Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zechciej przeczytać ten "artykuł" http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/page-334 post #10010

 

Dziękuje za rozwianie moich wątpliwości Dołączona grafika

Przy okazji wrzucam screena jak duża jest różnica w wydajności tego dysku, po lewej stronie z mojej platormy (LGA 775) po prawej Twój wynik. Na szczęście przesiadam się na LGA 1150 na dniach ;-)

post-18998-0-64922400-1386418529_thumb.jpg

Edytowane przez Gosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanko, bo nie wiem czy zamieniać dyski (mam teraz 2x 250 GB).

Czy jest sens pakować się w Samsunga 840 EVO? 

Czy są znane jakieś większe awarie, lub informacje mówiące o tym, że one padają itd.?

Mam obecnie Plextora M5P no i spory dylemat, bo wolałbym mieć jeden dysk zamiast dwóch... Kiedyś miałem taki sam z Crucialami i zmiana wyszła mi na plus.

 

Przejrzałem pierwszą stronę, test jaki był na purepc, ale głupi jestem, no nie wiem... doradźcie Dołączona grafika

Skoro jest polecany znaczy żadnych problemów nie ma.

 

Doprecyzuj, masz M5P 2x256GB w tej chwili? Plextor Pro jest z wyższej półki choć EVO wiele nie brakuje, przynajmniej w takim lekkim codziennym użyciu.

 

Dlaczego nie chcesz dwóch dysków (te co masz są jednymi z najwydajniejszych)? Scharakteryzuj rozkład danych na dyskach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Obecnie mam M5P 256 + EVO 250 GB (nówka).

Nie chcę, bo nie podoba mi się "dywersyfikacja" na dwóch dyskach, jak jest sporo danych to zawsze to dwie przestrzenie, a ja już przyzwyczaiłem się, że mam wszystko na jednym, do tego na jednej partycji (kiedyś dzieliłem, przestałem, bo to strata miejsca gdy zmieniają się potrzeby). 

 

Poza tym to lap, a więc dysk mniej = dłużej na baterii, niby niewiele, ale jednak. 

Widziałem test Samsungów 840 z TLC i wytrzymywały po 750 TiB. Ja w rok na Plextorze zrobiłem nieco ponad 30, więc chyba zużycie mi nie grozi Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam M5P 256 + EVO 250 GB (nówka).

Nie chcę, bo nie podoba mi się "dywersyfikacja" na dwóch dyskach, jak jest sporo danych to zawsze to dwie przestrzenie, a ja już przyzwyczaiłem się, że mam wszystko na jednym, do tego na jednej partycji (kiedyś dzieliłem, przestałem, bo to strata miejsca gdy zmieniają się potrzeby). 

 

Poza tym to lap, a więc dysk mniej = dłużej na baterii, niby niewiele, ale jednak. 

Widziałem test Samsungów 840 z TLC i wytrzymywały po 750 TiB. Ja w rok na Plextorze zrobiłem nieco ponad 30, więc chyba zużycie mi nie grozi Dołączona grafika

W takim razie spokojnie możesz kupić 840 EVO 500GB.

Wytrzymałość jakichkolwiek SSD nie jest problemem, ten temat jest pomijalny. Nie rozmawiamy o zastosowaniach serwerowych.

 

 

Koledzy jak się ma Crucial M500 do Cruciala M4?

 

Np. tu w zbliżonej do M4 cenie:

http://www.neo24.pl/?p=crucial_120gb_ct120m500ssd1

 

Ciągle się waham pomiędzy Plextor M5S, Crucial M4, SanDisk Ultra Plus (128GB).

Nie mam pojęcia który wybrać - podpowiedzcie.

M500 jest dość mizerny pod względem wydajności. Jeszcze te wielkie pojemności wypadają przyzwoicie. Ja bym całkowicie o nim zapomniał.

Z tych co podajesz Crucial m4 jest najstarszy i najwolniejszy. 

Wybór tak naprawdę jest pomiędzy Plextorem a SanDiskiem. SanDisk powienien być minimalnie szybszy, ma wyższy IOPS szczególnie przy niskim QD. Plextor ma lepsze wsparcie i jest bardziej sprawdzony na rynku.

 

Rzuć monetą albo wybierz który ci się bardziej wizualnie podoba ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

@rafa:
Dzięki za info.

A orientujesz się może jak wygląda sprawa gwary w przypadku samsunga? W tym evo co mam nie mam dowodu zakupu bo to była nagroda. Jak kiedyś reklamowałem Cruciala M4 to starczył im SN do zrobienia RMA, nie wiem jak to widzi Samsung.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe wiem tego dokładnie ale:

"Produkty firmy SAMSUNG są objęte gwarancją przez.... Okres ten jest liczony w przypadku większości produktów od daty sprzedaży."

