Skocz do zawartości
fallcon87

Ciśnienie w układzie LC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Ostatnio chodzi mi po głowie taka zagwozdka (czysto teoretyczna), czy lekkie ciśnienie w układzie LC, powiedzmy 0,5-1 atm przyczyniłoby się do tego aby ciecz w układzie mniej się grzała? Mniej o kilka stopni, a nie o śladowe ułamki.

Pytanie nasunęło mi się w wyniku przypomnienia sobie, ze woda pod ciśnieniem ma wyższą temperaturę wrzenia.

Może któryś z userów forum który jest z fizyka za pan brat,już dumał nad tym i mógłby mnie oświecić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda jest cieczą praktycznie nie ściśliwą, a powietrze w układzie LC to Twój wróg.

Woda przy wyższym ciśnieniu atmosferycznym ma wyższą temperaturę wrzenia bo cząsteczki pary muszą mieć większą energię żeby się z cieczy wydostać do otoczenia w którym to ciśnienie panuje. Jedynym miejscem gdzie możesz zwiększyć ciśnienie "atmosferyczne" w układzie LC jest rezerwuar. Takie zwiększenie ciśnienia spowoduje jedynie, że cieczy w rezerwuarze będzie trudniej odparować. Co może wręcz podnieść temperaturę a nie ją obniżyć.

 

Już lepiej zrobić otwarty rezerwuar (typu akwarium) i wprawić ciecz (wodę) w ruch żeby zwiększyć parowanie a tym samym oddawanie ciepła.

Edytowane przez Szopler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jeszcze nikt nie podchodził do LC od tej strony. Powiem Ci jedno, w układach LC jedną z miar wydajności jest to ile pompka potrafi przetoczyć litrów na godzinę, a jak wiadomo, im więcej to ciśnienie w układzie większe. Woda płynąca szybciej w układzie, wolniej się nagrzewa bo szybko przepływa przez bloki zabierając z nich ciepło a potem przez chłodnicę, gdzie traci swoją temperaturę. Jednak robiąc taki układ należy stosować takie elementy, które będą dawały jak najmniejszy opór płynącej cieczy, czyli staramy się nie stosować złączek 45st, jakiś zbędnych przepływomierzy (wystarczy monitoring obrotów wirnika pompki), cienkich wężyków, no i tanich bloków "made in home".

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc mój układ to pompa EK-DCP 2.2, chłodnica BWA 123 rev.3, blok na CPU MNP Poseidon V2, a na NB firmowy ASUS bo płyta to ASUS Maximus Formula SE. Bez rezerwuaru na trójniku. Beż żadnych kolanek, same proste króćce SK10/13 z gwintem 1/4", duże łuki węża bez załamań.

Układ mam napełniony po airtrap, wąż od trójnika po airtrap ma ok 30-40 cm i jeśli bym sprężył układ przez airtrap, to powietrze nie miało by szans ścisnąć ciecz na odcinku 30-40 cm w wężu 10/13. Najwyżej 5 cm (?) przy ciśnieniu 0,5-1 atm?

Tak mnie to zaciekawiło, bo na żadnym forum nie widziałem aby ktoś wpadł na taki "błyskotliwy" pomysł ;) i intryguje mnie toto czy jest wykonalne i czy dałoby efekty, ale boje się u siebie kombinować aby nie narobić sobie powodzi w budzie. To tylko takie moje teoretycznie rozważania. ;)

Edytowane przez fallcon87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzrost ciśnienia powoduje oczywiście wzrost przewodnictwa cieplnego. Dla cieczy przewodzących stosuje się prawo Wiedemanna-Franza - "przewodnictwo cieplne metali jest proporcjonalne do iloczynu ich przewodnictwa elektrycznego i temperatury", myślę że można je zastosować do płynów chłodzących - główny ich składnik to zwykła woda destylowana która jest cieczą słabo przewodzącą, a gotowe płyny przewodzą całkiem nieźle. Przyrost jest liniowy, dla cieczy niemetalicznych stosunkowo duży. Problem w tym że, aby efekt był widoczny, potrzebujesz ciśnienia rzędu 1GPa, czyli około 9800at. Przy takim ciśnieniu dodatkowo gwałtownie wzrasta lepkość (dla wody mniej więcej o czynnik 10^5).

