Skocz do zawartości
KamraK85

ATi Radeon HD6000 Series

Rekomendowane odpowiedzi

Witam nie wiem czy ten temat przetrwa ale chciałbym zacząć rozmawiać o serii kart HD6000 firmy ATi.

Już niedługo ma pojawić się pierwsza kart tej serii czyli HD6750. HD6750 będzie zrobiona w procesie 40nm już za parę miesięcy mówi się o trzecim kwartale 2010 czyli lipiec, sierpień, wrzesień tego roku. Czego możemy spodziewać się po tej karcie ? Otóż będzie to nowa architektura lecz nie pełna. Pełną wersję czyli HD6870 zobaczymy w 28 nm w roku 2011 najprawdopodobniej w pierwszym kwartale. Jeśli chodzi o wielkość chipa HD6750 będzie się wachał w granicach 400 mm czyli trochę więcej niż w serii HD58xx (334mm). Szyna pamięci pozostaje ta sama czyli 256 bit. Liczba 1600 SP pozostanie nie zmieniona za to zostały przeprojektowane pewne rzeczy takie jak pamięc podręczna L2. To co najbardziej cieszy ujżymy wzmocniony teselator lub będzie ich więcej, ale wydajność teselacji ma wzrosnąć 3-4x w porównaniu do tego co mamy teraz. Rdzeń karty będzie pracował w granicach 900-1000 mhz. Karta ma TDP na poziomie 225W co nie dziwi ponieważ chip jest większy o 70mm. Wydajność karty ma być lepsza od GTX480 o 10-20%(pamietajmy że to tylko przedsmak pełnej wersji w 28nm). Według mnie bardzo mądre posunięie inżynierów AMD/ATi, po raz kolejny wypuszczą kartę by przetestować nową technologię zanim wypuszczą pełną wersję w 2011. Pełna HD6870 będzie posiadała 4 moduły po 800 SP każdy czyli 2x więcej niz mamy teraz. Szyna pamieci będzie także większa bo 512 bit. Rdzeń chipu okolice 400/450mm. Wydajność karty ma być na poziomie GTX480 SLI. Wszystko to tylko jeszcze nie potwierdzone informacje ale bardzo bardzo prawdopodobne. Jest na co czekać i wypatrywać :)

Edytowane przez KamraK85
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a znasz jakieś info o odpowiedzi na C# nvidii w ati?

 

Nie mam zielonego pojęcia. Ale znalazłem właśnie to co w pewnym sensie potwierdza co pisałem wyżej.

 

http://vr-zone.com/forums/597605/next-generation-ati-graphic-cards-coming-2nd-half-of-the-year.html

 

According to Donanimhaber.com, AMD is working on 2nd generation DX11 line-up and it will be based on completly new GPU architecture. Donanim Haber also underlines that, next-gen cards will be launched in 2nd half of this year as Dirk Meyer (AMD' CEO) said before. Still there is no official infos about the technical details of new architecture but some people speculates that new design supports MIMD desing approach.

 

nApoleon said R9xx chip should be the time to tape out at 40nm node,less stream processors than Cypress,performance target is 10%-20% higher than GTX480.There are some changes in architecture,but it's not a totally new architecture.

 

Q3 listing HD6750, 40nm process, the chip area of more than Cypress, less than 400 mm2, still 1600SP/256bit bit wide, divided into two 800SP modules, each of which has an enhanced off Tessellation Unit and a Rasterizer, two modules parallel-oriented graphics. Triangles rate doubled, Tessellation 3-4 times performance improvement. L2 Cache redesigned to significantly improve the performance of GPGPU. Core frequency of 900Mhz-1GHz, TDP of 225 watts or so. Target performance is 10% -20%, GTX480, expectations and GF100 B1 version of its flagship chip, the performance was flat. North Island family, the first product in the maturity process of verifying the new structure.

 

Q4-Q1 next year, listing HD6670/6650, single 800SP modules / 128bit bit width, Water 28nm process.

Q1-Q2 next year, listing HD6870, 28nm process, four 800SP module, 512bit-bit wide return to core area of 400-450 mm between the target performance of dual-core card Fermi suppression. In fact, R600 is the ultimate form

 

I jeszcze jeden link potwierdzający że dają radę to wykonać

http://www.brightsideofnews.com/news/2010/3/17/globalfoundries-produces-zero-defect-wafers2c-10025-yield.aspx

http://www.techfuels.com/latest-hardware-news/29767-amd-phenom-ii-confirms-x6-refresh-ati-radeon-hd-5000-a.html

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy, o czym tu rozmawiać skoro nie ma żadnych konkretnych informacji? Zamykam, jak będzie coś konkretnego to ktoś założy nowy.