To wskazuje na potrzebę posiadania jakiegoś dokumentu zakupu z datą.

 

oraz

"produkty zakupione w innych krajach Unii Europejskiej mogą zostać bezpłatnie naprawione po uprzedniej weryfikacji posiadanych dokumentów zakupu."

 

Crucial, Seagate czy WD mają gwarancję od daty produkcji stąd wystarcza numer seryjny. Gwarancja zwykle jest też dłuższa o jakieś 2-3 miesiące ze względu na leżenie w magazynach, czy na półkach sklepowych. Samsung najwyraźniej działa w inny sposób, mniej dla nas wygodny.

Ale najlepiej jak zadzwonisz na infolinię czy nie ma tu jakiegoś wyjątku od tej reguły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie chcesz dwóch dysków (te co masz są jednymi z najwydajniejszych)? Scharakteryzuj rozkład danych na dyskach.

A połączenie 2 x 250GB w raid 0 ma sens? Bo sam jestem przed dylematem. Dołączona grafika Mam 250gb samsunga 840 jeszcze jeden 250gb by się przydał i spokojnie mi wystarczy. Dołączona grafika Chyba, że wsadzić 500gb evo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Też myślałem o RAID 0.

Widziałem kilka testów i oprócz kosmosów w syntetykach to raczej pożytku z tego żadnego nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, od pewnego czasu przyglądam się tematowi dysków ssd i wytypowałem jeden nośnik tego typu jako cel zakupu. Planuję kupić Plextora M5 pro (wersja 128GB), lecz mam pewne wątpliwości. W internecie coraz częściej widuję recenzję tego dysku w wersji extreme, lecz w sklepach nie ma o tym ani słowa. Drugą poważną kwestią jest współpraca tego dysku z SATA2, zdaje sobie sprawę z niższych transferów lecz zastanawiam się czy jest to dobra i przyszłościowa decyzja. Może jednak lepiej kupić inny dysk do 450zł, z myślą o przyszłorocznym zakupie nowego Pc'ta?

Edytowane przez Rengor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Extreme a Pro to to samo. Taki marketing Plextora Dołączona grafika Grunt żeby mieć bieżące/najnowsze firmware.

To jak najbardziej bardzo dobry wybór (bez znaczenia czy to Sata 2 czy 3), 5 lat gwarancji i dobre wsparcie producenta.

 

 

BTW

Wyszedł nowy Samsung Magician który m.in. dodaje Rapid Mode dla Pro.

 

EDIT

Pojarajmy się benchmarkiem...

post-12477-0-46742400-1386630243_thumb.jpg

Edytowane przez rafa
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lanc raczej nie bardzo, oni w ten sposob beda chcieli naklonic ludzi do zmiany sprzetu.

 

Rapid mode sie przydaje tylko przy randomowym odczycie tych samych danych - tak wiec raczej tylko na aktualnie dzialajaca aplikacje (zalezy od jej wykorzystania pamieci).

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po kolejnym dniu rozważań stałem się posiadaczem dysku SSD Plextor M5 Pro 128GB, zamieszczam benchmark. Moim zdaniem jest całkiem dobrze jak na sata 2

Dołączona grafika

 

Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie ilości faktycznych host writów a żywotności dysku ssd, czytałem artykuł na PurePC o ssd i tak mi się wydaje że duża część pomaga oszczędzać te host writy ale też wpływa negatywnie na wydajność Pcta

Edytowane przez Rengor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt taka informacja znajduje się w pierwszym poście, lecz idealnie pod nim jest poradnik :) który może delikatnie wprowadzić w błąd. Aktualnie już wszystko przeniosłem w ramach testu i zobaczymy jak to się będzie sprawować, jeżeli nie będę zadowolony to zrobię formata. Jeszcze jedno pytanko odbiegające lekko od tematu czy opłaca się ustawić na sztywno swap na ssd czy może lepiej go wyłączyć przy 4gb ramu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw nieduży np 512MB na sztywno, rzadko ale niektóre aplikacje go potrzebują. Z taką wielkością nie będzie problemów. 4GB to nie jest bardzo dużo ramu, łatwo go wypełnić w dzisiejszych np grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi 4GB udało sie tylko kilka razy (mam gadżet na pulpicie z monitorem zasobów), z tym że nie gram np. battlefielda 4 na mapach gdzie wiadomo troche ramu idzie, ale pomijając takie "rodzyny" to zwykle przynajmniej 1/3 ramu leży i sie nudzi ... przykładowo najnowszy batman z W7+firefox max 2,8GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuje, mam jeszcze pytanko odnośnie sterowników jakie należy zainstalować aby uzyskać max z ssd. Zawsze instalowałem tylko "Intel Chipset Device Software" i nic poza tym, lecz teraz trafiłem na jakieś sterowniki AHCI dla intela lecz nie bardzo wiem gdzie ich szukać bo nigdy się tym nie interesowałem. Może jeszcze coś warto zainstalować do płyty Asus P5K premium (wiem, że to już przeżytek lecz mi jeszcze wystarcza)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noszę się z zakupem ssd wielkości 250-256 gb i mam kilka pytanek:

