Skocz do zawartości
simi33

Sata 2 a sata 3 - realna różnica w prędkości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dzisiaj staje przed wyborem dysku twardego do mojego pc:

AMD phenom 2 x 4 955be

msi 870-c45

2x2gb kingston hyperx blue 1600mhz

gigabyte amd radeon hd 6870 oc

fractal design integra 500w

Ale nie o to jaki dysk mam kupić chciałem się zapytać. Interesuje mnie czy:

1.Dysk sata III można podpiąć do płyty głównej z sata II?

2.Czy dysk sata III podpięty na sata II działa tak samo szybko jak dysk sata II podpięty do sata II a może dysk sata III podpięty na sata II działa tak samo szybko jak dysk na sata III podpięty do sata III.

3.Interesuje mnie WD caviar black sata III 500Gb 32mb ale tylko wersja jednotależowa czy każda wersja jedno talerzowa ma taki sam numer seryjny? jeśli tak to jaki?

Wiem trochę to pogmatwane szczegulnie (pkt.2) ale proszę kogoś kto się w tym połapie o odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 tak.

2 podpięty do saty 2 lub 3 będzie działał tak samo, sata 3 to marketingowa zagrywka(ewentualnie może przy dysku ssd było by odrobinę szybciej).

3 numer seryjny jest inny, lepiej kup samsunga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Druga generacja (SATA II) oferuje przepustowość 3,0 Gbit/s (ok. 375 MB/s). Trzecia generacja (SATA 3), zaprezentowana oficjalnie po raz pierwszy 27 maja 2009 roku udostępnia przepustowość 6,0 Gbit/s (ok. 750 MB/s)...

SATA 3 (6Gbit/s)

Przepustowość maksymalna tego interfejsu wynosi 6 Gbit/s, czyli jest ponad dwukrotnie większa od SATA II oraz nieco większa od Ultra 640 SCSI. Zachowano pełną zgodność wsteczną z SATA I i SATA II, dzięki czemu migracja z poprzednich wersji do SATA 3 jest bezproblemowa. Ulepszono też obsługę kolejkowania poleceń (NCQ) – poprawiono zarządzanie kolejkowaniem oraz wprowadzono nowe polecenie przesyłania strumieniowego, umożliwiające izochroniczny transfer danych. W marcu 2009 roku firma Seagate wspólnie z AMD zaprezentowała pierwsze urządzenia z interfejsem SATA 3. Pierwszym dyskiem twardym ze złączem SATA 3 jaki pojawił się w ofercie handlowej we wrześniu 2009 był Seagate Barracuda XT (model ST32000641AS).

Źródło Wikipedia.

1. Tak

2. Jeżeli będą jakiekolwiek różnice to będą one minimalne praktycznie równe błędom pomiarowym. Główna różnica może być w obciążeniu procesora podczas kopiowania, ale w obu przypadkach jest ono minimalne.

3. WD sprzedaje 2 wersję dysków 500GB model WD5002AALX (SATA III) oraz WD5001AALS(SATA II), według specyfikacji nie ma między nimi żadnej różnicy poza interfejsem. Posiadają one identyczny czas dostępu po czym można stwierdzić że mają one taką samą liczbę talerzy, aczkolwiek nie znalazłem informacji na stronie producenta na temat jej ilości.

Specyfikacja dysków WD z serii black:

http://www.wdc.com/wdproducts/library/SpecSheet/ENG/2879-701276.pdf

Edytowane przez KoVol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sklepie to raczej sprzedawca a nie informatyk...

Jak bedzie na tyle mily to sprawdzi specyfikacje dysku

 

A wiesz że różnie z tym bywa,ja swego czasu pracowałem w sklepie, najlepiej jak będzie to informatyk pasjonat:D. A nie po prostu sprzedawca/kasjer z narzuconymi odgórnie priorytetami sprzedażowymi ;) Brałbym WD :D Ma świetną gwarancję :D 5 lat...dawniej to był właściwie standard wśród twardzieli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już weszliśmy w temat SSD i SATA3...

sata 3 to marketingowa zagrywka(ewentualnie może przy dysku ssd było by odrobinę szybciej).

O rly?

Wszystko o SSD -- FAQ 1. Strona! - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne - strona 182

Inna sprawa że odczuwalna różnica jest mała, ale w pewnych zastosowaniach jest bardzo istotna.

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...