. Nie chiałeś poświęcić czasu na znalezienie rozwiązania, choć mogło być to dość proste - wolałeś sprzedać - Twój wybór ;)

 

Olafo: ten tekst nie ma nic wspólnego z "obsługą" SSD przez windows - standardowo zainstalowana winda od zawsze źle działała, niezależnie od tego na jakim dysku. Dlatego na necie mozna znaleźć tysiące poradników jak z tego g*wna wybrnąć ;) Producenci zaś walczą o klienta i należy to rozumieć, czytając takie rzeczy.

 

I jeszcze na koniec: SSD są stosowane w komputerach od lat, poprostu dopiero teraz ich ceny spadły na tyle, że znalazły się one w zasięgu "normalnego" człowieka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://new.benchmark.pl/testy_i_recenzje/T...ni_OCZ-841.html

 

Intel syci :D a w planach ma jeszcze szybszą wersję - strach się bać :wink:

 

PS. A zaczynałem coraz poważniej myśleć o Velociraptorze.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za kilka dni mam zamiar kupic swoj pierwszy dysk SSD, a dokladnie model OCZ core2 60GB. Do dostania juz za 820zl, szkoda tylko ze nie ma modelu 30GB bo az 60GB jako dysk systemowy mi nie potrzeba :/

 

Napisze tutaj jak sie sprawuje to cudo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pochwalam tą decyzję :wink: Sam swego czasu celowałem w SSD. Jak możesz poczytać jeden z użytkowników miał problem z wadliwie działającą serią Core (co prawda V1). Jestem zmuszony podrzucić Ci ten link, test znowu wersji Core V1, więc miejmy nadzieję, że V2 jest pozbawiona tych wad http://www.anandtech.com/cpuchipsets/intel...?i=3403&p=7 :sad: Problem pojawia się z "multitaskingiem" i Vistą, okazuję się, że dyski SSD już tak nie błyszczą, bo pojawiają się "lagi". Nie we wszystkich modelach, ale problem jest widoczny choćby tutaj >>

Dołączona grafika

W tym teście który podlinkowałem jest dużo różnych testów, które obnażają wydajność napędów SSD, nawet napęd Intela nie zawsze jest na przedzie, a biorąc pod uwagę kosmiczne wręcz wartości odczytu i czasu dostępu powinien bezapelacyjnie rozkładać konkurencję :? Możesz również poszukać informacji na temat tego problemu (multitasking) i dysków SSD, ja trochę się naczytałem i wychodzi na to, że nawet seria core V2 nie zawsze radzi sobie jak powinna :sad: Szukałem również informacji na temat tego dysku Patriot Extreme SSD 2.5" 64GB Warp. Na forum Asusa (chyba "laptopowe") znalazłem info, że problem z wielozadaniowością nie występuję, ale żadnego poważnego testu nie udało mi się znaleźć :?

 

Sorki, ze wprowadzam zamieszanie i mogę zniechęcać do zakupu, ale imo lepiej pomyśleć dwa razy niż potem żałować :) pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vista mnie nie interesuje - nie mam zamiaru jej uzywac.

 

Dzieki za linki, od wczoraj duzo na ten temat czytam, interesujacy sie wydaje nowy model intela ale ciu drogo wyjdzie.. Circa ~2000pln wiec narazie odpada :/

 

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/P...Intela-841.html - intel

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/T...my_OCZ-856.html - OCZ core2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzę sobie dziś ile kosztują dyski SSD w dystrybucji - nie podaję nazwy aby nie było reklamy etc.

 

Znalazłem taką oto ofertę A-DATAy:

 

1. 377,57 zł 460,64 zł - A-Data Solid State Disk (SSD) 16GB SATA 2,5'' (SLC)

2. 126,73 zł 154,61 zł - A-Data Solid State Disk (SSD) 16GB SATA 2.5'' (MLC) Zewnętrzny

3. 718,18 zł 876,18 zł - A-Data Solid State Disk (SSD) 32GB SATA 2,5'' (SLC)

4. 208,59 zł 254,48 zł - A-Data Solid State Disk (SSD) 32GB SATA 2.5'' (MLC) Zewnętrzny

5. 1 428,43 zł 1 742,68 zł - A-Data Solid State Disk (SSD) 64GB SATA 2,5'' (SLC)

6. 367,01 zł 447,75 zł - A-Data Solid State Disk (SSD) 64GB SATA 2.5'' (MLC) Zewnętrzny

7. 208,59 zł 254,48 zł - A-Data Solid State Disk (SSD) 8GB SATA 2,5'' (SLC)

8. 95,05 zł 115,96 zł - A-Data Solid State Disk (SSD) 8GB SATA 2.5'' (MLC) Zewnętrzny

 

 

Różnica w cenie SLC i MLC jest oczywista ale spójrzcie na wysokość cen dysków zewnętrznych! Albo sklepy detaliczne szukają jeleni w postaci klientów albo A-DATA szykuje atak na rynek :blink:

 

Niektóre dyski są tak takie jak pendrive o takiej samej pojemności :rolleyes:

 

Dziś zamówiłem pendrive Patriot 16GB i zastanawiam się czy dobrze zrobiłem skoro mogę mieć w tej cenie dysk SSD ze złączami SATA i USB... :huh:

 

PS. Ceny Patriot'a na upartego nawet całkiem zjadliwe.