 

@.PaVLo. - większy przepływ nie zawsze jest optymalny. Przy wyznaczaniu λ (współczynnika przewodnictwa ciepła) czas t jest jednym z głównych czynników. Mały czas to mały współczynnik przewodnictwa. Sztuka zrobienia dobregu układu polega na jednoczesnym maksymalnym zwiększeniu t1 (czasu który płyn spędza w chłodnicy) i ∆T (różnicy temperatur między cieczą a elementem chłodzonym (blokiem) i schładzjącym ją (chłodnicą)) balansując w taki sposób t2 (czasem który płyn spędza w bloku) żeby średnia ∆T w bloku była jak największa przy jak największym t2. Intuicyjnie wydaje się że większy przepływ w połączeniu z dużą chłodnicą (stosunkowo duże t1) da więcej zimnego płynu w bloku i większą wydajność - w rzeczywistości taki układ będzie mniej efektywny (ze względu na gorszy współczynnik przewodnictwa ciepła w bloku), to znaczy będzie wolniej reagował na skoki obciążenia (wolniejsze odbieranie ciepła) i znacznie szybciej osiągnie równowagę termiczną (w tym przypadku maksymalną temperaturę pracy). Różnice drastyczne nie są, w układach komputerowych znacznie większą korzyść da np. zmiana materiału wykonania chłodnicy (przykładowo z mosiężnej na miedzianą) czy zwiększenie jej powierzchni i jednocześnie t1 niż optymalizacja przepływu. :wink:

 

Reasumując - nie kombinuj z ciśnieniem tylko dorzuć drugą chłodnicę albo lepszy blok :wink:

Edytowane przez TheUn4seen
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury mi stykają, na Q6600 w idle mam 30-32*c, a w stresie 38-39*C na 2.4 GHz w te upały. Zobaczę jak to będzie wyglądało jak podciągnę CPU do 3.6-4.0 GHz. :D

Ale rozwiałeś moje wątpliwości, aby uzyskać zauważalne różnice w temperaturze potrzeba, jak piszesz, ciśnienia ok. 1 GPa, a przy takim ciśnieniu musiałbym chyba zrobić instalacje na przewodach od wtrysków z diesla ;). Poza tym chłodnica i bloki z tytanu aby wytrzymały ciśnienie, a pompa cieczy to nawet nie wiem jaka. Dzięki za oświecenie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

podłączę sie do tematu. Jakie maksymalne ciśnienie w układzie LC może wytworzyć pompka EK Water Blocks EK-DCP 4,0 ? Druga sprawa jakie powinno być normalne ciśnienie w ukladzie.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minimalne, ale sprawdzić musiałbyś je doświadczalnie. Zakładając że dane producenta są zgodne ze sztuką (1000 kg/m3 przy 4*C), EK-DCP 4,0 powinna maksymalnie(przy zablokowanym przepływie) wytwarzać około 39kPa czyli 0.4at. Ciśnienie bezwzględne w układzie jest obojętne, póki węże nie spadają :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia ciśnień w układzie nie dawała mi spokoju.

Więc kupiłem manometry o zakresie 6 bar oraz 1 bar i zrobiłem testy.

 

Teoretyczne rozważania nie przemawiają do mnie i tylko praktyczny test

miał dać odpowiedź co naprawdę dzieje się w poszczególnych punktach układu.

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Pierwszy test dotyczy układu o małej restrykcji,flow rzędu 260 l/h.

Pięć bloków i dwie chłodnice SR1 560,wyjęta wkładka z bloku na CPU.

 

Manometry wpięte poprzez kostki T-Block w 3 punkty układu:

 

1)Pomiędzy pompą a blokiem na GPU nr1 (miejsce o najwyższym generowanym ciśnieniu)

2)Po przejściu płynu przez wszystkie bloki,pomiędzy blokiem na CPU a pierwszą chłodnicą.

3)Po przejściu płynu przez cały układ i chłodnice,pomiędzy drugą chłodnicą a rezerwuarem.

