Skocz do zawartości
caveatemptor

Problem z baterią w SONY Vaio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam problem z komputerem i prosze o poradę.

Kupiłem laptop Sony Vaio F11Z1E, potrzebny mi jest do specyficznego celu (odczytywanie badania tomografii komputerowej) i dlatego jest bardzo rzadko używany (do innych celów mam w domu stacjonarny i poza tym, mam już dość komputera w pracy).

Jak na razie, podczas tych pierwszych kilkunastu włączeń, laptopa używałem tylko podpiętego do gniazdka, nie na baterii (zgodnie z instrukcją obsługi, która nakazuje przez kilka pierwszych razy pracować na zasilaczu). Wiadomo, że zasilacz przy podłączeniu jednocześnie ładuje baterię, więc za każdym razem przy wyłączeniu kompa, bateria była w pełni naładowana.

Problem w tym, że za każdym razem po dłuższym okresie wyłączenia laptopa, po ponownym podłączeniu, wskaźnik naładowania baterii pokazuje np. 60%, 40%, czyli rozładowanie a przecież przy ostatnim użytkowaniu był naładowany w 100%. Ja rozumiem, że bateria pomału rozładowuje się samoczynnie nawet jeśli nie jest używana, ale rozładowanie o kilkadziesiąt procent w ciągu doby, albo całkowite rozładowanie po dwóch tygodniach, to chyba za dużo?

Słyszałem, że był kiedyś problem własnie z prawidłowością wskazań miernika naładowania baterii w Sony Vaio i że to w tym może tkwić problem - że bateria wcale się nie rozładowuje zbyt szybko, tylko wskaźnik źle pokazuje. Podobno może coś pomóc pobranie aktualizacji oprogramowania.

Chociaż szczerze mówiąc, nie sądzę, żeby w moim kompie chodziło tylko o złe wskazania miernika, bo stopień rozładowania baterii jest tym większy, im dłużej laptop leżał rozładowany.

Przyczyna na pewno nie leży w warunkach przechowywania komputera - leży wyłączony (nie w stanie uśpienia), zabezpieczony, we właściwych warunkach co do temperatury, wilgoci i światła. Wiem, że na dłuższy okres bezczynności należałoby wyjmować baterię z laptopa i przechowywać osobno, ale to na pewno nie w tym leży problem, bo jak się go odstawi na 1 dzień, to też ubywa mu ok 20-40% baterii.

Może ktoś wie, jakie mogą być przyczyny takich znacznych ubytków energii, i jak temu zaradzić?

Będę wdzięczny za każdy głos w dyskusji.

Pozdrawiam

caveatemptor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek odpal Vaio Care i zrób test baterii , jak będzie walnięta to wykaże , jak wynik będzie " znakomita " to zadzwoń do serwisu na pewno udzielą Ci odpowiedzi .Ja mam 11ME i bateria nie spada jak go odłączę po 24 gpdż.Jest dalej pelna.

Spróbuj też pobrać poprzez vaio update aktualizacje bo troszeczkę ich wyszło nawet 2 do zarządzania energią.

 

Ps.

Najlepiej wyjmij z lapka naładowaną baterię na maxa i po 2 dniach wsadź , jak będzie rozładowana to bateria raczej na gwarancję.

 

Ponadto u siebie mam lapka praktycznie pod zasilaczem cały czas czyli zasilanie jest z pominięciem baterii ładowanie się nie rozpoczyna nawet - nie widzę bynajmniej .Czasem jak go odłączę i pochodzi troszeczkę na baterii dopiero ładowanie zaskakuje.

Baterię pokazuje mi cały czas 100% a nie widzę żeby spadało poniżej wiec nic nie pozera jej .

Stawiam raczej na walniętą baterię.

Ale spróbuj potrzymać ją poza lapiem i zobacz wtedy czy straci pojemność jak tak to na gwarancję.

Edytowane przez konio68

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc.

 

Czy ten test baterii to może być taki komunikat, który niedawno pokazał mi się sam z siebie:

"Battery Health

The charging performance of the battery is good.

