Skocz do zawartości
_bartx

Czy Ten Transformator I Prostownik Będa Odpowiednie?

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno założyłem tutaj temat o zasilaczu impulsowym, z którym miałem problem - chodziło o zasilanie wentylatorów. Wentylatory wciąż te same, natomiast znalazłem inny sposób ich zasilania. Jak na razie to działa, jednak mam pytanie czy to się sprawdzi na dłuższą metę czy trzeba coś wymienić.

 

4x wentylatory 12v 0,8a każdy podłączone równolegle-szeregowo (każdy pracuje w tej chwili na 10v i 0,5A w tej chwili, jak dla mnie OK). Zasilanie z użyciem tego transformatora (niby pisze, że można tylko 18V i 16V, ale podłączyłem to jeszcze inaczej i jest 20V i 1A) + mostek prostowniczy z zasilacza 12v 0,4A, kondensator jest 25v 1000uf także powinien wytrzymać. Mam pytanie jak długo to będzie działać, po niecałej godzinie transformator był dość ciepły, ale nie gorący. Mogę mu wykombinować jakiś nawiew z wentylatorka 40x40 mm bo akurat tyle mam miejsca. Czas pracy to od kilku godzin do kilkunastu nawet (wentylatory na skraplaczu do FC).

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zależnie od wykorzystanych odczepów masz 16, 18 lub 20 V.

Dałbym na 16V i zmienił diody w prostowniku na jakieś większe. Nawiewu nie ma sensu dawać, bo znów - czym go zasilisz? No i jakieś tam obciążenie to będzie, niby niewielkie, ale tu trwa walka o każdy mA :>

Jeśli nie jest gorący, to powinno działać długo. Mam oświetlenie akwarium wykonane na tym, co znalazłem w swoich szpejach i garstce białych diod z Allegro. Trafo jest na pewno za małe, ale nie wiem o ile, bo etykietka przepadła. W każdym razie po całym dniu pracy jest wyraźnie ciepłe, a że umieściłem je w pokrywie akwarium, dodatkowo ogrzewa żyjątkom wodę. Oczywiście wszystko jest osłonięte przed bryzgami wody, chociaż mówienie o jakimś IP jest tu grubym nadużyciem :> Działa to dobre pół roku, jak nie dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wymienił diody prostownicze na mostek prostowniczy lub terz zamiat 2 wziołbym połaczył 4 takie i stworzył mostek greca wtedy masz prostowanie dwupołokowe a trafo moze miec za mała wydajnosć prądową a wentyle podłącz rownolegle to nie bedzie non stop takiego poboru prądu ( lepiej dla wentylów). Kondensator jest odpowiedni a napięci daj 16V bo wentyle sa na 12V a po wyprostowaniu napiecie jest wieksze a na tym odczepie masz najwiekszy prąd 1,2A i trafo powinien mniej sie grzac , a jak to nie pomoze to zainwestuj w mocniejsze.

Edytowane przez kowal162

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym co piszesz wnioskuję, ze nie znasz. Po pierwsze - to jest mostek prostowniczy (Graetza), tam są 4 diody na zdjęciu, nie dwie - jest to wyciągnięte z innego zasilacza 12v także ok. Po drugie połączenie równoległe na 16v to nie jest dobry pomysł - nie wiem jak wentylatory to zniosą, po drugie mają tylko 0,3A na sztukę i daję to 4,8W na jeden. Tak jak mam teraz podłączone to 5W na jeden (10V i 0,5A czyli nie przekracza domyślnych parametrów). Transformator rozgrzał mi się po godzinie do 52c (mierzyłem dobrym termometrem), po dodaniu na boki dwóch radiatorków z chipsetów starych płyt głównych było tylko 42C przy 12C w pomieszczeniu, czyli wg mnie to da radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory nie dostrzeglem 2 pozostałych a rownolegle to bedzie prawie to samo a napiecie na tych wentylach bylo by takie samo ale teraz po przemysleniu faktycznie dało by to za duzo na te wentyle bo ona sa na 12V a wiec lepjej szeregowo bo beda na nich spadki napiec nie wielkie ale zawsze jakies i nie beda tak dostawały po tyłku.

Edytowane przez kowal162

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...