Skocz do zawartości
d0nMD

Przygotowania Do Gentoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Naczytałem się superlatyw o Gentoo i teraz chciałbym go wypróbować.

Jaką najlepiej utworzyć dla niego partycję?

Komputer jak podejrzewam musi być podłączony do internetu po kablu?

Czy instalacja systemu i podstawowego oprogramowania (WWW, pakiet biurowy, muzyka, filmy, torrent) może sprawić problemy? Czy po instalacji już mam gotowy do użytku system czy zostają tylko z terminalem (chyba tak to się nazywa?) i sam muszę postawić jakieś środowisko graficzne?

Czy jest już linuksowa wersja Flasha wspierająca karty graficzne z CUDA?

Czy jest jakiś problem ze sterownikami? Bardzo ważne jest dla mnie poprawne działanie karty graficznej (ION - 9400M), bo bez tego nie obejrzę sobie nic w 1080p. Kolejna rzecz to wsparcie głośników Z-Cinema, które mają (tzn. tak są widziane przez Windows) własną kartę dźwiękową (podłączane są przez USB, a nie klasyczne porty dźwiękowe).

Czy są jakieś problemy z kodekami audio i wideo (głównie XviD, H.264 oraz MP3 i AC3).

Czy są jakieś problemy z pilotami dedykowanymi do Media Center?

Jak rozumiem dla Atoma N330 jest wersja IA64?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

...a miałeś kiedyś wogóle linuxa? - bo pytania są "dziwne" mówiąc delikatnie.

- kodeki: no problemo

- 1080p: np. coreavc

- piloty: wszystkie istniejące na świecie, włącznie z radiowymi jak się uprzesz ;)

- Z-Cinema: usb-audio driver + ALSA + pulseaudio nawet

- CUDA: jest sporo softu, ale czy Adobe znowu czegoś nie spieprzyło to nie wiem...

- Gentoo: http://gentoo-install.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może raczej: http://www.gentoo.org/doc/pl/handbook/ ? Wersja PL dla mniej amerykańskich Polaków ;]

 

Gentoo obsługuje na pewno Ext3 i ReiserFS. Zgodnie z podręcznikiem, większość leci w Ext3 dla systemu plików, oraz ewentualnie Ext2 dla /boot. Jeśli zamierzasz pod nim pracować, to można zacząć od 10GB.

 

Jeśli o lokalizację chodzi, to są 2 opcje:

1. Cała partycja / jako podstawowa, brak /boot.

2. Partycja /boot jako podstawowa (32MB powinno starczyć), partycja / może być dyskiem logicznym na partycji rozszerzonej.

Swap obojętnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy instalacja systemu i podstawowego oprogramowania (WWW, pakiet biurowy, muzyka, filmy, torrent) może sprawić problemy?
jak masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem to jak najbardziej.

 

Czy po instalacji już mam gotowy do użytku system czy zostają tylko z terminalem (chyba tak to się nazywa?) i sam muszę postawić jakieś środowisko graficzne?
nie wiem jak ta instalacja kreatorkiem z plyty, ale jak zainstalujesz tak jak sie powinno, wedlug handbooka gentoo, to masz sam terminal.

 

Czy jest już linuksowa wersja Flasha wspierająca karty graficzne z CUDA?
jak na inne dystrybucje jest to i na gentoo jest.

 

Bardzo ważne jest dla mnie poprawne działanie karty graficznej (ION - 9400M), bo bez tego nie obejrzę sobie nic w 1080p.
nie ogladalem jeszcze nic w 1080, bo na 19" nie mam takiej potrzeby. ale z tego co na forum pisali to ustawienie wyjscia w mplayerze na vdpau daje kopa.

 

Czy są jakieś problemy z pilotami dedykowanymi do Media Center?
nie mialem pilota dedykowanego do media center, ale mam do skystara2. jedyny problem to to, ze nie wszystkie przyciski dalo sie zaprogramowac tak jak chcialem.