The charging performance of the battery deteriorates little by little due to factors such as number of charges and usage period. Efficient use can extend the battery life."

Czyli, jeśli dobrze rozumiem, bateria (a właściwie jej sprawność ładowania)jest w porządku, napisali jeszcze, że zdolność ładowania obniża się stopniowo w zależności od liczby ładowań i czasu pracy i że użytkowanie we właściwy sposób może przedłużyć żywotność baterii.

i pod spodem były jeszcze cztery pola: Good, Fair, Poor, Critical i zaznaczone było pole Good

Wynikałoby z tego, że bateria jest o.k.

Z kolei na jakiejś stronce Vaio Support napisali, że rozładowywanie się nieużywanej baterii jest normalne, tak już jest i nie ma się czemu dziwić. Ale chyba nie aż takie szybkie rozładowywanie jak w moim przypadku?

Spróbuję, tak jak mi Radzisz, wyjąć baterię z laptopa na kilka dni i zobaczę, czy się rozładowała. Zadzwonię też do tej ich infolinii (Vaio link, czy jakoś tak), tylko podobno, żeby tam w ogóle chcieli ze mną gadac, trzeba zarejestrować kupno komputera w internecie. Słyszałeś coś o tym? Czy to chodzi o to, że własnie ten laptop trzeba podłaczyć do Sieci? Pytam dlatego że chwilowo nie mam neta w domu ani żadnego antywirusa w tym laptopie, więc trzeba byłoby najpierw zainstalować ochronę do kompa a potem zanieść go do kafejki internetowej, dopiero telefon do speców z Sony.

 

Dziękuje za poradę.

 

caveatemptor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baterie w serii F generalnie po naladowaniu do 100% wieczorem, rano maja juz 84%. Mozna probowac kalibracji baterii, rozladowac ja do 1% (odpowiednie ograniczenai zdjac w opcjach zasilania profilu ktory bedzie w uzyciu) i naladowac za jednym razem do 100%. U mnie to nie pomoglo, za kazdym razem rano mam 84% - oficjalne stanowisko Sony jest takie, ze tak juz jest bla bla bla i wszystko jest w porzadku.

 

Odnosnie kontaktu z Vaio linia: musisz zarejestrowac swoj komputer i mozesz to zrobic wlasnie telefonicznie na vaio lini: podajesz kod produktu znajdujacy sie pod laptopem. Po tym otrzymasz swoj identyfikator ktorym bedziesz sie logowal przez telefon i bedziesz mogl zalatwiac sprawy z konsultantami.

Edytowane przez CLAU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ...a jak rejestruszesz przez neta , numer zapisuje się w lapku.

Odczytać go można np za pomocą Vaio care - wyświetla się na dolnym pasku okna programu zawsze.

Co do baterii to mi się zdaje że nie rozładowywuje mi się przez noc.

Dzisiaj sprawdzę i dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ...a jak rejestruszesz przez neta , numer zapisuje się w lapku.

Odczytać go można np za pomocą Vaio care - wyświetla się na dolnym pasku okna programu zawsze.

Co do baterii to mi się zdaje że nie rozładowywuje mi się przez noc.

Dzisiaj sprawdzę i dam znać.

 