 

edit

Otwieram bo mam dość jęczenia autora. Bardzo chętnie zamknę wątek w przypadku jakichkolwiek zachowań nieregulaminowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

From cfcnc@Chiphell,Rv9xx series was taped out at TSMC 40nm node recently.Tessellation is enhanced,3D blueray hardware-decode is added.No big improvement in 3DMark Vantage.

 

Piszą o tym na zagranicznych forach już 2 dni ale tutaj ktoś nie za bardzo chcę dopuścić do wycieku takich informacji. Na szczęście dziękuję moderatorowi że zgodził się wątek znów otworzyć.

 

Będzie lepsze w teselacji bo trzeba pamiętać ze serię HD5xxx wypuścili we wrześniu początkowo chip miał mieć wielkość ponad 400mm ale zdecydowano się na cięcia i wyszło 334mm. Pełny artykuł o tym można przeczytać na stronie anandtech. Nie będzie żadnego HD5890 tylko zaczną od tak zwanego "kastrata" pełnej wersji HD6870 właśnie już z usprawnieniami takimi jak przebudowana pamięc podręczna i poprawiona moc teselatora + inne rzeczy ale nie wszystko rozumiem, muszę się doszkolić ;) To samo członek CEO AMD powiedział w lutym że po wyjściu Fermiego ATi straci koronę najwydajnieszej karty graficznej ale na krótko i w całym 2010 będą mieli coś lepszego. Wiadomo też ze TSCM anulowało prace nad układem 32nm(a właśnie w tym procesie miała wyjść odświeżona seria HD5xxx)Dlatego też nowa seria będzie także w 40nm(nie pełna) ale podoła w teselacji właśnie i będzie szybsza od GF100. Znając ATi nigdy nie miało tak wielkiej przerwy między seriami dlatego pierwsze karty jak pisałem wyżej wyjdą już niedługo jestem w 100% przekonany o tym.

 

Dodam jeszcze że ostatni temat zatytułowany [china connection] na stronie semi accurate dał dokładnie sprawdzone info na temat fermiego więc dlaczego teraz ma być to bzdura...

 

http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.donanimhaber.com%2FAMDnin_yeni_nesil_ekran_kartlari_yilin_ikinci_yarisinda_geliyor-18909.htm&sl=tr&tl=en

 

Tutaj też ciekawie...

http://www.xbitlabs.com/news/video/display/20100121233418_ATI_s_Next_Generation_Graphics_Processors_on_Track_for_the_Second_Half_of_2010_AMD_s_CEO.html

 

Nie umię znaleść artykułu w którym czytałem że właśnie ta karta ma pokazać się już w 2 kwartale 2010 czyli kwiecień, maj, czerwiec. Jeśli w chinach rzeczywiście już ktoś zna wyniki w Vantage to karta musi być gotowa...

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doprawdy rozczarowujecie mnie chłopaki. Proponuję zamknąć topic i od razu przejść do dyskusji na temat Radeona HD serii 9000. Dzwoniłem wczoraj do AMD i mi powiedzieli, że seria 6,7 i 8 będa strasznie nudne, dlatego od razu skoczmy do serii 9000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doprawdy rozczarowujecie mnie chłopaki. Proponuję zamknąć topic i od razu przejść do dyskusji na temat Radeona HD serii 9000. Dzwoniłem wczoraj do AMD i mi powiedzieli, że seria 6,7 i 8 będa strasznie nudne, dlatego od razu skoczmy do serii 9000.

 

Nie musisz tego komentować jeśli Cię to nie rusza i masz to gdzieś. Jakoś na forach zagranicznych można prowadzić dyskusję na temat przyszłej architektury ale w Polsce se ne da bo raven sobie nie życzy :| ręce opadają. oGTX400 wałkowany był temat pół roku i nikt nie narzekał trzeba było tam wejść i napisać to samo żeby przejść już do GTX700 ? Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz tego komentować jeśli Cię to nie rusza i masz to gdzieś. Jakoś na forach zagranicznych można prowadzić dyskusję na temat przyszłej architektury ale w Polsce se ne da bo raven sobie nie życzy :| ręce opadają.