 

Wszystkie mierniki wylądowały na tyle budy,miałem z tym sporo szarpania

bo chłodnice stoją na szafce obok kompa i węże ograniczają pole manewru.

 

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Wynik?

Zupełny luz,bo szybki i mało restrykcyjny układ nie stwarza żadnych znaczących ciśnień.

Nawet zaraz za pompką pracująca na pełnej mocy przed wejściem płynu do obydwu bloków na grafach.

 

Zaraz za pompką jest zaledwie 0,25 bara przy max obr pompy (24V) i flow 260 l/h

a po przejściu przez bloki a także po przejściu przez cały układ wraz z chłodnicami

ciśnienie jest tak niskie że wskaźniki nie ruszają się o milimetr.

 

Jaki więc wniosek?

Nisko restrykcyjny układ jest bezpieczny nawet przy bardzo mocnej pompie,

spokojna głowa.

 

 

Druga część testu dotyczyła wysoko restrykcyjnego układu.

Flow rzędu 130 l/h (pompka max obr,ustawione 24V).

Wkładka w bloku CPU zamontowana,co spowodowało spadek flow o połowę.

Żadnych innych zmian w konfiguracji nie ma,nadal pięć bloków i dwie chłodnice SR1 560.

Manometry tym razem dokładniej wyskalowane,zakres do 1 bara.

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

No cóż... tak jak przewidywałem nastąpił wzrost ciśnienia w układzie.

Szczególnie na odcinku pompa->grafa nr1 niemal DWUKROTNY wzrost ciśnienia,jest tam 0,43 bara

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Po przejściu przez wszystkie bloki na odcinku za blokiem CPU a przed chłodnicami jest 0,04 bara.

Wartość raczej symboliczna.

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

 

Miedzy chłodnicami a rezem nadal ciśnienie tak niskie ze miernik nie rusza z miejsca.

 

Wnioski?

Dwukrotne zwiększenie restrykcyjności układu natychmiast przekłada się na wzrost ciśnienia generowanego przez pompę.

Skok względem mało restrykcyjnej rev to 90% wyższe ciśnienie zaraz za pompą.

Nadal nie są to jakieś niebezpiecznie wysokie wartości ciśnień

ale darował bym sobie montaż na tym odcinku np rozłącznych D-plug dla spokoju głowy.

 

W miarę zanieczyszczania się bloku CPU wartość ciśnienia dalej wzrośnie

ponieważ pompa jest w stanie wygenerować przy 24V nawet 3,5 bara.

Pytanie tylko o ile może wzrosnąć.

Niemniej o ile układ jest drożny i nie zablokuje się go całkiem

to bez różnicy mało czy bardzo restrykcyjny ciśnienia są niskie i strachu nie ma,

że coś ciśnienie płynu rozsadzi.

 

Ewentualne wycieki to raczej błędy montażu i wady uszczelnień niż zbyt wysokie generowane ciśnienia w układzie.

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O manometrach kontaktowych nie pomyśłałem,lecz nie ma skoków ciśnienia w czasie pracy pompki

i w zależności od ustawionych obr ma ono charakter stały.

 

Mały update.

Zmiana pompki na 12V Swiftech 35X.

 

 

Pompa 35X jest niesamowita.

Wydaje się to niemożliwe ale jest bardziej wydajna niż 450 Strong zasilana 24V sterownikiem.

 

Test został wykonany w restrykcyjnej wersji układu (zamontowana wkładka w Enzo Stealth)

35X sterowana przez podpięcie do mobo (CPU FAN) z poziomu ustawień w biosie.

 

 

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

 

Jak na 12V to mistrzostwo,przy 100% mocy (4643 obr) mam flow 125 l/h i 0,5 bar zaraz za pompą.

450 Strong daje flow max 120 l/h i ciśnienie za pompą 0,43 bar przy pracy na 24V.

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Przy 55% mocy jest znacznie ciszej a nadal bardzo wydajnie.

3816 obr i 88 l/h oraz 0,35 bar zaraz za pompą.

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

No cóż został jeszcze do przetestowania potwór jakim jest IWAKI RD-30

ale o tym następnym razem jak tylko Darmacz wykona dla tej pompki

custom top z białego acetalu.

