Skocz do zawartości
Kvadzio

Jak Rozebrać Wtyczkę X-pin. (pci-e, Peg, Atx) - Dla Oplatających

Rekomendowane odpowiedzi

potrzebne nam będą:

  • zszywki do spinacza;
  • zestaw 3cia ręka (obejdzie się bez, ale będzie ciężej) [ewentualnie coś podobnego, jakieś krokodylki czy coś, albo pewna ręka :)]
  • duużo cierpliwości (na początku).
1. jeśli mamy dużo połączonych "spinek" zrywamy/odczepiamy jedną:

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

2. tu przyda się właśnie trzecia ręka - wyginamy zszywkę na prosto:

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

3. ponowne wyginanie, tym razem w kształt litery "U", najlepiej będzie jeśli proporcje obu "wyciągaczy" będą równe:

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

4. nasz "ekstraktor" gotowy! możemy już się zabrać za wyciąganie pinów :) :

wkładamy nasz przyrząd między (ale na zewnątrz!) blaszki w naszym pinie (do oporu, ale bez przesady - żeby nie wygiąć "wyciągacza"):

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

teraz ciągniemy - zdecydowanie, ale nie za mocno - można urwać pina! (a wtedy już chyba nic nie pomoże):

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

potem wystarczy już tylko odmierzyć odpowiednia ilosc oplotu, koszulki - nałożyć, zgrzać i gitara gra :)

aby pin nie uciekał z kostki, polecam zastosować następujący trik:

Dołączona grafika

jak widać, polega on na odgięciu bolcy trzymających go w środku nożem do tapet (zamiennikiem może być cokolwiek płaskiego), ale uważać trzeba, aby ich po prostu nie złamać

 

opleciony przewód we wtyczce:

Dołączona grafika

 

GOTOWE! zaoszczędziliśmy ponad 30 zł na ekstraktorze, który nie dość, że trudno (wcale?) dostępny w Polsce, to jeszcze łatwo można złamać :P

 

powodzenia w oplataniu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękować :-) Czasami szpilkami łatwiej ale to rozwiązanie sprawdza się głównie przy moleksah.

Jakos strasznie wielka to roznica nie jest...

Ja proponuje jeszcze stara antene od radia, taka teleskopowa rozsuwana, ktora delikatnie sie zweza, trzeba ja ladnie uciac na odpowiedniej dlugosci, tak zeby dosc ciasno wchodzila i dalej postepowanie podobne, wsuwamy i wyciagamy pin.

 

Niestety nie zademonstruje, bo swoja uszkodzilem niechcaco i nie za bardzo mam z czego dorobic sobie druga, ale niepawem planuje sie zabrac za wieksze oplatanie wiec pewnie jak juz cos wymysle to pokaze :)

 

Pomysl dosc fajny, lepszze to niz dziubanie pina (do wtyczek 3 pin od wentylatorkow to jeszcze ujdzie)

 

Probowalem jeszcze roznych pincet, ale dobranie odpowiedniej, oprocz ksztaltu koncowki o takze odpowiedniej gietkosci czasem graniczy z cudem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antena się nada, ale tylko do molexów. Te wtyczki mają kwadratowy przekrój, prosto się je demontuje właśnie spinaczem, i chyba lepiej to wychodzi tymi mniejszymi, po zagięciu mają odpowiednią długość i starczają akurat do zaczepów blokujących. Te większe zszywki są ciut za grube.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te koszulki to - oplot na kable (allegro, lub sklep Wojtap - lub inne. Poszukaj na google)

a gumeczki - rurki termokurczliwe (dostepne w kazdym wiekszym budowlanym lub sklepie z elektrycznym

 

Jest sporo tematow o oplotach na forum. Znajdziesz to co trzeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne te oploty ale sie zastanawiam jakie maja byc ? Tzn na pojedynczy przewod 3mm czy 4mm ? Bo na allegro nie podaja srednicy tylko szerokosc po rozplaszczeniu a to mi niewiele mowi w sumie jaka srednice ma taki oplot 3mm.

Wez 4mm. Bedzie wygladal elegancko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę chcę odgrzac tego "kotleta" z oplotami. Zabieram sie za zrobieniu oplotow w moim nie modularnym zasilaczu Corsair TX650E EU. Zacznę narazie od tych które widać za pleksi, czyli 24 pin i dwa kable do zasilenia karty graficznej. No i właśnie co do tych ostatnich mam pytanie. Moja karta graficzna zasilana jest wtykiem 8 pinowym (6+2) oraz 6 pinowym. Tylko że te 2 piny to nie "lecą" bezpośrednio z zasilacza tylko z tej wtyczki 6 pinowej, takimi krótkimi przewodami. Nie uśmiecha mi się robić oplot na takim krótkim odcinku. Zatem nie wiem czy przedłużki sobie nie zrobić. Ktoś coś takiego robił i może się podzielić uwagami albo może ktoś ma inne pomysł? Na chwilę obecną chcę sobie taka przedluzke sam zrobić, kupiłem sobie w lokalnym sklepie styki (damskie, męskie) przewód wezmę ze starego zasilacza, tylko brakuje mi wtyczek. Na necie są do kupienia, ale za 4 zapłacę 14zl + 10 zł transport. Zarabiarke też pożyczam od znajomego. Oplot zamówiłem na aliexpressie. Jestem ciekawy czy mi to jakoś wyjdzie.

 

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...