 

15. 1 145,05 zł 1 396,96 zł - Patriot Solid State Disk (SSD) 128GB SATA 2.5'' I/II Warp (Odczyt do 175MB/s )

16. 511,91 zł 624,53 zł - Patriot Solid State Disk (SSD) 32GB SATA 2.5'' I/II Warp (Odczyt do 175MB/s )

17. 646,62 zł 788,88 zł - Patriot Solid State Disk (SSD) 64GB SATA 2.5'' I/II Warp (Odczyt do 175MB/s )

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie tutaj, jako ze to temat o SSD ( a nie chce kolejnego watku zakladac) a mam watpliwosci co do tego rozwiazania, ponizej zapytanie z prosba o pomoc co sensowniej wybrac;

 

mam pytanie (moze kilka pytan) do specow od dyskow twardych. Obecnie w kompie mam 3 HDD Seagate'a 2x250 GB w RAID 0 Seria ES Barracud i jedna 410AS Barracuda (m.in. backup danych). Te 2 ES'y sa w SQD podwieszone na "gumkach od majtek" :) . Powiem tak troche zaczyna mi brakowac miejsca i zastanawiam sie na kilkoma opcjami. Jako ze znudzily mi sie juz te dyski, pewnie niedlugo pojda na sprzedaz, mam na oku kilka konfiguracji ale nie wiem, ktora bedzie wydajniejsza, cicha i ogolnie bardziej oplacalna.

 

Juz zamowilem sobie jeden dysk 1TB WD Caviar'a z serii Green Power. Podobno jest bardzo cichy itp. i cena byla dosc atrakcyjna bo 299 PLN. Glownie ten dysk ma sluzyc za magazyn wiec nic wydajnieszego typu Szajsung F1 czy Barka .11 nie byla mi potrzebna. Poza tym cena byla duzo wyzsza.

Ale nad czym sie najbardziej zastanawiam to czy kupic jeden HDD SSD 32GB na system http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Wew...pelny,id,58555/

 

czy moze 2x250 GB Seagate'y Momentusy 7200.3 2,5" na system i nie tylko do RAID'a 0. Cenowo wychodza podobnie ale objetosciowo to juz nie bardzo. Generalnie chce miec cichutki komputer i najglosniejszymi elementami w budzie sa wlasnie obecnie dyski twarde.

 

I przy nowej konfiguracji to ten 1TB Green Power pojdzie na gumkach w SQD drugie SQD wtedy sprzedam i tak jesli kupilbym Momentusy to musialbym zainwestowac rowniez w SQD 3,5" do dyskow 2,5" i wtedy pieknie bym je wsadzil w pionie na samym dole w kieszieni ze srobkami silikonowymi w Antecu P182 i byloby juz wogle nieslyszalnie ale musialbym zainwestowac w SQD. Jesli kupilbym SSD na system to musialbym jakies mocowanie wymyslec dla niego bo on jest nieslyszalny i nie potrzeba wsadzania go w SQD ale pojemnosc tylko 32GB.

 

No i mam dylemat bo nie wiem co wybrac. Bardziej sie sklaniam do tych momentus'ow ze wzgledu na pojemnosc, poza tym dyski 2,5" vs 3,5" sa lata swietlne jesli chodzi o glosnosc a wydajnosc nie jest duzo gorsza. Poza tym mam zamiar je zrobic w RAID'zie 0.

 

Jak widzicie ten pomysl i czy wogle mam sens cos takiego robic. Generalnie 1TB do mnie jedzie i bez wzgledu na wszystko mialbym 4xHDD, jesli zdecydowalbym sie na ktoras z powyzszych opcji to te 3 moje obecne 250GB poszlyby na sprzedaz.

 

Pls o advice'a ;-)

 

dzieki

disaster3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może warto odświerzyć wątek ze względu na w sumie spore spadki cen u niektórych producentów i widoczny postęp w rozwoju SSD.

Szczególnie ciekawe pod tym wzgledem wydają się nowe serie od OCZ.

 

A tu świerzutki test OCZ Apex: http://benchmarkreviews.com/index.php?opti...mp;limitstart=1

Ja z niecierpliwością czekam na wyniki Vertexów jak juz się pojawią ;)

 

EDIT

Żeby było ciekawiej nowe dyski od Team tez sa w bardzo przystepnych (stosunkowo) cenach. Niestety nie znalazłem jeszcze testów.

http://ddr2.home.pl/product_info.php?curre...products_id=445

Ciekawe jak te nowe konstrukcje wypadna w multitaskingu. Bo może jest jeszcze miejsce dla Velociraptorów.

 

@xisio - jak tam wrażenia z 4x10k sczególnie w porównaniu do SSD?

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokazały się już Apex'y w Polsce, realizacja to kilka dni ale szkoda ze dostepne sa jedynie wersje 120 i 250GB bo cena poprostu zabija. Odpowiednio okolo 2000 i 4000:

 

http://znak.pl/index.php?search=SSD+apex&x=0&y=0

 

http://www.morele.net/katalog/155/8/1/,,,,...mniejsze/?q=ocz

 

http://www.komputronik.pl/szukanieproste.p...ext=&ss=SSD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...