 

btw kamrak..tydzien przed premiera fermi..krzyczales ze nv to crap..pozniej chcialems kupowac oFerme . a teraz juz serie 6...

 

cos duzo bijesz piany i nic z tego nie wynika ..czekaj czekaj. moze matrox karty wyda

Edytowane przez xtremesystems

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

btw karmak..tydzien przed premiera fermi..krzyczales ze nv to crap..pozniej chcialems kupowac oFerme . a teraz juz serie 6...

 

cos duzo bijesz piany i nic z tego nie wynika ..czekaj czekaj. moze matrox karty wyda

 

plotki były że to crap i okazał się crap moja wina ? Plotki głoszą o rychłym pojawieniu się nowej arch więc interesuje mnie to... No ale jeśli wszyscy chcą to zamknąć przejde na bardziej rozwiniete intelektualnie forum zagraniczne i tam będę się starał udzielać lub szukać nowych informacji proste.

 

Dobra w sumie temat do zamknięcia mam to gdzieś nie będę się starał na darmo żeby potem czytać idiotyczne komentarze. Żyjcie w nie wiedzy tak jest lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KamraK85

 

Dzięki za info, Ja troszkę się już dowiedziałem z tematu i czekałem aż ktoś założy temat. Będe go śledził bo ciekaw jestem jaka seria 6000 będzie. Wygląda na to że będzie miał tyle samo procesorów strumieniowych tylko te usprawnienia plus większy zegar i bedzie git :)

Edytowane przez Jang

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile jakos specjalnie sie nie przejmuje TDP posiadanego cpu/gpu, to akurat TDP nowego dziecka ATI mnie zdziwilo i to mocno. 225W to jakos ciut za duzo + oc to spokojnie wyjdzie z 300W. Hmm wracamy do czerownych grzejnikow @ X1800/X1900, ktore w zimie potrafily pokoj podgrzewac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile jakos specjalnie sie nie przejmuje TDP posiadanego cpu/gpu, to akurat TDP nowego dziecka ATI mnie zdziwilo i to mocno. 225W to jakos ciut za duzo + oc to spokojnie wyjdzie z 300W. Hmm wracamy do czerownych grzejnikow @ X1800/X1900, ktore w zimie potrafily pokoj podgrzewac ?

 

To nie tak jak Ci się wydaje. HD5870 ma TDP 188 W, po OC ma około 220 W i jakoś nie jest żadnym grzejnikiem. A do 300 W to daleka droga... choć niektórym się to udało osiągnąć :P ATi rok temu już bało się o TDP i wypuścili chip-a wielkości 334mm a miało być w początkowych planach 480mm. Warto poczytać ten artykuł http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3740 przejrzeć paręnaście for zagr., poczytać ostatnie newsy o sytuacji w TSCM oraz planach ATi. Ja już to czytam długi czas dlatego po ukazaniu się pierwszych spekulacji o karcie HD6750 czy jakkolwiek się będzie nazywała myślę ze to ciekawy temat do rozmów. Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przydał by się powiew świeżości, żeby można było dalej wieszać psy na NV ;-) A ta seria HD 6000 to będzie właśnie to cudo na "kompletnie nowej" architekturze? Bo obecna architektura w radkach to się wywodzi w prostej linii od HD 2000, czyli za innowacyjna nie jest.

Edytowane przez Nicolass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przydał by się powiew świeżości, żeby można było dalej wieszać psy na NV ;-) A ta seria HD 6000 to będzie właśnie to cudo na "kompletnie nowej" architekturze? Bo obecna architektura w radkach to się wywodzi w prostej linii od HD 2000, czyli za innowacyjna nie jest.

 

Wiem wszystko podwajają od paru lat... Ale to ma być coś nowego. Zachęcam do poczytania info na temat Northern Island czyli właśnie nowej arch., przynajmniej tak wszędzie piszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może pokusisz się o napisanie arta na podstawie tych wszystkich źródeł? Nie każdy zna angielski techniczny, więc dla co niektórych byłaby to pomoc.

 

No jak znajdę czas to coś wykombinuję :)

 

Rok na domysły... Jeśli tak twierdzisz... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Czyli w tym roku ma się pojawić 6750 o bardzo podobnej specyfikacji do 5870? Czyli ta karta ma zastąpić high-end do czasu wejścia 6870 w przyszłym roku i ma walczyć z high-endem NV?

