Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

Pomocy

Mam już całego kompa, ale jak tak dalej pójdzie to się okaże, że mam najsłabiej podkręcającego się 2500k :(

 

Na 4,4 GHz startuje, na 4,5 GHz już nie ładuje systemu :(

Płyta główna - AsRock P67 Extreme4

RAM - GoodRAM Play 1600 MHz CL8 2x2 GB

Procek - Intel i5 2500k

 

Ustawienia w BIOS'ie:

CPU:

CPU Ratio Settings - Manual (wiadomo)

Max Ratio - 44 (na 45 już nie ładuje się system, ładowanie zatrzymuje się za BIOS'em)

Internal PPL OverVoltage - Enabled

Intel Speed Step Technology - Enabled

|- Turbo Boost Limit - Manual:

|- Short (W) - 255

|- Long (W) - 255

|- Long (Sec.) - 1

|-Additional Turbo Voltage - 0,004V (na Auto też nie startował system)

Core Current Limit - 300

BCLK - 100

Spread Spectum - Disabled

 

Voltages Control:

Power Saving Mode - Enabled

CPU Core Volt - Fixed 1,275 / 1,35 / Offset 0,005 - wszystkich próbowałem - na żadnym system nie startuje

CPU LLC - Tutaj właśnie nie wiem, bo ktoś wyżej napisał, żeby wyłączyć. Ja mam tylko opcję Auto oraz Level od 1 do 5, ustawione teraz chyba na Level 2

DRAM - 1,59 (poprzednia wartość - 1,575 | następna wartość - 1,605) - ma być około 1,6V, więc tutaj raczej bez zmian

PCH - 1,059 (poprzednia wartość - 1,012 | następna wartość - 1,68) - ma być około 1,05V, więc tutaj raczej bez zmian

CPU PLL - 1,791 (poprzednia wartość - 1,75 | następna wartość - 1,832) - z tego co czytałem w poradniku, to nie przekraczać 1,8V, więc tu też max

VTT Volt - 1,051 (poprzednia wartość - 0,986 | następna wartość - 1,064) - próbowałem do 1,077, ale nic nie dawało, ponad 1,1V nie dam

VCCSA Voltage - 0,925 (poprzednia wartość - Auto - nie ma niższej | następna wartość - 1,016 - więc granica bezpieczna przekroczona już by była)

 

Co pozmieniać, żeby chciał wystartować na 4,5 GHz albo więcej ? :( Bo te 4,4 GHz to mała satysfakcja. Nie mówię, że mało, ale patrząc na wyniki na tym forum to bieda totalna...

 

Pamięci chodzą na 1833 @ 9-9-9-27 bez problemu, przestawiałem na 1600 MHz (te same timingi) i nic nie dało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już Ci odpowiadałem w temacie o Sandy Bridge, ale może nie widziałeś:

Spróbuj tak:

Załaduj w biosie automatyczne profile oc - opcja "Load Optimized CPU OC Setting". To jest opcja na samej górze w zakładce od oc. Masz tam automatyczne profile: 4.0 GHz, 4.2 GHz, 4.4 GHz, 4.6 GHz, 4.8 GHz. Wypróbuj więc profil 4.6 GHz i zobacz czy załaduje się system. Wystarczy, że wczytasz tylko w ten profil, reszty ustawień nie ruszaj.

Wtedy poobserwuj ile V daje płyta w stresie i jeśli testy stabilności są ok, to zacznij zjeżdżać z napięciami.

 

Druga uwaga, to że jeśli używasz opcji fixed voltage i zadajesz napięcia, to pamiętaj aby ustawić kalibrację napięcia na 1, nie na auto, bo wtedy płyta zaniża drastycznie wartość V. Ta opcja w biosie nazywa się CPU Load-Line Calibration.

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@raidergummi

Ale te pamięci chodzą bez problemu na 1833 MHz @ CL9 i niecałe 1,6V

 

@Stanko

Tak, czytałem, nie odpisywałem w tamtym temacie, bo wolałem się skupić na tym tutaj.

 

Zrobiłem tak jak napisałeś - na 4,6V w ogóle nie wystartował. W sensie to samo co przy manualnych ustawieniach (zrobiłem wcześniej Clear CMOS, więc miał wszystko na Auto. Dałem opcję 4,6 GHz i 0 startu...

 

No właśnie z tą opcją CPU Load Line Calibration to nie wiem jak to ustawiać. Ok, to nie Auto. Ale jak dobierać który lvl kiedy...

 

 

P.S.

[OT]

W LinX mam zaznaczać opcję "All", żeby używał całego dostepnego RAMu, tak??

