Skocz do zawartości
Margal

Problemy Z Sektorem Rozruchowym I Znikające Miejsce Na Dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, przyznaję bez bicia - mea culpa (culpea?).

 

Otóż dwa wątki wcześniej proadzono mi, żebym usunął pewien katalog z dysku D: za pomocą linuksa LiveCD. No więc grzecznie pobieram obraz Ubuntu 9.04, wypalam na płytkę i włączam. Ale niedoszłego eksperymentatora (mnie) naszło, żeby go zainstalować, i zobaczyć co będzie. A potem usunąć - i też zobaczyć, co będzie. Win XP HE mam na C:, więc D: chciałem przeznaczyć na zaspokojenie mojej głupiej ciekawości. Obie partycje mają równą wielkość, przy czym wtedy na D: nic nie miałem. No i podzieliłem go na mniej więcej połowę (podczas instalacji Linuksa) na dane i przestrzeń dla programów (a przynajmniej tak zrozumiałem, że o podobny podział chodzi). No i Ubuntu nadpisał mi sektor rozruchowy. Przeraziwszy się, że format dysku D: spowoduje usunięcie sektora rozruchowego, poszukałem, poszperałem i pomyślałem sobie, że wystarczy wpisać w konsoli odzyskiwania systemu fixmbr i sformatować D:, to będzie jak się należy. I faktycznie, Windows uruchamia się samodzielnie (a w każdym razie tak mi się wydaje), linuks się nie włączał, ale co tam, skoro i tak chcę go usunąć, zatem postanowiłem sformatować D:. No i masz - Windows nie chce go formatować inaczej niż z taką tylko pojemnością, jaką przydzieliłem wcześniej dla danych. Jak mozna odzyskać resztę gigabajtów? Będę naprawdę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

 

PS. tak, wiem, to już piąty raz proszę o jakąś radę... dzięki wielkie za cierpliwość...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do końca zrozumiałeś, o co mi chodziło - albo to ja się nieściśle wyraziłem.

Wiem, że nie ma mozliwości magicznego rozszerzania rozmiaru partycji.

Co nie przszkadza w tym, że wcześniej miała ona rozmiar 37 z hakiem GB, a potem Windows uprzejmie poinformował mnie, że jest to 17 z hakiem GB. Tymczasem 20GB to jest u mnie 1/4 dysku. Mniemałem, że Winda będzie w stanie chociaż sformatować te 20GB zapisane w linuksowym systemie plików, a tu... no cóż. Nawet ich nie widzi.

Na szczęście udało mi się rozwiązać w międzyczasie problem - ktoś mi poradził Gparted, który sformatował cały D: (czy tam dev/hda2, jak to nazwał) w systemie NTFS.

Ale i tak bardzo dziekuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...