 

Wydaje mi się to głupie. Do tego skoro seria 6 ogólnie ma mieć nową architekturę i nowy proces, to po co tam wciskać lekko zmodyfikowanego kotleta w starym procesie? NV tak teraz robi co strasznie miesza, nie wiem po co chcą iść w ich ślady.

 

 

W obrębie jednej serii powinna być jedna architektura i jeden proces. Ten 6750 powinien się pojawić jako 5890 skoro ma usprawnioną obecną architekturę i usprawniony proces 40 nm. Jeśli wyjdzie jako seria 6 to będzie ogromny minus dla AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w tym roku ma się pojawić 6750 o bardzo podobnej specyfikacji do 5870? Czyli ta karta ma zastąpić high-end do czasu wejścia 6870 w przyszłym roku i ma walczyć z high-endem NV?

 

Wydaje mi się to głupie. Do tego skoro seria 6 ogólnie ma mieć nową architekturę i nowy proces, to po co tam wciskać lekko zmodyfikowanego kotleta w starym procesie? NV tak teraz robi co strasznie miesza, nie wiem po co chcą iść w ich ślady.

 

 

W obrębie jednej serii powinna być jedna architektura i jeden proces. Ten 6750 powinien się pojawić jako 5890 skoro ma usprawnioną obecną architekturę i usprawniony proces 40 nm. Jeśli wyjdzie jako seria 6 to będzie ogromny minus dla AMD.

 

Według mnie chcą po prostu poprawić błędy jakie ma seria 5. Właśnie poprawiona teselacja żeby nie było mówione że ATi słabe itp. Czytałem gdzieś o MIMD mógłby mi ktoś to wytłumaczyć ? W ogóle ostatnimi czasy ATi jakby się bardziej zmobilizowało i chcieli mieć coś lepszego od NV i bardzo dobrze że się wzieli do roboty. Artykuł na Anandtech mówi że seria 5 została obcięta i wypuszczona w 6 miesięcy a my jesteśmy już kolejne 6 miesięcy po ich premierze. Na pewno nie siedzą z założonymi rekami tylko coś dłubią. Jedno wiem na pewno nie będzie HD5890 ponieważ nawet ATi to mówiło że daje wolną rękę firmom żeby podnosili taktowania HD5870 i wypuszczali je już podrasowane. Dostaniemy coś lepszego i nowszego. Spróbuję to ogarnąc te wszystkie informacje do kupy żeby było bardziej przejrzyście.

 

Komentarz z jednego z for zagr.

Has the 5 series been out almost 6 months yet? I think I remember an article about ATI saying they are going to try and push out a new series every 6 months now.... Would be cool price wise for the curstomers.

 

Właśnie staram się znaleść gdzie ATi mówiło o tym że chcą co 6 miesięcy coś wypuszczać. Jeśli tak mówili to niedługo coś wyjdzie.

 

http://www.techfuels.com/latest-hardware-news/29767-amd-phenom-ii-confirms-x6-refresh-ati-radeon-hd-5000-a.html

 

"As for graphics cards, AMD's president confirmed that the Texan firm working actively on a "refresh" its range of ATI Radeon HD 5000. Indeed, the only thing we know for sure is that this new generation is scheduled for second quarter 2010"

Tutaj pisali o tym że w Q2 ma wyjść coś nowego. Ale jest mowa o odświeżeniu serii 5. A znowu najnowsze informacje mówią że nie będzie odświeżania serii 5 tylko już coś nowego czyli nie pełna wersja serii 6. Być może nazwą to HD6750 albo HD5890 ale zmiany powinny być duże jeśli chodzi o samą architekturę chipa. I wtedy na moje oko dopiero seria 5 stanieje tak jak to było z serią HD 4 czyli jak wyszło HD4890 tylko tam zmian było malutko, tutaj ma być inaczej...

 

40nm process, the chip area of more than Cypress, less than 400 mm2, still 1600SP/256bit bit wide, divided into two 800SP modules, each of which has an enhanced off Tessellation Unit and a Rasterizer, two modules parallel-oriented graphics. Triangles rate doubled, Tessellation 3-4 times performance improvement. L2 Cache redesigned to significantly improve the performance of GPGPU. Core frequency of 900Mhz-1GHz, TDP of 225 watts or so. Target performance is 10% -20%, GTX480, expectations and GF100 B1 version of its flagship chip, the performance was flat. North Island family, the first product in the maturity process of verifying the new structure.