[/OT]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU Load Line Calibration daje zawsze na level 1, bo tylko wtedy w stresie nie ma spadku, tylko nawet niewielki wzrost napięcia.

Poza tym u mnie opcja level auto, przy OC powodowała, że płyta dawała tak mało papu, że nie ładowała nawet Windy, a już na level 1 ładuje. Do tego dobrać odpowiednie V przez fixed voltage i będzie git.

Dopiero po ustabilizowaniu tych ustawień można pobawić sie funkcją offset.

 

Tak w LinX dajesz memory na all, tylko musisz długo potestować, bo u mnie potrafi wywalić po 40-50 minutach. I cała zabawa od początku :angry:

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz jest to, co najbardziej dobija:

 

Dołączona grafika

 

4,4 GHz + LinX na 40 minut i temperatura nie przekroczyła 63 stopni, więc zapas niby jest olbrzymi...

 

Tylko co z tego, skoro na 4,5 GHz system nie startuje....

Edytowane przez aImLeSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie da się tego sprawdzić bez zdejmowania go, to nie pamiętam :P

 

Ale coś kojarzę końcówkę 311.

 

Znalazłem, bo pamiętałem, że szukałem na google info o nim (na laptopie):

 

Mój batch to L045B311

Edytowane przez aImLeSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na przyszłość, batch jest podany na pudełku od procesora, żeby za daleko nie szukać ;-)

A te 4.4 GHz na jakim napięciu zrobiłeś?

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aImLeSS brałeś z Bachcomp ? Możliwe, że Ci wcisnął gorszego procka. Gość (właściciel chyba) dosyć się orientuje w temacie. Są tam nawet już podkręcone wersje 2600K do 4.8 ghz gwarantowanych za nieco wyższą sumke oczywiście. Sam tam zamawiałem i prawdopodobnie to samo mnie czeka. Chociaż jak będzie 4.4 i to tak będzie cud. Moim zdaniem to nie jest koniec tego procka, więc próbuj dalej. Moja sztuka jest dopiero w drodze i jutro powinienem go mieć. Ceny procków idą troszkę w górę. ESC na razie ich nie ma na stanie i pewnie po dostawie cena też pójdzie w góre. W każdym razie brak możliwości zamawiania wiele o tym świadczy. Jak mi się trafi podobna sztuka lub nawet gorsza jakoś to przeżyje. No bo te 4.2 ghz musi robić,a potrzebuje wydajnego 4 rdzeniowca w przystępnej cenie. A 860 nie jest jeszcze tak źle. Niektórzy wołają sobie po 1000zł. Jakiś pomyleniec na Allegro wystawił nawet po 1020 zł za 2500K. Tożto można szukaż 2600K za 120-150 zł drożej.

 

 

Próbuj ile wlezie. Sam będę brał tą płytę ASRocka jak tylko pojawi się nowa rewizja.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Devil

Dokładnie, kupiłem z Bachkomp. Ale mimo wszystko powinien 4,5 GHz zrobić bez problemu, a tutaj 4,4 GHz i tak jakby ściana.

 

Najbardziej w tym wszystkim denerwuje to, że na 4,4 GHz on jest chłodny pod obciążeniem, bo mam na nim Noctue NH-U12P SE2 i jak widać na screenie proc nie przekracza 64 stopni (przez 40 minut na LinX), więc dziwi mnie, że nie idzie dalej...

Rozumiem, gdyby w tym miejscu miał wysokie tempy, ale nie 64 stopni, a dalej nie idzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4,5 @ 1,4V

- DRAM Voltage 1,605

- ustawienia RAM'u na Auto (sam mógł sobie dobrać)

 

I nie ruszył

 

@kkNd!

Ja już nie wiem, czy mi się chce bawić... Trafiłem na kiepską sztukę i tyle... Normalka, że mam takiego pecha...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aImLeSS brałeś z Bachcomp ? Możliwe, że Ci wcisnął gorszego procka. Gość (właściciel chyba) dosyć się orientuje w temacie. Są tam nawet już podkręcone wersje 2600K do 4.8 ghz gwarantowanych za nieco wyższą sumke oczywiście.

 

No jest to całkiem prawdopodobne niestety... Zobaczymy, co ty dostaniesz, Devil, życzę Ci dobrej sztuki w każdym razie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie kupuje sie w miejscach gdzie sciach!iele robia selekcje procesorow. Masz wtedy gwarancje, ze najlepsze sztuki sa przebrane i sprzedane za odpowiednio wyzsza cene, a tobie dostanie sie przcietniak/slabiak...

