Skocz do zawartości
AntiVirus

Suchy Lód + Alko Izopropylowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Do niedawna było to dla mnie niewyobrażalne że dwie substancje o temperaturach pokojowych w wyniku reakcji mogą się schłodzić do temp. koło -100C, myślałem że to nie możliwe dopuki nie zobaczyłem co robi propan z eterem dimetylu.

 

Zastanawiam się jak zachowa się Suchy lód z Alkoholem izopropylowym, znalazłem (chyba w miare tanio) tutaj: http://www.atel.com.pl/produkt.php?hash=04125

 

Swoją drogą(troszke tak poza tematem OC) zastanawiam się co by sie stało, gdybym granulat suchego lodu wrzucił do tego alko do szczelnie zamkniętej torebki plastikowej i wrzucił np. do jakiejś kałuży/stawu - czy przy małej ilości powietrza sublimowałby ciągle? Czy oddałby wystarczającą ilość energii by zamrozić sporą ilość wody?

 

PS Chociaż chyba porównywalnie opłaca się mieszać ze spirytem poprostu:

mieszanina etanol/suchy lód: –72°C,

mieszanina aceton/suchy lód: –77°C,

mieszanina izopropanol/suchy lód: –78°C,

mieszanina eter dietylowy/suchy lód: –100°C,

mieszanina aceton/ciekły azot: –94°C,

mieszanina izopropanol/aceton/etanol/ciekły azot: ok. –110°C,

mieszanina metylocykloheksan/ciekły azot: –126°C,

ciekłe powietrze: –192°C (rzadko stosowane, ze względu na koszty skraplania powietrza),

ciekły azot: –196°C,

ciekły hel: –227°C (ze względu na koszt helu stosowane zawsze w zamkniętych obiegach).

Koszt eteru dimetylu chyba nie jest też jakoś bardzo duży ale ciężko go znaleść i jego wdychanie jest bardzo szkodliwe. A przechowywanie ciegłego azotu to już zbyt kosztowna sprawa... Edytowane przez AntiVirus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj, że jeśli chłodzisz przy pomocy reakcji endotermicznej to chłodzenie będzie działać tylko do czasu zakończenia reakcji, czyli zużycia się biorących w niej udział substancji. Przy ilościach jakie stosuje się przy chłodzeniu kompów starczy na bardzo krótko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekły hel: –227°C (ze względu na koszt helu stosowane zawsze w zamkniętych obiegach).

 

Zobacz projekt 6.5Ghz na PII, jeszcze tam były 2 Radki 4870x2 chyba ( stock <_< ). Obieg był raczej zaworowy :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj, że jeśli chłodzisz przy pomocy reakcji endotermicznej to chłodzenie będzie działać tylko do czasu zakończenia reakcji, czyli zużycia się biorących w niej udział substancji. Przy ilościach jakie stosuje się przy chłodzeniu kompów starczy na bardzo krótko.

 

Jakiej reakcji? Żadna reakcja tu nie zachodzi. Dwutlenek węgla nie reaguje z rozpuszczalnikiem tylko sublimuje. Fakt faktem, że jak wysublimuje w całości, to koniec chłodzenia, a im mniej suchego lodu tym trudniej będzie utrzymać niską temperaturę.

Granulat działa bardzo fajnie, ale można po prostu kupić kostkę, zawinąć w kawał materiału i rozbić młotkiem na drobniuteńkie kryształki uzyskując dzięki temu dużą powierzchnię kontaktu z rozpuszczalnikiem. Chłodzi bardzo efektywnie, ale szybciej się kończy i trzeba się napracować, ale powinno być taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zrobić suchy lód, jako chłodzenie do procesora.

 

Z czym opłaca się wtedy mieszać suchy lód?

 

Co przez to rozumiesz? Bo pierwsze zdanie brzmi jak by je układał przedszkolak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

dotąd byłem aktywny jedynie w dziale chłodzenie wodne, ale stwierdziłem, że równolegle pobawię się bardziej poważnymi rzeczami :wink:

Kontener już mam. Stwierdziłem, że na początek nie będę się pakować na głęboką wodę i nie będę szalał z LN2.

Mam o tyle dobrze, że mam całkiem blisko do POCHu :D

I tu pytanie - jako że chcę zmieszać eter dietylowy z suchym lodem, to który z tych eterów mam kupić?? :blink:

POCH S.A. (Polskie Odczynniki Chemiczne)

 

Z góry dzięki za pomoc!

 

P.S. Sorki za odkopywanie takich staroci, ale po co zakładać nowy temat :-P

 

Edit: ech, tak jak podejrzewałem, po skasowaniu cache'u ta wyszukiwarka POCHu gubi ustawienia, czyli u Was nic nie pokaże.

Wklejcie w okienko wyszukiwania eter dietylowy

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio nikt nie wie? :sad:

 

Ale mam jeszcze jedno pytanko: ile litrów acetonu schodzi średnio na jeden kilogram granulatu DI?

Bo nie wiem w ile mam się wyposażyć aby nie zabrakło, a z drugiej strony, aby nie przesadzić :lol2:

 

BTW, w sumie to fajnie by było zrobić takie LN2/DI guide na wzór tego z działu chłodzenia wodą.

To byłoby pomocne dla początkujących szaraczków (takich jak wyżej podpisany).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamietam, bo juz z trzy lata DI nie widziałem na oczy, ale mysle, że 200ml acetonu na 10kg lodu starczy.

 

Hm, jakoś to podejrzanie mało. Przynajmniej tak na chłopski rozum :wink:

Jesteś pewien, że są to ilości tak małych rzędów?

Ja myślałem, że mniej więcej tyle potrzeba, ale na 1kg :lol2:

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

E, kto by się przejmował, że śmierdzi. Trza tFardym być :lol2:

W dodatku takie zastosowanie spirytusu to świętokradztwo i martotrawstwo :wink: :razz:

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam, śmierdzi tylko chwilę przy nalewaniu potem nic nie czuć.

 

Co do granulatu to ja bym brał 16mm, bardzo dobrze się sprawdza i nie będzie tak szybko sublimował jak 3mm (ważne jeżeli chcesz np. przetrzymać DI przez noc czy coś takiego).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do granulatu to ja bym brał 16mm, bardzo dobrze się sprawdza i nie będzie tak szybko sublimował jak 3mm (ważne jeżeli chcesz np. przetrzymać DI przez noc czy coś takiego).

 

Hy, to jest konkret; polać mu! :wink:

Twoja wypowiedź pokrywa się z opinią _bartx-a (również THX), tak więc na bank biorę 16mm.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...