Porównanie z D5 nie oddaje jej gabarytów.

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Przepływ max 1200 l/h jest imponujący ale pytanie jakie ciśnienie w restrykcyjnym układzie

RD-30 jest w stanie wytworzyć?

Test wszystko wyjaśni.

 

 

Tutaj jej gabaryty widać w porównaniu z LL X2000.

Black mod&serial top IWAKI RD-30 (projekt LL PC-X2000 b@llz0r)

 

Dołączona grafika

 

 

 

Na koniec powrót do prapoczątków.

Wydobyłem z szuflady D5 Vario i podłączyłem do obiegu.

Upss...ciekawa sprawa.

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dawno nie używałem D5 Vario.

 

Flow jest 68 l/h na max obr przy 12V i 0,33 bar zaraz za pompą.

Na 35X jest 125 l/h (0,5 bar)

Na 450 Strong 24V jest 120 l/h (0,43 bar)

Wszystko przy włożonej wkładce.

Mamy tutaj przegląd możliwości trzech pompek.

 

Wygląda na to że na pompce Swiftecha 10W MCP350 którą kiedyś miałem

to mój układ wcale by nie ruszył z miejsca.

 

 

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Elder
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż...niewiele ale jednak jest mocniejsza a pracuje na 12V nie 24V,

szczena mi opadła jak to zobaczyłem ale fakty mówią same za siebie.

Na max obr jest też nieco wyraźniej słyszalna od 450S/D5V

ale coś za coś.

Edytowane przez Elder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanko ... co to sa za rurki laczace dwie karty w sli ? Mam tez jedna karte z blokiem Aqua i chetnie bym takie rureczki nabyl do przyszlosciowego sli ;)

 

Swoja droga jedno pytanie off top. Posiadam Gigabyte 480GTX czy moge podlaczyc w SLI karte innej firmy ale naturalnie tez z serii 480GTX . Bedzie to dzialac ?

Edytowane przez Avatar25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafy mam połączone równolegle bo daje to lepszy przepływ w układzie.

Połączenie to złączki BP Matte Black 10/16 i wąż Tygon R3400

 

 

Dołączona grafika

 

 

Wcześniej przy szeregowym połączeniu jedna grafa podgrzewała drugą

i przepływ był nieco gorszy.

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Miałem wykorzystać do SLI zakupiony łącznik AC ale nic z tego nie wyszło,

zmieniłem koncepcje i trafił do szuflady zamiast do kompa.

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Możesz połączyć w SLI dwa GTX480 różnych firm.

Edytowane przez Elder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hee...Thanks :D

I to mówi spec od ekstremalnego chłodzenia wodą bieżącą kompa z TRI SLI :wink:

 

Fotki,wszystkie tryb makro z MF i dobieranym WB robione Lumixem DMC-FZ28:

 

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elder uklad masz genialny i widac ze poswieciles temu sporo czasu ;)

 

Ja bede mial SLI w odstepie dwoch sledzi ;) Widze ze Ty masz 4 i nie pasuje. Hmm nie chcialbys przypadkiem odsprzedac tej przelotki na SLI ktora nieuzywana lezy i sie kurzy ;D ?? Ze zdjecia widze ze obsluguje nawet 3 sledziowy odstep - pytanie czy na krotszym odcinku tez mozna to zalozyc i nie bedzie przeciekac ;) ?

 

Jezeli chcialbys odsprzedac jakas ze swoich 480GTX razem z blokiem tez napisz - mam jedna karta na tym samym bloku (Gigabyte) i chetnie bym wpakwal druga. Tym bardziej ze w mojej desktopowej obudowie buduje wlasnie drugi osobny obieg do kart graficznych :)

 

Mam tez drugi komp na wodzie w obudowie normalnej Zalman GS1000 i niestety do dnia dzisiejszego nie weim jak skutecznie "gnoja" odpowietrzyc :D Obracalem chyba ze 100 razy chlodnica i nadal mi pompka buczy. W moim ukladzie desktopowym ta sama pompka pracuje cicho ...

Edytowane przez Avatar25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...