Skocz do zawartości
patrickq

Bios nie widzi dysku twardego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam taki problem. Komputer mam od piątku. Jak przyszedł to od razu miałem komunikat po włączeniu, żebym dał jakiś nośnik do instalacji Windows albo zrestartował. Wszedłem w BIOS i wziąłem priorytet na HDD i działa. Gdy komputer jest wyłączony jakieś kilka godzin to jak go włącze to mam ten sam komunikat, nie widać HDD. Muszę wtedy wyłączyć komputer odpiąć kable od dysku i włożyć jeszcze raz i wtedy normalnie BIOS go widzi i Windows się uruchamia. Jak wyłącze PC i odczekam 15 minut to jest w porządku. Dzieję się tak po kilku godzinach i znów muszę pwtarzać procedurę. Zmieniałem kable SATA, zasilające. przepinałem w inne gniazda i nic z tego. Co to może być??

 

AsRock 970 Extreme3 /AMD 970GX, AM3+/

Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda

OCZ ZS 650W 80+ 135mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem może to być problem z baterią podtrzymującą BIOS, bo jak rozumiem problem tkwi z "znikaniu" zapisanej konfiguracji z wyłączonego przez dłuższy czas komputera...

 

kupić ją można u zegarmistrza (albo w lepiej zaopatrzonym kiosku) a jej typowe oznaczenie to CR2032

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz dysk na innym komputerze lub podstaw inny dysk do tego co masz ..

Czy DVD-rom normalnie wykrywa ?

 

Nie mam gdzie sprawdzić dysku. Nagrywarka jest wykrywalna cały czas. Jeśli chodzi o baterię to pewnie by resetował się zegar a tak się nie dzieje. Wszystkie ustawienia są zapamiętywane. Przypominam, że komputer ma ze 4 dni.

 

Teraz testowałem i okazało się, że czas nie ma nic do rzeczy. Wróciłe po pracy i odpaliłem i uruchomił się. Wyłączyłem kompa i włączyłem ponownie i już dysk nie był wykryty :(. Musiałem przepiąć kable w inne miejsce i znów zaskoczył.

 

Aha i jeszcze jedno. Jak już uda mi się uruchomić Windowsa to mogę tak siedzieć ile chce. Dzieje się tak tylko po restarcie komputera lub po ponopwnym włączeniu.

Edytowane przez patrickq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna ciekawostka. Mój dysk to model ST1000DM003-9YN162, w programie HD Tune 2.55 widnieje takie coś:

 

Standar: ATA/ATAPI-0 - SATA II

Supported UDMA Mode 6 (Ultra ATA/133)

Active UDMA Mode 6 (Ultra ATA/133)

 

Coś mi tu nie gra bo ten dysk powinien mieć interfejs SATA III. Na jakiejś chińskiej stronie znalazłem ten sam dysk o tej samej nazwie i pojemności i w zakładce Standard jest napisane SATA III (użyli także tego programu). Na płycie głównej mam tylko kontroler SATA III. Może to jest powód fiksowania wykrywalności dysku. Da się jakoś przestawić dysk na SATA III ? W ogóle co mogę jeszcze zrobić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie ma znaczenia, żaden HDD nie zbliża się osiągami do przepustowości Sata II nie mówiąc już o Sata III.

 

Bios w płycie najnowszy? Zmieniałeś na inny port w płycie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że zmieniałem porty. Na pewno wiem, że kabelek SATA nie jest winowajcą ponieważ testował 3 rodzaje. Po drugie już wiem jak uruchomić "ręcznie" dysk. Wystarczy, że wyjmę wtyczkę zasilania dysku i włożę jeszcze raz. Słychać wtedy, że startuje. Biorę na restart i Windows startuje. I teraz pytanie jest takie. Czy to wina zasilacza ? Mój zasilacz to OCZ ZS 650W 80+ 135mm. Może ktoś coś wie na temat tego modelu. Mam jeszcze na pokładzie GTX-a 560 Ti Twin FrozrII podpiętego dwoma wtyczkami 6 Pin. Czy to może zabierać tyle prądu, że czasami na dysk nie starcza ?

 

Robiłem też testy Hd Tune i nic nie wykrył.

Edytowane przez patrickq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może, rozwiązanie jest tu. Zanim zaczniesz się tykać firmware, zrób kopię plików.

 

Studiowałem już to i nawet mam ściągnięty plik z nowym firmware ale obawiam się schrzanienia tego :( Intryguje mnie ten zasilacz ale nie mam od kogo porzyczyć innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...