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czego się nie robi żeby zaoszczędzić 50zł :wink: pzdr

 

Jak by dał 100zł wiecej, to miałby większe szanse na lepszego proca? <_< Trzeba było mu odradzac bacha zanim kupił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by dał 100zł wiecej, to miałby większe szanse na lepszego proca? <_< Trzeba było mu odradzac bacha zanim kupił.

 

 

Z jednej strony mógł mu wcisnąć takiego procka. Ale to oznacza, że proc był używany, bo musiał go przetestować. . Równie dobrze może sam klient go przetestować. Zmyć pastę, zapakować i odesłać w ciągu 10 dni. Chociaż już teraz mogę powiedzieć, że gadałem przez telefon z właścicielem i po głosie i sposobie rozmowy ( i coś jeszcze o czym nie będę tu pisał, bo jest od tego odpowiedni temat) mogę stwierdzić,że to zwykły burak, który z pewnością będzie robił problemy. Takich w sklepach komputerowych niestety bywa sporo. . Czasem się zastanawiam skąd takie chamskie nastawienie niektórych sprzedawców komputerowych. Jak wspomniałem nie jest to odosobniony przypadek i nie raz miałem z takich zachowaniem do czynienia. Co do samej selekcji no to cóż. Zależy ile proców z danej partii to te lepsze sztuki. Biorąc w innym sklepie też nie mam gwarancji, że akurat dostanę lepszą sztukę robiącą min, te 4.8 ghz. A 4.4- 4,6 ghz to dość też przyzwoity wynik.

 

Oby mi się troszkę bardziej poszczęściło. W każdym razie jak znajdę ślady użytkowania, a proc będzie robił mniej niż 4.4 ghz to będe sie zastanawiał czy nie skorzystać z możliwości i odesłać w ciągu 10 dni.

 

EDIT: Paczka jest już we Wrocku, więc za godzinę dwie pewnie będzie u mnie w domciu.

 

AImLeSS nie to że chcę Cie pocieszać czy coś, bo trzeba się cieszyć z tego co się ma. 4.4 ghz to przyzwoity wynik, bo proc i tak będzie bardzo wydajny przy tym takowaniu i wystarczający do dzisiejszych i jutrzejszych gier. I to może przez najbliższe 2 lata zanim na prawdę coś się ruszy i wyjdą nowe konsole. Aczkolwiek powalcz jeszcze o te symboliczne 4.5 ghz

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież proca dostaje się w zaklejonym, zaplombowanym pudełku, więc jakie ślady użytkowania?

Wstępną selekcje można zrobić po batchach, które są podane nawet na pudełku, więc tym bardziej wątpię, żeby ktoś dał używanego, testowanego procka.

Ja kupiłem 2500k w esc i też trafiła mi się marna sztuka. Do 4.4 Ghz potrzebuje 1.3V, do 4.5 już 1.33V, więc wszystko zależy od szczęścia.

Ogólnie nie nastawiajcie się na 5 Ghz przy 1.3-1.35V, bo może być duże rozczarowanie.

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, ale nie zawsze to musi być regułą,że im bliżej ze środka wafla tym bardziej krętliwy. Więc jeśli to selekcja na podstawie batchy no to ok. Sam się przekonam na co trafię. I jak będzie te 4.4 ghz to i tak będzie nieźle. O 5.0 ghz to ja nawet nie myślę, ale trafić taką sztukę to faktycznie kwestia sporego szczęścia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie, żeby się pośmiać (to naprawdę rozmowa z kolesiem z Bachkomp):

 

10:57:50 a!mLe$$: witam

10:58:00 a!mLe$$: coś słabo się kręci ten i5 2500k od Was ;/

11:23:19 Bachkomp: tzn ?

11:23:33 Bachkomp: na ile ?

11:23:54 a!mLe$$: 4,4 GHz max

11:24:10 a!mLe$$: 4,5 GHz @ 1,4V i system nie laduje sie

11:25:21 Bachkomp: jaka płyta główna ?

11:25:27 Bachkomp: jakie chłodzenie ?

11:25:34 a!mLe$$: AsRock P67 Extreme4

11:25:40 a!mLe$$: Noctua NH-U12P SE2

11:25:58 a!mLe$$: procek przy 4,4 GHz po 40 minutach w LinX ledwo dobil do 63 stopni

11:26:04 Bachkomp: masz odpowiedź

11:26:12 Bachkomp: ciach!o nie płyta główna

11:26:48 a!mLe$$: LoL

11:26:56 Bachkomp: aż się dziwię, że dajecie się nabierać tym gościom co polecają ten shit

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...