 

Jak rozumiem dla Atoma N330 jest wersja IA64?
3445861[/snapback] O_o http://www.gentoo.org/doc/pl/index.xml

 

edit:

gentoo stawiane okolo 5 lat temu ze wszystkimi zrodlami obecnie zainstalowanych programow i logami czyszczonymi co miesiac zajmuje mi

System plików		 rozm. użyte dost. %uż. zamont. na/dev/root			  20G  9,3G  9,0G  51% /
z czego 3.5gb to portage ze zrodlami Edytowane przez Drainer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>
Filesystem			Size  Used Avail Use% Mounted on/dev/md2			   30G  4.2G   24G  15% /
Ubu 9.04 server - tylko bin, dane, źródła i paczki na oddzielnej macierzy - stoi od wypuszczenia 9.04 alpha2 (GRUB2 + EXT4) :) ...ale nie bijmy się na rozmiary... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest już linuksowa wersja Flasha wspierająca karty graficzne z CUDA?

Czy jest jakiś problem ze sterownikami? Bardzo ważne jest dla mnie poprawne działanie karty graficznej (ION - 9400M), bo bez tego nie obejrzę sobie nic w 1080p. Kolejna rzecz to wsparcie głośników Z-Cinema, które mają (tzn. tak są widziane przez Windows) własną kartę dźwiękową (podłączane są przez USB, a nie klasyczne porty dźwiękowe).

Czy są jakieś problemy z kodekami audio i wideo (głównie XviD, H.264 oraz MP3 i AC3).

Czy są jakieś problemy z pilotami dedykowanymi do Media Center?

Jak rozumiem dla Atoma N330 jest wersja IA64?

Po pierwsze, handbook jak juz @ULLISSES wspomnial. Tam masz opisany caly proces instalacji, a to jak on sie zakonczy zalezy w duzej mierze od Ciebie. Po drugie, Gentoo i Atom to kiepskie polaczenie. Gentoo jest systemem, ktory z zalozenia instaluje soft ze zrodel. Skompilowanie czegokolwiek wiekszego na Atomie to katorga i marnowanie czasu. Co wiecej, Gentoo jest system, w ktorym trzeba sie troche nagrzebac, zeby doprowadzic go do porzadku i nierzadko wieksze aktualizacje potrafia troche napsuc. Jesli chcesz system oparty na Gentoo to masz Sabayona, gdzie soft dostepny jest jako juz skompilowane paczki, aczkolwiek i tam po czasie robi sie maly syf. Sam polecilbym Archa, na Atomie dzialal calkiem przyjemnie.

 

Flash player pod Linuksa nie obsluguje wsparcia sprzetowego dla h264 totez nie odtworzysz plynnie czegokolwiek w HD na pelnym ekranie. Podejrzewam, ze w okienku tez bedzie sie przycinalo. U mnie, na Atomie 330 i GMA950 nawet pelnoekranowe SD nie dawalo rady. Mozna jednak, dla niektorych serwisow, w tym youtube doinstalowac odpowiednie wtyczki, ktore podmieniaja standardowego playera na vlc badz mplayera i wowczas film odtwarzany jest ze wspraciem sprzetowym.

Z kodekami nie ma problemow, nie ma tez sensu kombinowac z CoreAVC jak ktos wspomnial wyzej. Masz plyte z IONem i karta, ktora wspiera VDPAU (sprzetowe dekodowanie przez karte graficzna) totez po prostu skompilujesz sobie mplayer z vdpau i zuzycie procesora nie powinno przekraczac 20% przy Full HD.

W kwestii pilotow musialbys przejrzec dokumentacje lirca, wiem, ze bardzo dobrze radzi sobie z Ati Remote i prostymi odbiornikami na COMa (igor cesko), nie wiem jak z innymi pod USB.

Architekture dobralbym pod ilosc RAMu, 4GB nie przekroczysz (ION nie pozwala) wiec nie ma sensu bawic sie w IA64, lepiej zostawic 32 bitowa, mniej problemow z softem.

Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już wyskakujemy z propozycjami, to proponował bym Xubuntu. Jedno z prostszych i mniej problematycznych distro. Odziedziczony po Debianie apt-get upraszcza instalację programów i nie posiada błędu, który pojawił się w debian-503-i386-netinst.iso*.