 

Tłumaczone na polski używając translatora by wyszło tak :

40nm proces, na obszarze więcej niż chip Cypress mniej niż 400 mm2, jeszcze trochę 1600SP/256bit szeroki, podzielony na dwa 800SP modułów, z których każda posiada wzmocnione off Tessellation Unit i rasteryzator, dwóch modułów równolegle zorientowanych grafiki. Trójkąty stawki dwukrotnie Tessellation 3-4 razy poprawy wydajności. L2 Cache przeprojektowany tak, aby znacznie poprawić wydajność GPGPU. Częstotliwości podstawowej z 900Mhz-1 GHz, TDP 225 W lub tak. Docelowa wydajność wynosi 10% -20%, GTX480, oczekiwań i GF100 B1 wersję swojego flagowego chip, wydajność była płaska. North Island rodziny, pierwszy produkt w procesie weryfikacji dojrzałości w nowej strukturze.

 

Jeszcze czytałem że ma być to oparte na MIMD http://www.dvhardware.net/article38403.html czyli :

MIMD (Multiple Instruction, Multiple Data) - według taksonomii Flynna rodzaj architektury komputerów w której przetwarzanie równoległe zachodzi zarówno na poziomie danych jak i instrukcji. Komputery zbudowane w architekturze MIMD posiadają wiele procesorów (najczęściej zrealizowanych w architekturze SIMD) pracujących niezależnie i asynchronicznie. Oznacza to iż w każdej chwili procesory mogą wykonywać różne instrukcje na odmiennych danych. Procesory mogą korzystać ze wspólnej pamięci dzielonej lub używać modelu rozproszonego w którym każdy z nich posiada prywatną przestrzeń adresową.

 

Do niedawna technologia MIMD była zarezerwowana dla superkomputerów gdzie wyparła używaną początkowo SIMD, w efekcie czego zdecydowana większość superkomputerów na liście TOP500 jest zrealizowana właśnie z jej użyciem. Wraz z pojawieniem się na rynku procesorów wielordzeniowych technologia ta zaczęła być szeroko stosowana również w kopmuterach osobistych, gdzie dość szybko zyskała miano standardu.

 

Cokolwiek to znaczy...

 

Tutaj można śledzić właśnie pierwsze wzmianki o nowej arch.

 

http://www.microsofttranslator.com/BV.aspx?ref=BVNav&a=http%3A%2F%2Fbbs.chiphell.com%2Fviewthread.php%3Ftid%3D56965%26extra%3D%26page%3D11

 

http://www.microsofttranslator.com/BV.aspx?ref=IE8Activity&a=http%3A%2F%2Fvga.qudong.com%2F2009%2F1013%2F53971.html

 

Tutaj artykuł który mówi o tym że Global Foundries będzie gotowy z procesem 32nm w Q3 2010 czyli jeśli TSCM anulowało prace nad nim to ma to jakiś sens że odświeżona wersja HD 5 lub już nowa arch(HD6750) będzie jescze zrobiona w TSCM a potem ATi przejdzie do Global Foundries najprawdopodobniej.

 

http://hothardware.com/News/One-Year-Later-GlobalFoundries-Rapidly-Ramping-New-Technologies/

 

http://www.3dgameman.com/news/2010/03/26/next-ati-graphic-cards-2nd-half-year

 

Robię burdel ale po prostu przekopiowuje co właśnie czytam ;D Potem się to poukłada do kupy.

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI rozpoczęło prace nad Open Physics. Czy było już jakieś info, że w serii będzie już zaimplementowana obsługa tego nowego standardu?

 

ADIT Episode #7: GDC 2010 Demos, Cloth, Destruction, Tesselation & More! | AMD Developer Central Blogs tutaj masz pokazane początkowe wyniki z prac nad open physics. Seria HD5800 z tego co zrozumiałem z filmiku jest już kompatybilna.

 

Wikipedia na temat Northern Island

http://en.wikipedia.org/wiki/Northern_Islands_(GPU_family)

 

The Northern Islands series is a family of GPUs developed by AMD graphics products division. The existence was spotted on a roadmap used in AMD's seminar for PC DIY exposition in Japan on October 31, 2009. Products are expected to release in the third quarter of 2010 to early 2011.