- czy jest duży sens dopłacać do wersji pro (samsung czy tam plextor), biorąc pod uwagę że głównie gram na kompie. Oczywiście pomijając okres gwarancji. Zgaduję że różnicy w szybkości nie odczuję.

- mam zamiar pozbyć się hdd, i zamienić go tylko na ssd. Czy są jakieś przeciwwskazania do używania ssd jako jedynego dysku w komputerze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli starczy ci 256GB pojemności - to nie ma.

 

mi starcza 128GB - magazyn mam na dysku sieciowym.

 

czy warto dopłacać ? zależy ile byś musiał. Czym wyższa pojemność tym różnice w cenie bardziej się zacierają.

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuje, mam jeszcze pytanko odnośnie sterowników jakie należy zainstalować aby uzyskać max z ssd. Zawsze instalowałem tylko "Intel Chipset Device Software" i nic poza tym, lecz teraz trafiłem na jakieś sterowniki AHCI dla intela lecz nie bardzo wiem gdzie ich szukać bo nigdy się tym nie interesowałem. Może jeszcze coś warto zainstalować do płyty Asus P5K premium (wiem, że to już przeżytek lecz mi jeszcze wystarcza)?

Jak stawiasz windows 7 i lub "ten nowszy" to sterowniki AHCI (do kontrolera) są w systemie. Niczego nie musisz instalować. Możesz zainstalować te ze strony Intela ale nie ma parcia.

 

 

EDIT

Pojawiło sie nowe fw do Samsung 840EVO EXT0BB6Q

 

- Support advanced data security features(TCG/Opal and IEEE 1667)

- Optimizing TurboWrite algorithm

 

Poza tym ciekawostką jest wprowadzenie EVO w wersji mSata. Jak ceny będą dobre to będzie bestseller.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Producenci talerzowych dysków twardych do niedawna nie przejawiali szczególnych ambicji, aby zaatakować prężnie rozwijający się sektor nośników półprzewodnikowych, gdzie wyjątkowo silna konkurencja zmusza do nieustannej walki o klienta. Chociaż Seagate i Western Digital od dawna posiadały w ofertach hybrydowe modele SSHD oraz przemysłowe odmiany SSD, ewidentnie brakowało im czegoś skierowanego na szeroki rynek zdominowany przez urządzenia Kingstona, Intela, Plextora i OCZ, niedawno kupionego przez Toshibę. Oczywiście, klasyczne HDD nadal znajdują wielu nabywców, ale regularnie przybywa zwolenników SSD jako podstawy systemu, traktujących twardziele wyłącznie w kategorii taniego magazynu do gromadzenia danych. Świadomość wśród klientów ostatnimi czasy wyraźnie wzrosła, dlatego nawet niewzruszeni giganci zaczęli powoli wprowadzać konstrukcje dedykowane domowym użytkownikom. Seria Seagate SSD 600 jest najmłodszym dzieckiem koncernu kojarzonego przede wszystkim z nośnikami talerzowymi (m.in. Barracuda), bazującym na sprawdzonych rozwiązaniach z wyższej półki. Czy warto się nimi bliżej zainteresować? Wyjaśni to test dysków Seagate 600 SSD 120/240/480 GB.

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywotność SSD nie jest problemem, wielokrotnie o tym pisaliśmy. Jest też o tym na pierwszej stronie. Zapomnij o tym temacie - używaj normalnie!!!

 

Obawiam się, że temat rozwinie się na nowo wraz z dyskami Seagate i ich zapisem gwarancyjnym. Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że temat rozwinie się na nowo wraz z dyskami Seagate i ich zapisem gwarancyjnym. Dołączona grafika

Zanim dobijesz do takiej granicy w normalnych warunkach (36 lub 72 TB zapisów) to gwarancja już będzie przeszłością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...