 

Gentoo jest ambitnym planem, ale w przypadku nietypowego sprzętu, utknąć można już przy kompilacji kernela, szczególnie gdy popadniemy w manię optymalizacji siedząc zbyt długo w menuconfig.

 

* - Pakiety instalowane w celu spełnienia zależności, są oznaczane jako zbędne i przy "autoremove" wywalane. W konsekwencji można sobie wywalić prawie wszystkie składniki KDE zaraz po jego instalacji. Problem jest na tyle upierdliwy, że wyświetla (coraz większą) listę pakietów przy każdym użyciu narzędzia. Jako, że posiadam na dysku obrazy około 10 różnych distro do testów, nie zadałem sobie trudu rozwiązania problemu. Google sugeruje zmianę konfiguracji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filesystem			Size  Used Avail Use% Mounted on/dev/md2			   30G  4.2G   24G  15% /
Ubu 9.04 server - tylko bin, dane, źródła i paczki na oddzielnej macierzy - stoi od wypuszczenia 9.04 alpha2 (GRUB2 + EXT4) :) ...ale nie bijmy się na rozmiary... ;)
to mialo byc tylko pogladowo. jak ktos zabardzo nie dba o to co gdzie i ile zajmuje to 10gb mozna zapchac spokojnie (; a o ile nie chce sie ustawiac /tmp, ../portage/distfiles (lub ma sie szybkie lacze) na oddzielna partycje to ja bym sugerowal 15gb na system, ktory ma dluzej postac, bez jakiej kolwiek ingerencji innej niz emerge -avuDN @world i eclean -d distfiles

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

U mnie, na Atomie 330 i GMA950 nawet pelnoekranowe SD nie dawalo rady.

Poważnie? ATI też nie jest obsługiwane przez adobe, a u mnie na starym x2 s.939 HD + fullscreen na 1680x1050 = procek wskakuje na 1.8G, obciążenie ~40% - full płynnie (przed chwilą zapuściłem "2012' Trailer HD") SD łazi na 1GHz, ~50% load. Albo masz coś z configiem xorga (f.e. nie działa hw backend scaler), albo Atom@1.6G to straszne guano :blink:

 

btw, ostatnio postawiłem znajomej Xubu (bardzo się jej ta "myszka" spodobała na splashu :lol: ) na P3 600@900MHz + GF4 = w oknie youtube + adobe = znośnie (nie HD ofc). Żeby było śmieszniej flash ale także rmvb chodzą o niebo lepiej niż pod xp (pewnie ze względu na stare drivery)

 

Drainer: ja też tylko tak poglądowo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poważnie? ATI też nie jest obsługiwane przez adobe, a u mnie na starym x2 s.939 HD + fullscreen na 1680x1050 = procek wskakuje na 1.8G, obciążenie ~40% - full płynnie (przed chwilą zapuściłem "2012' Trailer HD") SD łazi na 1GHz, ~50% load. Albo masz coś z configiem xorga (f.e. nie działa hw backend scaler), albo Atom@1.6G to straszne guano :blink:

Mozliwe, ze czesciowo winne bylo tu GMA950, ta karta jest tak malo wydajna, ze ledwo co compiza ciagnie. Konfigracji z IONem nie testowalem, ale z recenzji wynika, ze problem z Flashem pozostal. Atoma tez tu przeceniac nie mozna, ten procesor nie jest super wydajny i o ile dwudrdzeniowa 330tka (z wlaczonym HT) jest w stanie poradzic sobie z Full HD jesli zastosuje sie kodek CoreAVC to sie przy tym strasznie poci. Obciazenie procka to wowczas praktycznie 90% na wszystkich 4 widzianych rdzeniach. Ten procek nawet przy odtwarzaniu muzyki (format .mpc bodajze) za pomoca MPD potrafil czasem wskoczyc i na 20%. Z Xorgiem i konfiguracja bylo wszystko w porzadku. Po zmianie z Atoma na E6300 nie mam problemu z pelnoekranowym youtube HD przy obciazeniu rzedu 40-50% przy rozdzielczosci 1920x1200.