 

The variants in the family will be made on 32 nm fabrication process as stated on the roadmap.[1] However, it is rumored that AMD plan to skip 32 nm and jump straight to 28 nm.[2][1]

 

ATI’s next-generation family is code-named Hecatonchires (the "hundred-handed ones", in Greek mythology, giants of incredible strength and ferocity), and will feature code-named Cozumel, Ibiza and Kauai chips. It is possible that ATI may be working on two new architectures. (Northern Islands & Hecatonchires code-names).[2]

 

Hecatonchires will be based on a brand new architecture. Unlike Cypress, which was an evolution of RV770, this will be a brand new design. ATI plans to offer six different products (3 desktop, 3 mobile) -- and Greek codenames for each of them -- with the first parts coming late 2010.[3]

 

I tutaj trzeba zaznaczyć że anulowane prace nad 32nm... Czyli rzeczywiście w najbliższym czasie możemy się spodziewać czegoś nowego w 40nm.

 

Doczytałem także że oprócz Northern Island(28nm) ma wyjść Southern Island czyli najprawdopodobniej nie długo w (40nm)?. Czyli razem będzie tak jakby 3 nowe rodzaje chipów Hecatonchires(Cozumel, Ibiza, Kauai) potem Southern Island ? i Northern Island ?

 

Ciekawostka na temat Hecatornchires:

Hekatonchejrowie (Εκατογχειρς, "Sturęcy") – w mitologii greckiej synowie Gai i Uranosa, olbrzymy o stu rękach i pięćdziesięciu głowach. Razem z tytanami wrzuceni przez strachliwego przed nimi ojca do Tartaru. Należą wraz z cyklopami do jednego pokolenia. Brali udział w wojnie o Olimp po stronie Zeusa.

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem sie skusic na cos z serii hd58xx ale chyba poczekam do wakacji/konca roku (zbyt duzo ostatnio i tak nie gram w nowsze tytuly) to przy okazji moze beda juz procki i7 w 32nm :)

 

Panowie potwierdziło się to o czym pisałem już pare dni o to artykuł:

 

SemiAccurate :: ATI's next generation plans outed

 

ATI's next generation plans outed

Before Nvidia gets GF100 finished

by Charlie Demerjian

March 30, 2010

 

 

IT LOOKS LIKE the GPU roadmaps are being torn up and plan B's are coming out of the woodwork left and right. The current problem? TSMC's 28nm process, or lack thereof.

 

When we first told you about ATI's Northern Islands, (here, way at the bottom) the plan was simple - a new architecture on next generation 28nm HKMG processes, coming out in the next new year, 2011. The lead off parts were due to come on TSMC's 28nm process, which is set for Q1/2011, followed by derivatives on GlobalFoundries' 28nm process. Since that was due about a quarter after TSMC, the first out of the gate was going to be TSMC.

 

The problem is that from SemiAccurate's unscientific poll of asking several involved companies, no one seems to have any confidence that TSMC will deliver 28nm HKMG on time. Many expressed skepticism that it will deliver at all, but let's give it the benefit of the doubt here.

 

If you recall, TSMC 40nm was set to come out in Q4 of 2008, and it wasn't working until Q4 of 2009, more or less. Problems still plague some users though. We broke the news that TSMC canceled it's 32nm node completely, something the company has never done before.

 

Northern Islands(NI) from ATI and the next generation of Nvidia parts were slated to use the 32nm process, and several ATI slides have leaked showing that explicitly. When 32nm was pulled, the decision initially was made to move NI to 28nm, delaying it by a quarter or two. Fair enough.

 

Meanwhile, TSMC threw out its 28nm process and replaced it with a completely different one. TSMC initially claimed to use a technique called 'gate first', and that was slipping by quarters at a time. One day, it announced that it threw 'gate first' out the window and replaced it with 'gate last', a completely different process. On top of this, it pulled the roadmap in a quarter.

 

To call companies skeptical of the new roadmap is being overly kind. No one believed it, but what can they do? Easy, put plan C into place, and for ATI, that is called Southern Islands.

 

Southern Islands (SI) is a 40nm family, and from early information, it looks to be a hybrid between Evergreen and Northern Islands. The architectural details are quite slim now, but it looks like ATI took the uncore from NI and put the shaders from Evergreen on it. Think of it as taking the parts that were done and available, and putting them together.