Z tym jest roznie, niektorzy maja 99% nastepnego dnia, niektorzy aby to osiagnac musieli robic kalibracje tak jak opisalem, a niektorym, w tym mi nic nie pomoglo i bateria za kazdym przez cala noc wyczerpie sie do kolo 84%. Oczywiscie wszystkie hibernacje, uspienia inne stany wstrzymania mam wylaczone bo z nich nie korzystam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z VAIO Z tez jest taki problem. Jest tak, ze bateria pada non stop. Naladuje na maxa do 100% a po tygodniu laptopa juz nie odpale z baterii mimo, ze go nie uzywalem. TO jest jakis blad hardwareowy i sony go racej nie zlikwiduje. Byc moze u Ciebie jest to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwarancja Sony Vaio. Centrum Napraw Sony. Ja niestety mam bardzo niemiłą przygodę z serwisem Sony Vaio. Mam model vpc-z11x9e - model który kosztował 10 tyś i wyskoczyły bad pixele. Wszystko było na początku świetnie, kontakt, wysłanie, aż do momentu diagnozy we Frankfurcie, kiedy mi powiedzieli że jest to uszkodzenie MECHANICZNE i zgodnie z tym słowem tylko JA odpowiadam za uszkodzenie. Dodam że laptop służy mi jedynie w domu, a pojawiły się bad pixele po jego ponownym uruchomieniu. Nie ma możliwości uszkodzenia jego przeze mnie!. Sony Vaio Centrum Napraw podpiera się tym że PRAWDOPODOBNIE uszkodzenie powstało na skutek nacisku. Laptopa nie mam 3 tydzień i się z nimi o to spieram. Nie będzie mi nikt wmawiał i wciskał mi, że mam za coś zapłacić, a ja nie mam z tym najmniejszego związku. Na tym laptopie pracuje i musiałem kupić drugiego, bo jest to moje źródło dochodów, a stać mnie na wymianę matrycy za 1200 zł (Jerozolimskie, Sony Style - Warszawa) i mógłbym to zrobić w Polsce z dnia na dzień – ale nie o to chyba tu chodzi. Czekam aż się podpiszą że jest to wg nich 100% moja wina i wówczas oddam laptopa do ekspertyzy. Udowodnię im dla zasady, że nikt nie będzie próbował okradać mnie z pieniędzy. Czytałem dużo negatywnych jak i mniej negatywnych opinii o nich, oraz jak działają. Ponieważ mam dużo sprzętu sony, naprawdę wysokie modele, myślałem że jak nadejdzie czas i wreszcie coś się zdarzy to pójdzie bezproblemowo, a negatywne opinie w sieci odnośnie jakości serwisu są jakimś nieporozumieniem. Myliłem się. Zatem jak tylko się z nimi uporam na pewno wątek odwiedzę, wrzucę całą historię korespondencji z Sony Vaio Centrum Napraw jak i dowody, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze w/w zakupu (choć z samego laptopa jestem naprawdę bardzo zadowolony), ale należy przemyśleć z jakim poziomem usług będzie ewentualnie się to wiązało. Z tego co czytałem, wprost nie mogę się doczekać kiedy otrzymam nie naprawionego Vaio, z elegancką ściereczką i zapewnieniem przez Pana Dyrektora, jak inżynierzy dołożyli wszelkich starań do diagnozy sony vaio i mojego zadowolenia, z tym że nie wiem czemu dyrektor się podpisuje pod takim niemieckim zwykłym „Kowalskim”, gdzie w dwóch autoryzowanych serwisach Sony w Polsce, przed wysłaniem go na gwarancje, miałem nadzieję że zrobią to w Polsce od ręki - oglądali i również stwierdzili że jest to wina tylko i wyłącznie wadliwej matrycy. Nie lubię jak ktoś w bezczelny sposób chce mnie oszukać.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 8 miesięcy temu kupiłem laptop Sony Vaio (inter core i3) za 2440 zł, bateria ładuje mi się tylko do 80%. A podczas pracy na samej baterii po 2 minutach nagle się całkiem wyłącza. Zgłosiłem to do serwisu Sony w Polsce pod numer :801382462, to dostałem odpowiedz że gwarancja baterii wynosi tylko 6 miesięcy i mnie olali, na dodatek osoba z którą rozmawiałem nawet nie chciała się przedstawić. Słyszałem że oprogramowanie Windows 7 niszczy baterie, więc może oprogramowanie zareklamować?. Wykupiłem też pakiet ubezpieczenia Media Markt Gwarancja plus komfort & ochrona za 300 zł, gdzie oczywiście też dzwoniłem w tej sprawie pod numer: 801163342 to niestety u nich baterie nie są objęte gwarancją. Ta firma Sony to jakaś Chińszczyzna, już nigdy więcej Sony, ta firma już dla mnie w ogóle nie istnieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...