Edytowane przez KrzychuG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak rezygnuję z Gentoo. Głównie chodziło mi o wyższą wydajność (szczególnie responsywność i czas uruchomienia systemu) niż w XP.

Na XP przy odtwarzaniu filmu FullHD (SPlayer na wbudowanych kodekach/filtrach z włączonym przyspieszeniem GPU) mam obciążenie procka w okolicach 15-20%, więc pomysł zupełnie chybiony ;]

YouTube w HD przy pełnym ekranie potrafi chrupnąć jak tylko poruszę myszką, ale software od Adobe jest jeszcze z dopiskiem 'beta', więc daję mi to odrobinę komfortu psychicznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Na XP przy odtwarzaniu filmu FullHD (SPlayer na wbudowanych kodekach/filtrach z włączonym przyspieszeniem GPU) mam obciążenie procka w okolicach 15-20%, więc pomysł zupełnie chybiony ;]

Przeca twoja karta lata na vdpau - uważasz, że dlaczego na XP masz 20% cpu load? - bo szybszy jest? :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z VDPAU pod Linuksem problemu miec nie bedzie, te 20% przy Full HD mu pozostanie, ale juz na Flasha bym nie liczyl. Pod Windowsem Flash w wersji beta wspiera sprzetowe dekodowanie zarowno dla ATI jak i nVidii, pod Linuksem na ta chwile niestety nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mniej jednak dla d0nMD zdecydowanie bym odradzal gentoo. Widac, ze jest raczej poczatkujacym uzytkownikiem i nie ma sie co pchac na gleboka wode. Lepiej zainstaluj sobie Debiana/Ubuntu i zobacz jak Ci sie spodoba. W prawdzie Gentoo mozesz zainstalowac z LiveCD ale to troche mija sie z celem a nie wydaje mi sie, ze poradzisz sobie odrazu z instalowaniem i kompilacja ze zrodel. Bo przeciez zaczynajac instalacje jedyne co mamy to tylko terminal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80

Nie mniej jednak dla d0nMD zdecydowanie bym odradzal gentoo. Widac, ze jest raczej poczatkujacym uzytkownikiem i nie ma sie co pchac na gleboka wode. Lepiej zainstaluj sobie Debiana/Ubuntu i zobacz jak Ci sie spodoba. W prawdzie Gentoo mozesz zainstalowac z LiveCD ale to troche mija sie z celem a nie wydaje mi sie, ze poradzisz sobie odrazu z instalowaniem i kompilacja ze zrodel. Bo przeciez zaczynajac instalacje jedyne co mamy to tylko terminal.

Niech probuje. Ja tak robilem pierwszy linux -> gentoo ooo fajne -> handbook i jedziemy ->po paru dniach zwatpilem i poszukalem sobie czegos opartego na gentoo ( sabayon) a teraz mam Minta i jestem zadowolony, a co mi zostalo z obeznania sie z konsola w gentoo to moje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Mnie się wydaje, że autor już sobie odpuścił, ale co tam [:

Wygląda na to, że celem miało być HTPC - każda dystrybucja będzie chodzić wystarczjąco dobrze przy takich zastosowaniach, o ile sprzęt nie jest archaiczny/niskobudżetowy (bardzo). Optymalizacje, cięcia w modułach, itp to walka z wiatrakami której na co dzień po prostu nie zobaczy. Poza tym instalacja systemu to dopiero połowa roboty, albo nawet nie - najwięcej zajmuje dopracowanie wszystkiego tak, żeby posowało jak ubranie do użytkownika ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym tylko powiedzieć, że kompilacja to nie problem. Ja od dawna posiadam Gentoo na Asusie eeePC 900 (Celeron M 900Mhz) :)

Jest takie narzędzie jak distcc. Mając dobrego PCta, można sobie sporooooo skrócić kompilację.

Co do youtubeHD to niedawno pojawił się adobe-flash-10.2 powinien to pociągnąć (jeśli GPU Nvidia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...