 

Because it is the only option at this point, SI will be built on TSMC's 40nm process. This is good because it is known, and ready, pulling in the timetables. Low risk means low chance of problems and quick time to market. Expect SI sometime this fall. Rumors abound that some family members have already taped out, but that is far from confirmed.

 

In any case, ATI will likely have a fully refreshed lineup before Nvidia has its Fermi GF100 GTX4xx line fully out the door. It looks like this fall's GPU battle will be more of a howitzer versus pen knife match rather than a duel.S|A

 

Nie dziękujcie nie trzeba :) Okazuje się że niedługo zobaczymy Southern Island czyli Hybryde Evergreen i Northern Islands. Niedowiarkom dziękujemy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz tak bardzo chciałes zalozyc topic o hD6000 to przynajmniej przetłumasz text bo wklejac to kazdy potrafi

i wiekszosc znających angielski i interesująca się HD6000 bedzie przegladac rozne fora wiec takiec ctrl + c /ctrl + v IMO nie ma sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta i za dużo nie ma co tłumaczyć - AMD chciało wypuścić nowe karty bazujące na zupełnie nowej architekturze (Northern Islands) w 28 nm ale TSMC nie rady z terminami. AMD nie może czekać bo musi nadawać tempo i być krok przed NV, wiec zdecydowali, że wezmą obecną architekturę RADEON-ów serii HD 5000, dodadzą trochę nowości z Northern Islands i wypuszczą to w obecnym procesie 40 nm pod nazwą Southern Islands. Dzięki temu dogonią architekturę Fermi tam, gdzie NV ma przewagę i znów będą na topie.

 

I podczas gdy NV będzie się męczyć i dopracowywać Fermi, AMD będzie miało Southern Islands i będzie pracować nad "w pełni" nową architekturą - Northern Islands - która pojawi się natychmiast, jak TSMC uruchomi linię 28 nm. Proste :)

Edytowane przez Nicolass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

RotManek - wydaje mi sie czy powyżej można znaleźć informację o tym że TSMC zrezygnowało z 32 nm i przygotowuje 28 nm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, AMD chce wypuścić wpierw Southern Islands w 40 nm a potem Northern Islands w 28 nm. A sprawa nazewnictwa czy przynależności do danej serii nie ma tutaj większego znaczenia.

 

IMI: Myślę, że warto odnotować, że Southern Islands będzie większy od Evergreen, bo oba będą w 40 nm, a ten pierwszy będzie miał więcej tranzystorów. Na jednym waflu zmieści się więc mniej rdzeni (a AMD płaci TSMC chyba od wafla) a większa powierzchnia rdzenia i jego "skompilowanie" zmniejszy % ilość sprawnych rdzeni w waflu. To wszystko sprawi, że koszt produkcji Southern Islands będzie sporo wyższy niż Evergreen.

 

Ciekawi mnie ilość tranzystorów rdzenia tego Southern Islands, Fermi ma ich 3.2 mld a wydajność (pomijając teseslacje) nieznacznie wyższą od Evergreen, który ma tranzystorów 2.15 mld. AMD musi poprawić wydajność w DX11, więc lepszy teselator zje trochę tranzystorów, a w grach, które go nie potrzebują, nic nie przyspieszy. Zmiany w architekturze też zjedzą nieco tranzystorów (przez co prawdopodobnie wzrośnie ogólna wydajność architektury) ale już na dołożenie dużej liczby jednostek (jakichkolwiek) nie starczy miejsca.

 

Stąd wydaje mi się, że 40 nm Southern Islands będzie szybszy od HD 5870 oraz GF 480, ale raczej nie jakoś drastycznie, bo rdzeń nie może być zbyt duży / gorący. Cudów nie oczekuje od tej karty i myślę, że przełom nastąpi dopiero w 28 nm Northern Islands, który pojawi najwcześniej w Q3 lub Q4 2011.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

racja, zle przetlumaczylem sobie.

" Northern Islands(NI) from ATI and the next generation of Nvidia parts were slated to use the 32nm process, and several ATI slides have leaked showing that explicitly. When 32nm was pulled, the decision initially was made to move NI to 28nm, delaying it by a quarter or two. Fair enough. "

nastepnym razem użyje translatora :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...